Crvenu vrpcu preseći će Boris Tadić, Karolos Papuljas i Dragan Đilas
Otvaranje Kule Nebojša 29. aprila
Autor: A. Nikolić
Kula Nebojša u Donjem gradu Beogradske tvrđave biće svečano otvorena 29. aprila u 12 sati. Crvenu vrpcu preseći će predsednici Srbije i Grčke Boris Tadić i Karolos Papuljas i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, potvrđeno je za Danas u JP Beogradska tvrđava. Od tog dana, zdanje će biti dostupno svim posetiocima, a ulaznica neće koštati više od 300 dinara.
Najviši državni i gradski zvaničnici premijerno će se upoznati sa multimedijalnom postavkom posvećenom slobodarskoj borbi našeg naroda, a osmislili su je domaći stručnjaci. Grčki deo izložbe posvećen je Rigi od Fere, revolucionaru koji je ubijen u ovom nekadašnjem stratištu.
- U prizemlju objekta biće svojevrstan omaž svim stradalnicima kule Nebojša. Na prvom nivou je postavka koja prikazuje delo i stremljenja Rige od Fere. Hologram figure grčkog pesnika, stihovi slobodarske pesme „Turijo“, karta Balkana koju je on iscrtao neki su od segmenata izložbe koju je osmislio grčki tim - objašnjava Ana Rajlić, iz JP Beogradske tvrđave.
Drugi sprat posvećen je Prvom srpskom ustanku. Osim dve kaleidoskopvitrine, tu su i panoi sa fotografijama Karađorđevog oružja, ustaničkih uniformi, vojvodske zastave iz 1804. godine, top beogradske topolivnice iz 1812, portreti Dositeja Obradovića, prote Mateje Nenadovića, hajduk Veljka...
U centru trećeg sprata smeštena je instalacija koja simbolizuje temelje nezavisne države, odnosno Beograd u prvim decenijama 19. veka kada se iz orijentalne kasabe preobražavao u evropsku varoš. Na panoima su slike Saborne crkve, Carinarnice, kneza Miloša Obrenovića, Takovskog ustanka.
Ovaj najobimniji i najzahtevniji projekat iz oblasti očuvanja i zaštite kulturnog nasleđa u Srbiji realizovan je zahvaljujući donaciji grčke vlade (oko 1,3 miliona evra). Novčano su ga pomogli grad sa 50 miliona dinara i JP Beogradska tvrđava sa 25 miliona dinara. Prema planu trebalo bi da bude završena višenamenska sala koja povezuje predvorje kule i Vodenu kapiju dva. U njoj će se održavati predstave, izložbe i tribine.
Kulu Nebojšu izgradili Ugari
Kula Nebojša nastala je oko 1460. godine. Izgradili su je Ugari da bi zaštitili prilaz Dunavskom pristaništu i njega samog od turskih napada. Turci su prilikom osvajanja Beograda 1521. godine uspeli da prodru u Donji grad tek kada su artiljerijom srušili Kulu Nebojšu. Ona je sa svojim topovima imala veliki značaj u burnoj istoriji Beograda kao, uz kulu Mlinaricu, najjača kula u Donjem gradu. Zbog toga je često bila na udaru osvajačkih artiljerija, tako da je više puta rušena i ponovo podizana.
Otvorena Barutana
Tokom manifestacije „Dani Beograda“, Veliki barutni magacin u Donjem gradu Beogradske tvrđave biće otvoren za posetioce. U obnovljenoj Velikoj sali Barutnog magacina, posetioci će moći besplatno da pogledaju izložbu „Trajanje Beograda - spomenici Singidunuma“ svakog dana od 10 do 17 časova. Izloženi su sarkofazi, nadgrobne stele, nadgrobni spomenici, žrtvenici, fragmenti spomenika i kapiteli, koji predstavljaju deo fondova Narodnog muzeja u Beogradu i Muzeja grada Beograda. Izložbu realizuje Javno preduzeće Beogradska tvrđava, u saradnji sa Narodnim muzejom u Beogradu.
Projekat predstavljen u Atini
Projekat revitalizacije, konzervacije i ponovne upotrebe Kule Nebojša u Donjem gradu Beogradske tvrđave predstavljen je građanima Atini u februaru ove godine. Grčkoj javnosti prikazani su radovi koji su izvedeni na Kuli Nebojša, kao i srpski deo postavke koja prikazuje delove srpske istorije i zauzima tri od ukupno četiri nivoa revitalizovane srednjovekovne kule.
Kao tamnica
Sa gubitkom značaja Dunavskog pristaništa i njegovim zatrpavanjem kulu Nebojšu Turci pretvaraju u najpoznatiju tamnicu Beogradske tvrđave. Ona zbog te uloge postaje jedan od mračnih simbola Beograda poput Bele Kule u Solunu ili Tauera u Londonu. Njen najpoznatiji zatočenik bio je veliki grčki rodoljub Riga od Fere koji je u njoj pogubljen 24. 06. 1798. godine. Pored njega u njoj je život izgubio i mitropolit Metodije, koji je ubijen 1800. godine po naredbi Hadži Mustaf paše.