Kailan » Сре Јун 09, 2021 1:50 am[/url]":5zdxgmj3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855841#p855841:5zdxgmj3 je napisao(la):
Koniljo » Суб Јун 05, 2021 10:10 pm[/url]":5zdxgmj3]Ma narod je beznadežan slučaj. Moj savet vam je da odete iz ove zemlje, naravno, ako ste još uvek mladi i imate šanse za tako nešto. Bolje u inostranstvu da održavate gradsku kanalizaciju nego da ovde budete direktor u državnom preduzeću. Veća je čast tamo raditi i biti deo normalnog društva nego živeti u ovom paklu.
Nije ovo nikakva demonizacija Srbije, ovo je istina. Mi smo obična katastrofa od društva.
Kakva je omladina u Srbiji? Ko su idoli omladine? Ako su to Ceca, Kristijan, Arkan i slični, onda Srbi treba da nestanu.
Prolazim ulicom svakodnevno i uočavam da su mladi ljudi nenormalno bahati, nevaspitani, bezobrazni, nekulturni. Ko je kriv za to? Gde su im roditelji? Šta se emituje na televiziji?
Vučić je ogledalo naroda. On je čak i kulturan, obrazovan, vredan itd... Zašto narod nalik njemu ne čita knjige? Zašto se ne ugledaju na svog idola bar u nečemu što je pozitivno?
Ne znam čemu fascinacije Šapićem na Novom Beogradu. Šta je on uradio za grad? Možda je on nastavljač partijskog zapošljavanja pa se narodu sviđa. Moguće da je to.
Sve u svemu, nema ova država nikakvu perspektivu. Me bih voleo da mi deca odrastaju u ovakvom društvu.
Moguće da smo svi precenili ovaj narod.
Мој савет је да се ваша генерација покрије ушима и не шири неосновани дефетизам јер вас је време прегазило
Једног дана ћу направити целоукупан пост на ову тему али гледано са чисто надисторијског, дугорочног аспекта, Србија малтене да не може да се не развија и напредује. Два најважнија фактора за развој једног друштва су:
1. Близина / утицај друге (развијене) цивилизације и
2. Међународне претње
1. Мислим да не морам да ово објашњавам зашто би Србија на самим вратима ЕУ била под снажним утицајем управо најразвијеније цивлизације данашњице, па чак и да није на себи преузела одговорност да ће се усклађивати са истом. Огроман подстицај за развој након ослобођења од Турака су били млади који су се школовали у Европи и као такви били у реткој прилици да искусе то друштво, сада је то експоненцијално повећано и не тиче се ни само младих већ свих са приступом интернету (иако је утицај најјачи наравно ако се дословно граничиш са малтене свих страна са таквом цивилизацијом)
2. Међународне претње се првенствено односе на стваран (или доживљен) осећај опасности од суседа и страних сила; да ће народ бити угрожен ако економски и технолошки "не држи корак" са осталима. Нама је то дубоко усађено као императив због свега што се дешавало и дешава се, то је уједно добрим делом и корен толико јаког национализма код нас (и на Балкану генерално).
Самим тим, није изненађујуће да се Србија економски, институционално и друштвено убрзано развија и стабилизује. Буквално не постоји метрика по којој Србија није напредовала у последњих 10 година, ако вас интересује слободно ме питајте за доказе и изворе. Стопа убистава се смањује, проценат образовања расте, економски раст и БДП по глави становника се поправљају, животни стандард напредује, ваздух је чистији и мање људи умире због његовог загађења, животни век је дужи, индекс људског развоја је на свом историјском врхунцу и брже се повећава од већине суседа, просечна висина становништва је већа (што је заправо одличан показатељ здравственог стања, ухрањености популације и екологије ), цела земља је далеко економски компетитивнија и друштво толерантније него што је било. Чак је и еколошки далеко напредовала ма шта се причало. Чак постоје и јако охрабрујући демографски подаци будући да нам се миграциони јаз полако затвара (по неким изворима већ сада се више људи досељава него одсељава) а стопа фертилитета и природног прираштаја се стабилизују (потенцијално чак и расту ако је веровати википедији).
Eво га један мало свеобухватнији пресек који гледа јако пуно метрика за развој друштва и економије:
http://www3.weforum.org/docs/WEF_GCR_Report_2011-12.pdf
http://www3.weforum.org/docs/WEF_TheGlo ... rt2019.pdf
По њему је Србија за неких 8 година успешно престигла једно 20 земаља у свом развоју (46 ако гледамо само снагу институција). Погледајте конкретне метрике за оба фајла (на 314. и 499 страни респективно). Да ово долази само од њих па и да има простора за сумњу али заправо сви домаћи и међународни показатељи су доследни и указују на исто а то се све и поклапа са поменутом надисторијском логиком и стварношћу.
Овде људи имају
изузетно кратко памћење и тенденцију да романтизују прошлост што потпуно криви слику о стварној ситуацији и напретку. Поготово када долази од старијих људи који (из неког мени непознатог разлога када су у питању бумери) и даље имају јако значајан културни утицај на младе.
Да ли Србија може и треба да се друштвено развија брже него сада? Апсолутно. Бугарска је далеко успешнија у томе и Хрватска је била у периоду 2000-2010.Што се брже развијамо то нам је боље са сваког могућег аспекта. Да ли је тачно да се ситуација погоршава или да је безнадежна? Апсолутно не. Већ 21. годину имамо скоро линеаран раст и развој нашег друштва који је по скоро свим метрикама одавно превазишао стање пре колапса деведесетих година.
Ја стварно не знам да је Аркана (или генерално криминалце/ратне злочинце) ико у Србији идолизовао или помињао у позитивном смислу неких 20 година. Ако ишта, радикали и братија су изгубили и последњу трунку кредибилитета међу десничарском омладином због СНС-а и преласка у проевропски табор без икога да заиста попуни ту празнину. Нама је тренутна "независна, радикална десница" Бошко Обрадовић који једва да прелази цензус и залаже се (начелно) за демохришћански конзервативизам, масивно хапшење криминалаца, права радника и породицу. Цеца је реално сложена фигура коју генерално људи воле због музике а не због неких анти-цивилизацијских квалитета или мишљења која пропагира. Слично је са свим естрадним уметницима и уметницама који су заправо јако блиски европским и америчким колегама и колегиницама. По чувеним Ураганкама су самопроглашени "интелектуалци" пљували на све стране како су некултурне и срамота да се покажу на евровизији да би по гласовима публике из Европе биле на 9. месту од скоро 40. Има у културолошком снобизму јако пуно ствари за откпати и анализирати са социолошког аспекта али не бих сада залазио у то oвај видео се по мени бави јако добро том темом иако се не слажем са доста ствари које каже и то није једини фокус(
https://www.youtube.com/watch?v=jD-PbF3ywGo). Просто, свако ко мисли да омладина у Србији културолошки заостаје за Западом јако, јако дуго није био на Западу.
Једини аспект који ја стварно могу да кажем да примећујем погоршање јесте чињеница да је наше друштво сада у одређеном смислу "пуштено са ланца" због свих тих промена и има јако пуно појединаца без интерног моралног компаса који не умеју да се носе са таквом индивидуалном слободом. Ми смо друштво које је засновано на срамоти а не на кривици као нпр. Скандинавија и самим тим када се елемент срамоте елиминише добар део популације просто изгуби компас и бригу о ефектима својих (не)дела. То је најочигледније у Београду као огромном граду где нема малограђанских механизама контроле (шта ће да каже село) али је и то нешто што ће се временом побољшавати са јачањем институција и јачањем индивидуализма и саможивости (што бих ја трпео туђи безобразлук кад ми није у интересу). Чак и сада, приметићете да су малтене сви "контраверзни бизнисмени", корумпирани чланови партије и генерално штетни чланови друштва средовечни или старији, људи одрастали у друштву где је морал био оно што ти систем каже да је морал, потпуно неспремни за постмодернизам и индивидуалну слободу.
Још један значајан фактор ту је просто промена морала коју старији људи доживљавају као његов колапс. Тврдио бих да су млади данас једнако опседнути тиме шта је морално исправно као и њихови родитељи и бабе и деде, само су се моралне вредности промениле са поштовања традиције на поштовање туђих живота и права. Људи обично не размишљају о томе али та "разуларена политчка коректност" је и сама по себи врста друштвеног морала. Поштовање етничких и верских мањина, геј и транс особа, феминизма и права жена, особа оболелих од наркоманије итд. су ствари које су сада далеко заступљеније него осамдесетих година, ма шта ко рекао. Мени је мало смешно да људи који су водили главну реч у време када смо се клали по Босни са суседима сада соле памет како је наше друштво неморално зато што девојке пију алкохол и носе кратке сукње.
Но, како је ово првенствено политичка тема рекао бих да раст демократије скоро никада није линеаран, поготово у случајевима непревазиђених економских криза, пандемија и међународних тензија генерално. Већи део Европе је сам по себи доживео проклизавање демократије, чак и веће него Србија. Вучић је просто искористио политички вакум који је настао и преостали титоистички менталитет (махом старије) популације али чак ни то није нешто апокалиптично. Историјски то се готово увек дешавало (погледајте само Рузвелта у Америци после Велике депресије). Све што се сада дешава се (култ личности, аутократија, недостатак ефективног вишестраначја и смењивости власти, партократија, недостатак слободе медија итд.) дешавало и нпр. током "златног периода Југославије" па нико тада није тврдио да друштво пропада. Штавише, из мог искуства, управо они који инсистирају на ширењу дефетизма и аутошовинизма сада тај период гледају као неки непревазиђен идеал, златно доба нашег друштва где је све било савршено.
И за крај, демократија се не развија од врха ка дну, она не долази од државе него од народа. По мени је екстремно значајно што се све више и више људи буне против власти и протествују против разних потеза и што је још важније, успешно се и изборе за правду. Малијев докторат, сеча Кошутњака, протест фриленсера, реке Старе планине, протести против полицијског часа летос, протести студената против слања кући за време пандемије и затварања домова итд. итд. су само неки од протеста који су уродили плодом а то је
екстремно важно јер охрабрује народ да изађе и бори се за своја права и гради културу демократије у друштву.
Не брине мене уопште Вучић ни демократија ни економија, брине ме токсично ширење лажи, дефетизма и аутошовинизма међу младима који не знају за боље и одрастају у уверењу да немају другог избора осим да беже из своје домовине јер пропада што представља ризик да постане самоиспуњавајуће пророчанство. Не велики али је много озбиљнији ризик од тога да ли ће цело друштво пропасти због актуелног политичког режима.