Žika
Expert
- Učlanjen(a)
- 23.03.2014.
- Poruke
- 6.388
- Pohvaljen
- 8.152
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/funkc ... sa/pevtfth
FUNKCIONER SNS OŠTETIO DRŽAVU "Radili smo za 115 dinara na sat, a plate smo dobijali sa zakašnjenjem, u bifeu kod autobuske stanice"
Zoran Livaja, vlasnik firme "Soko Group" i član glavnog odbora SNS, angažovao je radnike na crno za obezbeđenje gradilišta na koridoru 10 kod Pirota, čime je za pet godina oštetio državu za više od milijardu dinara.
Tako bar tvrdi grupa radnika koja je tužila ovu kompaniju zato što su oštećeni i oni i država jer nisu uplaćivani pripadajući porezi i doprinosi, zbog čega nisu imali ni odgovarajuće socijalno i zdravstveno osiguranje. Prema njihovim navodima, reč je o velikoj prevari i pljački države jer je od blizu 500 ljudi, koji su obezbeđivali gradilišta izvođača "Aktora" na koridoru kod Pirota od 2013. do 2018. godine, ugovore o radu imalo samo njih 50. Svoja prava žele da ostvare na sudu pa su zato podneli krivične prijave protiv Zorana Livaje, vlasnika "Soko Group", i to za krivično delo poreska utaja i povrede prava po osnovu rada i prava iz socijalnog osiguranja.
Oštećeni radnici tvrde da tužbom žele da ukažu i na nezakonito bogaćenje vlasnika "Soko Group", ali i da javno iznesu da su bili izloženi pritiscima da odustanu od krivičnog gonjenja.
- Na nas je vršen pritisak da odustanemo od krivičnog gonjenja pa su nam upućivane poruke da se dogovorimo da nam se isplate dugovanja bez tužbi jer smo udarili na ljude koji su mnogo jaki. Reč je o Zoranu Livaji, koji je vlasnik kompanije i visoki funkcioner SNS, ali i o Dmitru Đuroviću, bivšem direktoru Koridora, koji je navodno prikriveni vlasnik ove kompanije. Nismo podlegli pritiscima jer želimo da ukažemo da su firme ljudi iz vladajućih partija privilegovane i zaštićene od kontrole. U Pirotu i okolini je javna tajna da se u "Soko Group" radilo na crno i da to inspekcija rada nije proveravala - objašnjavaju podnosioci tužbe.
Oni dodaju da je to sramota za državu koja se bori protiv sive ekonomije.
- Nikog nije interesovalo što smo radili bez zaštitne opreme, i to od 12 pa do 24 sata svakog drugog dana, a po satu smo dobijali 115 dinara. Pare smo dobijali sa zakašnjenjem od četiri meseca, i to u bifeu "Neca", kod autobuske stanice u Pirotu. Miroslav Simeunovic Muki petkom uveče donese gotovinu u Pirot, gde se sa Novicom Madićem, poverenikom "Soko Group" za Pirot, Belu Palanku i Dimitrovgrad, utvrđuje iznos za svakog. U subotu nam se u bife "Neca" iz plastične kese, u kojoj je u proseku oko 2,5 miliona dinara, daje novac. Mi potpisujemo da smo ga primili, i to na priznanici sa zaglavljem "Soko Group" - navode oštećeni radnici.
Njihove navode potvrđuje i advokatica Dragana Krstić, koja ih zastupa.
- Neki radnici pokrenuli su i postupke kod Osnovnog suda u Pirotu radi utvrđivanja postojanja radnog odnosa bez zaključenog ugovora o radu i uplate odgovarajućih doprinosa, ali i isplate uvećane zarade na ime prekovremenog rada. “Soko Group” osporava pasivnu legitimaciju, navodeći da je angažovala podizvođače i to "Tidiju" iz Beograda i "Alfa security" iz Niša, iako za to sem ugovora o poslovnoj saradnji nema nikakvih dokaza. Ti ugovori su verovatno zaključeni kasnije, sve u cilju izbegavanja zakonskih obaveza prema zaposlenim radnicima i državi. Ugovor sa "Alfom" je oročen samo 4 meseca, dok je "Tidija" prijavila nekoliko radnika tek krajem 2016. godine. Od kraja avgusta 2013. do sredine 2016. godine svega desetak radnika koji su imali zaključene ugovore o radu bili su prijavljeni isključivo od strane "Soko Group", iako je upošljavano više od 500 - navodi advokatica Krstić.
Ona dodaje da se "Soko Group" DOO, ali i "Tidija" DOO iz Beograda terete i za krivično delo poreska utaja iz čl. 225 KZ.
- Ova krivična prijava prosleđena je jula 2018. godine Višim javnim tužilaštvima, posebnim odeljenjima za suzbijanje korupcije u Beogradu i Nišu, jer postoji sumnja da vrednost protivpravno pribavljene imovinske koristi prelazi 30 miliona na godišnjem, odnosno preko milijardu dinara tokom petogodišnjeg perioda, koliko su bile angažovane od strane izvođača "Aktora"- kaže Krstićeva.
Soko grupa: Nismo mi nego podizvođači
Iz "Soko Group" ne negiraju da ih je grupa radnika tužila, ali tvrde da je tužba neosnovana.
- "Soko Group" je za poslove obezbeđenja angažovala podizvoćače, „Alfa Security“ iz Niša, od 23. aprila 2013. do 1. avgusta 2013. godine, a nakon toga "Tidija SG" iz Beograda, o čemu postoje ugovori. U skladu sa ugovorima uplaćivala im je novac, a nije nam poznato kako su oni plaćali radnike, kakav je bio njihov radno pravni status i da li su plaćali obaveze državi. Obavešteni smo da je 11 lica iz Pirota podnelo tužbe protiv "Soko Group", ali da je sedmoro, preko punomoćnika, predložilo sudu da ih povuku. Na navedena lica, po mom saznanju, nije vršen pritisak i nije se niko pozivao na Dmitra Đurovića jer on nije spomenut na sudu ni u sudskom hodniku. Pretnje je imao moj pripravnik od jednog od tih lica, pa je podneta krivična prijava za ugrožavanja sigurnosti - kaže Goran Mitrović, pravni zastupnik "Soko Group".