Šta je novo?

Izbori 2024

Sve i da je tako, ne vidim kako to menja cinjenicu da Beogradjani u radu parlamenta ucestvuju sa manje procenata nego sto ucestvuju u BDPu i populaciji zemlje...


Vazno je samo da se kuka o necemu. A Beograd je omiljena meta.
 
@paradox polje
Nisam ništa ni pripisavo tebi, niti sam tako nešto ni posmislio, već sam samo konstatovao tezu koja se već duže vremena natura našem narodu od strane velikog broja političara da mi nismo sposobni da sami biramo kandidate (tj - oni koji su članovi partije, na svom lokalu) i da sami biramo svoje poslanike koji će nas zastupati, nego to za nas moraju da rade partijska birokratija i lideri partija.
 
Niko da se pozabavi pitanjem koliko beogradskih mandata drži Žika, mada svejedno, on nije ni početak ni kraj celog kalambura...
 
" . . Mihailović ocenio je danas izjavu Gojkovića da njegova dva odbornika neće sesti za pregovarački sto oko formiranja vlasti u Beogradu sa "prevarantima" iz koalicije NADA kao "izdaju opozicije i stavljanje tačke na pregovore".

Žika Gojković vrlo dobro zna da matematika govori da bez sedam odbornika koalicije NADA nema većine za opoziciju u Skupštini grada, čak i ako stranka Borisa Tadića na ponovljenim izborima prođe cenzus", izjavio je Mihailović, koji je i jedan od lidera koalicije NADA.
 
Sve i da je tako, ne vidim kako to menja cinjenicu da Beogradjani u radu parlamenta ucestvuju sa manje procenata nego sto ucestvuju u BDPu i populaciji zemlje...
Ih, sad... Formalno su samo 71 poslanika Beograđani, ali nekretnine u Beogradu cenim da ima 171 poslanik...
Dakle ipak nije Beograd underrepresented, nego overrepresented - makar u smislu ekonomskih interesa...
 
Mislim da odlaganje i ponovno raspisivanje izbora odgovara Vucicu.
On je vek isao na ta odlaganja da vlast potraje sto duze.
Posto se i Djilass pokazao spremnim da prgovara s Vucicem, sledeci put ce za Djilasa glasati manje ljudi, odnosno nece ni izlaziti na izbore.

Izbori nisu bili potpuno dzabe, jer nesto smo naucili, da vecina u Srbiji voli da jedan covek vlada.

Najlepse je da ce Vesic uskoro moci da bude ponovo zamenik, u okruzenju svojih novih i starih prijatelja.
 
@stanislaw

Slobodno uradi popis svih poslanika i izbroj koliko njih je rodjeno ovde a koliko nije nego je samo prijavljeno ovde, pa mozemo dalje da pricamo. Ja te podatke nemam izvedene, ali mogu lako da se formiraju jer za svakog poslanika pise gde je rodjen. Samo ih treba popisati.

Sere mi se od ustajale forumske prakse da ljudi nalupavaju neke izmisljene ili neosnovane tvrdnje a kada se ispostavi da su odvalili, svi (koji su lupili) se prave mutavi i ne pada im na pamet da se koriguju.

Inace ovaj drugi pasus se ne odnosi na tebe. Samo obrazlazem i dopunjavam prvi.

Ali ako zelis da govoris o zastupljenosti Beogradjana u parlamentu, prebroj sve poslanike rodjene u Beogradu pa objavi ovde pa da uporedimo. Preko glave mi je vise njakanja o Beogradu. Pogotovu kada se vecina nas ovde slaze i podrzava decentralizaciju a umesto da se ljudi kojima je ona preko potrebna, obrate odgovornim i nadleznim, i predloze konkretne mere, oni se bave prebrojavanjem Beogradjana. Ok, moze i tako. Ako raja vise voli pricu od dela. Al onda hajde da vidimo konkretne podatke.
 
Bender, sad si ti prvi potegnuo kategoriju mesto rođenja, a koja nikako ne sme biti relevantna za diskusiju.
Diskutovati se može o tome da li prebivalište treba da igra određenu ulogu ili ne.
Svako ko kupi ili samo rentira gajbu u Beogradu, može da se smatra Beograđaninom, jer ispunjava uslove da prijavi prebivalište.
 
Pa rade ljudi u Beogradu. I ja da radim u Somboru, ziveo bih u Somboru i tamo se prijavio.
 
Svako ko kupi ili samo rentira gajbu u Beogradu, može da se smatra Beograđaninom
Ne.

Nego, a da se vratimo mi na sustinu - sta vama zapravo smeta, koja je vasa prica, o cemu se radi? Nema dovoljno ljudi iz unutrasnjosti da predstavljaju Srbe iz drugih mesta u Skupstini? Jel to? Ili je vecina lose predstavlja? U cemu je problem vise??

Ocekivao bih da bar ljudi na BB artikulisu svoje decentralisticke ideje i misli i zamerke Beogradu i Beogradjanima ali izgleda da ni ovde nije nista drukcije
 
Имам утисак да се СНС бацио у испипавање јавности па отуд ова изјава Вучевића око нових избора:
https://nova.rs/izbori-2022/vucevic-zamolicu-vucica-da-na-jesen-idemo-na-parlamentarne-izbore/
као и друге изјаве СНС чиновиника о другим опцијама.
Опције су колација са СПС (Шормаз је причао против СПС-а, а Братислав Југовић промотивно, обојица су из СНС), коалиција са неким другим (можда из десног блока а чули смо и помирљиве изјаве Вучића о Ђиласу), или нови избори. И ово све и на републичком и градском нивоу.
 
@Bender Rodriguez
Evo, ukratko da ti objasnim: građani, iz svih krajeva Srbije, su očajno predstavljeni u Skupštini.
Poslanici, po sadašnjem sistemu, ne predstavljaju građane, ne zastupaju ni grupe građana (osim nacionalnih manjina), ne zastupaju regione, gradove... Beograd, nego zastupaju svoje partije, tj interesne grupe koje su ih kandidovale.
I to mora da se promeni.
Većinskim sistemom i decentralizacijom bi se tačno znalo ko je koga izabrao, ko koga zastupa i ko kome odgovara, a ne samo "sudu svoje partije".
Pa neka pokušaju mi onda seru iz Kragujevca, Leskovca, Kuršumlije... kako sve ide "za Beograd".
 
Опције су колација са СПС (Шормаз је причао против СПС-а, а Братислав Југовић промотивно, обојица су из СНС), коалиција са неким другим (можда из десног блока а чули смо и помирљиве изјаве Вучића о Ђиласу), или нови избори. И ово све и на републичком и градском нивоу.
Da, totalna žurka, Bratislav Jugović ide na televiziju kod Đilasa i Šolaka da priča kako je za podbačaj SNS u Beogradu kriva Ana iz Jarkova.
Samo Prvorođeni je u prilici da ustanovi postojanje većine na bilo kom nivou, a sad sam siguran da neće žuriti pre isteka tri meseca, da bi rusko pitanje odlagao u nedogled...
 
Mislim da odlaganje i ponovno raspisivanje izbora odgovara Vucicu.
To se može reći za svaku promenu situacije, pošto je on u svakom trenutku za potez-dva ispred opozicije.
Sve zavisi kakav će njegov sledeći potez da bude... i krčag ide na vodu dok se ne razbije, i Putin je bio supermen dok nije upao u Ukrajinu....
 
Poslednja izmena:
Ocekivao bih da bar ljudi na BB artikulisu svoje decentralisticke ideje i misli i zamerke Beogradu i Beogradjanima ali izgleda da ni ovde nije nista drukcije
U stvari se svet ne vrti oko toga koliko je poslanika prijavljeno u Beogradu, nego oko toga što je 40% BDP-a u Beogradu, pa posledično 80% poslanika imaju ekonomski interes u Beogradu. Beogradizacija Srbije treba da se hitno zaustavi makroekonomskim merama, a skupština Srbije da se prepolovi, da bi se svim tim u konačnici delovalo na strukturu poslanika - obratno je očigledno sve besmisleno.
 
@Bender Rodriguez
Evo, ukratko da ti objasnim: građani, iz svih krajeva Srbije, su očajno predstavljeni u Skupštini.
Poslanici, po sadašnjem sistemu, ne predstavljaju građane, ne zastupaju ni grupe građana (osim nacionalnih manjina), ne zastupaju regione, gradove... Beograd, nego zastupaju svoje partije, tj interesne grupe koje su ih kandidovale.
I to mora da se promeni.
Većinskim sistemom i decentralizacijom bi se tačno znalo ko je koga izabrao, ko koga zastupa i ko kome odgovara, a ne samo "sudu svoje partije".
Pa neka pokušaju mi onda seru iz Kragujevca, Leskovca, Kuršumlije... kako sve ide "za Beograd".
S tim se slazem.

Samo ne volim da mi neko prica "previse je Beogradjana u skupstini" i da mi implicira "Beogradjani su krivi sto Cacak, Surdulica, Jagodin... biraju vrece govana poput Selje Silica, Palme, ovog onog..." koji ih izdaju i zaborave cim uvale dupeta u SkupSlinu.
 
Pa te bitange upravo opstaju na lokalu zato se oslanjaju na zaštitu iz centrale, vrha partije, Vlade... u prevodu - iz Beograda...

4. Vlast bi nametnula svoje Jutke i Palme

Naredna kritika pretpostavlja da bi u većinskom sistemu u svakoj izbornoj jedinici pobedio najnasilniji kabadahija. Lokalne kabadahije to mogu biti samo ako imaju „leđa“ u monolitnoj vlasti na državnom nivou koja ih štiti od istraga. Većinski sistem uništava monolitnu vlast. Kada nemaju podršku sa državnog nivoa, lokalne kabadahije ne mogu terorisati glasače njihove izborne jedinice.
 

Tadić: Zbog „glasajte za stranke koje će preći cenzus“ opozicija nema Beograd​


Ovo je strašno. Tadić koji cenzus već godinama može samo da sanja, i za kojeg se vodi kampanja da mu opozicioni glasači na oborenim biračkim mestima doniraju svoj glas, mrtav ladan izjavljuje da su za njegov ostanak ispod cenzusa odgovorni oni koju su upozoravali da će onaj ko je davno sišao ispod cenzusa opet ostati ispod cenzusa!!!
Znači, po Tadiću bi sve bilo u redu da su ga druge partije hvallile, da je glas za njega sigurica, i da su mu unapred poklonile 10% svojih glasova!
Ova sujetna štetočina maltene najavljuje da će u slučaju ponavljanja celih izbora opet ići samostalno!

Naravno, on opet izjavljuje da snosi punu odgovornost za rezultat svoje opcije, ali to kod njega nenormalnog jedino znači da će se kandidovati i opet i opet!
Kako baksuza lustrirati iz politike?

Dušku Vujoševiću niko jednu ružnu reč nije rekao, niti da neće preći cenzus, ali čim se Tadić pojavi u Utisku i ničim izazvan kreće da tuli kako nismo bili složni i solidarni (čitaj opet nismo uzeli Tadića za vođu), normalna reakcija svakog čoveka u cilju da Tadić začepi bila bi upravo to - upozoravanje na cenzus.
Kako Lurču nacrtati da solidarnost i sloga ne mogu značiti da uvek on treba da bude na čelu, s obzirom da je potrošen?
Neka se vrati sa svojom svitom u DS pa neka izazove Lutovca na sledećim stranačkim izborima, ako je čovek.
On je svoju stranku oduvek imao, ali je narcisoidni pokvarenjak!
Iznedrila je DS i mnoge druge narcisoidne pokvarenjake, ali oni makar sami vode brigu o svom cenzusu!
 
Poslednja izmena:
Po Tadićevoj logici, složan i solidaran nastup opozicije na nekim sledećim izborima bi valjda bio da se i ludom Raduletu organizovano skupljaju sigurni glasovi za cenzus, onda bi valjda svi bili zadovoljni i cvetalo bi cveće.
Da, mislim da je to naravoučenije: ako nemaš infrastrukturu i organizaciju da samom sebi prikupiš sigurne glasove za prelazak cenzusa, na optimističnoj izlaznosti, onda nemoj brate kandidovati bilo kakvu izbornu listu i nemoj kriviti ostatak opozicije što nisi prešao cenzus...
Postojiš zbog toga što je Vučić spustio cenzus na 3%, a onda te je kaobajagi ostala opozicija lišila cenzusa, pa sad mora da te vadi... Zemljo otvori se!
 
Poslednja izmena:
Ruku na srce, ako skupština Srbije ima 250 poslanika, svako ko osvoji 0.4% od izašlih glasača, treba da ima jednog predstavnika. Isto važi za BG npr, 110 poslanika, dakle ako imaš približno 0.9%, treba da imaš jedno mesto.

Naravno da to neke druge probleme rađa, ali znači u ovakvim diktatorskim uređenjima, gde ovaj može da dobije i 10% na konto nevažečih listića/onih ispod cenzusa. Konkretno ovi malo ispod crte su na oko 100 000 glasova, nije to malo i očigledo predstavljaju neku grupaciju.
 
Sve i da je tako, ne vidim kako to menja cinjenicu da Beogradjani u radu parlamenta ucestvuju sa manje procenata nego sto ucestvuju u BDPu i populaciji zemlje...


Vazno je samo da se kuka o necemu. A Beograd je omiljena meta.
То је мало пренадувано услед чињенице да су овде регистроване фирме и административна седишта

Свакако не живимо од београдских њива / фабрика нити Београђани раде у њима
 
Vučko, pozdrav i tebi, jedno konstruktivno pitanje: Alimpić je pominjao da primedbe na zapisnik sa samog biračkog mesta, ne samo da nisu skenirane u sklopu redovnog izbornog materijala, nego je uvidom u džakove ispadalo da su bukvalno NESTALE iz izbornog materijala. Možete li vi to da potvrdite što se tiče vaših primedaba?

P.S. Ako se SDS žalio praktično na svako izborno mesto, onda ispada da se implicitno slažu sa D.J. Žeksom i Đilasom da u načelu kompletne beogradske izbore treba ponoviti...
Ne mogu ništa da komentarišem ali imamo sutra ujutru u 9.30 konferenciju za medije gde će biti reči o svemu.



 
FPwV7iMX0AMHAPW (1).jpeg
 
Žvalavi sa takvom politikom ne može računati na podršku bilo kog desničara.
Realno je izneverio i svoje naprednjake koji su rusofili kao i SPS, ali oni neće mnogo talasati jer su im fotelje ipak najbitnije...
 
Vrh