Šta je novo?

Izbori 2024

Ne dirajte Titu, on nas je oslobodio onih predratnih radikala.
 
Koji novac pravi? Više ljudi poseeti Adu nego ćopavog

Muzej istorije Jugoslavije (kojem Kuća cveća pripada) je možda i najposećeniji muzej u zemlji. Svakako nije poenta u novcu koji muzej zarađuje, već u čuvanju istorije naroda, ma kakva ta istorija bila. Ta Kuća cveća je deo srpske istorije, kao što je i Palata parlamenta u Bukureštu koju je napravio Čaušesku deo rumunske istorije, Staljinovih Sedam sestara u Moskvi deo ruske istorije, Musolinijev Palazzo deo italijanske istorije itd.

Praseće glave kao Šapić ne cene istoriju koja ne podilazi njihovoj umišljenoj predstavi o nacionalnom biću. Za Gangulu istorija je dobra onoliko koliko može da se upotrebi u svrhu širenja propagande i mita. Zato je njemu potpuno ok da priča o prenameni Kuće cveća i uništavanju istorijskog i simboličkog značaja koji taj prostor poseduje.

Najbolje bi bilo zapravo da potpuno nekako izbrišemo ceo period istorije od 1945-1990, kao da nije postojao. I da izbrišemo svako pominjanje srpskih komunista iz istorije pre tog perioda. Pa da napravimo jedan poslovno-stambeni kompleks na mestu Muzeja istorije Jugoslavije. Možemo ga nazvati npr. Draža Residence, ima onako neki šmek :)
 
Ta Kuća cveća je deo srpske istorije, kao što je i Palata parlamenta u Bukureštu koju je napravio Čaušesku deo rumunske istorije, Staljinovih Sedam sestara u Moskvi deo ruske istorije, Musolinijev Palazzo deo italijanske istorije itd.
Ono, istini za volju, osim svetlog primera Rumunije, u preostale dve pomenute zemlje su trenutno na vlasti veliki poštovaoci predmetnih diktatora (Staljina i Musolinija), kojima je sklono i tamošnje javno mnjenje. Tako da ta logika "to je deo naše istorije" ipak vodi ka određenom stavu, makar i obilaznim putem.

Davno sam bio u ovom muzeju, pa ne znam koliko je on posvećen celokupnoj istoriji Jugoslavije - koju nije stvorio Tito - ima li u zdravoj meri kritičkog odnosa prema toj baštini, a ako su ta dva uslova ispunjena, to bi onda bio dobar koncept.
 
Ono, istini za volju, osim svetlog primera Rumunije, u preostale dve pomenute zemlje su trenutno na vlasti veliki poštovaoci predmetnih diktatora (Staljina i Musolinija), kojima je sklono i tamošnje javno mnjenje. Tako da ta logika "to je deo naše istorije" ipak vodi ka određenom stavu, makar i obilaznim putem.

Ne slažem se s tobom da to ima veze, jer Meloni je premijer tek od 2022, tako da imaš dobar period između Musolinija i nje da popuniš.

I mislim da je ovo pomalo i sofistički argument, jer se stvara veza gde ne mora nužno postojati. Više je pitanje kako narod bira da se odnosi prema istoriji nego što je pitanje ko je (trenutno) na vlasti.
 
Па мене баш брине то како се та два народа односе према историји. Мислим, за Русе је Стаљин највећа историјска личност према свим анкетама; током 1937. у СССР-у је дневно у просеку стрељано 1.500 људи... Можда је требало у мањој мери прихватати наратив "то је наша историја"?

О три типа симпатизера фашизма у Италији је недавно писао Жељко Пантелић, наш најбољи спољнополитички новинар, становник Рима, у Великим причама. Препоручујем сваком тај текст.
 
Па мене баш брине то како се та два народа односе према историји.

Šta ti je tačno argument ovde? Da razlog zašto Italijani i Rusi nisu uklonili objekte izgrađene za vreme prethodnih režima to što i dalje gaje fašističku, odnosno komunističku ideologiju, i da će momenat kad to učine biti pokazatelj da su se metafizički očistili od prošlih ideologija?

Pretpostavljam onda i da prisustvo piramida u Egiptu implicira da Egipćani još nisu raskrstili sa faraonskim uređenjem?
 
neka opozicija baci neki drugi lebac
Ne slažem se s tobom da to ima veze, jer Meloni je premijer tek od 2022, tako da imaš dobar period između Musolinija i nje da popuniš.

meni je bilo neverovatno, kada sam bio u milanu pre nekih 6,7 godina, da se tamo na trgu lagano prodaju musolinijeve majice, zasteve itd itd :D
 
Daj, ne padajte na spinove. Uopste ne treba ni da se bavimo ovim, samo se treba smejati konju koji svejedno ni nece biti u poziciji da nesto odlucuje jer nece biti gradonacelnik.

Dakle, bez podela sada medju nama treba li Tita izmestiti ili ne, nego ajde zajedno da se smejemo Sapicu gluperdi.

O tim stvarima ce neko mnogo pametniji i strucniji odlucivati.
 
neka opozicija baci neki drugi lebac

meni je bilo neverovatno, kada sam bio u milanu pre nekih 6,7 godina, da se tamo na trgu lagano prodaju musolinijeve majice, zasteve itd itd :D

Stvarno? Ja sam bio u Rimu prošle godine i nisam video ništa takvo.

Iskreno mi to zvuči malo i nadrealno :D
 
Ako nece Beograd, ima ko hoce:


Hteo ga je i Zagreb pre 10tak godina. A ujedno je hteo da makne ulicu.

Ne znam koji je mamlaz tad u Srbiji isto predložio da mu se premesti grob. Pa je bila tema u javnosti. Ko ga gde hoće ali i zbog čega sve neće. Iste priče 30 godina vrtimo...
 
Hteo ga je i Zagreb pre 10tak godina. A ujedno je hteo da makne ulicu.

Ne znam koji je mamlaz tad u Srbiji isto predložio da mu se premesti grob. Pa je bila tema u javnosti. Ko ga gde hoće ali i zbog čega sve neće. Iste priče 30 godina vrtimo...
Шешељ је још 1989. или 1990. кренуо са wannabe-четницима и глоговим колцем.
Дочекао га каснији друг са робијања у Хагу, официр ЈНА Шљиванчанин са војном полицијом гардијске пролетерске моторизоване бригаде.

Ono, istini za volju, osim svetlog primera Rumunije, u preostale dve pomenute zemlje su trenutno na vlasti veliki poštovaoci predmetnih diktatora (Staljina i Musolinija), kojima je sklono i tamošnje javno mnjenje. Tako da ta logika "to je deo naše istorije" ipak vodi ka određenom stavu, makar i obilaznim putem.

Davno sam bio u ovom muzeju, pa ne znam koliko je on posvećen celokupnoj istoriji Jugoslavije - koju nije stvorio Tito - ima li u zdravoj meri kritičkog odnosa prema toj baštini, a ako su ta dva uslova ispunjena, to bi onda bio dobar koncept.
Има и део посвећен распаду и последњој Југославији.

Screenshot_20240404_173206_Gallery.jpg
 
Србија би требала да направи велики музеј распада Југославије, посвећен искључиво тој сврхи и потруди се да ту изложи објективан приказ али и са кривицом друге стране, који странци скоро никад не знају

Ем што би била туристичка бомба ем што би омогућила честиту едукацију поводом тога ем што би омогућило да се минимално и наша страна чује
 
Vrh