Šta je novo?

Izbori 2024

Немају претњу да ће изгубити Улцињ, али немају ни контролу над њим. Слично и БиХ нема реалну претњу да ће се РС одцепити, али Сарајево никада неће имати реалну контролу над РС. Србија, Црна Гора, БиХ, Македонија и Косово су замишљени тако да не буду своје државе у овој подели карата већ да стално седе на иглама у тензији и буду нефункционални.
 
Šta znači to nemaju kontrolu nad Ulcinjom, a sa druge strane nemaju i pretnju da će ga izgubiti?
 
Дејуре ће то бити ЦГ и неће се отцепити и припојити Албанији, а дефакто ЦГ ту неће никада имат пуну контролу и Албанци ће радити шта год им је по вољи ту. Отприлике нешто као што је Коштуница предлагао за Косово, више од аутономије, мање од независности.
 
Dok oni rade što god im je po volji u okviru zakona države u kojoj žive, je ne vidim problem.
 
Da se nešto razumemo, naravno da i zapad otima i naravno da i zapad zna da zavrne svoje saveznike ili ih stavi u klješta, da uvek može da ih kontroliše. Ali taj zapad ume i da pruži nešto zauzvrat, i da održi neku stabilnost i istrajnost u saradnji. Pogotovu sa onima koji su mu lojalniji.

Dok se kod ovih nekih drugih sa istoka ''savezništva'' svode ili na ''dajte nam fabrike / gas / imunitet / vojnu bazu'' ili na ''ok, mi ne možemo (ne želimo) mnogo da vam pomognemo materijalno, ali očekujemo od vas da se žrtvujete za nas jer ipak smo mi braća po veri (Srbija) ili komunizmu (Kuba), tako da ono... očekujemo od vas da ako zatreba, sutra živite u bedi i sankcijama ili pak ginete za pravoslavlje i/ili SSSR nostalgiju''. Epa ne, to ne funkcioniše tako. U 2022., većina naroda ne želi da se žrtvuje ekonomski ili pak gine zbog pravoslavnog bratstva, zbog panslavizma ili zbog SSSR nostalgije. Ljudi žele pristojan život, stabilnost i perspektivu, da makar mogu da se sami izbore za bolje sutra. A ne da budu Ruska baza ili Kineska ispostava i šta ti ja znam, a bez ikakvog ili bez dovoljnog uzvraćanja za to.
 
Poslednja izmena:
Можемо да причамо шта год хоћемо о Хрватима али они су за нас Швајцарска по питању демократије и одсуства криминала у власти; зато су од 1991. до данас уживали и уживаће симпатије свих иоле нормалних народа.
Tacno je da imaju slobodne izbore, ali kriminal hmm....
 
Vec je narod po pijacama poceo da prica kako je Putin kriv za nas gubitak Kosova 1999.
"Izdao je Vucica", to je najveci Putinov greh.

Bice narod i protiv Putina i protiv Trampa i Bajdena.
Bice za Solca i protiv Solca.
Bice mu dan i bice mu noc.

Samo nek bude kako Vucic kaze.
Zma mas premudri narod.

Ima dobrih i losih izbeglica. Oni iz Sirije namju prava kao oni iz Ukrajine.

Београд: Отворен шалтер за избеглице из Украјине у Дому омладине. Весић: Влада Србије је донела одлуку, према којој избеглице из Украјине стичу право да бораве, раде, отварају фирме и имају сва права као и наши грађани
 
20220507_092105.jpg
 
Немају претњу да ће изгубити Улцињ, али немају ни контролу над њим. Слично и БиХ нема реалну претњу да ће се РС одцепити, али Сарајево никада неће имати реалну контролу над РС. Србија, Црна Гора, БиХ, Македонија и Косово су замишљени тако да не буду своје државе у овој подели карата већ да стално седе на иглама у тензији и буду нефункционални.
Imamo li mi 'kontrolu' nad Novopazarskim sandžakom? Plaća li se tamo PDV kao u ostatku Srbije? A Preševo?
 
Председник Ресорног одбора Странка слободе и правде (ССП) за привреду и финансије Душан Никезић рекао је данас да је српска економија на корак до колапса, те да нагласио да ја мањак у буџету у три месеца три пута већи него у истом периоду прошле године и износи чак 72 милијарде динара.

Uskoro ce penzioneri ponovo biti obavezni da priteknu u pomoc som Vodji.
 
Jaka stvar da li Vucic jeste ili nije bio sad na veceri sa Kurtijem. Lizao se taj i sa Blerom, i sa Srederom, i sa Klintonom... Svakom iole normalnom, jedna Vuciceca vecera tj. jedan kontakt manje ili vise ne znaci nista, jer znamo koji je to izdajnik i prevrtljivac.
Uskoro ce penzioneri ponovo biti obavezni da priteknu u pomoc som Vodji.
I sto je najcrnje, veliki broj njih ce odma drage volje pohitati da to urade. Samo se setim onog skorasnjeg isecka iz neke emisije - dvoje ljudi u nekoj zabiti, penzije ispod 20.00, kukaju da jedva prezivljavaju. Al kad novinar pita a sta misle o predsedniku, odma idu hvalospevi "ma mi njega razumemo, njemu nije lako, trpi pritiske sa svih strana, samo nek nam je ziv i zdrav".

Al dobro, procistice se tj. proredice se i to u narednin godinama.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Jaka stvar da li Vucic jeste ili nije bio sad na veceri sa Kurtijem. Lizao se taj i sa Blerom, i sa Srederom, i sa Klintonom... Svakom iole normalnom, jedna Vuciceca vecera tj. jedan kontakt manje ili vise ne znaci nista, jer znamo koji je to izdajnik i prevrtljivac.

I sto je najcrnje, veliki broj njih ce odma drage volje pohitati da to urade. Samo se setim onog skorasnjeg isecka iz neke emisije - dvoje ljudi u nekoj zabiti, penzije ispod 20.00, kukaju da jedva prezivljavaju. Al kad novinar pita a sta misle o predsedniku, odma idu hvalospevi "ma mi njega razumemo, njemu nije lako, trpi pritiske sa svih strana, samo nek nam je ziv i zdrav".

Al dobro, procistice se tj. proredice se i to u narednin godinama.

Apsolutno ce penzioneri pohitatai. Osetice se vazim. Secam se 2014. par penzionera mi je rekao: "Nije nam tesko da damo, to je za nasu decu".
Umesto Djilasa mrzece Putina.
Vazno da je neko kriv.
 
Da, to se poklapa s onim što sam, čini mi se, svojevremeno pisao ovde, da je ovo narod koji voli da prebacuje odgovornost sa sebe na drugoga. Tako mu je lakše.
Primera radi, ako padne grad i potamani useve, to je zato što Đilas nije pomogao srpskog seljaka i kupio mu mrežu ili zato što ameri HAARPom sabotiraju Srbe.
A ako bude dobra i rodna godina, to je zbog Vučića. Jer na neki čudan način, Vučić je taj koji se pobrinuo da bude idealan odnos kiše i sunca, on je uticao na to.

Za mnoge, ne postoji opcija gde kažu i smatraju da većinski sami odgovaraju za svoja dela, i time za svoje uspehe ili neuspehe. Za mnoge ne postoji pomisao ''ok, kako radim, tako će mi i biti, možda ne mogu da utičem na baš sve, ali veliki deo ishoda zavisi od mene''. Ne, uvek mora neko drugi da bude kriv za loše ili zaslužan za dobro.
Otud i tolika sklonost ka kultovima ličnosti na ovim i drugim sličnim prostorima. Mora da se ima neko ko će da se obožava i neko ko će da se proklinje za sve loše čak i pošto se skine s vlasti. Jer ako prosečan Srba (npr onaj što sanja Vučića) živi u državi gde vlada kolektiv političara i institucija, koga onda on da krivi za neuspeh i veliča za uspeh? Pa ne može on sad da prati ko su sve članovi Vlade, ko je premijer, ko je predsednik, ko je u kom odboru... A kamoli da razmišlja i odgovara o svojim postupcima i svojoj odgovornosti i udelu u nekom događaju. Naaah. Njemu je draže ovo gde sve leži u rukama jednog čoveka, tako da kad je dobro, da može da kaže ''To je zbog Vučića!'' a kad je loše, da može da kaže ''To je zbog Đilasa''. Mora da bude neka personifikacija. I naravno, uvek neko drugi, nikad on sam.
 
Poslednja izmena:
Imamo li mi 'kontrolu' nad Novopazarskim sandžakom? Plaća li se tamo PDV kao u ostatku Srbije? A Preševo?
Ne postoji novopazarski sandžak, a ni bilo koji drugi, niški, smederevski, sjenički, prištinski, budimski, sofijski, nema osmanske okupacije odavno. Nemojmo mi povlađivati neoosmanističkim fantazijama.

Postoji istorijska regija Raška u jugozapadnoj Srbiji, od 15 raških opština samo 3 nemaju srpsku većinu.
 
Ne ulazeci u njenu politiku, zakljucujem da je Milica Zavetnica ipak nezavisni igrac, ne veliko moje iznenadjenje...

Странка Заветници оценила је да председник Србије Александар Вучић покушава да кривица за лошу сопствену и политику његове странке према Косову пребаци на Русију.
Заветници сматрају да су Вучићеве поруке са јучерашње конференције за новинаре плод нетачних и злонамерних тумачења, саопштила је та странка.
 
Culi smo nedavno reci Vodje Vucica o ponovnom uvodjenju vojnog roka.
Pomislio sam da se radi o nastupu licnnog ludila.
Ipak, u sada militarizovanoj Evropi, radi se o trendu izgleda.
Vidim diskusiju u Holandiji glede iste teme.
Zapadnom svetu ostala su Armija, Holivud i finansije.
Od ova tri, najrealnija snaga je Armija.
 
Zapad se militarizuje, ali teško da će ijedna zemlja tamo ponovo uvoditi služenje vojske. One zemlje koje se graniče sa Rusijom i osećaju ugroženo, one već imaju obavezno služenje i to je to. Militarizacija se sprovodi jer je uviđeno da su neke zemlje previše olabavile i smanjile svoje vojne snage, kao npr Nemačka. Koja sad to ispravlja novim nabavkama i budžetom.

Što se naše zemlje tiče, pa da, lepo si rekao - nastup ludila. Stvar je u tome što Vučić zna da prosečan SNS glasač ne može olako da mu oprosti udaljavanje od Rusije, pa sad mora da ih animira drugim bajkama i opsesijama - kriza na Kosovu, nestašice hrane, Kurti koji se sprema da zauzme sve do Subotice, ali ako svi budemo složni, odemo u vojsku i svakog jutra balavimo na sliku predsednika i zastavu, sprečićemo njegove osvajačke pohode. Samo što to ne ide tako. Vučić je sam rekao kako je zamolio nadležne u vojsci da mu ne odgovore da nema dovoljno kadra za obuku, jer takav argument ne želi da prihvati. Iako je svima više nego jasno da VS i MO kapaciteta za obavezno služenje vojske - nemaju.

Ali pošto je ovo Balkanska Severna Koreja, ne bi me čudilo da naš mali Kimi ipak pokuša da sprovede to u delo. Pa će onda i on i JNA dinosaurusi oko njega da udare tikvama u ledinu. Pa što reče Panta na drugoj temi - što da ne, možda se onda malo i okliznu pa padnu s vlasti, samo napred. :D
 
Ne ulazeci u njenu politiku, zakljucujem da je Milica Zavetnica ipak nezavisni igrac, ne veliko moje iznenadjenje...

Странка Заветници оценила је да председник Србије Александар Вучић покушава да кривица за лошу сопствену и политику његове странке према Косову пребаци на Русију.
Заветници сматрају да су Вучићеве поруке са јучерашње конференције за новинаре плод нетачних и злонамерних тумачења, саопштила је та странка.

Ustvari je sve obrnuto. Vućić je napao Rusiju u meri u kojoj mu je to smeo a da ih previše ne naljuti ("Vladimir Vladimirovič gleda Ruske interese"), što znači da je bio relativno objektivan i neutralan u opisu Ruskog stava, a Zavetnici nisu nezavisni nego su pro Ruski, pa zato brane Rusiju, iako oni prosto gledju šta je korisno za njih. Onda to za nas, sasvim slučajno, ispadne nekad korisno nekad štetno, ali ne zato što nam oni posebno izlaze u susret ako to šteti njima.
 
Al dobro, procistice se tj. proredice se i to u narednin godinama.
Uh ne bih se slozio. Cale mi je rekao da su i oni isto pricali da ce Sloba da ode kad "pocrkaju stare komunjare i skojevci" ali je ipak morao da se desi 5.oktobar, a Sps ne slabi. Kod nas se neguje ljudska glupost, iz generacije u generaciju.
 
Imamo li mi 'kontrolu' nad Novopazarskim sandžakom? Plaća li se tamo PDV kao u ostatku Srbije? A Preševo?
Имамо и војску и полицију у оба поменута региона. Што се тиче економије, то је до подвлађивања централне власти локалним кабадахијама. Мада добар пример како свака држава источне екс-СФРЈ није остварена у потпуности на целој својој територији.
 
Vrh