Šta je novo?

"Kennedy Residence" - Blok 9a

Stalno slusam o nekom svetskom nivou koji je daleko od nas, tj da je i najbolje sto ima kod nas daleko od svetskog nivoa. Sta spada u taj svetski nivo i kvalitet, a da nisu stanovi od 300m2 u njujorku, to jeste luksuzna povrsina, ali ne znam kome to treba.
Jel mozes da nabrojis sta je to ekstra luks u svetu, naravno bez toga da zgrada ima bazen i ostsle gluposti pa da po tome bude nesto ekstra. Jer ja nisam nesto preterano upoznat sa tim, a i nikad nisam bio u nekim luks zgradsma u inostranstvu.
 
Nisam ni rekao svetski nivo.
Niti sam pominjao velike kvadrature niti New York a ni bazene.
Pisao sam o masovnoj rezidencijalnoj gradnji kod nas. Proizvodnja što više kvadrata stana za što manje para (čitaj oko 500 eur/m2, +/-10%), i prodaja za što više para.
I grešiš, jer veoma visok nivo kvaliteta gradnje postoji i kod nas, ali vrlo malo u gradnji stanova za prodaju.
Mislim na ozbiljne koeficijente toplotne provodljivosti, mislim na ozbiljne sisteme izolacije, mislim na NZEB, mislim na energiju iz obnovljivih izvora, mislim na toplotnu energiju zemlje i toplotne pumpe, mislim na PRAVE pametne kuće, mislim o krovnim oazama zelenila, mislim na razne sigurnosne sisteme, mislim na gomilu drugih stvari koje su stanovanje učinili lepšim i kvalitetnijim. A što je najgore, sve to ne košta ni 1000 eur/m2 u izgradnji, već manje, ovde kod nas u Srbiji.
 
Pa dobro, ja nisam video neke vece objekte da sve to imaju, uglavnom su to sve manji objekti ili kuce. A na nbg ne mogu, tj niko nece da pravi male zgrade, tj tako je po urbanistickim uslovima. Meni to licno i ne treba u stanu , mislim da je 15 cm izolacije i troslojni prozor dovoljan za danasnje vreme i ogroman skok u odnosu na gradnju osamdesetih. Pa danas retko koja nova zgrada spada u B kategoriju efikasnosti, a i u svetu nisu bas preterano cesta pojava. Zapravo ne znam kako bi se za zgradu od 200 stanova obezbedila energija samo iz obnovljivih izvora.
 
Gradilište Kennedy Residence i dalje zatvoreno...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=740235#p740235:3iwdjheq je napisao(la):
shadestudio » Sre Maj 20, 2020 2:49 am[/url]":3iwdjheq]Pa dobro, ja nisam video neke vece objekte da sve to imaju, uglavnom su to sve manji objekti ili kuce. A na nbg ne mogu, tj niko nece da pravi male zgrade, tj tako je po urbanistickim uslovima. Meni to licno i ne treba u stanu , mislim da je 15 cm izolacije i troslojni prozor dovoljan za danasnje vreme i ogroman skok u odnosu na gradnju osamdesetih. Pa danas retko koja nova zgrada spada u B kategoriju efikasnosti, a i u svetu nisu bas preterano cesta pojava. Zapravo ne znam kako bi se za zgradu od 200 stanova obezbedila energija samo iz obnovljivih izvora.
Upravo sam to i napisao, da to kod nas nećeš sresti u masovnoj rezidencijalnoj gradnji za prodaju. Ima takvih i boljih stvari na privatnim kućama, vilama, manjim zgradama, i onda to spada u neki lux i ekskluzivu. A stvarno, veruj mi, nije to baš to toliko skupo kako se na prvi pogled čini.
U pravu si, za 200 stanova ne možeš svu energiju da pokriješ iz obnovljivih izvora, ali deo možeš.
Velika većina ovoga što se gradi je varijanta daj što manje da košta (samim tim i takav kvalitet), a prodaje se sve, ionako.

Zakon ponude i potražnje.
 
Većina ovoga što Deka priča ne postoji u masovnoj izgradnji ni na zapadu. Proveo sam neko vreme po iznajmljenim stanovima recimo tog nekog masivnog tipa u USA, Irskoj, Nemačkoj... I odmah da se razumemo, to nisu bila geto naselja već obično naselja u kojim živi srednja ili viša srednja klasa ili pak poslovni centri sa rezidencijanim delovima.
Ni u jednom od tih stanova nisam imao ni smart home, ni geotermalne izvore energije, solarne panele itd... Slažem se da to postoji tamo u mnogo većem obimu nego kod nas, ali takva je situacija i sa svim ostalim "novotarijama" koje se pojave. Primarni razlog pare, a i neznanje naravno.
Mada i objekti koji sve to imaju na zapadu imaju i mnogo veću cenu...
Meni se čini da skok cena nekretnina i placeva doprinosi i većem kvalitetu, jer eleminiše male investitore kojima nije ni do reference ni do buduće dobre reputacije već bi samo da okrenu kapital pa svaku cenu. Primere takvih bisera imamo svuda po gradu, jako blizu moje kuće u jednom prigradskom naselju niče monstrum bez ikakve table, tako da ovi projekti ipak izgledaju za više klasa ispred toga. Nikoga ne branim da se ne shvati tako, već upravo pokušavam da shvatim ko je od njih best buy, da iskoristim tu staru srpsku reč :)
U svakom slučaju hvala na odgovorima, pošto mi niko nije naveo neki diskvalifikujući nedostatak mislim da ću i lično otići do ovog Neimar projekta pa prenosim utiske iz prve ruke.
 
Očigledno se nisam baš precizno i dovoljno jasno izrazio u svojim komentarima, pa je diskusija otišla u drugu stranu.
Ono što sam hteo da kažem i napomenem je da se velika većina novogradnji kod nas sada predstavlja kao lux i ekskluziva. A u stvari je to jedan možda malo viši srednji nivo, samo što je novo.
Ono što se gradi novo po Evropi za masovno rezidencijalno stanovanje i prodaju, je ipak za dva nivoa više u odnosu na ovo kod nas. Znam dobro, jer zbog posla mi u ruke dođe minimum jednom nedeljno neki tender iz Evrope, a domaći svaki dan. Bolji su i kvalitetniji zbog toga što su im mnogo stroži zakoni, uredbe, norme, sertifikati, ali je mnogo važnije da se stvarno sprovode. Mi imamo zakone, ali srvarnost je drugo nešto.
 
@Deka hvala na konstruktivnim postovima i jako korisnim informacijama. Slažem se da je neverovatno koliko se termin Lux izlizao u marketinškoj upotrebi kod nas. Nagledao sam se stanova iz 60tih sa kupatilom renoviranim pre 10 godina i stolarijom godišta mojih roditelja, reklama Lux, renoviran stan :D Šta je u oglasima za automobile NOV, ČAŠA! to je u nekretninama ovaj Lux. Odmah za izbegavati.
Ipak to je naša realnost i kroz dim tih ipak naivnih trikova svako mora da nađe ono što odgvara njegovim potrebama i džepu. Ili da ide na taj zapad, mnogi su i tu opciju već odabarali.
 
Misliš, što je za kola 'vozila baba subotom, posle redovnog kupanja, na pijacu'...

Šalu na stranu, u poslednjih 15 godina sam kupio dva stana (prodavao manji i kupovao veći), oba polovna i oba na NB. Horor. U kakvim gajbama mnogi naši ljudi žive... A tek ženine priče, iz hitne pomoći, 100 km od Beograda: ima Evrope, ali mnogo više Somalije. Onda i nije čudo da se oduševljavaju 'luksuzom'.
 
Па што вас терала змија да вас уједе да то урадите не једном него после тога још једном а ту су и женине приче обашка, и то у релативно кратком временском периоду када су такве ствари у питању од само 15год. а баш у том времену је експанзија реномираних инвеститора на Нбг.
 
Pa zato što je ovako mnogo jeftinije, a već ja sa mojom bušilicom i osnovnim alatom popravim stanje znatno. Jedino što ode stari odmor na to.
 
Današnja.
 

Prilozi

  • 20200525_162753.jpg
    20200525_162753.jpg
    909,7 KB · Pregleda: 6.266
Ponovo oživljava gradilište.
 

Prilozi

  • 20200605_070054.jpg
    20200605_070054.jpg
    597,1 KB · Pregleda: 5.258
Jedno je sigurno - Bg će za par godina doživeti potpuni kolaps izgradnjom ovolikih novih stambenih objekata, a slabim ulaganjem u infrastrukturu, javne garaže, metro i ostali javni prevoz.
Ovolika zgrada pored Trećeg suda je haos u najavi, već sada ne možeš lako da pronađeš parking, ali su pametnjakovići u našoj vlasti nadmašili sami sebe u gluposti - parnično odeljenje su prošle nedelje preselili na Tošin Bunar, u neku zgradicu ispod brda, bez parkinga i prilaza, ograđenu rampama privatnih firmi..

I tu će ceo Novi Bg, Zemun itd. da dolazi na suđenja. Svaka čast.
 
Sve nove zgrade imaju parkinge u okviru parcele, tako da ne uticu na problem sa parkiranjem. Nbg ima jako puno neuredjenog zemljista, naravno da ce tu da se grade zgrade. Nije poenta grada da bude polu prazan. Pa kad sam prolazio kroz jurija gagarina pre 2008 godine izgledalo je kao da prolazis kroz davno napustenu periferiju. Danas izgleda uljudnije.
 
Čudi me da na tolikom praznom prostoru niko ne može da podigne neku javnu garažu.. da ljudi koji dolaze na suđenja, ili idu da se leče u neku bolnicu mogu da se parkiraju..

Kako bilo, fino je to što se grade novi objekti, ali ne smem ni da zamislim šta će biti za deset godina, kada u Bg- u bude živelo još par stotina hiljada ljudi.
 
Jedan interesantan predlog, investotor kada vec zida zgradu da predvidi i odredjen broj parkin mesta za zakup ili iznajmljivanje, po principu javnih garaža. Isplativost velika, pogotovo na mestima kao što je ova.
 
Da je pameti to bi mogao biti solidan model JPP-a. Problem je u tome što investitori ne žele da prave dodatno saobraćajno opterećenje. Možda odrediti u pojedinim zonama određeni broj parking mesta u skladu sa mogućnostima uz kompenzaciju od strane direkcije po pitanju plaćanja naknade.

Svakako zanimljiv predlog o kome možemo diskutovati u temi viewtopic.php?f=16&t=601&view=unread#unread
 
Planiram ovde da uzmem stan, ima li neko nekakvo iskustvo sa njima (Merin Holdings-om)?

Sve izgleda jako kvalitetno, cena je korektna za tu lokaciju, iskreno po meni mnogo korektnija od nekih objekata sa kojim sam poredio odnos cene/lokacije/kvaliteta, samo pitam pre nego sto dam 20% da znam da se ne oprzim :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751573#p751573:3spq2g79 je napisao(la):
lnenad » Čet Jun 25, 2020 9:36 pm[/url]":3spq2g79]Planiram ovde da uzmem stan, ima li neko nekakvo iskustvo sa njima (Merin Holdings-om)?

Sve izgleda jako kvalitetno, cena je korektna za tu lokaciju, iskreno po meni mnogo korektnija od nekih objekata sa kojim sam poredio odnos cene/lokacije/kvaliteta, samo pitam pre nego sto dam 20% da znam da se ne oprzim :)

Imas ovde na forumu par tema za njihove projekte, npr. Gornji grad, Tri nove, Merin Hill.... Procitaj pa proceni.
 
Jel ima nesto novo, proslo je mesec dana od zadnjih slika?
 
Ovo su fotke od pre 4 dana. Rekao bih da se dinamika radova vratila u normalu.
 
Evo i jedne od pre dve nedelje.
 

Prilozi

  • 20200617_095843.jpg
    20200617_095843.jpg
    617,3 KB · Pregleda: 2.563
Vrh