Šta je novo?

Izgradnja Fabrika u Srbiji

BOKI SMOKI

Advanced
Učlanjen(a)
23.03.2009.
Poruke
2.015
Pohvaljen
19
Lokacija
Pancevo
Mislim da nam ova tema nedostaje. Poznato je da je javni sektor u ekspanizji(a on nista ne proizvodi), dok je proizvodni sektor u manjku. pa da vidimo na cemu smo.


Kod mene u Pancevu se gradila fabrika tekstila. Mislim da bi zaposljavala oko 100 ljudi. Izgradnja je stala, vec vise od 4 godine ako se ne varam, Mozda i vise.
 
Pa da si pokrenu temu " izgradnja banaka " ili " pokretanje firmi za trange - frange kombinacije " to bi narod vise zanimalo. Ko ce bre u 2011 da radi u fabrikama? Uostalom ako mi budemo otvarali fabrike, sta ce kinezi da rade?!
 
Ево мало Фиата који наводно ништа није урадио

Потпуно реконструисано и дограђено 400.000 квм производних хала

2125onk.jpg


21bunu1.jpg


panorama12.jpg


nv79s9.jpg


panorama11.jpg


panorama11.jpg


У овој фази се граде четири фабрике Фиатових коепереаната на локацији бивше касарне у Грошници,око 400м од матичне фабрике

2mfj52b.jpg


14no509.jpg


mj8etg.jpg


Сликао Срђан Адамовић

Ех да је у сваком граду у Србији по једна оваква фабрика...

У питању је практично потпуно нова фабрика и најмодернији фиатов погон у свету

Зимус

IMG_0030.JPG
 
Vec napisah mozda ovde i na SSCju da Rusi grade prakticno fabriku u Fabrici, to jest citave pogone u rafineriji koji ce zaposljavti 700 ljudi sledece godine. Ove je zaposljeno 130.
 
постоји процена да један радник у производњи отвара 10 радних места у сектору услуга
 
^^

Mislis indirektno zaposleni. Npr Rafinerija u Smederevu bi zaposljavala 554 a indirektno ostala preduzeca 2000 ako se ne varam, mozda i vise novih.


By the way, sta je sa tom rafinerijom u SMederevu?

ovo sam nasao na netu.

Ipak rafinerija u Smederevu

Autor: R. D.

Smederevo - Predstavnici Komiko oversisa i Komiko oila i dalje su zainteresovani za izgradnju rafinerije nafte u Smederevu, potvrđeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare.


Taj grad na Dunavu je posetila delegacija Komiko oversis koju je predvodio Brajan Marej, član Nadzornog odbora te kompanije, i obavila razgovor sa gradonačelnikom Smedereva Predragom Umičevićem.

- Sledeći korak je da se ratifikuje ugovor sa investitorom. Na sastanku smo utvrdili dalju dinamiku oko usaglašavanja teksta ugovora. Uspeli smo da napravimo kompromise ne samo da bi on bio pravno valjan nego da bi ispoštovali obe strane. Između ostalog lokalna samouprava insistirala je da u tekstu stoji i broj zaposlenih lica kao i primena najmodernijih tehnologija i mere zaštite životne sredine - naglasio je Umičević i dodavši da su otklonjene sve prepreke kako bi se vrlo brzo krenulo u izgranju rafinerije. Marej je istakao da je veoma je racionalno imati rafineriju u Srbiji, koja će zaposliti direktno 550 odnosno indirektno 3.000 ljudi, a u kojoj će biti primenjena najmodernija tehnologija. - U Smederevo će stići od 250 do 400 miliona dolara, kolika će biti vrednost ove značajne investicije. Rok za izgradnju rafinerije je 36 meseci - naglasio je Marej.

A ovi iz Smedereva ce se sad gadno opeci ako ne prihvate, ako vec nisu. Teski debili.
 
Amerikanci kupili kruševački Trajal
Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Vlada Srbije i kompanija Kuper tajer potpisali su ugovor po kojem će američka kompanija kupiti kruševačku fabriku automobilskih guma Trajal za 13 miliona evra.

20394618944ee0c9a487ff6743923830_orig.jpg


Ministar ekonomije Srbije Nebojša Ćirić kaže da će američka kompanija u prvoj fazi investirati 50 miliona evra u Trajalovu fabriku guma i zaposliti 500 ljudi.

On je kazao da će Kuper tajer početi prozvodnju guma u Srbiji u prvom kvartalu 2012. i da je plan da se proizvodnja poveća sa 500.000 na tri miliona guma godišnje.

Plan je, kako je dodao, da u kruševačkoj fabrici guma kasnije bude zaposleno 700 radnika.

Potpisivanju ugovora o prodaji kruševačke fabrike guma u Predsedništvu Srbije prisustvovali su predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Srbije Mirko Cvetković.

Čestitajući američkoj kompaniji zbog dolaska u Srbiju, Tadić je izrazio očekivanje da će iz Srbije gume biti izvožene u čitav svet, a da će, kao i drugi investitori, Kuper tajer biti zadovoljan kvalitetom radnika.

"Svaka kompanija koja dolazi iz SAD je dobar znak i očekujemo da Kuper tajer prenese pozitivnu poruku o Srbiji na američkom prostoru", rekao je Tadić.

Kuper je jedan od najvećih svetskih proizvođača guma za industrijska i terenska vozila i automobile, i ima 60 postrojenja širom sveta. Takođe je i vlasnik britanske marke Avon guma, koja proizvodi gume za motocikle, automobile i trkaće motore.

Pored marke Avon, Kuper proizvodi gume marke Din, Masterkraft i Starfajer, a posle Gudjira je drugi najveći proizvođač guma u SAD.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=12&dd=08&nav_id=564116

-------------------------------

Nesto mi ovde nije jasno? Kad se kaze 700 novih radnika jer se misli sa onih 500 novih ili bez?
 
Izvinjavam se na zakašnjenju, ali, govoriti o izgradnji fabrika u Srbiji u nekom većem obimu je potpuno iluzorno! Prvi razlog je taj što su marže u industriji toliko male, i proces proizvodnje postaje toliko automatizovan da je sama pomisao da će izgradnja fabrika doprineti rastu standarda i zapošljavanja smešna. Drugo, Srbija se suočava sa ozbiljnom demografskom krizom, u kojoj je proselan staovnik star 42 godine. Treće, naš obrazovni sistem, naročito visoko školstvo, je potpuno zastareo, dok se o kontinuiranom obrazovanju uopšte i ne govori. Četvrto, poslovni ambijent i uslovi za istraživanje i razvoj su jako loši, tako da u kraćem ili srednjem roku ne možemo očekivati proizvodnju sa visokom stopom dodatne vrednosti.
 
ono sto ne bi trebalo a bice
vlasništvo stranaca uz uvzoz radne snage
panta rei:vops:
 
"Fresenius Medical Care" polovinom novembra otvara novu fabriku u Vršcu - Posao za 460 radnika
Četvrtak, 23. 01. 2014. Izvor: Tanjug
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... 60-radnika

Izgradnja nove fabrike kompanije "Fresenius Medical Care" (FMC) u Tehnološkom parku u Vršcu teče po planu i počeće da radi polovinom novembra, najavila je kompanija.

"Fresenius" planira nove projekte i ulaganja u fabriku, kao i zapošljavanje još 30 radnika, uz već planiranih 430, navedeno je u saopštenju.

Tako će, nakon izgradnje nove fabrike, sa još 460 radnika kompanija imati ukupno 830 zaposlenih u Srbiji, a prema dugoročnim planovima broj zaposlenih trebalo bi da dostigne 1.150.

U novu fabriku, koja će se prostirati na 15.000 kvadrata, uloženo je više od 16 mil EUR, a na izgradnji je angažovano 150 radnika. Spoljašnji radovi na glavnoj zgradi su potpuno završeni, kao i unutrašnji zidarski radovi.

Takođe, već je završena i izgradnja glavne proizvodne hale i energetskog bloka, fasade, krova i poda. Trenutno su u toku radovi na vodovodu, kanalizaciji i elektro-instalacijama, kao i radovi u dvorištu.

Uskoro će krenuti i nabavka i montaža opreme kao što su kotlovi, prskalice, transformatori, reverzna osmoza i transportni liftovi za skladišta.

- Sa novom fabrikom FMC želi da udvostruči kapacitete za određene proizvode, kao i da udvostruči izvoz. Nakon što nova fabrika bude puštena u rad, predviđamo godišnji izvoz u vrednosti od 50-60 mil EUR godišnje - izjavio je direktor proizvodnje u kompaniji FMC Vojislav Bugarski.

Takođe, nova fabrika će omogućiti početak "in house" proizvodnje tečnosti neophodne za proizvodnju dijalizatora, "in house" prečišćavanje vode, ali i doneti druge koristi koje će omogućiti povećanje produktivnosti i efikasnosti, kaže Bugarski.

Radeći punim kapacitetom, nova fabrika bi trebalo da proizvede arterijsko-venske sisteme za 150.000 dijaliznih pacijenata.
fresenius230114.jpg
 
Slovenački investitori žele u srpske poslovne zone
Četvrtak, 23. 01. 2014. Izvor: Tanjug
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... lovne-zone

industrijskaslobodnazona.jpg


Preduzeća iz Slovenije su veoma zainteresovana da deo proizvodnje presele u slobodne zone Srbije, jer ona koja već posluju u nekim od njih, veoma su zadovoljna ostvarenim poslovnim rezultatima, rečeno je u četvrtak na stručnom skupu u Privrednoj komori Srbije.

Na skupu koji su organizovali Slovenački poslovni klub i PKS, savetnica za ekonomiju Ambasade Slovenije Ljiljana Tigar-Kužnar je rekla da je Srbija na prvom mestu po broju investicija koje Slovenija ima u inositranstvu, jer u njoj posluje 1.400 slovenačkih firmi, a po vrednosti ulaganja, od 100 miliona evra, je na drugom.

Ona je dodala da je Srbija jako poželjna destinacija za slovenačke investicije i tu su prisutne sve veće slovenačke firme, a "Impol Seval" i "Gorenje" su među 15 prvih izvoznika.

Srbija je do pre izvesnog vremena imala 11 slobodnih zona, ali su upravo dozvolu za rad dobile još dve u Vranju i Apatinu, navela je sekretar Udruženja za trgovinu PKS Gordana Hašimbegović.

Ona je rekla da se te zone razlikuju od onih u drugim zemljama, ali da su značajan instrumet za privlačenje stranih investicija.

Direktor Upave za slobodne zone Milan Ristić je predočio da su te zone dobro raspoređene po celoj Srbiji i da gotovo u svakoj posluje po neka slovenačka firma.

Prema njegovim rečima, slobodne zone u Srbiji imaju najpovoljnije uslove u regionu i svake godine ostvare rast od 100 odsto u svim segmentima - proizvodnji, izvozu i investicijama. Tako je izvoz iz njih 2012. godine iznosio 800 mil EUR, a prošle godine je premašio dve mijarde evra.

Na današnjem skupu je predočeno da se u Srbiji preko zona obavlja sedam odsto prometa, dok u svetu taj procenat ide do 25%, što ukazuje da njihov potencijal nije sasvim iskorišćen.

Osnovne povoljnosti zona su oslobođenje od carine i PDV-a na repromaterijale, sirovine i energente, a mnoge opštine su dale dodatne okalšice u vidu od oslobađana dela poreza na imovinu, zaradu i slično.

Navedeno je da u Evropskoj uniji ima više od 50 slobodnih zona, ali da Srbija u pregovorima mora nastojati da što duže zadrži te pogodnosti, kad bude ušla u EU, po ugledu na Poljsku, koja je uspela da ih zadrži do 2026. godine.

Slovence je ineresovalo gde i kako mogu da izvoze bez carine, ukoliko se rade doradni poslovi, zbog pravila o poreklu robe. Dobili su odgovor da, ukoliko se roba vraća u EU, onda nema carine, a ukoliko se plasira na tržište Srbije, onda se plaća carina i PDV na sirovine i repromaterijal koji su uvezeni u zonu.

Ukoliko se ta dorađena roba izvozi u Rusiju, oslobođena je carine ako 51 odsto vrednosti potiče iz Srbije, a ako ide na tržište SAD, onda prozvod mora da ima 30 odsto komponenti srpskog porekla.
 
"Swarovski" izmešta deo proizvodnje u Srbiju
Četvrtak, 23. 01. 2014.| Izvor: seebiz.eu
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... e-u-Srbiju

swarovskikristali090913.jpg


Austrijski proizvođači kristala "Swarovski" izmestiće deo svoje proizvodnje u Srbiju, potvrđeno je iz ovog koncerna austrijskoj državnoj televiziji ORF.

Postrojenje u Srbiji biće "u naredno vreme" pušteno u pogon, najavljeno je u sedištu kompanije "Swarovski" u Vatensu, uz napomenu da neće doći do radikalnog smanjenja broja radnih mesta u Austriji. ORF je objavio da se radi o 200 radnih mesta, što kompanija nije želela da potvrdi.

Portparolka kompanije je samo rekla da će ta mera biti ublažena "prirodnom fluktuacijom".

- Da bi i dalje ostali vodeći na tržištu i obezbedili osnovu za budući rast, "Swarovski" kao deo svog poslovnog modela izgrađuje međunarodnu mrežu proizvodnje - navedeno je u saopštenju.

Ta međunarodna mreža omogućava i optimalno obezbeđivanje strateški važnih klijenata specifičnim rešenjima, kažu u kompaniji.

"Swarovski" već ima pogone u Kini, Indiji i Srbiji, a izgradnja će uslediti u postepenom procesu, koji će biti primenjen u naredne tri godine. Prema poslednjim objavljenim poslovnim podacima, koji se odnose na 2012. godinu, grupacija "Swarovski" je ostvarila obrt u visini od 3,08 mlrd EUR i širom sveta je zapošljavala 30.600 ljudi.
 
Korak bliže rešenju za tekstilce - "Jeanci" dobio ekološku saglasnost za novi pogon u Leskovcu
Sreda, 22. 01. 2014. Izvor: Jugmedia
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... u-Leskovcu

lanenaprediva300311.jpg


Predstavnici tekstilne kompanije "Jeanci Srbija" dobili su u utorak (21. januara 2014. godine) ekološku saglasnost iz leskovačke Gradske uprave za zaštitu životne sredine, na koju se čekalo od početka novembra prošle godine.

"Jeanci" je pogone bivše fabrike "Srboleka" iz stečaja kupio prošle godine, a proces izdavanje građevinske dozvole za dogradnju novih pogona, počeo je leta 2012. godine.

Zastupniku kompanije "Jeanci Srbija", Jasimu Benizu, ekološku dozvolu uručio je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović. Događaju je prisustvao i predsednik Skupštine grada Živojin Stefanović.

Prethodno je za taksu uplaćeno 80.000 dinara.

U međuvremenu je dobijena i vodna saglasnost, pa bi proces izdavanja građevinske dozvle mogao da počne, pod uslovom da se u katastru nepokretnosti reši problem konverzije zemljišta, odnosno, izvrši prenamena građevinskog zemljišta iz prava na korišćenje u pravo svojine.

Taj posao mogao je da bude besplatno završen do 25. decembra prošle godine, ali se kasnilo sa ogromnom papirologijom i lokacijskom dozvolom.

U rešavanje problema trebalo bi, prema ranijim najavma, da se uključi i ministar trgovine Rasim Ljajić. Ukoliko problem bude bio rešen, "Jeanci"-u preostaje da uplati na račun Direkcije za urbanizam i izgradnju više od šest miliona dinara i krene u gradnju pogona od 2.000 kvadrata, postrojenja za prečišćavanje optadnih voda od 300 kvadrata, energane i uređenje postojećih pogona. U ovoj fabrici turskog investitora zaposleno je 330, a očekuje se prijem još 400 Leskovčana.
 
Investicija kompanije "Johnson Electric" u Nišu teče po planu - Probna proizvodnja kreće u martu
Petak, 24. 01. 2014 Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... ctric-u-Nišu-teče-po-planu-Probna-proizvodnja-kreće-u-martu

Na sednici Gradskog veća Niša donet je zaključak kojim se gradonačelniku predlaže da zaključi ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji sa ED "Jugoistok" i "Johnson Electric" Beograd.

- Ovaj ugovor predstavlja jedan u nizu koraka u realizaciji investicije "Johnson Electric". Memorandumom o razumevanju i Ugovorom o otuđenju gradskog građevinskog zemljišta Grad Niš preuzeo je određene obaveze vezane za infrastrukturno opremanje lokacije na kojoj se gradi fabrika ove kompanije, a u ovom slučaju radi se o obezbeđivanju snabdevanja električnom energijom snage 3MW. "Johnson Electric" ima obavezu da finansira o svom trošku snabdevanje do njima potrebnih 10 MW. Očekuje se da do početka leta "Johnson Electric" bude priključen na trajni priključak predviđenog kapaciteta. Razlog za potpisivanje ovog ugovora je potreba ove kompanije da već marta meseca krene sa testiranjem proizvodnih linija, za šta im je neophodno da se privremeno vežu za elektroenergetski sistem, a što im je ED "Jugoistok" i omogućio. Međutim, potrebno je da se potpiše sporazum kojim se bliže definišu obaveze vezane za obezbeđivanje privremenog priključka koji će se koristiti isključivo u svrhu probne proizvodnje - obrazložio je šef Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Milan Ranđelović.

On je istakao da je ovaj postupak u skladu sa ranijim dogovorima koji predviđaju da u martu startuje probna proizvodnja i testiranje proizvodnih linija, a da se krajem septembra, prema sadašnjim planovima ove kompanije, očekuje zapošljavanje i početak proizvodnje u fabrici čija izgradnja teče po planu.

"Johnson Electric" se bavi proizvodnjom motora, zavojnica, prekidača, flex krugova i mikroelektronike.
 
Bugari i Italijani zainteresovani za srpski kamen - Na proleće otvaranje dva kamenoloma kod Arilja
Subota, 25. 01. 2014.| Izvor: Tanjug
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... kod-Arilja
kamenizid181113.gif


Bugarske i italijanske firme zainteresovane su za ulaganja u kamenolome u Srbiji, kao i investitori iz zemalja bivše Jugoslavije - Hrvatske i Makedonije, izjavio je predsednik poslovnog udruženja za eksploataciju i preradu kamena i prateću industriju "Kamen Srbije" Zoran Ðajić.

- Razglasili smo da Srbija ima veliki potencijal u oblasti arhitektonsko-građevinskog kamena i očekujemo da na proleće jedna bugarska firma dođe i uloži u otvaranje dva kamenoloma u okolini Arilja - rekao je Ðajić Tanjugu.

On je najavio da će udruženje "Kamen Srbije" organizovati šesti sajam kamen "Stoneexpo Serbia", od 19. do 22. marta na prostoru Šumadija sajma u Kragujevcu, i da će tokom te sajamske manifestacije sa potencijalnim investitorima razgovarati o lokacijama.

To je najveći međunarodni sajam u oblasti prirodnog kamena i prateće industrije u Srbiji i Jugoistočnoj Evropi.

- Ove godine očekujemo između 60 i 70 učesnika na sajmu, među kojima će biti i učesnici iz zemalja koje se do sada nisu predstavljale - rekao je Ðajić, dodajući da je to jedini ovakav sajam u regionu na koji dođe oko 5.000 posetilaca.

To su, prema njegovim rečima, sve profesionalni kupci - firme koje se bave kamenom, projektanti, arhitekte i građevinci.

- Imamo najave nekoliko firmi iz Italije, kojima ćemo tokom sajma predložiti lokacije na kojima se može eksploatisati dobar kamen - naveo je Ðajić, koji je dodao kako očekuje da posle sajma u martu bude još zainteresovanih.

"Stoneexpo Serbia" je tradicionalni sajam koji se održava svakog marta od 2009. godine, i to je mesto susreta profesionalaca u industriji kamena iz Srbije i više od 20 zemalja regiona i sveta. Među stalnim izlagačima su vodeće domaće i međunarodne kompanije koje se bave eksploatacijom i preradom kamena, proizvodnjom mašina, alata i opreme za eksploataciju, preradu, zaštitu i restauraciju kamena.

Na prethodnim sajmovima učestvovalo je više od 180 kompanija.
 
Italijanski "Nice factory" odustao od otvranja proizvodnog pogona u Čačku
Ponedeljak, 27. 01. 2014. Izvor: Novosti
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... Ca%C4%8Dku


Italijanska firma "Nice", koja je najavljivala otvaranje proizvodnog pogona u gradu na Moravi i upošljavanje oko 200 radnika, odustala je od ove namere. Razlog je što je Ustavni sud doneo odluku o zaustavljanju postupka konverzije vlasništva nad zemljištem do donošenja novog Zakona o planiranju i izgradnji, a koji će se ubuduće zvati Zakon o uređenju prostora i izgradnji.

Kako je objasnio Slobodan Vasilijević, vlasnik čačanske firme "Slovas", koja je poslovni partner Italijanima, oni su već bili svu opremu dopremili u Čačak. Plan im je bio zapošljavanje 200 ljudi i promet od 30 miliona u prvoj, 55 miliona u drugoj i 120 mil EUR u trećoj poslovnoj godini.

Nažalost, kada su i posle višemesečnog čekanja utvrdili da ne mogu izvršiti konverziju zemljišta, na kojem su želeli da grade, iz prava korišćenja u pravo vlasništva, Italijani su odustali. Tada je beogradska kompanija, koja je za potrebe italijanske firme radila proces regrutacije i selekcije kandidata za zaposlenje, obavestila kandidate sa konkursa da je firma "Nice" odustala od daljeg investiranja u Čačku.

- Ima još šanse da italijanske partnere zadržimo u Srbiji. Čačak nam je bio prvi plan, a sada pregovaramo o realizaciji drugog plana, odnosno o lokaciji koju "Slovas" poseduje u Beogradu, gde je zemljište naše vlasništvo - rekao je Vasilijević.

Kada će biti donet novi zakon to još niko ne može sa sigurnošću da tvrdi, a zbog tog kašnjenja slična situacija kao u Čačku dogodila se nedavno i u Vranju i Leskovcu. To bi, po mišljenju mnogih privrednih stručnjaka, moglo da se oduži, posebno ako se ima u vidu da su raspisani parlamentarni izbori.

Nove investicije

Predsednik Skupštine grada Veljko Negovanović rekao je da je iz nemačke ambasade stigla informacija da je trgovinski lanac "Lidl" zainteresovan da u Čačku pokrene posao. Pojavio se problem u vezi sa kupovinom vojne imovine, za lokaciju budućeg objekta ove firme. Takođe bi jedna od značajnijih investicija mogla biti i otvaranje pogona za proizvodnju štednjaka na čvrsta goriva, u civilnom delu kompanije "Sloboda". Za to je zainteresovan "Metalac" iz Gornjeg Milanovca, a razgovori su u toku.
 
- Ima još šanse da italijanske partnere zadržimo u Srbiji. Čačak nam je bio prvi plan, a sada pregovaramo o realizaciji drugog plana, odnosno o lokaciji koju "Slovas" poseduje u Beogradu, gde je zemljište naše vlasništvo - rekao je Vasilijević.
Koja je to lokacija ?
 
Italijani ponovo u Vršcu - Nastavljeni pregovori o izgradnji elektrane na biomasu
Ponedeljak, 27. 01. 2014.| Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... na-biomasu

biomasa200114.jpg


Pomoćnik predsednika opštine Vršac Ljubiša Milosavljević i član Opštinskog veća zadužen za zaštitu životne sredine Miloš Vasić imali su radni sastanak sa delegacijom italijanskih investitora, sa kojima Vršac već godinu dana pregovara o izgradnji elektrane na biomasu, prenosi lokalni portal "eVršac".

- Italijanske investitore predvodili su Đuzepe Forlaneli i Alcerni Badin Enea. Tema razgovora bila je finalizacija dogovora o organizovanom sakupljanju biomase na teritoriji Vršca - rekao je Vasić za "eVršac".

Opština je uradila Studiju o količini žetvinih ostataka koji se sakupe za godinu dana, a koja opravdava realizaciju jedne ovakve investicije. Italijanski investitori izgradili bi elektranu na biomasu snage do 10MW.

Posle detaljnih razgovora italijanski investitori su obišli lokaciju za koju su ljudi iz ove oblasti procenili da je najbolja za izgradnju jednog ovakvog kogenerativnog postrojenja. Italijanski partner je pokazao veliko zadovoljstvo određenom lokacijom i izgrađenom infrastrukturom na njoj, prenosi portal "eVršac".

Vasić je posle razgovora naglasio da očekuje da do ovakve investicije i dođe u drugoj polovini ove godine.

- To bi mnogo značilo i budućim investitorima koji žele da grade nove pogone u našoj inustrijskoj zoni jer bi u startu imali jeftiniju energiju na raspolaganju - rekao je Vasić.
 
boca-ica":18gag3mz je napisao(la):
- Ima još šanse da italijanske partnere zadržimo u Srbiji. Čačak nam je bio prvi plan, a sada pregovaramo o realizaciji drugog plana, odnosno o lokaciji koju "Slovas" poseduje u Beogradu, gde je zemljište naše vlasništvo - rekao je Vasilijević.
Koja je to lokacija ?
Imas njihov sajt na internetu gde se možeš više informisati
http://www.slovas.rs/
 
Alati za svetsku automobilsku industriju - Slovenačko "Gorenje" pokrenulo proizvodnju i u Kragujevcu
Utorak, 28. 01. 2014. Izvor: Danas
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... Kragujevcu

Kompanija "Gorenje" pokrenula je proizvodnju i u Kragujevcu nakon što je kupila deo imovine slovenačke firme "Unior Forming Tours", koja je od 2005. godine vlasnik "Zastava Alatnice", a potom osnovala sopstvenu fabriku za proizvodnju preserskih i drugih alata.

"Gorenje" u svojoj novoj firmi u Kragujevcu, saznaje "Danas", organizuje proizvodnju alata za vodeće svetske automobilske kompanije, među kojima su BMW, Mercedes i druge, a planira uspostavljanje saradnje i sa Fiatom. Inače, saradnja sa Gorenjem u Kragujevcu traje već godinama jer se u nekadašnjoj "Zastavinoj" fabrici "21. oktobar" proizvode delovi za ugradnju u frižidere, zamrzivače i druge proizvode "Gorenja" iz programa bele tehnike.

U "21. oktobru" planiraju da ove godine proizvedu između do 11 miliona delova za kućne aparate slovenačke kompanije. U menadžmentu "21. oktobra" za "Danas" kažu da će to preduzeće u restrukturiranju obim saradnje sa "Gorenjem" širiti u skladu sa povećanjem proizvodnje fabrika te kompanije u Srbiji, odnosno u Valjevu i Zaječaru.
 
Proširenje Slobodne zone Subotica za kompaniju "Swarovski"
Petak, 31. 01. 2014.|10:34 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... -Swarovski
slobodnazonasubotica0804.jpg


Na osnovu rešenja Ministarstva finansija, za potrebe proširenja Slobodne zone Subotica formirana je komisija u čijem sastavu je, osim predstavnika pet ministarstava Republike Srbije, bio i predstavnik Subotice, pomoćnik gradonačelnika za oblast male privrede Ljuben Hristov, saopšteno je na gradskom sajtu.

Komisija je, 21. decembra 2013. godine, utvrdila ispunjenost prostornih i energetskih uslova, uslova zaštite životne okoline i drugih tehničkih uslova, uslova za rad carinske službe, kao i uslova u pogledu sprovođenja mera carinskog nadzora za rad Slobodne zone.

Komisija je u svom izveštaju predložila Ministarstvu finansija da se izda dozvola za rad proširene Slobodne zone Subotica, što se direktno odražava na nesmetan početak rada kompanije "Swarovski" koja je već počela pripreme terena za izgradnju svoje proizvodne hale.
 
Vrh