Šta je novo?

Kosovski autoputevi

ranko999

Intermediate
Učlanjen(a)
03.04.2010.
Poruke
205
Pohvaljen
1
Blic:

U blizini Suve Reke, u centralnom delu Kosova, danas je otvorena prva deonica autoputa koji će se prostirati od Vrbnice, na granici s Albanijom, do Merdara na administrativnoj liniji sa Srbijom.

Presecanje vrpce na prvoj deonici autoputa obavili su kosovska predsednica Atifete Jahjaga i premijer Hašim Tači uz predsednika vlade Albanije Saljija Berišu i američkog kongresmena Eliota Endžela.

Autoput, koji će biti dugačak nešto više od 110 kilometara, nazvan je "Ibrahim Rugova", po bivšem kosovskom predsedniku, a danas otvorena deonica od Vrbnice do Suve Reke, duga je 38 kilometara i izgrađena ove godine.

Izvođač radova je tursko-američka kompanija “Behtel-Enka”.

Na svečanosti otvaranja prve deonice, kojoj je prisustvovalo nekoliko hiljada ljudi, kosovska predsednica Atifete Jajhaga je kazala da se novim putem prevazilazi poslednja prepreka slobodnom kretanju građana, kao i svih ljudi koji podržavaju evropske vrednosti, u izgradnji mostova saradnje.

Kosovski premijer Hašim Tači rekao je da put predstavlja veliki projekat u istoriji Kosova, te da je strateška investicija za razvoj infrastrukture i ekonomiju i povezivanje Kosova, Albanije i čitavog regiona.

Premijer Albanije je govoreći o važnosti autoputa rekao da on još više ujedinjuje Kosovo i Albaniju, ostvarujući time istorijski san generacija.

Za kongresmena Endžela otvaranje autoputa znači da je Kosovo sada bliže Evropi.

Izgradnja prve deonice od 38 kilometara je koštala 330 miliona evra. Čitav projekat gradnje je procenjen na oko 600 miliona evra, ali se očekuje da troškovi na kraju dostignu blizu milijardu evra.
 
Ово би требало да иде у регионални део.

Има ли негде тачних података које су трасе тренутно изграђене? Ја овамо нисам могао да се снађем.
 
Naslov teme treba da se promeni! Autoputevi na jugu Srbije, Kosovu i Metohiji."Kosovski" dobija drugu konotaciju, a može se reći i da je gramatički nepravilno.. :kafa:
 
Ово ниси требао да напишеш 2012, још ће те можда неки и напасти што си споменуо Космет у контексту са државом Србијом.
 
2012":dsfanj64 je napisao(la):
Naslov teme treba da se promeni! Autoputevi na jugu Srbije, Kosovu i Metohiji."Kosovski" dobija drugu konotaciju, a može se reći i da je gramatički nepravilno.. :kafa:
Gramaticki je ispravno. A, ako mislis da Srbima ili bilo kome na Kosovu pomazes na taj nacin sto nesto zoves ovako ili onako onda gresis. Sedi u auto sa Bg tablicama i idi u enklave. Tako sam ja. Pokazi svoj patriotizam u praksi. Ali, to nije tema ovog foruma...
O.T.
 
Prvo mislim da smo jako otisli u O.T. Drugo mislim da coveku nije potreban advokat. Onda mislim da su prioritet Beoubuild-a izgradnja, projektovanje, arhitektura, gradjevina, saobracaj, ekologija... a politika i drustveno - politicki odnosi na poslednjem mestu (a, to je u post-u koji je stavio 2012 jedina tema). Mislim da tema o autoputu na jugu Srbije vec postoji, a da o (auto)putevima na Kosovu nema nista i zato sam otvorio temu. I rec kosovski nema nikakvu konotaciju (mene licno asocira na Kosovske bozure). Isto tako gramaticki je ispravno.

Autoput Merdare - Vrbnica je samo deo autoputa Nis - Pristina - Tirana - Drac koji ide preko Kosova. Juce je otvoren deo od Morine do Suve Reke

http://maps.google.com/maps?saddr=S...Q&vpsrc=6&mra=dpe&mrsp=1&sz=12&via=1&t=h&z=10

A u izgradnji je i autoput Kosovska Mitrovica - Urosevac sa planom produzetka za Skopje. Sad dok su radovi saobracaj je katastrofalno organozovan (bio kad sam isao tuda), niko ne postuje saobracajne znake gde ih uopste i ima. Okacicu fotke, samo da ih pronadjem...
 
Ovaj zadnji post ti je ok ,ali ipak da ti odgovorim na predhodni,pročitaj ga malo bolje...
Naravno ja sam ga sasvim pristojno upozorio na gramatičku nepravilnost , osim ako nije namerno napisana.A posle ovog odgovora sve više verujem da jeste,a to da se sedne i ide u enklave ne rešava problem.Kako bi to bilo lako kada bi moglo tako da se reši.Video sam više mesta na Kosovu,upoznao ljudi,običaje i mentalitet više nego što možeš da predpostaviš.O kakvom patriotizmu pričaš?, s obzirom da si stavio naslov teme koji može da se protumači kao nepatriotski :kafa: Ne znam da li time mogu da pomognem Srbima na Kosovu tako što ću ukazati na naslov, ali uvek ću regovati kada osetim da neko pokušava na na izgled bezazlen način nameće očigledno..jer da to nije slučaj, onda bi tvoj odgovor bio drugačiji,recimo; "izvini ako si me pogrešno razumeo ili te vređa na bilo koji način naslov ili sadržaj koji sam preneo ali moja namera je bila..." na takav odgovor niko ne bi reagovao oštro,već bi ti se zahvalio na razumevanju..
A i nemoj suditi o članovima foruma,ovo je zajednica gde se svi veoma uvažavamo ima nas raznih orijentacija,stranačkih i sl. a zato je Beobuild veoma interesantan za javnost,medije i ostale uticaje ..poznajem situaciju na Kosovu..veoma dobro.Pa to što si se navodno prošetao do enklava je samo jesenja predizborna šetnja...partijska ili šta god.. :kafa: :D
I da zakjlučim u prijateljskom tonu..
Ako te "Kosovski utoputevi" podsećaju na "Kosovske božure" onda ok,ali ja sam samo izneo mišljenje da bi naslov trebalo da slovi "Autoputevi na Kosovu" a ustavno ime "Kosovu i Metohiji" :kafa:
 
Тачно. Не каже се ни "Војвођански аутопутеви", већ "Аутопутеви кроз Војводину".
 
Ne bih o politici ali gramatički je ispravno. To što mi kažemo autoputevi Srbije, a ne srpski autoputevi je naš problem, a gramatički su spravne obe varijante.
 
Ja se izvinjavam ako sam bio ostar, ali potpuno sam apolitican. Ono sto mi je zasmetalo je sto temu koja bi trebalo pre svega da bude o saobracaju, izgradnji, projektovanju prebacujes (2012) na politicki nivo. O politici (politicarima), kao i o religi (i ljudima koji propagiraju religiju) imam misljenje koje ne bih iznosio na Beobuild-u jer mu nije mesto tu, a i da ne povredim osecanja ljudi koji se ne slazu sa mnom, a koji cine vecinu. Inace, na Kosovo idem zbog porodice i prijatelja i tesko mi pada kvazinacionalisticko teoretisanje ljudi koji dalje od Stepojevca nisu otisli. Drago mi je 2012 da to nisi ti, ali puno takvih srecem u poslednje vreme...

Sustina ove teme je kakav uticaj ce doneti krak autoputa Nis - Drac. Da li ce to biti najbrza veza Beograda i ovog dela Balkana sa Jadranskim morem i lukom u Dracu? Koliki je predvidjeni 'odliv' robe sa luka u Solunu, Rijeci, Baru.. na luku u Dracu? Kako ce ovaj autoput uticati na izgradnju CG autoputa? I na razvoj turzima na netaknutom delu Jadranskog mora (u Albaniji)? Kakvu korist mi mozemo da izvucemo?

A, politicka pitanja su za neki drugi forum..
 
jedan od nas":27sfic5s je napisao(la):
A autoputevi krajine, da li je to ispravno?

Ispravno je, samo ne znam na koju krajinu misliš, pošto se neke pišu velikim a neke malim slovom.
 
Fino naprduju autoputevi u juznoj pokraini . :kafa:
 
shumar":2z9iw6yi je napisao(la):
Ne bih o politici ali gramatički je ispravno. To što mi kažemo autoputevi Srbije, a ne srpski autoputevi je naš problem, a gramatički su spravne obe varijante.
Јеси ли сигуран? "Аутопутеви Србије" значи "аутопутеви у држави Србији", а "српски аутопутеви" значи "аутопутеви српског народа". ;)
 
U vezi gramatike, najispravnije je koristiti genitiv, jer skoro uvijek označava nedvosmislenu povezanost (npr. "predsjednik Srbije" = predsjednik Srbije kao političke odrednice)

Nego, ono što mene interesuje da li je ko podrobnije upoznat: kakav je nastavak na ovaj autoput od Prizrena prema Draču (u smislu planinskih masiva koji su između). Računam da doline Toplice, Kosova i Metohije ne predstavljaju neki problem za pravljenje autoputa.
 
ranko999":ebeakd8f je napisao(la):
Autoput, koji će biti dugačak nešto više od 110 kilometara, nazvan je "Ibrahim Rugova"
Zvaće se taj autoput "Miloš Obilić", ako ikada u Serbiji dođu na vlast pravi Srbi!!! :grand:
 
Mene više brine što nikome u Srbiji ne pada na pamet da pravi autoput od Niša ka Prištini na kom bi u perspektivi mogle da se mlate pare (pogotovo što bi dovukao još saobraćaja na ostale autoputeve), a svi pričaju o autoputu za Vršac za koji niko živi ne zna da li bi ikad opravdao svrhu autoputa..
 
medjutim":8w4268y8 je napisao(la):
Mene više brine što nikome u Srbiji ne pada na pamet da pravi autoput od Niša ka Prištini na kom bi u perspektivi mogle da se mlate pare (pogotovo što bi dovukao još saobraćaja na ostale autoputeve), a svi pričaju o autoputu za Vršac za koji niko živi ne zna da li bi ikad opravdao svrhu autoputa..
To je večni problem u Serbiji - da li bi se ikad opravdala gradnja autoputa ili magistrale?
Naravno da bi se isplatilo i opravdalo. A zato što naši "mudraci" tako dobro procenjuju, zato i nemamo ni normalne autoputeve ni normalne magistrale, ni normalne gradske saobraćajnice, ni normalne regionalne i lokalne puteve.
Ako se putevi ne naprave - onda će protok uvek biti nula!
Zato danas imamo na Ibarskoj magistrali kolone od 20 km gde je preticanje ravno ruskom ruletu.
A zašto? Zato što mudrim planerima Ibarske magistrale nije bilo potrebno da magistrala ima 2+2 trake.
Svuda trebaju autoputevi, ili bar brze magistrale 2+2 sa naravno povremenim odmorištima i parkinzima.
 
Pre par nedelja sam isao tim putem iz Merdara do Vrbnice, i video sam da se gradi nesti na samoj granici izmedju albanije i kosova al nista nije jos bilo pusteno u promet. Medjutim ono sto me je stvarmo pozitivno iznenadilo jeste sto je i u albaniji gotovo ceo autoput od Kuksa do Tirane (tj negde do Milota gotov), i kad sam video tunel zaprepastio sam se kako je dobro odradjen. preko 6 km, dve cevi, svuda vertikalna signalizacija, osvetljen super. i ono sto mi je bilo cudno jrsgr sto nisam video da se naplacuju putarine.
 
Nick Slaughter":23ddjt86 je napisao(la):
Svuda trebaju autoputevi, ili bar brze magistrale 2+2 sa naravno povremenim odmorištima i parkinzima.

Treba.

Ali prvo tamo gde najviše treba i gde će najbrže da se otplaćuje, i da se završava započeto.
 
Wile E. Coyote":usey70sc je napisao(la):
shumar":usey70sc je napisao(la):
Ne bih o politici ali gramatički je ispravno. To što mi kažemo autoputevi Srbije, a ne srpski autoputevi je naš problem, a gramatički su spravne obe varijante.
Јеси ли сигуран? "Аутопутеви Србије" значи "аутопутеви у држави Србији", а "српски аутопутеви" значи "аутопутеви српског народа". ;)

Siguran sam, srpski autoputevi pre svega pripadaju državi Srbiji. ;)

Inače pravopis se zadnjih godina dosta menja, ovogodišnje izmene nisam ni ja pročitao.
 
shumar":2wgxj7qm je napisao(la):
Wile E. Coyote":2wgxj7qm je napisao(la):
shumar":2wgxj7qm je napisao(la):
Ne bih o politici ali gramatički je ispravno. To što mi kažemo autoputevi Srbije, a ne srpski autoputevi je naš problem, a gramatički su spravne obe varijante.
Јеси ли сигуран? "Аутопутеви Србије" значи "аутопутеви у држави Србији", а "српски аутопутеви" значи "аутопутеви српског народа". ;)

Siguran sam, srpski autoputevi pre svega pripadaju državi Srbiji. ;)

Inače pravopis se zadnjih godina dosta menja, ovogodišnje izmene nisam ni ja pročitao.
Ово није ништа ново. Кркан ти је објаснио лепше.
 
Wile E. Coyote":u1skdqjd je napisao(la):
shumar":u1skdqjd je napisao(la):
Wile E. Coyote":u1skdqjd je napisao(la):
Јеси ли сигуран? "Аутопутеви Србије" значи "аутопутеви у држави Србији", а "српски аутопутеви" значи "аутопутеви српског народа". ;)

Siguran sam, srpski autoputevi pre svega pripadaju državi Srbiji. ;)

Inače pravopis se zadnjih godina dosta menja, ovogodišnje izmene nisam ni ja pročitao.
Ово није ништа ново. Кркан ти је објаснио лепше.

Prisvojni genitiv i prisvojni pridev jesu sinonimi, npr. školsko dvorište ili dvorište škole. Je li dovoljno lepo. :)
 
Vrh