@dragane Dobro, vidim da nemas pojma. Samo trolujes temu netacnim informacijama.
TE-TO Pancevo pre svega sluzi za proizvodnju el.energije. Topla voda ovde je nus produkt. U odnosu na potrosen gas smesna je proizvodnja tople vode.
Na istu kolicinu gasa Beogradske toplane zagreju 15 (PETNAEST) puta vise tople vode.
Proizvodnja i potrosnja prirodnog gasa u EU opada.
Ovde je statistika. Proizvodnja je pala za 8.1% a potrosnja 2.4%. Cilj EU je da do 2050 bude karbon neutralna. 2024 stupa na snagu tarifa od 35 eura za tonu CO2. U prevodu, TE-TO Pancevo ce godisnje morati da placa minimum 20 miliona eura. Tj. ne moramo ako ne zelimo da budemo deo EU. Prosle godine je Evropska komisija odbila inicijativu da se Srbiji i Balkanskim zemljama uvedu kaznene takse zbog zagadjenja. Ali za par godina cemo morati da ih placamo ako zelimo da budemo deo Evropskog trzista(ne EU).
Najefikasniju i najbolju gasnu elektranu na svetu Irsching u Nemackoj vlasnici godinama pokusavaju da zatvore ili da od drzave dobiju vece kompezacije. Jer rade sa gubicima.Cena struje iz solarnih i vetroelekrana je mnogo jeftinija. Nemacka drzava ne dozvoljava zatvaranje i nudi neke kompezacije jer prioritet za zatvaranje su termoelektrane na ugalj. Cena struje na veliko u Nemackoj je 4 puta veca nego u Srbiji. Ako najefikasnija elektrana na svetu radi sa gubicima sa 4 puta vecom cenom struje i manjom nabavnom cenom gasa, gde je racunica za TE-TO Pancevo. Drzava Srbija ce biti u gubitku. Direktno tih 20 miliona eura za CO2 godisnje, kad krene naplata CO2. Jer TE-TO Pancevo nema postrojenje za dekarbonizaciju. U dobitku ce biti Gazprom, gubitak TE-TO Panvevo je gubitak NIS-a (44% vlasnistva u Srbiji). Kroz cenu gasa koji mu prodaje sopstvena cerka-firma, Gazprom ce izvlaciti 100% dobiti umesto 56% koliko sada imaju akcija, i to neoporezovano.
O ekologiji nema smisla raspravljati, pokazace se u lokalu na porastu temperatura. Panceva i Beograda. A tek kad ne bude kosave, bice red na odeljenjima pulmologije.
Za grejanje , cilj je da se u EU orjentisu na biomasu. Tj da do 2050 budu CO2 neutralni. Npr. da ne pale strnjike po njivama i organski otpad u deponijama nego u toplanama.