Šta je novo?

Kako obogatiti turisticku ponudu Beograda?

Идеја која би могла да заживи и у Београду, само што би се користила Заставина возила.

http://cms.trabi-safari.de/opencms/opencms/trabi-safari/en/_main/home/index.html

Објашњење. :) Разговарао сам са доста странаца, и 99% њих је чуло за Југо, и јако им је интересантно када уживо виде неки примерак крагујевачког малишана. Да не причам тек какве су им реакције када добију прилику да се провозају њиме! :)
Било би лепо набавити неколико возила (за почетак Југића старије производње, по могућности кабриолета), средити их и радити исто ово што Немци раде са Трабантом на горњем линку. Рецимо, странцима је Нови Београд све интересантнији, па би тако могла да се организује тура по НБГ, са обиласком СИВ-а, Ушћа, затим је могуће руту продужити и до Земуна... Могућности су неограничене. Напомињем да би се овај вид, хајде да га назовемо "превоза", користио углавном за посету дестинацијама ван центра. Када су Немци од једног Трабанта, најобичније шклопоције настале од руског отпада успели да направе бизнис, зашто то исто ми не бисмо могли да урадимо и са Југом, који је у свету далеко познатији од Трабија? :)
 
U Pančevu je bio pokrenut projekat od strane Globus Auto d.o.o. montaže vozila na električni pogon turističnih vozila raznih namena, od uvezenih komponenti http://www.globusauto.co.rs/
Izgleda da nije bilo sluha da se podrži isti , pa su izostale poruđbine za Adu Ciganliju , Kalemegdan i sl.

Ugostiteljski objekti, hrana, turistički saobracaj i sl jesu ne zaobilazne sadržajne tačke za Beograd
Ali sve tačke treba osmišljeno spojiti a neke posebno istači , to osmišljavanje nama nedostaje i zato sam za traženje pomoći od turizmologa koj je vec dokazao u nekom Evropskom gradu.

Prosecnom turisti dan traje oko 18 sati u bilo kom gradu pa i u Beogradu .
Osmisliti kako da se ispuni taj minimum od
7 dana po 18 sati to jeste 126 aktivnih atraktivnih vrednih sati

Beograd ima i može mnogo više sati da pruži .... spajanjem raznih tačaka
ali ako se uzme postojece stanje ispuniti i ovaj minimum.... postaje problematično...

Pokušajte da sami za sebe da isplanirate tih turističkih kvalitetnih 126 sati .. ja probao i 60-70 sati i vec zapinje.. :rolleyes:
 
@Uzegli zejtin: super ideja, dobio si + i od mene :)

@boca ica: cini mi se da su nasi turisti vise vikendasi, po 3-4 dana recimo da se zadrzavaju...A mozda i gresim. Imamo mi dovoljno sadrzaja, ali je organizacija na najnizem nivou. Izleti van grada isto mogu da budu dobra ideja, na primer do Smedereva. Tako da, ako neko ostaje recimo 5 dana, mogao bi jedan dan da provede van grada. Po mom misljenju, i u Pragu nema sta da se radi duze od 4 dana, a opet je grad prepun turista...
 
Davno za 10 dana nisam uspeo da vidim sve u Pragu a dan mi je bio duži od 18 sati.
Znam da su u Beogradu zadržavanja tipa 3-4 dana
zbog raznovrsnosti treba imati ponudu bar za 7 dana ili ti 126 turističkih aktivnih sati pa ko šta voli
Neverovatna količina novca samo trazitira Beogradom upravo što je ponuda skocana u okviru 3-4 dana
Treba nam 126 sati
Neshvatam, ko se tako lako odriče povecanja neophodnog priliva, pravog svežeg novca
i još ovaj put naglašavam očigledno treba nam pomoć za realizaciju (mašinerija za ,,ceđenje,, turista a ne Beograđana)
Dokaz da se krenulo u tom pravcu jeste lepa prava poplava otvaranja novih hotela :)
secam se jednog komentara poslovnog čestog gosta u otprilike je glasio ovako
ama ljudi dajete nesto drugo , zapamtio sam vec konobore u Skadrliji... :laugh:
 
Fino ovo za jugo ,takodje za zderos i za figuric koje vec postoje i prodaju se kad pravimo biznis ;)
 
Evo pise danas u Politici- ''Turisti preplavili pristaniste''. Cak 900 stranih turista je doplovilo na sedam brodova...na pristanistu su imali na raspolaganju menjacnicu, bankomat, Info centar TOB, i renovirano prodavnicu sa autenticnim asortimanom, suvenirima, tradicionalnom srpskom hranom i picem, i narodnom nosnjom. Sve u svemu, nije lose :)
 
Pristaniste stvarno radi punom parom. U svako doba tu stoji poneki brod.
Konacno, nesto pozitivno se desava :kk:
 
Veceras mi pade napamet posle jos jedne pobede u vaterpolu, ideja kako da to iskoristimo u promociju nase zemlje.
Svi znamo koliko smo medlaja do sada uzeli u vaterpolu, ali vaterpolo je sport koji se profesionalno igra samo u nekoliko zemalja, i vecina stranaca ne prati vaterpolo. Po meni bi bila interesantna ideja da se turistima ponudi da odigraju neku mini utakmicu na Beogradskim bazenima sa nekim profesionalnim vaterpolistom kao trenerom. Tu bi se onda mogli upoznati sa istorijom vaterpola, i svim nasim uspesima koji sa neverovatni, Imali bi priliku da upoznaju prave vaterpoliste, a to su cesto ljudi od 2m i preko 100 kg, koji deluju zastrasujuce :)
Tada bi mogli da probaju da sutiraju, ali i da vide kako profesionalci sutiraju. Tada bi najbolje shvatili koliko je truda potrebno za takve rezultate. Naravno mogli bi da kupe kapice i kupace u bojama nase reprezentacije, klubova, najboljih na svetu! Obavezno fotografisanje za facebook :D
Eto to bi po meni isto bila ok prica, sa jos mozda nekom dodatnom razradom, tipa dorucak sa profesionalnim vaterpolistom :lol:
 
Ужегли Зејтин, лепа идеја и наравно укњижен плусићћћ. :kk:

Ово би требало предочити Туристичком савезу Београда и самом Граду, како би могли ову идеју да изфинансирају.

Паре би могле да се намакну од криминалаца којим је имовина већ одузета и продајом дела те имовине би се набавили Југићи !
 
@Bulevarac: dobra ideja, a mogli bi da napravimo i muzej sporta (ako ga vec nemamo :/ ) gde bi bile izlozeni pehari, medalje, slike nasih uspesnih sportista, pa figure za slikanje u prirodnoj velicini. Ili one kartonske figure gde proturis facu pa postanes Divac na trenutak. Bar sportista imamo za izvoz, treba to iskoristiti. Eto to bi moglo da bude kao dodatak tvojoj ideji, mozda u sklopu istog objekta.
 
Muzej sporta, ali u obliku voštanih figura, svih sportista koji su bili na postoljima, i to u trenutku dizanja pehara ili primanja medalje. Tu bi trebao muzej od nekoliko stotina hiljada kvadrata.....mada, ovo je enormno skup predlog, ali zato, čini mi se, jedinstven u svetu.
 
Ovako muzej sporta ima prostor u beton hali na dva nivoa trenutno se renovira radovi trenutno stoje zbog nedostatka sredstava .Prostor na avalskom tornju zakupila je neka firma na 5 godina koja drzi lance brze hrane daf cini mi se kafe vidikovac se otvara oko 20 ovo mjeseca nisam siguran a ni taj lanac brze hrane nisam posjetio .Inace postoji i tura obilaska beograda biciklima polazak ispred bibljoteke grada u knez mihajlovoj u 14h svaki dan vise na www.ibikebelgrade.com :pob:
 
Politika 25. jun 2011.

Na deset kilometara od centra grada, nedaleko od Batajnice, više od 40 godina radi „Dunav”,
jedini auto-kamp u prestonici. – Među gostima najviše je Holanđana, Francuza i Nemaca ...

.....Možda je upravo zaključak iz Vilmine beleške razlog što put gradske oaze nedaleko od Batajnice, svega desetak kilometara od centra prestonice, hrle motorizovani Holanđani, Francuzi, Nemci…U bungalovima i apartmanima, pod šatorskim krilima i u prikolicama, odmaraju i gosti sa Novog Zelanda, iz Kine, Japana, Australije, Češke, Poljske, Rusije... Mladi uglavnom na putovanje ponesu šatore, dok su stariji za to da im „krov čuva glavu”....
M. Brakočević

Auto-kamp Dunav” izgrađen je 1968.
Površina je 100 ari
Pedeset mesta za kamp prikolice i šatore, sedam bungalova i šest soba
Prosečno zadržavanje 2,5 dana
Kategorisan je sa dve zvezdice

izvor http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Kamp-za-nocni-odmor-ili-dnevnu-ljubav.lt.html
 
Bio je danas prilog o Beogradskoj mumiji.Bilo bi lepo da se rekonstruise i kupi sanduk za izlaganje pa da se izlozi mumija u Narodnom muzeju.To bi bas bilo izuzetno za turisticku ponudu Beograda.
 
Понекад је најбоље погледати стране туристичке водиче. Ево један за ког претпостављам да знају сви и који се масовно користи.
http://www.inyourpocket.com/data/download/belgrade.pdf
Оно што ми свиђа је следеће
[box]
Safety
Belgrade is a fairly safe place. There is not a single
part of the city where a girl cannot be out on her own
in the middle of the night.
There are other hazards
that you should be aware of when you are in in the
city, though. While you are strolling round the Old
Town, beware of the bits and pieces that may fall off
the old buildings waiting their turn for restoration. At
the same time, you should tread carefully (particularly
on Svetogorska, Vlajkovićeva, Palmotićeva and Hilandarska
Streets) because irresponsible dog owners
hardly ever clean up after their pets, leaving behind a
veritable minefield of muck. There are stray dogs too,
but they generally mind their own business and don’t
cause anyone any bother.[/box]

Mислим да ове што се замера не би било толико тешко отклонити а не постоји бољи маркетинг у туризму од позитивног текста у делу водича који се односи на сигурност.
 
Slažem se, ali takođe situacija je sve gora, posebno za turiste koji se razlikuju - ljude sa očigledno drugačijim rodnim/seksualnim identitetomi ljude tamnije puti. Naravno to je posledica promene u srpskoj svakodnevnoj politici i antagonizacije koja nam se imputira, a ne neke beogradske priče...

Prost primer - pre 8 godina moja tadašnja devojka (Meksikanka) je maltretirana jer su ljudi mislili da je Romkinja...
 
Интересантно је да су те улице одувек биле проблематичне са псећим изметом. Мени је ћале причао да је било истих проблема још када је он ишао у основну школу.

Очигледно становници тог краја имају проблема са културом.
 
Super, troškove ulaganja delimo na pola
zadobijene turiste delimo isto na pola

bogati turisti u Grčku
siromašni turisti u Srbiju
:laugh: :lool: :laugh:
 
Kako obogatiti turisticku ponudu beograda?

Obnoviti zamak despota Stefana na kalemegdanu kao sto je postojao u 15om veku.

Eto ti atrakcije.
 
@spatiotecte
Kako kad ne znamo uopste kako je taj zamak izgledao?

Zasto ne bismo obnovili zgrade koje su tu postojale u 20tom veku, koje su srusene u svetskim ratovima? (njihove slike sam postavljao na forum)
 
@jovanovm
Kako ne znamo kako je izgledao? Imas maketu na kalemegdanu iza pobednika a i jedan mladi arhitekta je uradio filmic u 3D kako je sve to izgledalo u to doba, zna se tacno kakav je bio. I to je nama velika sreca.
 
To je dosta inventivni prikaz, kao i sama maketa. Ne znamo tacno kako je izgledao. E sad, mozemo rekonstruisati gde su se nalazile zidine i onda pogadjati kako su one dalje izgledale na osnovu nekih prikaza, ali nam je iz tog perioda ostalo prilicno malo izvora. Nazalost, rekonstruisati nesto iz pocetka 15. veka je dosta tezak zadatak, cak iako je to isto ostalo sa raznim izmenama do 17og veka.

Ima nekih radova dr. Marije Bajalovic Hazi-Pesic koji pisu o tome, ali znati "tacno kakav je bio" je jednostavno nemoguce. Mi ne znamo ni koje su sve zgrade bile u Beogradu 1850te godine, a kamoli kako je izgledao zamak cak tada. Imamo deo zamka (kulu d. Stefana) koji stoji, i to nam je dovoljno, po meni... trebalo bi uostalom i dosta toga srusiti da bi se to izgradilo.

Postoji mnogo drugih zgrada koje ima (vise) smisla ponovo izgraditi - one koje su srusene u modernim ratnim sukobima. Naravno, to je besposlen posao, jer je od oblika strukture mnogo vaznije za sta ona sluzi. Ali eto, kad se igramo i zamisljamo, evo i moje liste:

1) Djumrukana (srusena tokom 2. svetskog rata)
2) Pirinc-hana (dvor Eugena Savojskog) (u razlicitim stadijumima rusenja, sama fasada se odrzala do kraja 19. veka)
3) Konak kneza Milosa (doduse, na tom mestu se sada nalazi Patrijarsija, tako da je to malo verovatno).
4) Skup gradjevina u donjem gradu gradjenih od 17. do 19. veka, srusenih tokom ili posle 1. svetskog rata
5) Sinagoga Bet Israel (na mestu danasnjeg muzeja fresaka) (Srusena 1944)
6) Hotel "Kragujevac" (Isto srusen tokom 2. svetskog rata)
7) S obzirom da se govori o izgradnji nove dzamije, umesto nekog neoosmanskog cuda kao sto se grade po Novoj Varosi i u Tutinu, voleo bih da to bude replika nase beogradske Batal dzamije koja se nalazila delom na mestu sadasnje Savezne skupstine, a srusena je krajem 19. veka. Naravno, na drugoj lokaciji (ma koliko mi ne bi smetalo da sruse tu skupstinu, sve sa poslanicima u njoj, pozeljno tokom zakletve nove vlade). :)
8) Kalmicki budisticki hram koji je ostecen u 2. svetskom ratu i srusen 1950. godine da bi se na njegovom mestu sagradio servis. Mislim da bi to bio odlican muzej.
9) Dugo razmisljam o rekonstrukciji Laudonove Stambol-kapije koja bi isla u paru sa pretvaranjem trga Republike u pesacki prostor. Nisam siguran koliko je to dobra ideja, ali isla bi od spomenika knezu Mihajlu do narodnog pozorista, zaokruzujuci taj deo trga. (srusena 1866)

Iskreno, nisam neki ljubitelj istorijskih rekonstrukcija, ali mislim da ne bi bilo tako lose rekonstruisati zgrade srusene u 20. veku zbog svetskih ratova/holokausta. Uostalom, isto to je uradjeno sa celom Varsavom, kao i posle 90tih u Rusiji (Kazanska katedrala i Iverska vrata)
 
Vrh