Šta je novo?

Izbori 2024

Ja ovo pričam zato što poznajem u dušu prosečnog srbina. Ne postoji šansa da ga ubediš u bilo šta, ako misli da je zemlja ravna, to je zakucano, i tako dalje. Ja i ne pričam da ga nešto nabeđuješ, nek misli šta misli.

Prosečan čovek ne živi kako voli, nego kako mora. Voli on da kupi jaknu, al nosi staru, voli da greje celu kuću, al samo pali kvarcnu gde sede on i baba, voli on pršutu al se maksimalno počasti barenom pečenicom. Slično tome, prosečan čovek će da mrzi Vučića, ali je ujutru u 7 na glasanju za 2 hiljade, ili za ćerku za posao. Kao detetu kome zapretiš da ćeš mu uzeti telefon ako ne raspremi sobu. Mrzeće te taj dan, ali će raspremiti sobu. Može baba da se zarumeni kad vidi Vučića na ekranu, ali ako je u pitanju ćerkin posao, glasaće i za Kurtija ako treba.
Pa tvoja zadnja rečenica je ključna, onaj ko je non stop na ekranima će i ucenjivati tu ćerku za posao, ne misliš valjda da opozicija moze da ucenjuje nekog za posao pa da baba koja rumeni na vucica glasa za opoziciju da bi cerka dobila posao? To je oksimoron...
Tako da ne vidim kako ces ti nekog kome je usađeno u podsvest da je građanska opozicja zlo jos pre 35godina a u poslednjih 12 da je vučić bog da nateras da ili "privolis" da glasa za opoziciju...
 
Poslednja izmena:
* Deo opozicije se ujedinio, dok je drugi deo uglavnom bacio glasove ili ih oterao Nestorovicu *
Pa kad potencijalne pristalice tog dela opozicije non stop drze lekcije o tome sta onaj drugi deo koji se ujedinio (i ostvario najbolji rezultat do sada) treba da radi umesto da srede stvari u sopstvenim ideoloskim redovima...
 
Pa tvoja zadnja rečenica je ključna, onaj ko je non stop na ekranima će i ucenjivati tu ćerku za posao, ne misliš valjda da opozicija moze da ucenjuje nekog za posao pa da baba koja rumeni na vucica glasa za opoziciju da bi cerka dobila posao? To je oksimoron...
Tako da ne vidim kako ces ti nekog kome je usađeno u podsvest da je građanska opozicja zlo jos pre 35godina a u poslednjih 12 da je vučić bog da nateras da ili "privolis" da glasa za opoziciju...
Ne ucenjuje ni Vučić sa ekrana nego šef na poslu. Mašiš suštinu svakako, probaću treći put da objasnim.

Neki ljudi glasaju za SNS. Njih ne možeš ubediti da promene mišljenje, ali možeš ih ubediti da postupaju kontra svog mišljenja. Ako svratiš kod komšije koji je u penziji i gleda zadrugu, ne možeš ga ubediti da prestane, ali možeš ga podstaći da pusti malo ligu šampiona dok sedite zajedno. Isto tako, ako imaš komšiju koji glasa za sns, nabediti ga da je vučić lopov je nemoguća misija. Nabediti ga da glasa za trojku umesto za jedan je itekako moguće. "Ma i ja sam za vučića al ovi nam nude put da nam urade", je jače od oreola iznad glave našeg predsednika 10 puta. Kod nekog pali priča o asfaltu, kod nekog o kemtrejlsu, kod nekog "otpustiće me ako ne glasaš".

Nadam se da je sad jasno na šta mislim.
 
Jasno je meni jos u startu ali ti izgleda ne kapiras da to "al ovi nude put da nam urade" prosto ne pije vodu (ovo otpustice me ako ne glasam je teska nebuloza obzirom da o poslovima odlucuje iskljucivo samo vlast) inače bi na lokalu redom dobre rezultate ostvarivale lokalne liste koje em nemaju oreol izdajnicke gradjanisticke opozicije em stvarno nude ljudima na lokalu stvari od lokalnog znacaja - a to se osim u par retkih izuzetaka nije desilo...

Tako da izgleda da ne poznaješ baš toliko dušu obicnog coveka kao sto mislis...
 
Dobro @Sodarac kako da dobiješ više glasova od sns-? Kako da priđeš onim neodlučnim da uopšte izađu i glasaju protiv sns-sps? Osim što kažeš ako ne vide za koga da glasaju šta da im radim, ko im je kriv i slično. Kako sprečiti manipulacije i krađe?
Lepo sam napisao da su propuštene šanse još od 2012. Što se nisu recimo udružili Radulović, Jeremić i Saša Janković tamo neke 16, 17?
 
Dobro @Sodarac kako da dobiješ više glasova od sns-? Kako da priđeš onim neodlučnim da uopšte izađu i glasaju protiv sns-sps? Osim što kažeš ako ne vide za koga da glasaju šta da im radim, ko im je kriv i slično. Kako sprečiti manipulacije i krađe?
Lepo sam napisao da su propuštene šanse još od 2012. Što se nisu recimo udružili Radulović, Jeremić i Saša Janković tamo neke 16, 17?
Bog nas je pogledao tad.
 
Slažem se, Umesto toga, napednjaci furaju tu priču. Govore im kako su u saradnji sa Kurtijem predali Kosovo. I to pre 2012. I niko da ih pita kako to Kurti pre 2012.
Evo upravo sam čuo u skupštini naprednjaka kako pita Đilasa i Ponoša šta rade tu ako tvrde da su izbori pokradeni. I u pravu je čovek. Umesto da se sami zapitaju šta rade u skupštini pokradenih izbora, mora naprednjak da ih podseća. Ili su totalno glupi ili saučestvuju.
koliko god ne voleo te snsovce, u pravu je covek. mislim ono kada je ponos rekao da kradju na parlementarnim mogu da progutaju, u fazonu sam ok, i ovi su indijanci, ali nema boljih, samo da se smene ovi pa i njih da menjamo posle, ali odsustvo principa mi je tu jako diskutabilno. ja kao laik, bih isao na full da su svi izbori pokradeni, mislim da bi imalo jaci uticaj kao eto samo bg...
 
Dobro @Sodarac kako da dobiješ više glasova od sns-? Kako da priđeš onim neodlučnim da uopšte izađu i glasaju protiv sns-sps? Osim što kažeš ako ne vide za koga da glasaju šta da im radim, ko im je kriv i slično. Kako sprečiti manipulacije i krađe?
Lepo sam napisao da su propuštene šanse još od 2012. Što se nisu recimo udružili Radulović, Jeremić i Saša Janković tamo neke 16, 17?

ja sam pricao sa nekim ljudima, koji su u fazonu 10 godina do penzije i glasaju za vucica, i ono sto je mene fasciniralo, nije da oni glasanju za njega jer eto misle da je on car i to, nego sto misle da su svi u opoziciji zuti, iako ne znaju ijedno ime. a sticajem okolnosti dosta njih ima gnev na zute zbog kako oni kazu losih privatizacija/otkaza itd
 
Треба подстаћи опозицију да се више бави периферијом, али мислим да у овом изборном циклусу може да конвертује максимално 5-10% тамошњих гласача власти. Не кажем да је то занемарљиво, нарочито ако имамо у виду да је стање на клацкалици, али јасно је да се на периферији (у овом тренутку) не може учинити ништа епохално.
Када опозиција успостави мало јаче базе, биће у прилици да одатле шири утицај и гања озбиљнији резултат на неким наредним изборима.
 
ja sam pricao sa nekim ljudima, koji su u fazonu 10 godina do penzije i glasaju za vucica, i ono sto je mene fasciniralo, nije da oni glasanju za njega jer eto misle da je on car i to, nego sto misle da su svi u opoziciji zuti, iako ne znaju ijedno ime. a sticajem okolnosti dosta njih ima gnev na zute zbog kako oni kazu losih privatizacija/otkaza itd
Naravno pošto im je ispran mozak 24/7 agresivnom propagandom pa tako oni stvarno veruju u te gluposti kao na primer da je đilas bio premijer za čije vreme nije bilo sta da se jede...
 
Просто гледају целу ту екипу као бивши ДОС, а ДОС им је крив за приватизацију и губитак посла. Много је таквих људи.
 
Naravno pošto im je ispran mozak 24/7 agresivnom propagandom pa tako oni stvarno veruju u te gluposti kao na primer da je đilas bio premijer za čije vreme nije bilo sta da se jede...
Mozda je i tebi ispran mozak do tog nivoa da ljude sa 'druge strane' mozes da vidis samo kao hipnotisane leminge.
 
ja sam pricao sa nekim ljudima, koji su u fazonu 10 godina do penzije i glasaju za vucica, i ono sto je mene fasciniralo, nije da oni glasanju za njega jer eto misle da je on car i to, nego sto misle da su svi u opoziciji zuti, iako ne znaju ijedno ime. a sticajem okolnosti dosta njih ima gnev na zute zbog kako oni kazu losih privatizacija/otkaza itd
To je naracija koju su vodili radikali a nasledio SNS. Svi žuti su američki plaćenici, Đilas lopov sve pokrao, pretopili tenkove... A onda kad pitaš da neko nabroji šta je sve pokradeno ne umeju. Ne umeju ni da objasne kako su ti tenkovi ipak prodati 2015.ako su žuti istopili.
Prosečan glasač nije pametan, a vlast ima dobru mašineriji da pridobije takve glasače dok opozicija ne radi ništa po tom pitanju.

Glasanje starijih sugrađana pokazuje da "mudrost ne dolazi sa godinama". To sam ranije uvideo kod svojih baba i deda, a sad već uviđam i kod roditelja. Obrazovani ljudi koji su se preko noći pretvorili u upijanje sa televizora i verovanje u sve što se kaže na Hepiju. Tužno...
 
Mozda je i tebi ispran mozak do tog nivoa da ljude sa 'druge strane' mozes da vidis samo kao hipnotisane leminge.
Mozda ti mozes ljude koji gledaju pink i citaju informer (i veruju im sve) da gledas drugacije ali verovatno nisi imao dodira sa istima pa otud potpuna deluzija...

Inače verovatno i statistika o glasačima sa druge strane koja govori o njihovim godinama i obrazovnom statusu je isto isprana...
 
Poslednja izmena:
Dobro @Sodarac kako da dobiješ više glasova od sns-? Kako da priđeš onim neodlučnim da uopšte izađu i glasaju protiv sns-sps? Osim što kažeš ako ne vide za koga da glasaju šta da im radim, ko im je kriv i slično. Kako sprečiti manipulacije i krađe?
Lepo sam napisao da su propuštene šanse još od 2012. Što se nisu recimo udružili Radulović, Jeremić i Saša Janković tamo neke 16, 17?
Pa sigurno ne tako sto cemo otici u svet mašte i misliti da mozemo jednu tako bahatu i beskrupuloznu mafiju na vlasti, čiji puleni gaze ljude ili uzgajaju tone droge bez da odgovaraju, "privoleti" a nešto što znači njiov pad sa vlasti..
dal ti stvarno misliš da su se radule, jeremic i sasa jankovic ujedinili u to vreme da bi nesto vise napravili?
Pa naravno da ne bi, evo sad se najveci deo opozicije ujedinio i shodno tome ostvario najbolji rezultat do sad i?
Jedini način je kao i 90tih da krenes polako da osvajas pozicije sa kojih ces posle lakse da se organizujes za najvisi nivo, to se tad desilo 96te a mi jos uvek tu 96tu sad nismo imali - to bi recimo trebalo da se desi ako se sad osvoji beograd i jos neki grad,
pa onda sa takve pozicije kada vec imas neku vlast i neke medije u rukama da krenes u pohod na centralni nivo...
bojkot 2020 je realno obogaljio opoziciju i udaljio tu 1996tu a da apsolutno nista nije dobijeno..
Naravno tu je i spoljni faktor koji cini se jos uvek nije oznacio zvalavi rezim kao diktatorski i nedemokratski - ok neki pomaci se i tu vide a da li ce biti dovoljni videcemo uskoro
 
Poslednja izmena:
Mozda ti mozes ljude koji gledaju pink i citaju informer (i veruju im sve) da gledas drugacije ali verovatno nisi imao dodira sa istima pa otud potpuna deluzija o istima...

Inače verovatno i statistika o glasačima sa druge strane koja govori o njihovim godinama i obrazovnom statusu je isto isprana...
Pa po toj statistici iako procentualno manje fakultetski obrazovanih glasaca glasa za SNS, u apsolutnim brojevima ipak ih vecina glasa za njih.

Ako je glavni argument kome se vracas generalizacija i redukcija na apsurd, mozda je vreme da razmislis koliko ti uopste objektivno gledas na situaciju.
 
Pa po toj statistici iako procentualno manje fakultetski obrazovanih glasaca glasa za SNS, u apsolutnim brojevima ipak ih vecina glasa za njih.

Ako je glavni argument kome se vracas generalizacija i redukcija na apsurd, mozda je vreme da razmislis koliko ti uopste objektivno gledas na situaciju.
Iskreno nisam primetio da vecina fakultetski obrazovanih glasa za njih, kao recimo što u nekim centrima u dijaspori (gde su uglavnom visokoobrazovani emigranti) rezultati izbora budu značajno različiti na štetu sns-a...

Redukcija na apsurd? Ja ne znam što je tebi teško da prihvatiš da većina njihovih glasača to jeste upravo jer slepo veruje u razne gluposti i laži koje dolaze sa televizija sa nacionalnom frekvencijom (žuti topili tenkove, djilas pokrao narod, živelo se super a onda su došli žuti i nismo imali leba da jedemo, žuti prodali kosovo, itd, itd..), biće druže da bi ti prvo trebao da pođeš od sebe što se tiče objektivnosti, a pre svega realnosti...
Da su glasači sns-a većinski racionalni, posle 12 godina bi uvideli da nešto ne štima sve i da tako racionalni prate propagandu sa pinka i happy-ja (što je kontradiktorno samo po sebi)
 
Iskreno nisam primetio da vecina fakultetski obrazovanih glasa za njih, kao recimo što u nekim centrima u dijaspori (gde su uglavnom visokoobrazovani emigranti) rezultati izbora budu značajno različiti na štetu sns-a...

Redukcija na apsurd? Ja ne znam što je tebi teško da prihvatiš da većina njihovih glasača to jeste upravo jer slepo veruje u razne gluposti i laži koje dolaze sa televizija sa nacionalnom frekvencijom (žuti topili tenkove, djilas pokrao narod, živelo se super a onda su došli žuti i nismo imali leba da jedemo, žuti prodali kosovo, itd, itd..), biće druže da bi ti prvo trebao da pođeš od sebe što se tiče objektivnosti, a pre svega realnosti...
Da su glasači sns-a većinski racionalni, posle 12 godina bi uvideli da nešto ne štima sve i da tako racionalni prate propagandu sa pinka i happy-ja (što je kontradiktorno samo po sebi)
Mogao bih isto tako sada da nabrajam mitove koji se sa opozicione strane uzimaju zdravo za gotovo pa opet ne bih sve opozicione glasace sveo na zombije kojima je mozak ispran N1 propagandom.

Kladim se da za pola stvari za koje smatras da bi njima trebalo da bude jasno da 'nesto ne stima' ni ti sam ne znas do kraja da objasnis kako ne stima i kako bi se resilo.

Tvoji odgovori samo pokazuju koliko je i pomisao na izlazenje iz sopstvenog bubble-a i preispitivanje sopstvenih stavova zastrasujuca i za ovu 'prosvecenu' stranu. Mnogo je lakse tu neku drugu stranu samo proglasiti za neke neljude sa kojima nema razgovora nego priznati da 'tvoja' strana mozda nije ni pokusala da razmotri njihovu perpsketivu i motive.
 
Mogao bih isto tako sada da nabrajam mitove koji se sa opozicione strane uzimaju zdravo za gotovo pa opet ne bih sve opozicione glasace sveo na zombije kojima je mozak ispran N1 propagandom.

Kladim se da za pola stvari za koje smatras da bi njima trebalo da bude jasno da 'nesto ne stima' ni ti sam ne znas do kraja da objasnis kako ne stima i kako bi se resilo.

Tvoji odgovori samo pokazuju koliko je i pomisao na izlazenje iz sopstvenog bubble-a i preispitivanje sopstvenih stavova zastrasujuca i za ovu 'prosvecenu' stranu. Mnogo je lakse tu neku drugu stranu samo proglasiti za neke neljude sa kojima nema razgovora nego priznati da 'tvoja' strana mozda nije ni pokusala da razmotri njihovu perpsketivu i motive.
Mozes da nabrajas mitove ali naravno da nisi jer bi ih bilo daleko manje a i sami bi bili mnogo manje iracionalni sto je jasno i tebi samom...

A za ovo kladjenje nemam reči stvarno, ti koji ovde popujes o generalizaciji i "svodjenju na apsurd" ovako vodis dijalog sa drugom stranom?

Da preispitam sopstvene stavove? Da li ti uopste znas koji su moji stavovi ili si me svrstao u tavor "prosvecenih" opozicionara onako kako to optuzujes njih da rade?
Opet dolazimo do istog zaključka, po meni si ti taj koji živi u svom "bubble", ja sam se mnogo puta susreo sa njihovim vernim glasacima (i to ne onima koji imaju finansijske koristi) nažalost a voleo bih da kao ti nemam dodira sa takvim svetom iskreno ti kažem,
A sve i da nemam pojma ko su ti sa druge strane - pa pre ću verovati samim sns-ovcima kakvo je njihovo većinsko biračko telo nego tebi na primer,
prosto ću pogledati u šta oni najviše ulažu u te svrhe (njihovi mediji) i pogledati kako izgleda sadržaj koji se tamo prikazuje (nadam se da ne treba ovde da decidno nabrajam stvari sa njiovih televizija i novina...)
 
Mozes da nabrajas mitove ali naravno da nisi jer bi ih bilo daleko manje a i sami bi bili mnogo manje iracionalni sto je jasno i tebi samom...

A za ovo kladjenje nemam reči stvarno, ti koji ovde popujes o generalizaciji i "svodjenju na apsurd" ovako vodis dijalog sa drugom stranom?

Da preispitam sopstvene stavove? Da li ti uopste znas koji su moji stavovi ili si me svrstao u tavor "prosvecenih" opozicionara onako kako to optuzujes njih da rade?
Opet dolazimo do istog zaključka, po meni si ti taj koji živi u svom "bubble", ja sam se mnogo puta susreo sa njihovim vernim glasacima (i to ne onima koji imaju finansijske koristi) nažalost a voleo bih da kao ti nemam dodira sa takvim svetom iskreno ti kažem,
A sve i da nemam pojma ko su ti sa druge strane - pa pre ću verovati samim sns-ovcima kakvo je njihovo većinsko biračko telo nego tebi na primer,
prosto ću pogledati u šta oni najviše ulažu u te svrhe (njihovi mediji) i pogledati kako izgleda sadržaj koji se tamo prikazuje (nadam se da ne treba ovde da decidno nabrajam stvari sa njiovih televizija i novina...)
Hvala na plasticnom primeru onoga o cemu pricam.

Posebno mi se svidja navodjenje kontakta sa SNS glasacima kao nekakvog retkog postignuca, ko da je snezni leopard u pitanju a ne vecina u Srbiji.
 
Y
Hvala na plasticnom primeru onoga o cemu pricam.

Posebno mi se svidja navodjenje kontakta sa SNS glasacima kao nekakvog retkog postignuca, ko da je snezni leopard u pitanju a ne vecina u Srbiji.
Najbolje primere dajes ti sam zapravo...

Navodjenje kontakata kao "nekakvog postignuca" je naravno bilo u kontekstu tvog apsolutnog nepoznavanja istih ili ti se cinjenica koju potvrdjuju vec pomentute televizije i novine koje i sam mozes da vidis (sa sve teskim prostaklucima i vulgarnostima) ne sviđa pa bi nekako da stavis u isti ravan dva biračka tabora...
...to me podseti, jos uvek čekam "mitove" opozicionih glasaca kojima im n1 i novaS ispiraju mozak?
Nemoj samo da ti se svede na tvoj omiljeni "srbija je najgora u evropi" posto je on daleko blizi istini i logici nego mitovi sa druge strane (analogni bi bio nedavno plasirani da ljudi u londonu jedu pseću hranu dok je kod nas izobilje)...
 
Vrh