REŠENJE ZA NEDOSTATAK ZELENILA U KVARTOVIMA OKOVANIM BETONOM
„Urban džepovi“ zamenjuju parkove
Miljana Leskovac | 09. 11. 2010. - 00:02h | Komentara: 0
Na mestu gde su se doskora nalazili kontejneri, između Braničevske i Nebojšine ulice na Vračaru, postavljen je „urban džep“, nova zelena oaza za sugrađane na svega 80 kvadratnih metara. Međutim, solarne lampe, dve klupe za odmor i mali travnjak pravo su osveženje naspram visokih solitera i parkinga u centru grada.
Gde su bili kontejneri nikla je mala oaza : „Urban džep“ na prostoru između Braničevske i Nebojšine ulice na Vračaru
Autorke projekta „urban džep“ kažu da Beograd ima mnogo neiskorišćenih zelenih površina gde bi mogli biti izgrađeni, ako ne pravi, onda bar mini-parkovi nalik ovom na Vračaru.
Ispod mostova, između stanica i zgrada najviše nedostaje parkova, ističu diplomci pejzažne arhitekture i tvorci „urbanog džepa“, Lena Madžarević i Daliborka Stojaković.
- Dok šetam gradom ne mogu a da ne primetim kako bi bilo lepo izgraditi mali park ispod Brankovog mosta, kod Železničke stanice i između okolnih zgrada. Za sada mogu da obećam još jedan „urban džep“ između Makenzijeve i Baba Višnjine ulice, a ako i druge opštine pristanu, ove zelene oaze ne bi morale biti samo u centru – priča Daliborka Stojaković.
Da su Beogradu, naročito zbog povećanog zagađenja i urbanizacije preko potrebni novi parkovi saglasni su i učesnici Zelene debate na “Beobuild forumu”, koju su pokrenuli Sekretarijat za zaštitu životne sredine i organizacija „Zeleni sto“.
- Parkovi se planiraju kako se grad razvija, a kad je Beograd poslednji put dobio nov park? Na Novom Beogradu ima puno neiskorišćenih površina koje bi valjalo preurediti u parkove: Blok 67a, zelene površine u blokovima 61, 62, 63, 70a i 58, Staro sajmište i blokovi 13, 14 i 15, to jest zeleni prostor oko Poslovnog centra “Ušće” - napisao je na forumu član pod pseudonimom Johnest Hon.
Kako navode u „Zelenilu Beograd“, Beograd je nove parkove poslednji put dobio prošle godine. Najveći među njima izgrađen je na površini od 6.000 kvadrata.
- Najveći je u bloku 22 u Novom Beogradu, a preostala dva isto u ovoj opštini, u blokovima 61 i 62 – kažu u ovom preduzeću zaduženom za otvaranje novih parkova.
Ovi parkovi izgrađeni su u dogovoru sa gradskom Direkcijom za građevinsko zemljište, vlasnikom parcela na kojima su podignuti. Inače, parkovi se grade zavisno od Generalnog urbanističkog plana Beograda, koji se potom konkretizuje pojedinačnim urbanističkim planovima. Poslednjih godina, Beograd se sve više gradi, a broj gradskih parkova ne menja se drastično. Danas ih u prestonici ima 65, što je slično kao i prethodnih pet godina.
- Parkovi su veoma značajni jer smanjuju stepen zagađenja, ozelenjuju okolinu, služe za predah od gradske vreve, a imaju i estetsku funskciju jer ulepšavaju grad - napominje Daliborka Stojaković.
U gradskom „Zelenilu“ odgovaraju da je u parkove ulagano mnogo, ali pre svega u održavanje već postojećih.
- Od 2000.godine, 90 odsto parkova je sređeno, završen je Kalemegdan, Studentski trg, Dom vojske, Karađorđev, Čuburski, Neimar, Miljakovački, Voždovački - kažu u „Zelenilu“. Učesnici „Zelene debate“, međutim, istakli su da su pojedini znameniti parkovi kao Pionirski i Topčiderski i dalje zapušteni
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/216244/Urban-dzepovi-zamenjuju-parkove