Šta je novo?

Izbori 2024

Ali bukvalno. U dva minuta mogao je da mu odgovori zašto to nije kod njega slučaj i da iznese svoje mišljenje zašto je on za bojkot.

A on odgovara kao Brnabićka kad joj N1 postavlja pitanje.

Posle izbora u decembru smo postavljali pitanja šta je tačno plan sa ulaskom u republički i lokalne parlamente. Borba kroz institucije, bla bla bla, sredstva za rad, bla bla bla, 4 meseca kasnije gradska vlast nije formirana ide se na nove izbore, e neću sad na izbore, naši glasači nisu u zemlji za prvomajske i uskršnje praznike. OK, izbori 2. juna. Bojkot.

Kao što je i Jeremić izašao iz rupe, tako mi je sve bliža ideja i da ostatak opozicionih lidera radi za Vučića.
Kao prvo, izbori sad za praznike bi više odgovarali opoziciji ako ništa drugo zbog otežane logistike (pomeranje birača po opštinama) koju bi SNS pokrenuo. Drugo, deo građana na privremenom boravku u inostranstvu bi bio tu za praznike i iskoristio bi pravo glasa.

I onda dolazi bojkot, bez neke rasprave, nego kao po komandi, taman da se pomogne SNS da namakne neku komotnu većinu od 60 poslanika.
 
Мислим да се пецамо на погрешну удицу. Ови избори се неће решити између СНС и СПН листа. Баш је мало вероватно да ће СПН листа освојити више гласова од СНС листе, у овим истим условима и атмосфери. Али, хајде да будемо баш оптимисти, и да кажемо да ће освојити исти број гласова.

Тек тада ступа на снагу одлучујући фронт на десници. Потребно је да "Нада" има више од "МИ, снага народа". Ово мислим да ни најлуђи оптимисти не очекују.

СНС блок има око 40-45% гласача, али кад се противници подели на ове блокове који учествују на изборима, не можете добити опозициону већину.

Ето, мислим да је то разлог што се прича о бојкоту. Драматизација је сада једини пут до успеха.
Gde ubrajas "Mi, snaga naroda" ?
 
Ubraja u sns logično, ali i pored toga to nije razlog da se kukavički ne izađe na izbore. Koji to tačno potez opozicije može da uzdrma vlast i natera ih da se pomere izbori. Ja sam ubeđen da nijedan jer se njima zuri da se sto pre formira gradska vlast i završe poslovi u skupstini koji sada ne mogu dok radi privremeni organ.
 
Čak i da promene odluku i izađu na izbore ovakvo brzopleto izletanje sa pričom o bojkotu će već sada opoziciji da otkine dosta glasova, prosto ne može tako da se pristupa problemu. Pritom svima je jasno koju štetu je naneo prethodni bojkot, novi bi bio samoubilačka misija, a slažem se sa Vučkom da upravo na lokalu treba započeti rušenje ove vlasti, makar i značajnim prisustvom u skupštini ako već nisu sposobni da selektuju prave predstavnike i odrade kvalitetnu kampanju (do sada su pokazali da nisu) i dođu do većine.
 
Kao sto sam rekao, malo nas aktivno prati stanje na političkoj sceni i ne bi izgubili mnogo toga, naročito jer se sada zna ko je opozicija i za koga se glasa, pa očekujem manje glasova za stranke poput dveri, Djb, narodne strank, ako uopšte budu na izborima
 
Dakle chiko je napisao da je loša strana izlaska na izbore to sto tako opozicija priznaje ili pristaje na stanje u medijima i izbornu krađu - dakle ne treba da izađe na izbore nikad dok su ovi na vlasti - dakle glupost...
Jer ima neka validna loša strana izlaska?
Ne, pogresno si ti to shvatio.
Poenta je ne izlaziti na izbore ako nemas sanse da pobedis.
Jel ima neko da misli da opozicija moze da pobedi u Bgd, sa istim uslovima kao pre par meseci.
Taj je veliki naivac.

Ali nisam to hteo da kazem, ja sam odmah rekao da sam uzdrzan i da je meni svejedno bojkot ili ne, vec da je najvaznije da opozicija i njeni glasaci budu jedinstevni.
Ali to je kod Srbendi nemoguca misija, svako ima svoje "smatranje".
Vladace Vucic do kraja zivota, samo zbog ovoga, a ne zbog bojkota.

Uzgred, pratim jedan opozicioni forum i tamo je 90 % cvrsto za bojkot, eto saberite 2 i 2, ovde antibojkotasi tamo bojkotasi, ma idi, trlja Psiho ruke, a vi se samo lozite...
 
Мислим да се пецамо на погрешну удицу. Ови избори се неће решити између СНС и СПН листа. Баш је мало вероватно да ће СПН листа освојити више гласова од СНС листе, у овим истим условима и атмосфери. Али, хајде да будемо баш оптимисти, и да кажемо да ће освојити исти број гласова.

Тек тада ступа на снагу одлучујући фронт на десници. Потребно је да "Нада" има више од "МИ, снага народа". Ово мислим да ни најлуђи оптимисти не очекују.

СНС блок има око 40-45% гласача, али кад се противници подели на ове блокове који учествују на изборима, не можете добити опозициону већину.

Ето, мислим да је то разлог што се прича о бојкоту. Драматизација је сада једини пут до успеха.
"МИ" су се распали на две фракције. Такође, не заборави да ће НС, ДЈБ, Двери и можда СДС направити своју заједничку колону за предстојеће БГ изборе. Лепо они освоје 5%, НАДА исто толико, СПН 34% и то је укупно 44%, што је исто колико ће освојити и СНС-СПС-СРС-Заветници, и то у случају да Заветници додају 1% коалицији СНС-СПС-СРС и да пензионери који иначе гласају за СПС не одустану од гласања за листу СНС-СПС-СРС упркос Шапићевој најави о измештању Титовог гроба.
 
Кад смо већ код изборних услова, за њих је опозиција требало да се избори на лето прошле године, али чекала је да протести пропадну па да тек онда траже изборе за чије услове не могу да се изборе и под којима су и сами знали да не могу да победе. Било би боље да уопште нису тражили ванредне изборе у Београду, него да су у јуну прошле године тражили расписивање избора до краја августа, а да су београдске тражили тек сад паралелно с редовним локалним.
 
Znači ako ne možeš sigurno da pobedis sns, onda bojkotuješ sve izbore, pa lepo. Ti misliš da je moguće smeniti ih preko noći na svim nivoima odjednom, ili veruješ da će ga jednog dana smeniti zapad i usa, koji ga podržavaju. @chiko
 
"МИ" су се распали на две фракције. Такође, не заборави да ће НС, ДЈБ, Двери и можда СДС направити своју заједничку колону за предстојеће БГ изборе. Лепо они освоје 5%, НАДА исто толико, СПН 34% и то је укупно 44%, што је исто колико ће освојити и СНС-СПС-СРС-Заветници, и то у случају да Заветници додају 1% коалицији СНС-СПС-СРС и да пензионери који иначе гласају за СПС не одустану од гласања за листу СНС-СПС-СРС упркос Шапићевој најави о измештању Титовог гроба.
Pa opet ce ludi Nestor odlucivati o vlasti u Bgd, a moze i samo par njegovih da preleti i eto AV opet na vlasti.
 
Znači ako ne možeš sigurno da pobedis sns, onda bojkotuješ sve izbore, pa lepo. Ti misliš da je moguće smeniti ih preko noći na svim nivoima odjednom, ili veruješ da će ga jednog dana smeniti zapad i usa, koji ga podržavaju. @chiko
Ne, ja rekoh da nisam za bojkot a nisam ni protiv bojkota.
Ja sam za jedinstvo opozicije.

Mada ti je formulacija pogresna, trebalo je da stoji "Ako nemas nikakve sanse da pobedis SNS onda...".
 
Могуће је да СНС активира и свој други ешалон, Вацића, Бихалиа, па и Вулина.
Опет, није реално очекивати да НАДА преузме гласаче бившег МГН из разлога што су гласачи МГН гадљиви према 5. октобру и бившем ДОСу, а НДСС је из те чорбе.
 
Pa opet ce ludi Nestor odlucivati o vlasti u Bgd, a moze i samo par njegovih da preleti i eto AV opet na vlasti.
Не неће Нестор одлучивати о БГ, јер ниједна од две фракције МИ неће прећи цензус. Шта мислиш, зашто су уопште расписани поновљени избори у Београду? Па да би поједини благо опозицио и проруски настројени бирачи гласали за неку од две фракције МИ, бацили глас испод цензуса и тако индиректно допринели задржавању СНС-СПС-СРС-Заветници власти у Београду, Новом Саду, Ваљеву, Чачку и Ужицу. Да неко из МИ прелети на страну власти у било којој општини или граду, 2027. на парламентарним они не би могли да буду најпривлачнија опција људима који ће се до тада разочарати у СНС. Спомињем парламентарне 2027. јер ће након тих избора они највероватније направити већину са Вучићевим покретом ( СНС-СПС-СРС-Заветници) и тако омогућити црно-црвеној коалицији да влада до 2031. године. Звучи веома мрачно, али нажалост јесте тако. Једини начин да се спречи да овај режим влада до 2031. године јесте да ове године буду поражени у што више градова и општина. Чак и ако опозиција не буде забележила велики успех на локалним изборима, свакако ће значајно да ојача своју инфраструктуру што ће им итекако значити за будуће изборне циклусе.
 
Такође, не заборави да ће НС, ДЈБ, Двери и можда СДС направити своју заједничку колону за предстојеће БГ изборе.
За сада је потврђена само сарадња ДЈБ и НС. Двери и СДС су још под упитником. Како сад ствари стоје, ДЈБ и НС имају слабе шансе да сами пређу цензус, нарочито након овог „скандала” са Јеремићем.
Могуће је да СНС активира и свој други ешалон, Вацића, Бихалиа, па и Вулина.
Опет, није реално очекивати да НАДА преузме гласаче бившег МГН из разлога што су гласачи МГН гадљиви према 5. октобру и бившем ДОСу, а НДСС је из те чорбе.
Покрет социјалиста јесте на панвучићевској листи. Остали тобоже независни фантоми ће расти као печурке после кише, неће власт траћити време, ја верујем да ће бити и неких нових.
Гласачи бившег МГН су шаренија скупина него што би се рекло на први поглед. Ту су информер-чичице, људи којима је Несторовић лечио децу, али и они који су гласали за Белог 2017.

Не неће Нестор одлучивати о БГ, јер ниједна од две фракције МИ неће прећи цензус.
Ово је озбиљно предвиђање за које не видим потпору, мада бих свим срцем и целим бићем волео да буде тако. Фракција са Несторовићем је знатно јача, нису омогућили СНС-у да формира градску власт, цензус је само 3% тако да...
 
"МИ" су се распали на две фракције. Такође, не заборави да ће НС, ДЈБ, Двери и можда СДС направити своју заједничку колону за предстојеће БГ изборе. Лепо они освоје 5%, НАДА исто толико, СПН 34% и то је укупно 44%, што је исто колико ће освојити и СНС-СПС-СРС-Заветници, и то у случају да Заветници додају 1% коалицији СНС-СПС-СРС и да пензионери који иначе гласају за СПС не одустану од гласања за листу СНС-СПС-СРС упркос Шапићевој најави о измештању Титовог гроба.
Драги колега,

Нема више НС, ДЈБ, СДС, Двери, као релевантних фактора у маси бирача. И нема никаквих фракција Ми у бирачком телу, постоји само МИСН. На изборима цензус прелазе 4 листе, које сам навео. По тренутним истраживањима, СПН не може да освоји више од СНС, а тек НАДА од МИСН. Зато СПН иде на причу о бојкоту. Тражи се нека нова искра, која би мало распалила разочаране гласаче.

Мислим да су на погрешном путу, и да на крају неће бити тог бојкота, а да ли ће извући још неки уступак, или можда мотив гласача - и то сумњам. Једини начин у овом тренутку је неки баш бруталан нови кандидат, и потпуни фокус на њега. Само могу да се надам да се припрема неки план, док се власт замајава причом о бојкоту, али... у то тек сумњам.
 
За сада је потврђена само сарадња ДЈБ и НС. Двери и СДС су још под упитником. Како сад ствари стоје, ДЈБ и НС имају слабе шансе да сами пређу цензус, нарочито након овог „скандала” са Јеремићем.

Покрет социјалиста јесте на панвучићевској листи. Остали тобоже независни фантоми ће расти као печурке после кише, неће власт траћити време, ја верујем да ће бити и неких нових.
Гласачи бившег МГН су шаренија скупина него што би се рекло на први поглед. Ту су информер-чичице, људи којима је Несторовић лечио децу, али и они који су гласали за Белог 2017.


Ово је озбиљно предвиђање за које не видим потпору, мада бих свим срцем и целим бићем волео да буде тако. Фракција са Несторовићем је знатно јача, нису омогућили СНС-у да формира градску власт, цензус је само 3% тако да...
Има СНС и шеме за локале. Сећам се да је била чини ми се опозициона група грађана Миријево, а СНС је направио сателитско удружење грађана Миријево и сл.
Исто сећам се и лажног Радуловића, тј. Радуловић Милорада који је имало листу Доста је било крађе корупције и лоповлука. Мислим да је то било негде 2016.
Имају они разне механизме за манипулацију.

Што се тиче Несторовићеваца, они су изразито анти-ДОС популација. Тешко ће НАДА да их придобије, посебно за локал где је и овако баш танка и кадровски и са причом.

Опозиција је најмање уложила у оно где је била најјача и то је један велики ауто гол.
 
Pošto sam ovo počeo sinoć da pišem, ali sam izgubio volju da završim, pa samo da napomenem da se nadovezujem na reakciju Đilasa u Utisku nedelje:

Jako detinjasta reakcija, umesto da se da bilo kakva normalna replika i da se argumentuje. To nije političar, to je nešto na nivou Vučića, koji izbegava činjenice i izaziva drugi konflikt i ima sindrom žrtve.
Pokušao sam sad da uopšte argumentujem zašto bi bojkot imao smisla, ali ja ne uspevam. Mora se izaći na izbore i mora se dati opcija glasačima. Čak i u ovakvim nefer uslovima, opozicija je ostvarila ozbiljan rezultat - dakle uspeli su koliko toliko da animiraju i aktiviraju svoje glasače. A bojkot, meni barem, zvuči samo kao izdaja i neki vid zanemarivanja tih glasača. Umesto da sada samo "uzmu" te glasove ponovo, a u kampanji da prikupe još glasova. I to ne tako što će organizovati tribine, posedati u nekoj sali i kao nešto razglabati, ili ići ulicom ili biti na štandu i raditi isto to - ti glasovi su već osvojeni.
Ponovio bih opet i ono što sam preneo pre neki dan, a to je odgovarajuća kritika od strane Ane Mihajlovski - a to je da opozicija ne radi ništa aktivno, nema akcija sa građanima (tipa čišćenje ulica, divljih deponija, korita reka/kanala, uređivanje parkova i slično) ili bilo čega što direktno uključuje građane i što pokazuje da im je bar stalo do njih. Okej, da, protiv toga je vlast i neke stvari neće dozvoliti - ali to onda isto treba preneti građanima.
Dakle imamo otprilike dve, eventualno tri grupe građana - ona koja je svesna šta čini i kakva je vlast, pa će svakako glasati za opoziciju; druga je ona kojoj je mozak ispran i koja ima negativnu sliku opozicije; i treća koja se ne zanima za politiku, pa ne poznaje ni opoziciju. I ovim aktivnim delovanjem se dopire do sve tri grupe, posebno do ove druge, kojoj treba staviti do znanja da opozicija nije ono što im se predstavlja u medijima.

A što se tiče ovih sad nekih kalkulacija ko će koliko dobiti glasova, ja opet kažem da neki ovde baš precenjuju Nestorovića i njegovu grupu. Sada i javno znamo da imaju preletače i da su u suštini dobili glasove od botova, a ne od svojih glasača.

I na kraju, SPN kao koalicija mora da se učvrsti i da se konačno ujedini. Ta sebičnost u donošenju odluka od par glava će razbiti koaliciju, pa će opet te glave da kmeče kako su drugi krivi.
 
Samo da prenesem najveci uspeh posete Parizu:



Za ovog coveka ni ne treba opoziciona borba, dovoljno je samo da se ponovi sta je rekao ili uradio, bez dodatnih objasnjenja. Svako ko ima bilo sta u glavi moze da vidi da nije sve u redu sa njim.
 
Ponovio bih opet i ono što sam preneo pre neki dan, a to je odgovarajuća kritika od strane Ane Mihajlovski - a to je da opozicija ne radi ništa aktivno, nema akcija sa građanima (tipa čišćenje ulica, divljih deponija, korita reka/kanala, uređivanje parkova i slično) ili bilo čega što direktno uključuje građane i što pokazuje da im je bar stalo do njih. Okej, da, protiv toga je vlast i neke stvari neće dozvoliti - ali to onda isto treba preneti građanima.
Dakle imamo otprilike dve, eventualno tri grupe građana - ona koja je svesna šta čini i kakva je vlast, pa će svakako glasati za opoziciju; druga je ona kojoj je mozak ispran i koja ima negativnu sliku opozicije; i treća koja se ne zanima za politiku, pa ne poznaje ni opoziciju. I ovim aktivnim delovanjem se dopire do sve tri grupe, posebno do ove druge, kojoj treba staviti do znanja da opozicija nije ono što im se predstavlja u medijima.

Ovo je baš strašno i istog sam mišljenja, iako sam deo prve grupe i svakako glasam za opoziciju. Ali mi je prosto neverovatno da na poslednjih nekoliko izbora i kampanja, oni bukvalno nemaju nikakav program, osim režim, lopovi, kriminalci, itd. Sa čim se slažem naravno, ali mora se nešto dodatno ponuditi građanima, mora taj odnos pljuvačine po trenutnom režimu da bude jedno 30-40% programa, a ostalo da bude "evo šta ćemo mi uraditi kada dođemo na vlast". Moraju da sednu i naprave neka smislena rešenja, pa makar za Beograd to može da se uradi na milion načina - ponudi konkretna rešenja građanima njihovih problema i rezultat ne može da izostane.
 
Njumnije što su smislili u poslednjih nekoliko godina je bolesna ideja o ukidanju doprinosa za zdravstveno osiguranje. Ni to nije smišljeno već ukradeno od Crnogoraca, al skroz diletantantski, ne shvatajući odnos veličine jednog i drugog zdravstvenog sistema. Ostalo tuga, kalimero opozicija, sa kontinualnim zahtevima u x tačaka koji bi uglavnom najviše dobrobiti doneli Junajted Mediji. Plus gomila neobjašnjivih ekscesa koji idu na Vučićevu vodenicu. Tako se ne pobeđuje na izborima. Možda stvarno idu po Vesićevom planu koji je ovaj pisao Đilasu i čekaju da ih Vučić liši tereta zvanog Kosovo.
 
Uspeli su da pokvare planinu..
Screenshot_20240409_143517_Samsung Internet.png
 
Suštinski, SNS je porastao jer je SPS sada na svim nivoima sa njima, tu je i zavetnica. To više nisu odvojene liste već jedna u kojoj je dobitnik SNS dok SPS više ne postoji niti će postojati posle idućih izbora. A Zavetnici su uveliko gotovi ali će imati ministarku.

Što se tiče SPN-a sve sam već rekao dok što se tiče NS-a, SDS-a, DJB i ostalih oni ne da ne mogu 5% nego ni 3% da osvoje. Dveri su još solidni negde ali ne u Beogradu gde je najviše glasača.

Nestor je verovali ili ne porastao u Beogradu zahvaljujući otpatcima od zavetnika i DSS-a kojima je SPN (Đilas) previše.
 
Kako će tačno izgledati "aktivan bojkot i građanska neposlušnost" najavljena danas od strane Dragane Rakić iz DS-a?

Da li je dozvoljeno remećenje javnog reda i mira na dan izbora, blokada biračkih mesta, hoće li ponovo samo studenti da izvuku deblji kraj, hapšenja, nagodbe se sa tužilaštvom za nasilničko ponašanje i da sami plate kaznu...

Ako izbora nema, ako su to lažni izbori, onda ni sve institucije koje odatle proističu ne postoje, pa samim tim nema ni države a to znači da je sve dozvoljeno...

Potrebno je samo, naravno, da opozicija pobedi na toj ulici. I uspostavi svoju državu da bi to sve tako i bilo, a u republički parlament su ušli, mandate prihvatili.

U suprotnom slede krivični postupci i lišenje slobode nezaštićenih ljudi...

Miran protest i čekanje Godoa uz bojkot izbora ili aktivni bojkot i građanska neposlušnost koji šta tačno znače? Voleo bih da mi neko iz opozicije razjasni...
 
Vrh