Šta je novo?

Karađorđeva ulica

Добро, не морају и не могу бити стилски, али бар габаритно уклопљени да.
To i ja smatram, ali ti me ne jednom nazva ''nemackim ovcarom'' zbog toga, verovatno jer je u tvojoj ''svesti'' Nemacka ili bilo koja druga krstena zemlja = propali austrijski moler sa glupim brkovima.

Verovatno bih trebao da zagovaram ovaj sadasnji turko-urbicid, posto i u Turskoj i slicnim despotijama ''gradovi'' izgledaju kao da je pijani Alah odozgo bacao zgrade nasumicno.
 
Сам си себе тако описао опаском да умеш да нањушиш, а од њушкала колико знам пси су најпознатији, међу псима конкретна раса, тако да би ти то требао прихватити као комплимент. Такође, твој нескривени расизам се уклапа у време и нељуде који су ту расу стварали, па се све лепо уклапа.

Да иоле познајеш историју уметности, културе, историју света генерално, знао би да је током антике управо тај простор био центар светске цивилизације, Египат, Месопотамија, Персија, Вавилон, Асирија, грчке државе..
Наравно у каснијем периоду се центар ове наше цивилизације помера ка Источном римском царству, па даље на северозапад Европе.

Са друге стране током аустријске владавине Београдом, домицилно становништво је измештено подалеко од града, а у његовом центру, направљене су тврђава, касарна, командантура.. Дакле не школа, болница или позориште.. И није Београду био предвиђена еманципација из турске касабе у културну или трговачку престоницу Балкана, већ је требао бити снажна погранична тврђава, а српски и други хришћански балкански народи не браћа Европљани већ помоћно топовско граничарско месо на бранику империје.
 
Poslednja izmena:
Треба на нивоу града дефинисати поред габарита и дозвољене стилове, макар за Стари град и околину неких поменика културе.
Kad smo vec kod toga, koje bi ti to stilove dozvolio, a koje zabranio?
 
Сам си себе тако описао опаском да умеш да нањушиш
U smislu da odmah znam da prepoznam nesto, narocito laz i poluistinu, tj. da je nemoguce prevariti me.
Египат, Месопотамија, Персија, Вавилон, Асирија
To sta su ta mesta bila pre X000 godina ne znaci apsolutno nista. Danas su to rupe najgore vrste i ostace to i u doglednoj buducnosti.

A uz to i despotije i satrapije, sto je mnogo gore i od bilo kakve materijalne bede. Jer mesta u kojima svu vlast i moc ima jedan necovek po samoj definiciji ne mogu da budu imalo dobra i prosperitetna.
 
Са друге стране током аустријске владавине Београдом, домицилно становништво је измештено подалеко од града, а у његовом центру, направљене су тврђава, касарна, командантура.. Дакле не школа, болница или позориште.. И није Београду био предвиђена еманципација из турске касабе у културну или трговачку престоницу Балкана, већ је требао бити снажна погранична тврђава, а српски и други хришћански балкански народи не браћа Европљани већ помоћно топовско граничарско месо на бранику империје.
Možda je to važilo za Beograd zbog geografskog položaja, ali za Vojvodinu nije važilo, pa i u onim mestima gde su Srbi činili većinu.

Već je Zemun drugačije planiran i građen, a da ne pričamo o ostalim gradovima tipa Zrenjanin, Sombor, Kikinda, koji su svi planski građeni sa bolnicama, školama, kurijom, prvim srpskim bibliotekama, fabrikama, železničkim stanicama, itd.

U svakom slučaju je stanje u austrijskom delu tadašnje Srbije bilo po Srbe mnogo bolje na kulturološkom nivou nego bilo gde u osmanlijskom delu.
 
Možda je to važilo za Beograd zbog geografskog položaja, ali za Vojvodinu nije važilo, pa i u onim mestima gde su Srbi činili većinu.

Već je Zemun drugačije planiran i građen, a da ne pričamo o ostalim gradovima tipa Zrenjanin, Sombor, Kikinda, koji su svi planski građeni sa bolnicama, školama, kurijom, prvim srpskim bibliotekama, fabrikama, železničkim stanicama, itd.
Nevidjeni civilizacijski iskorak napred u odnosu na azijatsku despotiju. Stavise, Srbi kao narod su tada prvi i mozda jedini put iskusili sta znaci evropski nacin zivota.

Inace, cak i da nije bilo azijatske despotije, Srbija ispod Save i Dunava bi bila koma po pitanju razvoja. Samo se treba setiti Vlaske i Moldavije koje nisu bile pod direktnom turskom okupacijom - beda i pustos kao i Srbija, Bugarska , Makedonija, Grcka, Albanija....
 
U smislu da odmah znam da prepoznam nesto, narocito laz i poluistinu, tj. da je nemoguce prevariti me.

To sta su ta mesta bila pre X000 godina ne znaci apsolutno nista. Danas su to rupe najgore vrste i ostace to i u doglednoj buducnosti.

A uz to i despotije i satrapije, sto je mnogo gore i od bilo kakve materijalne bede. Jer mesta u kojima svu vlast i moc ima jedan necovek po samoj definiciji ne mogu da budu imalo dobra i prosperitetna.

Ето, мене си окарактерисао, како беше, као нацисту, а ја то наравно нисам, напротив.

Мени значи, али да су данас углавном слабо уређени простори у сваком смислу, то је наравно чињеница.
 
Kad smo vec kod toga, koje bi ti to stilove dozvolio, a koje zabranio?
Све до арт декоа и ране међуратне модерне (Штампарија тј. БИГЗ) би дозволио на територији општине Стари град. Све касније стилове, који су данас углавном само нашминкани стил из 50их не би смео, као ни турбо фазон 90их челик-стакло.
 
Evo jednog primera iz Pariza.

Ovo prethodno stanje bi moglo biti bilo koji deo Beograda.

Isto tako bismo mogli i mi ali da stanje posle bude više u duhu naših starijih zgrada.
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-12-28 at 21.19.38.png
    Screenshot 2023-12-28 at 21.19.38.png
    1,1 MB · Pregleda: 258
ožda je to važilo za Beograd zbog geografskog položaja, ali za Vojvodinu nije važilo, pa i u onim mestima gde su Srbi činili većinu.

Već je Zemun drugačije planiran i građen, a da ne pričamo o ostalim gradovima tipa Zrenjanin, Sombor, Kikinda, koji su svi planski građeni sa bolnicama, školama, kurijom, prvim srpskim bibliotekama, fabrikama, železničkim stanicama, itd.

U svakom slučaju je stanje u austrijskom delu tadašnje Srbije bilo po Srbe mnogo bolje na kulturološkom nivou nego bilo gde u osmanlijskom delu.

Говорим о Београду 1717. - 1739. шта је био и што је још важније, шта је требао постати.


Ти пишеш о нечему што се догодило мнооого касније, ја о нечему што је било кључно, а то је огромном количином крви плаћено место толерисане мањине у јужној Угарској током 19. века,
дакле у 15. веку је Матија Корвин насељавао Србе у неколико огромних таласа и српским властелинима давао титуле и жупаније за потребе одбране јужних граница од османске најезде, што су ови и чинили и у неколико наврата одбијали велике османске походе, вековима је тај народ служио за одбрану, до великих сеоба и формалног формирања Војне границе која је потрајала два века вршећи своју улогу кордона према османском царству.
 
Poslednja izmena:
Nevidjeni civilizacijski iskorak napred u odnosu na azijatsku despotiju. Stavise, Srbi kao narod su tada prvi i mozda jedini put iskusili sta znaci evropski nacin zivota.

Inace, cak i da nije bilo azijatske despotije, Srbija ispod Save i Dunava bi bila koma po pitanju razvoja. Samo se treba setiti Vlaske i Moldavije koje nisu bile pod direktnom turskom okupacijom - beda i pustos kao i Srbija, Bugarska , Makedonija, Grcka, Albanija....
Све треба посматрати у временском контексту, у време српског царства искусили су европски начин живота каквим се тада сматрао, нарочито становници јужнијих делова царства, у време српске деспотовине искусили су европски начин живота на средокраћи Балкана и Средње Европе, у време аустријске владавине могли су да виде по изгледу и начину живота војника и бирократа аустријског царства у Београду приближно како се живи у аустријском царству у то доба итд.

То наравно није тачно, Србија се почела озбиљно развијати, највише због богатих рудника сребра, да није било османске окупације, претпостављам да би била културолошки између средње Европе и Медитерана.
Влашка као и остале поменуте су биле под османском окупацијом.
 
Говорим о Београду 1717. - 1739. шта је био и што је још важније, шта је требао постати.


Ти пишеш о нечему што се догодило мнооого касније, ја о нечему што је било кључно, а то је огромном количином крви плаћено место толерисане мањине у јужној Угарској током 19. века,
дакле у 15. веку је Матија Корвин насељавао Србе у неколико огромних таласа и српским властелинима давао титуле и жупаније за потребе одбране јужних граница од османске најезде, што су ови и чинили и у неколико наврата одбијали велике османске походе, вековима је тај народ служио за одбрану, до формалног формирања Војне границе која је потрајала два века вршећи своју улогу кордона према османском царству.
OK, to je sve tačno. Medjutim i dalje ne vidim da je to toliko loše bilo po nas u odnosu na drugu opciju.

Verovatno bi najgore bilo da su Turci trajno uspostavili dominaciju na ovim prostorima sve do Beča.

Mislim da je prva srpska biblioteka otvorena u Somboru, ako se ne varam ne baš mnogo kasnije od perioda o kojem ti pišeš.
 
Како где и како када, Србима је у Бечу или Трсту било сигурно лепше него у Северној Далмацији или Лици.. А све је то у то време једна, хабзбуршка земља.
И онда дође мађарска револуција и покољи српског становништва у Сентомашу или бомбардовање Новог Сада са тврђаве..
О великим ратовима да не говоримо.


Да закључим, није било лагодно ни једнима ни другима под туђом влашћу.
 
Poslednja izmena:
Postavicu pitanje ovde jer ne znam gde drugde. Da li neko zna sta se mozda gradi na mestu sadasnjeg lokala "Baraka". Cuo sam da se rusi objekat i da se gradi neka zgrada tu umesto lokala.
 
Da li pojedinci ovde znaju kakve su bile austrijske metode koje su primenjivane nad Srbima? Diktatura posebne vrste, baš onakva kakvu zamišljaju kulturni Evropljani prilikom opisivanja vlasti zemalja Bliskog istoka.
 
Србија је у два наврата због АУ екскурзија ка југу када би по правилу Срби стали на страну северозападних суседа била практично испражњења услед турске освете за учешће на погрешној страни.

Тако да ти, историјски гледано, моменти АУ окупације Београда су плаћени у српској криви несразмерно много.
 
Ako se pitate da li su grafiti 6 nedelja nakon moje poslednje posete i dalje tu....

Povrh toga, natakli su neku krpetinu u bojama zastave ispod Pobednika. Onoga ko je to uradio treba tužiti zbog narušavanja ugleda države / povrede državnih simbola. Zastava se ne štampa na krpama koje se kače po ogradama parkova.
b3edd1a16511bb57dcaa73ab580050bd.jpg


Sent from my SM-S906B using Tapatalk
 
"Jurišnim odredima" vladajuće partije je dozvoljeno da rade šta hoće, i uskoro će i onaj ko pita biti žigosan za nacionalnog neprijatelja. ž

U vezi sa Karađorđevom - imate li neku info o Đumrukani? Navodno se klub "Baraka" i sve to uskoro iseljava i ruši, ali se ne gradi ona zgrada za ansambl Kolo :/
 
Ako se pitate da li su grafiti 6 nedelja nakon moje poslednje posete i dalje tu....

Povrh toga, natakli su neku krpetinu u bojama zastave ispod Pobednika. Onoga ko je to uradio treba tužiti zbog narušavanja ugleda države / povrede državnih simbola. Zastava se ne štampa na krpama koje se kače po ogradama parkova.
b3edd1a16511bb57dcaa73ab580050bd.jpg


Sent from my SM-S906B using Tapatalk
Što veća zastava, to manja država i veća izdaja. Te zastave su tu samo za popaljeni deo naroda koji misli da je to pravi oblik patritizma pored svih silnih poraza na KiM, kao i ekološke katastrofe u najavi.
 
Poslednja izmena:
Vrh