Šta je novo?

Kneza Miloša Residence

Tacno je da ne moze bas sve da se kontrolise i propusti se desavaju. Ali ovde je sve jasno. Kada izvodjac radova angazuje podizvodjaca on se sigurno raspita za neke reference. Izvodjac je 100% znao i tu nema dileme, da je za poslove angazovao firmu sa jednim prijavljenim zaposlenim i to vlasnikom. Znaci da je sam izvodjac ucesnik radova pomocu radnika na crno. A investitor - pa on uvek prihvata sve, samo da mu bude sto jeftinije.
 
Pa investitor valjda upošljava podizvođača da se ne bi maltretirao sa prijavom radnika i mnogim drugim stvarima.

Mislim da nije nezakonito da firma ima samo jednog radnika (direktora), pa preko raznih agencija nabavlja radnike. @Vucko je pisao o tome (kao i njegov sajt radnik.rs)

Kako sada ide sa nadzorom - nisam upoznat, ali neko upućeniji može da kaže kako investitor treba (i da li treba) da proverava radnike od podizvođača.
 
Mislim da investitor moze da poveri sve poslove izvodjacu sto se tice gradjenja, narocito ako mu gradjevinarstvo nije primarna delatnost.
Ovde ce najvise da odgovara glavni izvodjac radova sa svojim nadzorom jer sigurno on angazuje podizvodjace. Kontrola radnika se vrlo jednostavno moze obezbediti. Svako gradiliste mora biti obezbedjeno. Svaki radnik koji ulazi mora biti sa propusnicom. A propusnicu ne moze imati radnik bez ugovora o radu.
 
Svaki investitor angažuje nadzor nas glavnim izvodjacem radova da radi po projektu, nadzor potpisuje pozicije i da tim izvodjac ide kod investitora da naplati! Koliko treba da budeš alav da bi ti se na jednom od najprestižnijih gradilišta u gradu vrzmali neprijavljeni radnici?! Koliko država treba da bude korumpirana da to toleriše?! A ljudi gube glavu....
 
Nisam stručan oko građevine ali oko radnika je jasno da je on radio za podizvođača koji je angažovan kako bi izvođač radova uštedeo deo novca.
Takvo lice koje radi na crno nema ni opremu za zaštitu niti ima obuku iz bezbednosti i zdravlja na radu pa ne zna kako treba da postupa u slučaju rušenja zida i sličnih opasnih situacija.

Izvođač radova Energogroup d.o.o je angažovao podizvođača i dopustio je da njegovi radnici ili radnik ulaze na gradilište na crno. Jedini razlog za to je maksimizacija profita jer neprijavljen radnik manje košta. Takođe ako dođe inspekcija rada na gradilište i vidi radnike na crno neće kazniti izvođača jer faktički podizvođač ima radnike na crno.

Inače, bio sam na jednoj obuci za Bezbednost i zdravlje na radu gde mi je jedan predstavnik EUrekao da je tendecija angažovanja podizvođača česta i u EU, čak i oni teško izlaze na kraj sa njima. Ali tamo ni podizvođač ne drži radnike na crno, to je već nezamislivo.

Astrodule preduzetnici i d.o.o mogu imati jednog zaposlenog radnika, ali ne smeju imati neprijavljene radnike.
 
A šta radi nadzor i ko njega čini?

Koliko često gradska građevinska inspekcija izlazi na teren i kontroliše radnike jer mi se čini da je ovo jedan od najvećih problem na gradilištima (neprijavljeni radnici)
 
Prijavu radnika jedino kontrolišu inspekcija rada koja je pri ministarstvu rada i poreska uprava koja je pri ministarstvu finansija, grad ne kontroliše radnike. Grad ima građevinsku inspekciju koja kontroliše u vezi građevinskih dozvola, da li ima tablu na gradilištu i.t.d.

Priča sada direktor inspekcije rada da su pre godinu dana kontrolišali ovo gradilište i da nije bilo radnika na crno, ali da tada nisu radili isti podizvođači. Kao što sam i rekao u prošlom postu vrte se podizvođači kako inspekcije ne bi uhvatile nepravilnosti.
 
Ne smeta meni to sa gomilom podizvođača (ni ovde ni na Koridoru 10), ali meni je potpuno jasno ko je kriv.

U ovom slučaju je kriv podizvođač koji je radnika zaposlio na crno.

Obrušavanja se dešavaju i sa obzirom da je Vesić odmah rekao da je sve po propisu, sve će se završiti sa krivicom podizvođača.
 
Građevinski giganti poput nekadašnjih više ne postoje. Ne bi mogli ni opstati u ovom vremenu. Plaćati zaposlenog građevinca 365 dana u godini u kojoj građevinska sezona ne traje toliko nije tržišno isplativo.

Savremeno poslovanje nalaže angažovanje izvođača i podizvođača sa raspoloživom građevinskom operativom.

S jedne strane je finansijer a sa druge strane operativa koja izvodi radove.

Na investitoru je pravo i odgovornost pri izboru izvođača i nadzora.

Kada se gradi objekat u kome će se kvadrat prodavati za cca 3.500 eura to podrazumeva određeni kvalitet ne samo materijala, projekta i lokacije, nego pre svega izvođenja i kvaliteta radova.

Netačno je da se obrušavanja dešavaju. Obrušavanja se izazivaju nestručnim izvođenjem radova i nepoštovanjem pravila struke.

Odgovornost i doprinos radnika je tu na poslednjem mestu. On treba da bude zaštićen najpre u pogledu svog radno pravnog statusa, zatim obučen u pogledu bezbednosti i zaštite zdravlja na radu i obučen u pogledu radova koje obavlja, sa odgovarajućom zaštitnom opremom, uputstvima i nadzorom.

Da je sve bilo tako obrušavanje se u konkretnom slučaju najverovatnije ne bi desilo, ili bar ne sa tako tragičnim posledicama
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563198#p563198:33lv1n4g je napisao(la):
bgvozd » 29 Aug 2018 06:12 pm[/url]":33lv1n4g]Građevinski giganti poput nekadašnjih više ne postoje. Ne bi mogli ni opstati u ovom vremenu. Plaćati zaposlenog građevinca 365 dana u godini u kojoj građevinska sezona ne traje toliko nije tržišno isplativo.

Savremeno poslovanje nalaže angažovanje izvođača i podizvođača sa raspoloživom građevinskom operativom.

S jedne strane je finansijer a sa druge strane operativa koja izvodi radove.

Na investitoru je pravo i odgovornost pri izboru izvođača i nadzora.

Kada se gradi objekat u kome će se kvadrat prodavati za cca 3.500 eur, to podrazumeva određeni kvalitet ne samo materijala, nego pre svega izvođenja i kvaliteta radova.

Netačno je da se obrušavanja dešavaju. Obrušavanja se izazivaju nestručnim radom i nepoštovanjem pravila struke.

Odgovornost i doprinos radnika je tu na poslednjem mestu. On treba da bude zaštićen najpre u pogledu svog radno pravnog statusa, zatim obučen u pogledu bezbednosti i zaštite zdravlja na radu i obučen u pogledu radova koje obavlja, sa odgovarajućom zaštitnom opremom i nadzorom.

Da je sve bilo tako obrušavanje se ne bi desilo
Svaka ti je na mestu...prolazim svaki dan pored objekta u izgradnji da Dedinju, nisam se raspitivao oko cene, investitora, ali ne sumnjam da je skupo, radnici na gradilištu i samo gradilište izgleda izuzetno jadno u svakom pogledu, toliko da me ne zanimaju detalji o njemu...
 
Pozajmiću ovu vest sa Sputnjika na drugoj temi.
 
Jel zatvoreno gradiliste ili to vise se ne radi kad se desi nezeljeni slucaj ...
 
Što bi zatvorili kada je Vesić rekao da je sve po propisima? Hoćeš da kažeš da Vesić štiti investitora iz nekih ličnih razloga ;)

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Kakav blam. Čovek umro na gradilištu a prvo što Vesić kaže u intervjuu je da investitor radi sve po zakonu.
Par sati kasnije sazna se da je radio na crno, gradski čelnici ćute, inspekcija ćuti, nema zatvaranja gradilišta.
A kao šlag na tortu razazna se da je radnik bio vojnik sa Košara.
Može li biti još bolje?
 
Čim neko bitan odmah kaže da je sve po propisu - tu nešto smrdi. Tako je i direktor GSP-a često odmah posle nezgode govorio da je vozilo ispravno.

Koliko treba vremena da se pređe sva papirologija i proveri da je sve po propisu? Sigurno ne sat-dva.
 
Narodna biblioteka Srbije ostaće zatvorena dok ne bude bilo potvrđeno da je sasvim bezbedna za korišćenje, saopšteno je šest dana nakon incidenta u kojem su od gušenja stradala dvojica radnika.

"To znači da neće raditi dok ne bude sasvim bezbedno i dok se ne završi istraga", rekao je direktor Biblioteke Laslo Blašković na konferenciji za novinare.

Znam da nije baš potpuno odgovarajuća paralela, ali na ovom gradilištu je pao neki zid i ubio radnika. Zar ne treba neka istraga i ovde ili je dovoljno da Vesić kaže odmah da je sve po propisu?
 
Zanimljivo. Ruševinu spaljenog depoa gradi BKA investments
Ovo ovde gradi KMR Investments.

Jedan projekat - jedna firma, samo se uzme skraćenica naziva ulice. da li je vlasnik obe isti čovek, firma, organizacija, služba, stranka, brat, kum...?
 
Ja nikada ne bih spavao na temeljima ispod kojih je ostala covecija dusa.
 
Jesi li siguran da pri izgradnji tvoje zgrade / kuće niko nije poginuo?

Da ne idemo dalje u prošlost gde se verovatnoća da je neko poginuo na tom mestu sve veća i veća kako idemo dalje u prošlost.
 
oje zgradu gradio je moj cukundeda takoda se sigurna na mojim temeljima ne nalazi mrtav radnik
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=563511#p563511:1c9wi98b je napisao(la):
tragac » Čet Avg 30, 2018 11:55 pm[/url]":1c9wi98b]Zanimljivo. Ruševinu spaljenog depoa gradi BKA investments
Ovo ovde gradi KMR Investments.
Jedan projekat - jedna firma, samo se uzme skraćenica naziva ulice. da li je vlasnik obe isti čovek, firma, organizacija, služba, stranka, brat, kum...?
Podaci sa sajta APR:

KMR Development, Kneza Milosa 54, direktor Nir Shlomy Makdasi iz Izraela
Osnovni kapital sa procentom udela:
1. ENERGODESIGN DOO BEOGRAD (SAVSKI VENAC) koji je ulozio 440 dinara i poseduje 44%
2. SATVA B.V. Amsterdam koji je ulozio 560 dinara i poseduje 56%.

BKA development, Kneza Milosa 54, direktori Nir Shlomy Makdasi iz Izraela i Миша Марковић
Ulagaci sa procentom udela:
Osnovni kapital firme je 100 dinara i upisan je Misa Markovic.
 
Respektabilni osnivački kapital u oba slučaja. Bože sakloni.
 
To je ono...osnivacki kapital je onoliki koliki mi je kusur ostao od kopiranja prilozene dokumentacije. Ovi drugi su izgleda kopiranje platili sa 500din a ovi prvi sa 200


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@Kanta Hvala. Sad vidim i Insajder se bavio time ali jedina poznata ličnost koju su našli je Žarko Zečević....biće da su u pozadini ipak neka mnogo aktuelnija imena.
 
Vrh