Šta je novo?

Izbori 2024

Kakav je stav NDMBG prema nuklearnim izvorima energije? Dobrica ovde nije to pominjao.
 
NDMBGD je protiv NE kao pokret Zelene orijentacije i kandidat za članstvo u Evropskim Zelenim. Moj izdvojen stav kao pojedinca koji nije stav NDMBGD je da su NE neminovnost ka putu ka energetskoj nezavisnosti i samoodrživosti i aktivno ću raditi unutar organizacije kako bi se stav ka NE promenio. Mislim da je ovo veoma bitno u svetlu novih događaja koji su doveli do porasta cena fosilnih goriva koje ćemo tek osetiti.
 
Nuklearne elektrane same po sebi ne proizvode zagađenje, ali su u slučaju najmanje havarije posledice po životnu sredinu neuporedivo gore nego kod elektrana na fosilno gorivo.

Iskreno se nadam da će moratorijum na gradnju nuklearki u ovoj zemlji ostati na snazi barem dok SNS ne ode sa vlasti: ako se u te stvari budu petljali kadrovi tipa Milorad Grčić ili Zorana Mihajlović, ne gine nam novi Černobilj. Elektrana nije pečenjara.
 
Mislim da je jedna veoma vazna stvar oslobdjanje medija.
Mi nemamo medije. Oni pripadaju ili SNS-u ili strancima N1.
N1 takodje efektivno ispira mozak, isto ako Pink.
Razgovarao sam sa ljudima koji su na ivici egzistencije koji mastaju o nuklearnom ratu i pobedi nad "nedemokratskom" Rusijom.
Postoje gradjanisticki ekstremisti ciji je mentalni sklop isti kao i kod SNS aktivista.
 
Нисам разумео ову идеју о промени система за грејање. Не знам како је 400 хиљада евра за једну просечну зграду (од пет спратова) јефтино? Не знам како би се то исплатило и поред смањења потрошње електричне енергије. Опет, није ми јасно зашто се превише копликује. За почетак забранити грејање на чврста горива (дрва, угаљ, мазут) приватним домаћинствима и загађење ће се знатно смањити. Наравно не одмах, него рецимо 2028-2029. Можда раније забранити угаљ пошто је најотровнији. Тим људима пружити помоћ у виду субвенција у преласку ка алтернативним видовима грејања.
 
Mislim da je jedna veoma vazna stvar oslobdjanje medija.
Mi nemamo medije. Oni pripadaju ili SNS-u ili strancima N1.
N1 takodje efektivno ispira mozak, isto ako Pink.
Razgovarao sam sa ljudima koji su na ivici egzistencije koji mastaju o nuklearnom ratu i pobedi nad "nedemokratskom" Rusijom.
Postoje gradjanisticki ekstremisti ciji je mentalni sklop isti kao i kod SNS aktivista.
N1 je televizija u vlasništvu bivšeg direktora CIA Dejvida Petreusa, kao i Nova S. To nisu nikakvi "opozicioni" mediji, ne mogu Vučićeve gazde da budu opozicija Vučiću. Oni tobože kritikuju njegov kriminal i autokratiju, ali suštinski nikada ne kritikuju njegovu nacionalnu i makroekonomsku politiku od koje Srbija propada.

Jedini opozicioni mediji u ovoj zemlji su alternativni internet-mediji, nažalost oni imaju uticaj na jako mali broj birača koji se primarno informiše preko interneta.
 
Ljudima koji imaju preko 50 ( ja) treba zabraniti pristup ovoj temi a i da glasaju. A mladima treba uvesti obavezu da glasaju. Ako mi matori dosad nismo umeli da napravimo dobru zemlju sta se vise prckamo i pametujemo? Ako smo ipak napravili super zemlju ?????🤔 i usli u zlatno doba opet treba da batalimo glasanje i da konacno uzivamo u tom savrsenstvu. Ovi mladi ne mogu bas toliko da upropaste ovo " savrsenstvo" a i ako pogrese imace vreme da poprave.
 
Ljudima koji imaju preko 50 ( ja) treba zabraniti pristup ovoj temi a i da glasaju. A mladima treba uvesti obavezu da glasaju. Ako mi matori dosad nismo umeli da napravimo dobru zemlju sta se vise prckamo i pametujemo? Ako smo ipak napravili super zemlju ?????🤔 i usli u zlatno doba opet treba da batalimo glasanje i da konacno uzivamo u tom savrsenstvu. Ovi mladi ne mogu bas toliko da upropaste ovo " savrsenstvo" a i ako pogrese imace vreme da poprave.
Ti si prva osoba koja ima preko 50 a da sama predlaže da joj se ukine glasanje. Ne znam šta da mislim o tome ali poštujem to u neku ruku.
I da, slažem se da glasanje treba da bude zakonom obavezno.

Samo, mislim da nema potrebe da ograničenje bude na sve starije od 50. Mislim da treba da bude za sve starije od 65 ili 70.
A ne vidim nikakav razlog da se bilo kome zabranjuje pristup temama na forumima, nema potrebe za time. ČAK i ako bi nekad bilo uvedeno starosno ograničenje za glasanje na izborima, nema ničeg lošeg u tome da svaki građnin RS može i treba da iznese svoje mišljenje. To je čak i pohvalno i potrebno svakom zdravom društvu.


I nema potrebe da se sad pravi nova, konkretna podela na ''matore'' i ''mlade''. Mislim nema potrebe koristiti te termine. Niti su svi stariji od 50 ili 65 krivi za ovakvo stanje (jer nisu svi oni glasali za ovo), niti su svi mladi neke pametnice i vrednice koji će da isprave sve greške i nepravde. Mislim šta sad, ispada da ja ili neko još mlađi može za sve da krivi tebe što si stariji nešto godina. Pa ne. Niti su mladi neki anđeli i geniji, koji evo samo što nisu doneli boljitak i novi program preporoda Srbije... niti su svi stariji od 50 godina staro gvožđe koje treba okriviti za sve i baciti negde u pozadinu čak i bez prava oglašavanja. Istina je kao i uvek negde između, i svi redom imamo neki udeo odgovornosti, manje ili više.
 
Poslednja izmena:
U principu, užice ne znam da l čita informer, ali se ponaša slično. Uzme jednu poluistinu, i krene od nje, kao nepobitne, i kaže "evo evo, je l vidiš, je l da da je sve logično".
Tačno je da je taj Dejvid Petreus bio direktor cia, i tačno je da je investitor KKRa. I ovo sam guglao, nisam znao. To da je u vlasništvu njega nova i n1, je već upitno. I de fakto i de jure. Šolak je mogao van fonda da osnuje televizije, kao što je kupio sautempton, što nikakve veze nema sa KKR, a čak i da je u vlasništvu, daj Bože da zna za srbiju, ne za n1. U realnosti, lik ne bi znao da nabroji portfolio KKRa, a ne da zna ćerke ćerki ćerki firmi kojih ima reda veličine 10 000.

A da, ako je amerikanac, onda je protiv nas, uvek to zaboravim, žive ljudi da bi nam klipove pod točkove stavljali. A pošto je tako, logično da je to lažna opoziciona televizija, a pošto je lažna opozicija onda je n1 zapravo ŠEŠELJ!

Za one sa skupljim ulaznicama, KKR ima 220 milijardi u asetima, znači četiri naša bdpa, i boli ih uvo za vlast i opoziciju i za rohindže što su proterani iz mjanmara. Funkcionišu kao jedan od najvećih fondova gde bogate prave još bogatijim. Ne, kkr je investirao u wolt, da bi se preko wolta i dostave hrane približio srbima da bi mogao da im ispira mozak. A ako to ne uspe, onda će preko wella farbi za kosu, jer su i tu oni. I na sve to zezne se pa javno objavi podatak da je bivši direktor cia ima neki procenat fonda. Kako je to sve srba prokljuvio svaka čast. Fonda u koji ako hoće, može i srba da ulaže, jer fond i funkcioniše tako što ko god hoće da pare na kamaru, i onda daju profesionalcima da s njima barataju.

Da hoće neku manipulaciju ili ispiranje mozga, zar ne bi trebalo da se ponašaju kao informer, a ne sve kontra? Zar ne bi pravili fantomske tabloide kao što objektiv što je samo iskočio, a ne bi pravio da možeš da motaš sedam dana unazad, zar ne bi trebao da košta 20 dinara sbb ako je cilj ispiranje mozga, a ne dva soma mesečno?
 
Moje misljenje je bazirano na cinjenici da smo jedna vrsta na planeti. Nisam rekao da stariji ne treba da budu birani ali sami ne trebaju da imaju pravo glasa. Ako je 75 godina neka gornja realna starost gde mozak prestaje da radi kako treba, onda samo delim na tri perioda. Pred 25 godisnjacima je zivot i mogu ga urediti i ispraviti eventualne greske. A ti mladi su onakvi kakve smo ih " napravili" . Ako je njima korupcija, sistem, ekonomija, ekologija,obrazovanje itd u redu ne moraju nista menjati. Ako im je vizija da se vrate u pecine nek se vrate. Sto se tice zabrane temi tu sam bio grub u izrazu jer sam zaboravio da ova nasa komunikacija ima i terapeutske svrhe.
 
Da hoće neku manipulaciju ili ispiranje mozga, zar ne bi trebalo da se ponašaju kao informer, a ne sve kontra? Zar ne bi pravili fantomske tabloide kao što objektiv što je samo iskočio, a ne bi pravio da možeš da motaš sedam dana unazad, zar ne bi trebao da košta 20 dinara sbb ako je cilj ispiranje mozga, a ne dva soma mesečno?
N1 i NOVA se ponašaju upravo kao Informer : neprekidno ubeđuju narod da je Vučić i dalje nacionalista kao devedesetih, da se nije proevropski transformisao, da je rusofil, da nije iskreni prozapadnjak, da pravi "Srpski Svet/Veliku Srbiju", da priprema novi rat za oslobođenje srpskih zemalja, itd. N1 i NOVA to govore kao kritiku, Informer i Pink kao pohvalu, ali i jedni i drugi tvrde isto, i time ispiraju mozak biračkom telu.

Kako razmišlja razočarani birač SNS-a, jedan od onih koji ne glasaju za 2 crvene i dovoljno su pismeni da makar delimično pojme sav katastrofalni bilans Vučićeve ukupne politike od 2012. do danas? Svestan je da je vlast užasna, vidi da je patriotska opozicija podeljena i zavađena u 100 blokova, režimski mediji kada spomenu opoziciju spominju samo Đilasa,Tepićku i Zelenovića, a kada čuje kako prozapadni mediji N1 i NOVA hvale ovo troje i napadaju Vučića, pomisli da on ipak nije toliko loš koliko oseća da jeste. I onda taj birač ili i dalje nerado glasa za SNS, ili ide u apstinenciju, a Vučić ostaje na vlasti sa četvrtinom glasova od ukupnog biračkog tela u ovoj zemlji.

Posle svakog dokumentarnog filma N1 u kojem ga pljuju, Vučićev rejting se ili povećava, ili ostaje na istom nivou, ne smanjuje se. Štaviše, ubeđen sam da između Vučića i prozapadne opozicije oko Đilasa i Zelenih postoji makar prećutni dogovor da on večno ostane na vlasti, a da mu te stranke večno budu omiljena opozicija od koje se ideološki ne razlikuje.
 
Poslednja izmena:
Razočarani glasač SNS :ROFLMAO: baš bih voleo da upoznam tu endemsku jedinku
 
Razočarani glasač SNS :ROFLMAO: baš bih voleo da upoznam tu endemsku jedinku
Ima takvih mnogo, više od polovine njihovih trenutnih glasača spada u tu kategoriju. Muka im je od Vučića, ali vide da suverenistička opozicija izlazi na izbore u 5 ili 6 lista, gde lako može da se desi da svaka od njih dobije po 2,9%. Sa druge strane, ne žele da Vučića koji podržava antirusku rezoluciju u UN zameni npr. Dobrica Veselinović, koji je u jučerašnjoj emisiji na Nova S rekao da Srbija Rusiji treba da uvede sankcije i da EU nema alternativu. Zato će taj razočarani birač ponovo glasati za Vučića, jer u nedostatku snažnog trećeg puta misli da bira manje zlo.

PS: Neka se ne uvrede simpatizeri NDVMBGD na forumu zbog ovog slučajnog poređenja sa njihovim liderom, ima mnogo pitanja vezanih za lokalnu gradsku i ekološku politiku oko kojih se slažemo, ali smatram da su po pitanju krupne nacionalne politike ipak mnogo bliži vladajućem režimu. Mogao sam da uzmem za primer bilo koga drugog iz koalicija Moramo i Ujedinjena Srbija, ali ovo mi je baš bilo prvo na pameti, pošto sam sinoć odgledao pomenutu emisiju.
 
Kada su u pitanju izbori za grad Beograd, koji jedini imaju upitnik nad konačnim pobednikom, puno se stvari tu mistifikuje. Uspesima gradske vlasti se pripisuje izgradnja BnV i kliničkog centra, kao i otvaranje muzeja. Mislio sam da napravim veoma precizan post u kome se taksativno nabraja šta je sve pod ingerencijom gradskih vlasti, i kako se poredi gradonačelnikovanje Dragana Đilasa protivu zamenikogradonačelnikovanja Gorana Vesića. To je posao koji ne mogu da uradim kvalitetno (sa tačnim brojevima, i kilometrima) jer prosto nemam vremena, a verujem da bi bilo veoma poučno. Ali ukratko:

Dragan Đillas: 5 godina i oko 3,5 milijardi evra na raspolaganju;
Goran Vesić: 8 godina i preko 9 milijardi evra na raspolaganju.

Prednost Đilas:

1. Za vreme Dragana Đilasa otvoreno je i renovirano više škola i vrtića.
2. Za vreme Dragana Đilasa otvoreno je više domova zdravlja i zdravstvenih stanica.
3. Za vreme Dragana Đilasa otvoreno je i rekonstruisano više mostova. Ovo je kolosalno pitanje, jer je grad Beograd sufinansirao obnovu Gazele i hitnu sanaciju pančevačkog mosta, izgradnju Pupinovog mosta, malog mosta kod Obrenovca, rekonstruisao tramvajski most i izgradio most na Adi. Za skoro duplo duži period na vlasti i skoro tri puta više novca, VeUprava je skoro godinu dana renovirala žutu traku na brankovom mostu.
4. Za vreme Dragana Đilasa je pokrenuto i urađeno više projekata vodovodne i kanalizacione infrastrukture.
5. Za vreme Dragana Đilasa je nabavljeno više vozila JGP i pokrenut BG voz.
6. Za vreme Dragana Đilasa je više i kvalitetnije rađeno na komunalnom redu, higijeni i zelenilu. Mislim da će se svi složiti da u Beogradu nikada nije bilo više haosa, prljavštine, grafita, govana i haosa u svakom smislu.

Prednost Vesić:

1. Za vreme Gorana Vesića obnovljeno je i rekonstruisano mnogo više fasada. Ovaj rezultat je veoma upitan, jer je prvobitno osmišljen i finansiran od strane ministarstva turizma, i pitanje je koliko grad uopšte treba da se bavi ovim pitanjem. Estetski rezultat je neupitan, a obnova fasada je čak i jeftina u odnosu na ostale projekte.
2. Za vreme Gorana Vesića proširena je pešačka zona u centru grada. Ovaj projekat je urađen fino, ali bez prethodnog rešavanja pitanja javnog prevoza, gradske čistoće i ostalih komunalnih aktivnosti.
3. Za vreme Gorana Vesića pokrenuto je više privatnih gradilišta. Ovo pitanje je apsolutno povezano sa opštim ekonomskim trendovima, tako da su privatne investicije u periodu od 2008. do 2012. bile skoro potpuno ugašene. Takođe, ima i veze sa puštanjem investitorima da grade šta hoće, gde hoće i koliko hoće.

Pata karte:
1. Zelenilo i parkovske površine.
2. Rekonstrukcija ulica i bulevara. Srazmerno je urađeno isto kada se gleda po dužini mandata, ali za vreme Đilasa se gradilo dramatično brže, dramatično jeftinije i nešto kvalitetnije.

Zaključak:

Kome je lep ovakav rezultat Gorana Vesića, siguran sam da ima i kvalitetno objašnjenje i za ovih 5 milijardi evra viška u budžetu i 3 godine više vremena, za toliko slabiji rezultat.

Disklejmer: Nisam politički fan Dragana Đilasa. Smatram ga izuzetno netalentovanim političarem, i neću mu dati glas na republičkim izborima. Ne podržavam njegovu stranku. Ali, tehnički gledano, kao gradonačelnik je imao impresivne rezultate, i mislim da je SNS najviše iskompleksiran upravo zbog činjenice što su godinu dana pokušavali na sve načine da ga privole svom jatu - avaj, neuspešno. No, kao gradonačelnik Beograda je - pokidao.
 
Pokidao je moja kolena kada sam upao u pesak na dnu Mosta na Adi. Biciklisticka staza i bam, nema vise staze nego pesak i to na spustu sa mosta. Pokusaj ubistva, prakticno.
 
Slusao sam sada Dobricu.
Mislim da ce se punoletne osobe tesko odluciti da glasaju za Njega i koaliciju Moramo.

Jos jednom, Vucko je trebao da ostane na lokalu, gde je postigao znacajne rezultate. Uduzivanje sa ovakvim likovima je politicko samoubistvo. Pored svega Dobrica deluje strasno nesigurno. Zelim mu sto manje glasova.
 
Takođe sam razmišljao zašto u toj situaciji gde svako međusobno svakome duguje, se ne napravi globalni dogovor i ponište međusobno suprotstavljeni dugovi. Bar ja to tako gledam. Ako SAD duguje Nemačkoj, a Nemačka duguje Britaniji, a Britanija duguje SAD, onda se prosto ponište sva tri do nekog iznosa i ćao zdravo.

И ја сам се то раније питао али фора је у томе што ти дугови нису нпр. влада Србије дугује влади Француске већ су то међународне шпагете од дужничких токова где владе дугују разним банкама, организацијама, компанијама па чак и обичним грађанима. Зато се узима термин "инвеститори" као кровни термин за све приватне и јавне субјекте који позајмљују паре. Технички, и ти можеш да будеш инвеститор коме Србија дугује тако што ћеш купити обвезнице Србије кад их емитује и држава је дужна да ти врати те паре са каматом у договореном тренутку. Свакој држави је иначе у интересу да има што већ део дуга према сопственим грађанима и компанијама а не према странцима, зато је нпр. Јапан толико безбедан иако има % највећи дуг на свету.

Мада има и оних који мисле да је заправо међународна задуженост добра јер умањује ризик од ратова баш зато што сви зависе једни од других и испреплетани су. Као што међународна трговина гарантује да ниједна земља која није економски суверена не може да профитира од започињања ратова са својим трговинским партнерима

Nuklearne elektrane same po sebi ne proizvode zagađenje, ali su u slučaju najmanje havarije posledice po životnu sredinu neuporedivo gore nego kod elektrana na fosilno gorivo.

Iskreno se nadam da će moratorijum na gradnju nuklearki u ovoj zemlji ostati na snazi barem dok SNS ne ode sa vlasti: ako se u te stvari budu petljali kadrovi tipa Milorad Grčić ili Zorana Mihajlović, ne gine nam novi Černobilj. Elektrana nije pečenjara.

Није истина да су последице по животне средину горе од нпр. термоелектрана "при најмањој хаварији", чак и старији модели су захтевали огромну хаварију да би ишта пошло наопако а новији модели су још сигурнији. Па чак је и Чернобљи мање штетан од термоелектрана; у зони око њега се након катастрофе десио прави еколошки препород јер су се људи склонили

Иначе, у протеклих 36 година од Чернобиља, процењује се да укупан број свих који су умрли директно или индиректно због те катастрофе, било где на свету, варира између 4.000-60.000. Процене су да нама због загађеног ваздуха за 10 година умре 100.000 људи

Ја се највише уздам у нова истраживања и мини нуклеарке и надам се да ће се то још више захуктати сада услед енергетске кризе у Кини и Европи узроковане недостатком фосилних горива и политичким папазјанијама
 
Ја искрено не бих имао ништа против да увозимо струју од произвођача струје нуклеарном енергијом из околних држава ако би смо имали стабилну привреду да то финансира. Са друге стране треба олакшати људима да нпр. по селима буду независни скроз од државне електромреже помоћу соларних панела, топлотних пумпи и екстракције гаса из стајског ђубрива. Замислите уштеду у енергији да нпр. само са ПКБ фарми извлачимо метан и користимо га за електране и топлане.
 
Мислиш, била би стабилнија привреда уколико увози енергију, него ако је има довољно/извози?
Можда стабилна, да, али са платама из Молдавије.
 
17 dana do izbora, lažni zeleni špartaju Smartovima i jugićima po Beogradu.

276291673_3147852732137974_8871661689909353352_n.jpg
 
NDMBGD je protiv NE kao pokret Zelene orijentacije i kandidat za članstvo u Evropskim Zelenim. Moj izdvojen stav kao pojedinca koji nije stav NDMBGD je da su NE neminovnost ka putu ka energetskoj nezavisnosti i samoodrživosti i aktivno ću raditi unutar organizacije kako bi se stav ka NE promenio. Mislim da je ovo veoma bitno u svetlu novih događaja koji su doveli do porasta cena fosilnih goriva koje ćemo tek osetiti.
Koliko me nekad iritiraju pojedini izlivi isključivosti i zadrtosti NDMBG (mislim na njihove čelnike i osnivače) toliko cenim to što ti pokušavaš da ih malo koriguješ i približiš realnosti. Nije im dobro što su zadrti u previše stvari, tj. više nego što bi trebalo da budu. Da su bar neka moćna, uticajna i popularna stranka pa i da razumem taj stav ''može nam se''. Ali daleko su od toga. I drugo, bilo da se radi o pojedincu, stranci, državi... mislim da je mali broj tema i problematika gde treba zacrtati i imati stav ''uvek ćemo'' odnosno ''nikad nećemo''. Manji mi je problem kad bi neko, hipotetički, rekao ''ja smatram NE vrlo opasnim i jako sam protiv toga'' nego kad kaže ''ja ću uvek biti za sve sem NE''. Pogotovu ako je javna ličnost. Bio sam i ja protiv NE ali nisam govorio ''uvek ću biti'', nego u smislu ''nisam za njih, ovde i sada, zato i zato''. Posle sam uvideo neke stvari (a i desile se brojne promene i okolnosti) pa sam promenio stav. I zato izbegavam da za 99% stvari kažem ''uvek ću'' ili ''nikad neću''. Treba reći ''ovde i sada mislim to i to''... Možda ne tako bukvalno, ali da ne bude nikakvih zacrtavanja. Pogotovu kad se radi o vrlo promenljivim i relativnim stvarima kao što su energetika, politika, ekonomija, društvo...

Ne smeju da budu toliko drveni. Pogotovu ne kad se radi o stvarima koje se ne tiču etike i morala (gde je poželjno da se bude dosledan i istrajan), nego npr stavovi o energetici. Bolje je reći i zastupati stav ''preferiramo to i to od opcija ali ako treba, razmotrićemo to i to'' nego ova neka ''nikad nećemo'' odnosno ''uvek ćemo'' i šta ti ja znam. To ''uvek ćemo'' i ''mora da bude po našem ili nećemo ni da čujemo!'' (što posebno zrači kod zapadnjačkih levičara i SJ ekipe) vodi upravo u situacije opisane u mom potpisu. Usled zadrtosti, ne vidi se šuma od drveta. I sutra će, primera radi, neko da uzme da menja i remeti rad 700 vozila JGPa da bi se šatro borio protiv zagađenosti. I okrnjiće taj JGP, a neće ništa poboljšati. A sve samo zato što, primera radi, u njegovom manifestu stoji ''uvek ćemo insistirati da JGP bude bez SUS motora because zagađenje!'' Tebra, super je što si ekolog i sve to, ali probaj da vidiš širu sliku. Probaj da vidiš dalje od JGPa i 700 auspuha naspram 1.000.000. A u slučaju energetike, probaj da vidiš dalje od činjenice da NE proizvodi nuklearni otpad, i da zato s druge strane pruža brojne druge prednosti. Ne obraćam se tebi lično ovde, samo sam se tako izrazio radi ilustracije. Elem, nervira me i odbija to kad neko u javnosti zabetonira previše stavova i izjava, a da nisu vezani za etiku i moral.
 
Poslednja izmena:
Dobrica oteo pobunu? Ne budi smešan MC. Što je najgore, ti bi da glasaš za Dveri, odnosno Boška, a on je jedan od glavnih otimača svih protesta, pa i onih svakodnevnih pre par godina.
 
Vrh