Dve varijante kako proširiti Ulicu gospodara Vučića na Voždovcu
Srušiti stadion „Obilić“ ili osam kuća
Svetlana Palić | 05. 04. 2008. - 09:01h | Komentara: 12
Stadion „Obilić“, izgrađen devedesetih godina bez ijedne dozvole, našao se na trasi proširenja Ulice gospodara Vučića. Međutim, već godinu dana niko u gradskoj upravi ne sme da donese odluku da se on sruši. Štaviše, razmatra se varijanta da se ulica proširi rušenjem osam potpuno legalnih kuća preko puta stadiona „Obilić“. Vlasnicima tih kuća, opravdano, digla se kosa na glavi i rešili su da se udruže i odbrane.
Vlasnici osam kuća, koje će možda biti srušene, su se udružili kako bi odbranili svoju imovinu.
- Pored nas koje hoće da ruše, ugroženi su i stanari stambenih zgrada u brojevima 180 i 182. Njihove zgrade ne bi dirali, ali bi im ulica sa četiri trake došla tik uz prozor. Zato smo se svi zajedno okupili da se odbranimo - kaže Slobodan Adamović, jedan od vlasnika kuće koja se našla na udaru gradskih planera.
I kuće i biznis
Osam objekata u nizu predviđenih za rušenje u Ulici gospodara Vučića zapravo su manje jednospratne ili dvospratne kuće, obično sa radnojom u prizemlju. Adamovići imaju malu kafanu a iza kuće radionicu za proizvodnju čarapa. Milovan Obućinski, iz broja 188a ima radnju za servisiranje računara. Doktor Zoran Cvetković, stomatolog, ima u zakupu ordinaciju u broju 178. Mada prostor nije njegovo vlasništvo, u tom je kraju razvio posao, ima svoje pacijente. Porodica Ličina, u broju 184 širi posao uvođenja centralnog grejanja i drugih instalacija.
- Sakupili smo više od sto potpisa i poslali naše primedbe na brojne adrese, od gradskih vlasti do predsednika i premijera. Niko nam nije odgovorio osim predsednika Borisa Tadića. Iz njegove kancelarije dobili smo odgovor „da nije nadležan“. Znamo mi da on nije nadležan za Ulicu gospodara Vučića. Ali, nadležan je za zaštitu ustavom zagarantovanog prava građana na život, rad i imovinu, što je nama ugroženo - kaže Žarko Ličina, vlasnik kuće i radnje u broju 184.
Proširenje davno planirano
Ideja da se Ulica gospodara Vučića proširi, u delu oko „Obilićevog“ stadiona, postoji od 2000-te godine.
Razmatrajući probleme saobraćajnih gužvi u gradu, tadašnji gradski planeri odlučili su da bi one mogle da budu, jednim delom, smanjene tako što bi se Južni bulevar učinio većim, širim, dužim i protočnijim.
Umesto da se (kao što je to danas) slepo završi kod benzinske pumpe na ukrštanju sa Ulicom Grčića Milenka, Južni bulevar treba da se produži i ulije u Ulicu gospodara Vučića, kod Bačvanske. Time bi taj deo Ulice gospodra Vučića postao Južni bulevar. Dobio bi četiri trake, presekao Ulicu Vojislava Ilića i spojio se na vrhu sa Bulevarom kralja Aleksandra.
Na terenu, plan za Južni bulevar počeo da se realizuje prošle godine, u oktobru. Prvi deo ulice, od Autokomande do raskrsnice sa Ulicom Maksima Gorkog se rekonstruiše i treba da bude završen 15. aprila.
Drugi deo, do Ulice Milutina Zečevića, treba da počne da se rekonstruiše „kad se završi prvi deo“. Treći deo, ulivanje u Ulicu Gospodara Vučića već godinu dana ne može da prođe Plansku komisiju.
Kost u grlu
Kost u grlu je „Obilićev“ stadion. Iako je i laiku jasno da u dilemi, da li rušiti legalne kuće ili ilegalan objekat postoji samo jedan odgovor, u Planskoj komisiji ipak ne misle tako.
- Završen je javni uvid. Treba da se izjasnimo po primedbama. Ne mogu lično da se izjašnjavam o tome da li stadion „Obilić“ treba da se ruši ili ne. Komisija broji devet članova, u njoj se glasa, i od rezultata glasanja zavisiće i odluka - kaže Bojan Zabukovac, predsednik Planske komisije.
On demantuje da se odluka o proširenju Ulice gospodara Vučića odlaže već godinu dana. Smatra, takođe, da bi jednako ispravno bilo doneti odluku da se ruše legalno sazidane kuće.
- Zašto bi one bile u prednosti u odnosu na stadion. Urbanističkim planom je predviđeno da se tu grade mnogo više zgrade od onih koje sada postoje - kaže Zabukovac.
Šta je razlog odlaganja odluke da se pošalju bageri na „Obllićev“ stadion? O tome postoje dve pretpostavke - niko ne sme da se suoči sa „nasleđem“ i „naslednicima“ Željka Ražnatovića. Druga pretpostavka je da se stadion „čuva“ za vreme kada će doći do privatizacije fudbalskih klubova. To vreme je još samo godinu dana. Kad neko kupi fudbalski klub, kupio je i plac na Vračaru na kom se on nalazi.
U međuvremenu, Urbanističkom zavodu dat je zadatak da napravi dve varijante - u jednoj se ruši leva, a u drugoj desna strana ulice.
- Obe varijante smo predali Komisiji za planove. Međutim, to nije bilo dovoljno za odluku. Prošlog utorka od nas su zatražili da procenimo šta je za grad jeftinije i ekonomski isplativije - kaže Antonije Antić, direktor Urbanističkog zavoda.
Zahtev za „ekonomskom računicom“, kako se čini, samo je još jedno odlaganje problemna i prebacivanje odluke novoj Planskoj komisiji koja će da bude formirana posle izbora.
„Obilić“ potpuno nelegalan
U broju 189, Na mestu nekadašnjeg fudbalskog igrališta „Obilić“, u broju 189, devedesetih godina podignut je stadion sa 4.000 mesta, bez ijedne urbanističkie dozvole. Upravna zgrada izašla je iz regulacione linije ulice koja se nalazi u nivou OŠ „Vojislav Ilić“, a južna tribina stadiona bukvalno ulazi u terase susednih zgrada.
Međutim, ko je smeo devedesetih godina da zabrani Željku Ražnatoviću Arkanu, „žestokom momku sa beogradskog asfalta“, da usred gusto naseljenog Vračara napravi sebi stadion. Njegov loše nacrtan lik na zidu stadiona i danas kao da plaši nadležne koje ne smeju čak ni da sklone lance kojima se „običnim smrtnicim“ zabranjuje parkiranje na trotoaru ispred stadiona.