Šta je novo?

Letovanje 2021 - Kako i gde?

Pendolino":31filpvh je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848377#p848377 je napisao(la):
razgradjevinar » Sun May 09, 2021 8:46 pm[/url]":31filpvh]treba imati na umu i da je srb/mak granicni prelaz u medjuvremenu integrisan pa se ta granica prelazi mnogo brze nego pre,
Od kovida je dezintegrisan , a mislim da je tako još uvek.
Dezintegrisan je ulazak u MKD.

Povratak je i dalje zajednički prelaz.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ako hoćete da odete na more negde u blizini, preporučujem vam Hrvatsku. Imaju ubedljivo najlepšu obalu, ali su zato skupi. To vam je odličan odmor ako želite vrhunsku uslugu i imate novac.
Sa druge strane, ako želite negde daleko, tu bih vam preporučio Španiju. Prelepa zemlja, ima svašta da se vidi.
Grčka je za Palmu i likove koji imaju tetoviran ceo stomak. Mislim na ljude iz Srbije. :)
Vidim da veliki broj ljudi sa ovog foruma nikada nije bio izvan Srbije. Nije ni čudo što veruju da smo lideri u regionu i da živimo odlično. Tek kada odete negde izvan raspalog Balkana, shvatite kolika smo mi beda od društva i države.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860387#p860387:1bomejl5 je napisao(la):
Koniljo » Пет Јун 25, 2021 9:46 am[/url]":1bomejl5]Ako hoćete da odete na more negde u blizini, preporučujem vam Hrvatsku. Imaju ubedljivo najlepšu obalu, ali su zato skupi. To vam je odličan odmor ako želite vrhunsku uslugu i imate novac.
Sa druge strane, ako želite negde daleko, tu bih vam preporučio Španiju. Prelepa zemlja, ima svašta da se vidi.
Grčka je za Palmu i likove koji imaju tetoviran ceo stomak. Mislim na ljude iz Srbije. :)
Vidim da veliki broj ljudi sa ovog foruma nikada nije bio izvan Srbije. Nije ni čudo što veruju da smo lideri u regionu i da živimo odlično. Tek kada odete negde izvan raspalog Balkana, shvatite kolika smo mi beda od društva i države.

Далмација је чиста, лепа и екстремно досадна за младе тако да бих је препоручио само старијим особама и људима са малом децом (обично само тих група и има у Далмацији, част изузецима). Угоститељство је генерално на много нижем нивоу и имају поприличну дозу незаслужене црногорске надмености према туристима што је иронично будући да им цела економија зависи од туризма. Свакако је нешто што треба за искусити, поготово како су уложили силне паре у сређивање обале, градова и испуњавање високих стандарда како би привукли Немце. Такође, не треба занемарити ризик од усташких напада и генерално непријатности за српске туристе који покушају помирљиво да оду тамо. Од провода евентуално има у неким великим приморским градовима пар клубова где се слуша америчка и српска музика

Осим природних лепота нема заиста ништа што се не може доживети у Италији на много вишем нивоу а за вероватно исти новац.

Шпанија и Грчка су супер и много боље решење за свакога испод 40 година старости, поготово ако жели целоукупан туристички доживљај (угоститељство + природне лепоте + уметност/култура + ноћни живот). Далмацију бих свакако препоручио за видети / обићи али малтене свако место је копија суседног и не видим зашто би ико ишао тамо више пута (то кажем као неко ко је стицајем породичних околности годинама летовао доле).
 
Мени се од Далмације највише иде у Примоштен, да обновим лепа сећања, али ћу засад пропустити.

Далматинци су, иначе, међу водећим дудуцима за туризам и ускоро ће Копаоник имати више врхунских хотела од Хвара (а једном вероватно и Колашин). Са таквим даровима од Бога и од политике какве имају, у виду диспропорционално дуге обале, престигла их је увелико и румунска економија. За њих ће бити добро да се МК Група и слични инвеститори прошире из Истре ка југу.
 
Веровао или не, носим тренутно мајицу коју сам купио у Примоштену када сам био у посети :laugh:

Изузетно је леп градић, јесу се много потрудили (средили су обалу сада да уместо стенчуга буде онај фини бели шљунак) и препоручио бих свакоме да га обиђе. То буди речено, градић је у равни просечне бање што се тиче занимљивости, за један дан се обиђе све што има да се обиђе и то је то. Као и у малтене свим далматинским местима.

Естетски се Далмација лепо трансформисала на начин на који ја тупим да Београд треба да се трансформише од кад сам се учланио овде (цвеће + бели плочници + чисте фасаде и обала + купалишта са белим а не грађевинским шљунком) али то је мање више то. Чак је осећај да је културно Далмација изгубила било какав идентитет и завршила стерилизована у покушају да се додвори немачком сензибилитету. Све се гаси у 10, једино што има од културе су "клапе" свако вече за туристе и јако лоше форсирање неког хрватског националног идентитета на сваком кораку. Малтене сваки градић има неки споменик-покушај историјског ревизионизма како су Хрвати велике жртве југосрпства, комунизма, антифашизма и сл.

Препоручио бих свакоме овде са форума да обиђе Далмацију свакако да види како је могуће све то што шатро није могуће у Београду
 
Ево да дочарам за све који нису били или нису били у задњих 20ак година

rudina-1.jpg


Oвако изгледа архитектура централног градског трга 99% старих градова (ван тога су виле и евентуално пар бруталистичких солитера у већим местима). Ово лево је бина за поменуте "клапе" где увече средовечни људи имају неки као "садржај" за забављање туриста који је најнеутралнији могућ. Осим тога су на све стране кафићи, ресторани и ако имате среће нешто лудо попут паба. Туристи су или родитељи са децом (махом Чеси, Пољаци и сл.) или немачки пензионери изгорели на сунцу који свуда иду у крокс кломпама. Евентуално хрватска деца са пешкирима / картама за играње / шорцевима и осталим реквизитима са дезеном шаховнице

У историјским местима је могуће видети неке средњовековне / италијанске грађевине које су јако лепе. Вода је изузетно хладна и чиста. Близу обале расту борови. Све се затвара и гаси у 10.

И то је отприлике то.
 
Hrvatska fura taj centralnoevropski stil. I to je bas to.

Preporucio bih Belu Crkvu kad je u pitanju Srbija i kupanje.
 
Dalmacija je najgora u Hrvatskoj po nacionalizmu, naročito mlađe generacije koje su zadojene mržnjom.
 
Kako ta mrznja ne prestane?
Proslo je 30 godina od rata.
 
Национални мит модерне Хрватске је ослобођење од Срба онако како је национални мит Србије било ослобођење од Турака

Бојим се да ће проћи још дуго док Бошњаци / Косовски Албанци / Хрвати / Милогорци не развију чврст национални идентитет који се неће базирати на демонизовању суседа а без тога нема ни смирења мржње
 
Generalno se slažem, mada nije čitava Hrvatska takva. Npr Istra je totalno drugi mentalitet, kao da nisu u istoj državi...
 
Da bacim i ja dve pare na temu Dalmacije i Hrvatske. Generalno, Južni Jadran je oduvek bio moj san o moru, od Kotora pa do Korčule. I pre rata i posle, ostadoh veran tradiciji. Tačno je da je skupo, ali to je relativna stvar, prema tome na šta ko stavlja vrednost. Nikad mi nije bila potrebna zabava i animacija, nego čista priroda i aktivnosti. Nikada hoteli i paketi, ranije kampovanje, danas privatno, omatorilo se. :)

Dalje, predeli koje sam geografski omeđio, osim donekle i uslovno Dubrovnika, nisu zastranili u nacionalizmu, tamo je oduvek bilo dosta pomešano stanovništvo, uz to i jaka antifašistička tradicija. Pelješac i Korčula su bili partizanski krajevi, spomenici iz tog vremena sijaju u cveću. 2005 godine, čim su skinuli vize Srbiji, stuštim se tamo u vidu agenta za jednog nemačkog drugara, koji je bio spreman da uloži kintu u turizam, na moju sugestiju. Tako sam proveo najbolju profesionalnu godinu u karijeri, nekoliko meseci dole, posle u Istri.

Znači, sa sve prezimenom Milošević, iznajmim sobu kod jedne bakice blizu Orebića, u banci na tu turističku adresu otvorim račune, dobijem kartice i krenem u akciju. Tražilo se staro imanje ili vila, da bismo od toga napravili pansion. Na žalost, na kraju smo morali da dignemo ruke, jerbo su cene ruševina dostigle neviđene visine. Elem, moj posao je bio u tome da obilazim nekretnine, dokumentujem, pregovaram i sl. Naravno, sve je to išlo uz čašu vina, meze... tako da je radni dan trajao par sati, dok me 'posao' ne obori s nogu, posle malo u internet kafić da to pošaljem, idila! Sve to vreme niko nije nepristojno trepnuo prema meni. I koliko hoćeš Bosanaca, Makedonaca i Srba, što od pre, a neki su se bogami i sami požurili da se nastane tamo i pokupuju zemlju ili kućicu ako bude prilike.

I da Car Dušan nije prodao Ston i Pelješac Dubrovniku, sada bismo... :D Šalu na stranu, srpskih automobila ima na sve strane, tamo se jednostavno ne dešava ništa od onoga šta se radi u Splitu i Srednjoj Dalmaciji.

Da podvučem prednosti, kako ih ja vidim: fantastična priroda i mir, nije za mlađe željne zabave. Vrhunska vina, riba i morski plodovi, plus seoski turizam koji se fino razvio sa svojim gozbama za pamćenje. Aktivnosti su mi plivanje, hodanje, bajs i druženje. Čistoća mora, pejzaži, mirisi, internacionalna atmosfera, znači loodilo. Mnoge sam pozivao i ugostio u tim krajevima, to se pamti.

I da završim sa mestom na kome uvek završim, iliti zaokružim. Bilo je od 1982. do 1990. pa od 2005. do sada neprekidno. Piratsko ostrvo usred mora, starci koje sam nekad poznavao bili su mešavina Italijana i nekih drevnih Slovena, jezik koji nije bilo moguće razumeti. Danas pripada opštini Dubrovnik i ostalo je ono što jedino može da bude, čista lepota i energija, skoro ezoterija. Jagodin i Rašin pansion u kome obitavam, postalo je moja letnja rezidencija, smem da se hvalim. Sjajni ljudi Šibenčani, koji su i sami utekli od pakla turizma.

I baš ako nekoga zanima, automobili sa srpskim tablama, kao i ljudi koji iz njih izlaze, rado su viđeni gosti. Neki od njih tamo imaju i nekretninu, još iz starih vremena. Čuvena lastovska ronilačka škola tradicionalno ugošćuje naše klubove iz BG, NS, PA. Za ronioce i podvodne ribolovce ovo je raj.

Da ne gušim puno, prošlog leta upoznam ultra-gotivne Zagrepčane, Krešu i Rene. Oni su stigli prvi put tamo, pa sam im bio "vodič", proveli smo se kao bogovi, postali pajtosi zauvek! :D
Evo i video zapisa i par fotki, možda nekog i zaintrigiraju.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3a3f8WvyGRg[/youtube]

Lastovo 2020
 
Kad covek razmisli, i nije lose to sto Hrvati rade, da posle 10 h nema buke iz kafana.
 
Kailan":11jtk35f je napisao(la):
Ево да дочарам за све који нису били или нису били у задњих 20ак година



Oвако изгледа архитектура централног градског трга 99% старих градова (ван тога су виле и евентуално пар бруталистичких солитера у већим местима). Ово лево је бина за поменуте "клапе" где увече средовечни људи имају неки као "садржај" за забављање туриста који је најнеутралнији могућ. Осим тога су на све стране кафићи, ресторани и ако имате среће нешто лудо попут паба. Туристи су или родитељи са децом (махом Чеси, Пољаци и сл.) или немачки пензионери изгорели на сунцу који свуда иду у крокс кломпама. Евентуално хрватска деца са пешкирима / картама за играње / шорцевима и осталим реквизитима са дезеном шаховнице

У историјским местима је могуће видети неке средњовековне / италијанске грађевине које су јако лепе. Вода је изузетно хладна и чиста. Близу обале расту борови. Све се затвара и гаси у 10.

И то је отприлике то.
Nemci više furaju Birkenstock
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860387#p860387:g9jo7w22 je napisao(la):
Koniljo » Pet Jun 25, 2021 9:46 am[/url]":g9jo7w22]
Grčka je za Palmu i likove koji imaju tetoviran ceo stomak. Mislim na ljude iz Srbije. :)

Mozda za nekoga ko nije otisao dalje od Paralije. grcka je zemlja prebogata prirodom, obalama i istorijom i ko misli da ako je bio jednom u Paraliji na letovanje da je video celu grcku taj se veoma vara. Definitivno bolji i jeftiniji izbor od cg ili hr, a uz to ne gaje mrznju prema tebi.
 
Šta je bolje u Grčkoj - ići u hotel ili u apartmane? Šta se više isplati?
 
Добра понуда за хотел, али на то треба налетети. Самопослуга је у Грчкој прескупа и варијанта са зајмом апартмана тешко може да изађе нарочито јефтино (осим у парадајз варијанти).
 
Baš tako, kad idem na odmor želim da se odmorim. Iskreno, meni se ništa nikada nije desilo ni Dalmaciji gde sam proveo desetak leta sa ćaletom i kevom kad sam bio klinac. Nisam bio u Dalmaciji 30 godina, ali idem do Zagreba i moram da kažem da mi ne prija tolika nacionalna samosjest bilo kog naroda. Zastave, ljudi u dresovima po ulicama, grbovi svuda. Aman ljudi. Na stranu što i ovi naši pokušavaju da to ovde uvedu.

U CG smo imali manjih neprijatnosti namoru na plaži i u jednom kafiću, ništa strašno, ali u Cetinju u kafani jesmo i to u sred bijela dana. Likovi za sudnim stolom su čuli naš razgovor oko toga da li je bolji Pepsi ili CocaCola i 'ladno su se uključili, na šta je reagovao moj drug. Izvukli smo se, ali nismo ni išli u muzej. Toliko o tome, nije ni to strašno, ali ono što jeste i što mi mnogo smeta u CG je neki odnos poniženja prema ljudima koji voze starija auta i koji nemaju brdo para. Oni ne mrze Srbe, oni iskreno preziru paradajz turiste. Mnogo veće turističke sile rado prihvataju i ljude koji dođu na 5 dana, jedu ispred Lidla i imaju smeštaj preko Bukinga 2km od plaže.

A Grci imaju ponudu za svakog, od spavanja na divljim plažama do 5 zvezdica.
 
Idi malo u cg van sezone od budve do ulcinja pa javi da li mrze Srbe ili "paradajz" turiste :) A kako mi zena ima vikendicu dole letovali smo cesto, a i sam sam poslom bio vezan godinu i po dana dole znam itekako koliko nas "ne mrze". Cak su i u hn koliko cujem od kolege poceli da ucenjuju da se izjasne koje su nacionalnosti. Bolje mi je da idem negde gde znam da me mrze nego da mi se smeju u lice i da mi potajno zele sve najgore.

Šta je bolje u Grčkoj - ići u hotel ili u apartmane? Šta se više isplati?

moze se naci i povoljan apartman ali je kao sto je rekao pantograf skupo ukoliko planiras da jedes u restoranima, marketi jesu malo skuplji ali nista drasticno. Opet kad se malo odaljis od obale sve je mnogo jeftinije. Sve zavisi od tvojih potreba ali ukoliko mi mogucnosti to dozvoljavaju uvek bih izabrao hotel, moze se naci finih AI varijanti po manjim obalskim mestima i da ne razmisljas. Za ovu apartman varijantu npr lefkada je jeftina i ima lepih plaza. Krf, kefalonija to je skupo, halkidiki je neka sredina zavisi od mesta.
 
Ове године идем први пут на летовање у Турску. Пошто у хотелу у ком ћу бити пише да wi-fi бесплатни има само у холу хотела, занима ме да ли је неко куповао sim картице за интернет и које?


Отправлено с моего iPhone используя Tapatalk
 
Sa obzirom da sada kroz Makedonju bez PCR testa možemo, samo u tranzitu, ako ćemo je napustiti za 5 sati,...

Da li je moguće da uđem bez PCR testa urađenog u Srbiji, pa da uradim u Makedoniji i da mi važi za Grčku?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=860387#p860387:y5yit05y je napisao(la):
Koniljo » 25 Jun 2021 08:46 am[/url]":y5yit05y]Ako hoćete da odete na more negde u blizini, preporučujem vam Hrvatsku. Imaju ubedljivo najlepšu obalu, ali su zato skupi. To vam je odličan odmor ako želite vrhunsku uslugu i imate novac.
Sa druge strane, ako želite negde daleko, tu bih vam preporučio Španiju. Prelepa zemlja, ima svašta da se vidi.
Grčka je za Palmu i likove koji imaju tetoviran ceo stomak. Mislim na ljude iz Srbije. :)
Vidim da veliki broj ljudi sa ovog foruma nikada nije bio izvan Srbije. Nije ni čudo što veruju da smo lideri u regionu i da živimo odlično. Tek kada odete negde izvan raspalog Balkana, shvatite kolika smo mi beda od društva i države.

Kakva crna Hrvatska. Obala prelepa, ali ici tamo gde nisi dobrodosao i ocekivati u svakom trenutku neku neprijatnost.To je posebna vrsta mazohizma. Dosadna do besvesti bez Srba, plus posle svega ostavljati im svoje pare. Malo morgen!
Spanija, Italija, Portugalija, Francuska i high end Grcka je za nas.
 
Da, odnos cena/kvalitet je prilično loš u Hrvatskoj. Španija nudi puno više i nekako je autentičnija.
 
Ni Grčka, ni Crna Gora nego Banat

Tri najlepše plaže u Banatu

Leto nam se približava kraju, ne možda toliko kalendarski, ali kad pomislimo na 1.9. nekako većini nas je to u glavama početak jeseni. Zato, ako još uvek niste sebi dali oduška, a nemate vremena da organizujete neko letovanje na moru, u nastavku teksta ćemo predložiti mesta koja većina nas nije posetila, a koja mogu da budu odlična zamena za more. Naš predlog je da krenete u Banat. Prepun je lepih plaža, uređenih i čistih gde se zaista možete provesti kao na moru. Mada tu je nekad i zaista bilo Panonsko more.Zato i ne čudi što se Vojvođani osećaju kao Panonski mornari. Panonsko more je vodeno prostranstvo koje je postojalo na prostoru Panonske nizije oko 30 miliona godina, a nestalo je pre oko 600.000 godina. I sad stari Vojvođani kažu kada se izliju podzemne vode ili reke kako je more počelo da se vraća...Ali to je neka druga priča ...
Belocrkvanska jezera
Bela Crkva se nalazi u Južnom Banatu, oko 100km istočno od Beograda. Uz sam grad smeštena su i Belocrkvanska jezera: Glavno, Vračevgajsko, Šaransko, Šljunkara... koja predstavljaju jedinstvenu turističku ponudu Banata odnosno cele Vojvodine.




Jezera su nastala iskopavanjem šljunka sa dna Panonskog mora.Voda je prozirno zelena, a plaže peščane. Na Glavnom jezeru plaža je delom betonirana, dok je na ostalim jezerima potpuno prirodna.Gradsko jezero se prostire duž leve strane puta za Kovin, uz zapadni obod Bele Crkve. Prosečna dubina jezera je 3 metra, a u toku maksimalnog vodostaja ne prelazi 6,5 metara. Na jugoistočnom delu jezera nalazi se šljunkovita plaža dužine oko 80 metara koji posetioci rado koriste zbog blizine plivačkog, ronilačkog, vaterpolo kluba i skakaonice. Poslednjih godina radilo se na unapređenju turističkih sadržaja na obali tog jezera. Ovde možete i iznajmiti suncobrane, ležaljke, veliki je broj kafića, restorana, suvenirnice. Postoji smeštaj u vidu bungalova ali i čitavo apartmansko naselje.

Vršačko gradsko jezero
No obodu Vršca nalazi se veštačko jezero koje za Vrščane predstavlja oazu u vrelim letnjim danima. Jezero ima površinu oko 32.000 m2, a voda je sa visokim sadržajem joda, sulfata, magnezijuma i kalcijuma i ima konstantnu temperaturu od 25 stepeni.




U toku sezone Turistička organizacija Vršac organizuje različite sadržaje i sportske i kulturne. Stručnjaci Instituta za hidrogeologiju, utvrdili su da je morska voda na Gradskom jezeru drugog arteskog horizonta, sa visokim sadržajem joda, sulfata, magnezijuma i kalcijuma, i koja ima konstatnu temperaturu od 25 stepeni. Dakle lek iz Panonskog mora. To je definitivno nepresušni resurs ne samo po količini već i po temperaturi i mineralima. Voda iz ovog izvora je odličnog kvaliteta, nema nijedne bakterije i potiče od pre više od milion godina. Ovo jezero dakle ima zaista zdravu lekovitu i toplu banjsku vodu, za čiji je izvor utvrđeno da je ostatak Panonskog mora. Termalna slana voda iz tog izvora, koja se desenijama uliva u jezero, dolazi sa 200 metara dubine i izuzetno je bogata mineralima.

Peskara u Zrenjaninu
Na samo pet kilometara od centra Zrenjanina leže tri jezera nazvana Peskara. Zbog prirodno čiste vode i atraktivne lokacije, Zrenjaninci se godinama ovde rado kupaju i rashlađuju. Tokom kupališne sezone tu je i spasilačka služba, a posetioci mogu potražiti osveženje i u nekom od ugostiteljskih objekata. Ovo kupalište treba doživeti pred zalazak sunca.Poslednjih godina se radilo na novim sadržajima, proširen je parking prostor tako da nećete imati problema te vrste.

Ukoliko ne planirate ceo dan da provedete na plaži, posetite i centar prelepog Zrenjanina, koji je na 10tak minuta vožnje, a na isto toliko, samo u smeru prema Beogradu, nalazi se Specijalni Rezervat prirode Carska Bara, kao i naselje Ečka, sa čuvenim istoimenim kaštelom (dvorcem), ribnjakom, vodotornjem i drugim turističkim atrakcijama.

Ovaj putopis je objavljen na sajtu https://www.unirent.rs/blog/iznajmljenim-autom-do-tri-najlepse-plaze-u-banatu-58.html
 
Vrh