20 NOVIH OPERACIONIH SALA I 500 SOBA
Novih 86.000 kvadrata, sa 500 kreveta, Urgentni centar, savremeni dijagnostički centar - to je samo prva faza izgradnje nove kule i rekonstrukcije postojeće zgrade Kliničkog centra Srbije, koja će početi u septembru.
- Došao je i taj dan. S ovim projektom građani Srbije dobijaju novu dimenziju lečenja i novo zdravstvo. Analize dokle se stiglo sa radovima pratićemo na svaka tri meseca - poručio je Lončar pred početak radova na obnovi, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je obišao pripremne radove. Lončar je zahvalio predsedniku Srbije na velikoj podršci i rekao da očekuje da će tako biti i ubuduće kada je reč o zdravstvu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da će u izgradnju nove kule i rekonstrukciju postojećeg objekta KCS biti uloženo oko 110 miliona evra.
- Hoćemo da naši roditelji, naša deca imaju najbolju uslugu, a da lekari i sestre budu zadovoljni uslovima rada. Radovi će biti završeni pri kraju mog mandata, tako da će na kraju mandata moći da se pohvalim nečim što je veličanstveno za našu zemlju. Mi se trudimo i uspevamo i više od obećanja koje smo davali - rekao je predsednik.
Direktor KCS dr Milika Ašanin rekao je da su spremni za predstojeće radove i da neće uticati na rad te ustanove.
- Projekat će se odvijati u dve faze, prva faza će trajati 36 meseci. U drugoj fazi će biti napravljena ozbiljna infrastruktura u okviru koje će biti dobijeno 1.200 kreveta, od toga 200 za intenzivnu negu, 72 u dnevnoj bolnici - objasnio je dr Ašanin.
Prva odluka o izgradnji KCS doneta je 1973. godine, radovi su počeli 1976. godine, a zgrada Poliklinike je otvorena 1987. godine. Zbog toga je direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević istakao da je početak projekta veliki dan za Srbiju i da posle 12 godina čekanja počinje obnova.
On je podsetio da je krajem prošle godine otvoren KC Niš koji je „remek-delo u zdravstvu” i da će takav biti i KC Srbije.
- Građani će dobiti sada završenih 30.000 kvadrata, a država će u okviru prve faze uložiti 70 miliona evra - rekao je Blagojević, dodajući da Vlada Srbije već realizuje projekat rekonstrukcije javnih objekata, da je do sada već obuhvaćeno 100 gradova i opština i da neće biti prekinuto sve dok poslednja seoska škola i ambulanta ne budu obnovljeni.
Direktorka regionalnog predstavništva Evropske investicione banke za zapadni Balkan Dubravka Negre je rekla da su se oni 2006. godine obavezali da će finansirati izgradnju četiri klinička centra u Srbiji i da sada posle uspešne javne nabavke počinju radovi u Beogradu.
- Kada budu završeni radovi, KCS će biti jedna od najvećih bolnica u Evropi. To pokazuje da se u Srbiji realizuju i završavaju kapitalne investicije i projekti - zaključila je ona.
preko 68 miliona za prvu fazu
Izvođač radova biće konzorcijum koji čine „GH Holding” i „Delta inženjering”, koji je dao ponudu čija je vrednost 68.963.403,13 evra, a u okviru koje će, u prvoj fazi radova, biti izgrađeno novih 86.000 kvadrata prostora. Klinički centar Srbije će dobiti kompletno nov Urgentni centar i dijagnostiku, uz 20 novih operacionih sala i 500 bolesničkih soba. Prema rečima ministra Lončara, ugovor je potpisan, a izvođači imaju obavezu da do 24. avgusta dostave bankarsku garanciju Evropskoj investicionoj banci koja finansira projekat.