Šta je novo?

"Kennedy Residence" - Blok 9a

Mala sitnica, taj nametnuti upravnik ume da potpise ugovor na mnogo vise od dve godine pa ce posle biti skup raskid kqd sami formirate skupstinu stanara. To sto ste se lake ruke odrekli svojih prava mozete uz napor vratiti u svoju korist. Pitanje je ko ima snage za to.
 
Komšije, da li je poželjno ovaj naš parket dodatno zaštiti, lakiri, šta li? Ili ima već solidnu zašitu?
obavezno, moja topla preporuka. pola godine nakon brisanja dobro oceđenim briskom parket počne da propada. on već ima fabrički jedan premaz, ali najmanja vam je muka da vam ga pre useljenja majstor premaže lakom još bar 2 puta i mirni ste 10+ godina
 
obavezno, moja topla preporuka. pola godine nakon brisanja dobro oceđenim briskom parket počne da propada. on već ima fabrički jedan premaz, ali najmanja vam je muka da vam ga pre useljenja majstor premaže lakom još bar 2 puta i mirni ste 10+ godina
Nikako. Gotovi parketi se lakiraju masinski i lak se nanosi vise puta, ne jednom, ali u tanjim slojevima.
Takvo nanosenje laka cini proizvod kompaktnim i svi proizvidjaci tih gotovih parketa se uglavnom ponose kvalitetom laka i na to daju garanciju.

Vi ste se tek uselili, izgubicete garanciju na parketu - razlog vise da to ne radite.
 
Na USB-u na primopredaji su dati svi saveti za odrzavanje parketa, i sve ostale opreme. Samo citajte, nema potrebe za improvizovanjem.
Taj parket se ne brise briskom ni pod razno ako je cilj da traje.
 
obavezno, moja topla preporuka. pola godine nakon brisanja dobro oceđenim briskom parket počne da propada. on već ima fabrički jedan premaz, ali najmanja vam je muka da vam ga pre useljenja majstor premaže lakom još bar 2 puta i mirni ste 10+ godina
naravno, u sedam slojeva da se izlakira.. a mop dobro ocedjen - samo trakasti, iskljucivo sa domestosom radi dezinfekcije kao u domu zdravlja...
boze sta ce sve covek procitati
 
Bar 15 slojeva laka, ako necete da vam ostanu rupice od spicastih stikli vase devojke :ROFLMAO:
 
Nikako. Gotovi parketi se lakiraju masinski i lak se nanosi vise puta, ne jednom, ali u tanjim slojevima.
Takvo nanosenje laka cini proizvod kompaktnim i svi proizvidjaci tih gotovih parketa se uglavnom ponose kvalitetom laka i na to daju garanciju.

Vi ste se tek uselili, izgubicete garanciju na parketu - razlog vise da to ne radite.
Ja sam parket reklamirala, proizvođač parketa je prihvatio reklamaciju i o svom trošku hoblovao i lakirao. Jel suvišno da dodam da od tada nemam problema sa parketom i oceđenim mopom? :) Takođe proizvođač je rekao da je parket fabrički lakiran jednim slojem. Sigurna sam da nije isti proizvođač kao u KR, ali svejedno ne vidim kako šteti dodatno lakiranje, pogotovo što bi se lakirali i spojevi lamela parketa koji u početnom stanju nisu lakirani. Srećno sa slučajnim prosipanjem vode/soka/kafe :)
 
Eson radi održavanje, G4S radi obezbedjenje
Hvala na odgovoru. Slažem se da je muka živa menjanje firmi koje rade inicijalno održavanje / čišćenje / zelenilo / portire. Ima tu mnogo tehničkih sistema koje firme upoznaju u startu i onda je bilo kakva primopredaja vrlo teška. Ukoliko i dalje želite da u neko dogledno vreme promenite, mislim da je najbolje da se dobro svi upoznate iz redova stanara i pripremite koja bi to osoba mogla da preuzme ulogu upravnika kada vam istekne dve godine. Upravnik iz redova stanara je jedina opcija po mom mišljenju, koja može da radi u interesu komšija a sa ciljem odžanja kvaliteta svega u zgradi a za pristojnu cenu. Sve ostale kombinacije, profesionalni / prinudni itd samo figuriraju, nema tu ništa od zalaganja i rada u interesu da stanari imaju razumnu cenu a dobar kvalitet. Inače nas od januara u svim kompleksima verovatno čeka novo iznenađenje jer poskupljuje minimalna cena rada, pa ko ima angažovane portire, čistačice, radnike, očekujte nove račune.
 
@Micec Vodjenje stambene zajednice nije posao koji se radi kad uhvatis vremena. Ima tu ozbiljnih tema i ozbiljne odgovornosti.
Kad pitate stanare, svi misle kao Vi: "Najbolje neko od stanara da bude". A kad im kazem: "Ajde Vi budite, ja cu glasati za Vas", odmah ide "Nemam ja vremena, radim, vamo tamo".
Znaci svi bi nekom drugom da uvale kosku, a da neko preuzme odgovornost - ni govora.
 
Je l tarkett korišćen u KR ? Ja koliko znam njega nema potrebe dodatno lakirati, fabrički je već odrađen kako treba.
 
ESON 5 evra po kvadratu? Bwahahaha, mislio sam da nas deru. Kada ono... Što luksuznije je brendirana zgrada to skuplje održavanje.

Zna li neko koliko je West 65 kula? Oni imaju bazen i SPA centar uključen jeli...
 
Slicna prica, a bez namere da uvredim nekog ali sve vise mladih domacica trazi zene za ciscenje stanova. Kad pogledam viber grupu svog naselja ne prodje nedelju dana, a da ne procitam vapaj za zenom za ciscenje koja mora biti pedantna, pouzdana, kao osoba normalna, da cisti kao da je njeno itd. Opste cudjenje kako je takvu jako tesko naci, a onda tek sveopste iznenadjenje kada se takva nadje da bi to isto iznenadjenje preraslo u javnu osudu zato sto takva zena po satu kosta 700-800 pa i 1000din.
Dakle, ako nismo u stanju sami da odrzavamo ono sto je zajednicko i van naseg kucog praga, a nismo, onda lepo mora da se plati. Ako se zeli vise od minimuma, mora vise da se plati. Ako se zeli kvalitet onda se i tih 5e po m2 ne cini nerealnim.
 
Ljudi u kojoj vi zemlji zivite kad vam se odrzavanje od 5e po kvadratu ne cini nerealnim. Za stan od 100 kvadrata to je 500 evra. Pa ko zeli to da plati?! I jos bolje sta bi dobio zauzvrat. O kakvom kvalitetu govorimo?! Sta treba da se desava npr u KR da bi opravdalo to pare. Da cetkicom za zube neko svaki dan pere hodnike i garazu. Ili da 20 specijalaca cuva zgradu. Cak i da ima neke spa centre, teretane postavlja se pitanje zasto bi svi placali odrzavanje toga ukoliko isto ne koriste ili koriste u daleko manjoj meri.

Niti jedan veliki kompleks u beogradu nije ni na pribliznom nivou da bi opravdao tu cenu, a niti zivimo u takvom gradu i drzavi. Za tako nesto imate Monte Karlo, Emirate i slicnu egzotiku.

Odrzavanje da, naravno. Investiciono po kvadratu, a ovo tekuce ciscenje, obezbdjenje po stanu svi jednako. Jer kvadratura uopste ne ukazuje koliko nas zivi tamo, koliko prljamo i slicno...
 
Da, ali samo odrzavanje je 0.7e. A obezbedjenje isto toliko.
Ne znam odakle se pojavilo 5e po m2. A pogotovo ne vidim ni kako bi ta cena jos bila i nedovoljna.
Na nivou zgrade bi to mesecno bilo oko 60 000e za odrzavanje. Cega? Za te novce mozes da zaposlis 50 ljudi da rade svaki dan.
 
Ljudi u kojoj vi zemlji zivite kad vam se odrzavanje od 5e po kvadratu ne cini nerealnim. Za stan od 100 kvadrata to je 500 evra. Pa ko zeli to da plati?! I jos bolje sta bi dobio zauzvrat. O kakvom kvalitetu govorimo?! Sta treba da se desava npr u KR da bi opravdalo to pare. Da cetkicom za zube neko svaki dan pere hodnike i garazu. Ili da 20 specijalaca cuva zgradu. Cak i da ima neke spa centre, teretane postavlja se pitanje zasto bi svi placali odrzavanje toga ukoliko isto ne koriste ili koriste u daleko manjoj meri.

Niti jedan veliki kompleks u beogradu nije ni na pribliznom nivou da bi opravdao tu cenu, a niti zivimo u takvom gradu i drzavi. Za tako nesto imate Monte Karlo, Emirate i slicnu egzotiku.

Odrzavanje da, naravno. Investiciono po kvadratu, a ovo tekuce ciscenje, obezbdjenje po stanu svi jednako. Jer kvadratura uopste ne ukazuje koliko nas zivi tamo, koliko prljamo i slicno...
5e je samo bio neki imaginarni primer.
Nije BG ni Monte Karlo ni Emirati pa se opet prodaju kvadrati za 4-5 hiljada. Ko zeli da plati - onaj ko ima.
Ne slazem se oko sadrzaja nekog kompleksa. To sto neko ne koristi sadrzaje, kao npr. taj SPA to ne znaci da ne treba da placa odrzavanje istog. To je zajednicka imovina i svi su podjednaki kada je koriscenje i odrzavanje u pitanju. Kao sto npr. odrzavanje lifta u starim zgradama nece da placa komsija sa 1. sprata iako je i to njegova i imovina i obaveza. E onda za 10god ga strefi slog pa se otezano krece i lift mu je neophodan iako je na 1. spratu. Taj SPA mozda nije direktno uporediv ali poenta je ista.
A cena odrzavanja iako ne bi trebalo, ima veze i sa cenom kvadrata odnosno plateznom moci vecine stanovnika nekog kompleksa i to je nesto sto je na nekin nacin paralelno povezano.
Kada sam kao student radio selidbe secam se da nije bilo isto spustati pesice sa ne znam kog sprata neki kauc koji je za bacanje ili penjati neki kaouc bezobrazno skupo placen. Neko bi rekao nosis pa nosis ali samo onaj ko je to radio zna da nije tako. To je kvalitet usluge, kada nesto ne moras da pazis ili kada mora da si oprezan pa tu ide i mnogo vise vremena pa i vrednost same robe...
I na kraju cinjenica da moj ulaz ima 88 stanova. Neka prosek bude samo 3 clana po stanu to je min 250+ dusa koje svakodnevno ordiniraju hodnicima, liftom, ulazom. AKo zelimo da sve blista neko bukvalno mora da cisti svakodnevno i to ne jedna osoba jer je fizicki neizvodljivo.
Ne opravdavam ja takve cene niti sam na strani tih firmi za odrzavanje ali prosto nas narod je navikao i voli da ne plati ili da plati malo ali zato ocekuje ko zna sta.
 
5e je samo bio neki imaginarni primer.
Nije BG ni Monte Karlo ni Emirati pa se opet prodaju kvadrati za 4-5 hiljada. Ko zeli da plati - onaj ko ima.
Ne slazem se oko sadrzaja nekog kompleksa. To sto neko ne koristi sadrzaje, kao npr. taj SPA to ne znaci da ne treba da placa odrzavanje istog. To je zajednicka imovina i svi su podjednaki kada je koriscenje i odrzavanje u pitanju. Kao sto npr. odrzavanje lifta u starim zgradama nece da placa komsija sa 1. sprata iako je i to njegova i imovina i obaveza. E onda za 10god ga strefi slog pa se otezano krece i lift mu je neophodan iako je na 1. spratu. Taj SPA mozda nije direktno uporediv ali poenta je ista.
A cena odrzavanja iako ne bi trebalo, ima veze i sa cenom kvadrata odnosno plateznom moci vecine stanovnika nekog kompleksa i to je nesto sto je na nekin nacin paralelno povezano.
Kada sam kao student radio selidbe secam se da nije bilo isto spustati pesice sa ne znam kog sprata neki kauc koji je za bacanje ili penjati neki kaouc bezobrazno skupo placen. Neko bi rekao nosis pa nosis ali samo onaj ko je to radio zna da nije tako. To je kvalitet usluge, kada nesto ne moras da pazis ili kada mora da si oprezan pa tu ide i mnogo vise vremena pa i vrednost same robe...
I na kraju cinjenica da moj ulaz ima 88 stanova. Neka prosek bude samo 3 clana po stanu to je min 250+ dusa koje svakodnevno ordiniraju hodnicima, liftom, ulazom. AKo zelimo da sve blista neko bukvalno mora da cisti svakodnevno i to ne jedna osoba jer je fizicki neizvodljivo.
Ne opravdavam ja takve cene niti sam na strani tih firmi za odrzavanje ali prosto nas narod je navikao i voli da ne plati ili da plati malo ali zato ocekuje ko zna sta.
To kako ste vi opisali ocekivanja od stambene zajednice vise prilici definiciji hotela. Da placas spa koji ne moras da koristis, da se blista, da se cisti svakodne od strane vise osoba... Treba ipak biti malo umeren u ocekivanjima od zajednickih prostorija. Jer ovo sto ste nabrojali nece plattii 99% ljudi iz prostog razloga sto im ne treba, te ce funkcionisati sve dok investitor ne proda sve stanove. Npr jel vi svaki dan cistite svoj stan, kupatilo iako se isto tako prlja kao i hodnik? Pa ko ce se obavezati da stalno placa SPA koji ne koristi, pogotovo u tim "LUX" zgradama gde mnogi gastosi kupe stan kako bi godisnje dosli na 10ak dana. Ako zelite tako nesto, pa platite gospodine, nemojte ocekivati od svih da dele troskove tog vaseg zadovoljstva.
 
To kako ste vi opisali ocekivanja od stambene zajednice vise prilici definiciji hotela. Da placas spa koji ne moras da koristis, da se blista, da se cisti svakodne od strane vise osoba... Treba ipak biti malo umeren u ocekivanjima od zajednickih prostorija. Jer ovo sto ste nabrojali nece plattii 99% ljudi iz prostog razloga sto im ne treba, te ce funkcionisati sve dok investitor ne proda sve stanove. Npr jel vi svaki dan cistite svoj stan, kupatilo iako se isto tako prlja kao i hodnik? Pa ko ce se obavezati da stalno placa SPA koji ne koristi, pogotovo u tim "LUX" zgradama gde mnogi gastosi kupe stan kako bi godisnje dosli na 10ak dana. Ako zelite tako nesto, pa platite gospodine, nemojte ocekivati od svih da dele troskove tog vaseg zadovoljstva.
Kod mene se kupatilo čisti svakog dana :rolleyes:
 
Slazem se da je stanovanje pretvoreno neretko u nesto sto se nekada zvalo snobizam ali svaki kupac je pre kupovine upoznat sa svim sadrzajima koje ce komplex imati. Sto se placanja tice platice 100% njih ako potpisu ugovor, a morace da potpisu neki jer je to zakonska obaveza, samo je pitanje da li ce to biti 2, 3...5eur po kvm. Ja mozda ne cistim svoj stan svaki dan ali u stanu funkcionisem samo ja i ponasam se isto i ispred svog kucnog praga ali jedan deo stanara zajednicku imovinu tretira potpuno suprotno i onda dolazimo do toga da je potrebno mnogo vise sto se odrzavanja tice.
 
@Micec Vodjenje stambene zajednice nije posao koji se radi kad uhvatis vremena. Ima tu ozbiljnih tema i ozbiljne odgovornosti.
Kad pitate stanare, svi misle kao Vi: "Najbolje neko od stanara da bude". A kad im kazem: "Ajde Vi budite, ja cu glasati za Vas", odmah ide "Nemam ja vremena, radim, vamo tamo".
Znaci svi bi nekom drugom da uvale kosku, a da neko preuzme odgovornost - ni govora.
Da, slažem se apsolutno. Imam isto iskustvo u svojoj zgradi. I komentari stanara su apsolutno kako ste napisali. Prava je sreća ukoliko se nađe stanar koji je u mogućnosti da obavlja tu funkciju, ima želju, znanje, vreme i entuzijazam. Ja i dalje smatram da je to najbolja opcija kako bi se očuvala zgrada i uvećavala vrednost stanova vremenom, uz pomoć dobrih ideja i investicija u održavanje. Taj upravnik iz redova stanara naravno može da bude i plaćen ako skupština tako odluči a svakako bi nadgledao i rad firme koja radi održavanje.
 
Da, slažem se apsolutno. Imam isto iskustvo u svojoj zgradi. I komentari stanara su apsolutno kako ste napisali. Prava je sreća ukoliko se nađe stanar koji je u mogućnosti da obavlja tu funkciju, ima želju, znanje, vreme i entuzijazam. Ja i dalje smatram da je to najbolja opcija kako bi se očuvala zgrada i uvećavala vrednost stanova vremenom, uz pomoć dobrih ideja i investicija u održavanje. Taj upravnik iz redova stanara naravno može da bude i plaćen ako skupština tako odluči a svakako bi nadgledao i rad firme koja radi održavanje.
Trebalo bi u zakonu definisati da stanar koji odluci da bude predsednik stambene zajednice, za to dobija i novcanu nadoknadu.
Ako mi sada placamo 300 dinara po stanu upravnika, a ima 50 stanova, covek koji bi to preuzeo bi imao 15ak hiljada bar. Nije to neka para, ali nekome bi znacilo.
 
U nasega naroda postoji boljka da kada nekog plate, misle da su kupili slugu koji treba da resava i njihove probleme. Ovo kazem iz iskustva da kada je PU neko iz redova stanara ljudi ocekuju da je takav PU i njima licno na usluzi jer su ga jel'te platili. I gotovo uvek ce misliti da ga placaju mnogo za posao koji obavlja. Za tu sicu bi se tog posla prihvatio samo neki penzioner za popunu budzeta ali on kao takav neretko nema kapacitete da bude kvalitetan upravnik. Prvo sto je za to potrebno vreme, drugo edukacija koja je konstantna, stres je prisutan na svakodnevnom nivou itd. A stanar koji preuzme funkciju na sebe neretko postaje crna ovca i gotovo niko nakon samo jednog mandata ne zeli vise tu omcu oko vrata.
 
Zato se skoro uvek cuje ono "mogao bi neko ili bilo bi lepo da je neko iz redova stanara", a veoma retko "evo ja bih". ;)
Moja omiljena titula je "Neko". Trebalo bi uvesti i radnu poziciju pod nazivom "Profesionalni Neko - Junior/Senior" koliko cesto puta se cuje: "Neko treba da uradi nesto", "Neko treba da organizuje protest", "Neko treba da podigne tuzbu", "Neko od stanara treba da bude upravnik zgrade", "Neko treba da sredi park" itd. Neka je nama Neko ziv i zdrav!
 
Vrh