@Cotra Je čini mi se bio u pravu, vezano da će vlast pući na ekonomiji. Još prošle godine je od izvoznice, Srbija postala uvoznik hrane. Primećuje se da poljoprivrednici smanjuju proizvodnju ili odustaju od iste. Još pre nadstrešnice su dolazili do izražaja znaci neofrživosti, a sada se umnožavaju. Objavi se pa se demantuje da su računi Elektroprivrede i PIO u blokadi. Beograd, ekonomski najjači, odustaje od većine planiranih projekata. Poslenjih pola godine je period političke nestabilnosti, koja čini Srbiju rizičnom za ulaganja i davanja kredita, a obaveze po već uzetim kreditima ostaju.
Ali, trebaće ekonomski genije da odpetlja sistuaciju. Vrlo jak i kompetentan politički program. A mnogo je više kao 2000-te, da nedostju "za" politike i znanje šta se hoće. Tada nam neki tamo G17+ crtaju napamet šta da se radi.
Искрено, ови сада доносе толико лоше економске одлуке да заиста није потребан никакав ненормално вешт економски план да би се откочила економија.
а) Економски
1. Краткорочно:
- Улагање у туризам и сређивање / заштиту туристичких (посебно културно-историјских и природних) атракција
- Улагање у пољопривреду и повећање субвенција али условљених препорукама стручњака за дизање продуктивности производње (и заштита домаће привреде где и како је потребно)
- Социјално запошљавање радно способних и незапослених
2. Средњорочно:
- Улагање у зелену транзицију кроз повећавање домаће производње струје из нама расположивих извора (сунца, ветра, отпада итд.) и електрификацију разних сектора како би били мање зависни од увоза
3. Дугорочно:
- Улагање у образовање, науку и здравство (посебно здравство људи пре одласка у пензију)
б) Фискално
1. Краткорочно:
- Увођење строгих фискалних правила за буџет и придржавање истих (нпр. колико пензије и плате смеју да расту годишње у односу на инфлацију, без пумпања и повећања ван тога)
- Отпуштање вишкова и резање бескорисних институција попут покрајине, разних агенција, завода, служби итд.
2. Средњорочно:
- Дубока реформа и јачање независности свих институција а посебно правосуђа
3. Дугорочно:
- Стратегије за отклањање структурних слабости и претњи дугорочној одрживости, развијање механизама за контролу, транспарентност и ревизију институција
Имамо довољно новца и кредитне способности за предложена улагања и социјалне програме ако кренемо у резање јавног сектора и отпуштање вишкова.
Иначе, те Малијеве баљезгарије како су ови протести довели до успоравања економије су чиста пропагандна лаж, ништа до сада није на иоле значајан начин утицало на привреду. Докле год исплаћују плате просветарима то што деца не иду у школу не утиче на БДП јер је новац за образовни систем свеједно узет преко пореза и пауза у школовању се не обрачунава у БДП-у. Политичка криза сама по себи може да обесхрабри људе да улажу али је криза свуда (чак и више) а за нашу кризу су свакако криви они.
Тј. неће инвеститоре обесхрабрити да улажу то што млади захтевају владавину права и јаке институције већ то што политичари одбијају да то остваре.
Успоравање економије је последица много озбиљнијих и дубљих економских и политичких превирања у свету чега смо сведоци, кривити за то средњошколце и студенте је бесмислено.
(Иначе извињавам се што нисам одговарао људима у гужви сам баш)