Šta je novo?

Izbori 2024

Стаљина се мора посматрати засебно до рата, и након рата.
Да је Југославија прихватила савезништво са Стаљином, данас бисмо имали државу у правом смислу те речи.
 
Što se Staljina tiče, nije baš da nema otklona.
Nema spomenika, ulica, trgova. Tako da nije ni blizu Lenjina što se toga tiče.
Ako ćemo da ga poredimo sa nama, možemo da ga poredimo sa Titom, u smislu da je Tito imao gradove sa svojim imenom, trgove i ulice u skoro svakom gradu, a da ga danas nema nigde. Osim u Kući Cveća, ali namerio se Gangula i na to.
Tako i ova Julinova slika, to je verovatno Staljinov grob ili možda jedan od malobrojnih spomenika.

Što se Staljina tiče, on nije napao Jugoslaviju nakon 48, što je na spoljnopolitčkom planu bitno drugačije od kasnijih sovjetskih vladara (Mađarska, Čehoslovačka) ili američkih predsednika koji se nisu libili da pošalju vojsku van svojih granica. Čak ni u Koreji nije bio zvanično.
A pobedio je Hitlera.
Na unutrašnjem planu je uradio dosta loših stvari i sigurno nije u dobrom sećanju dobrom delu populacije i njihovih porodica. Međutim, loš sentiment ka njemu sa zapada ne dolazi zbog toga već upravo zbog revizije istorije i da to što je pobedio Hitlera mora da se umanji, plus što neki i misle da je i to bilo loše.
 
Тако неки кажу и да не знају никог ко гласа са СНС, кад оно...

Stalin’s Approval Rating Among Russians Hits Record High – Poll

Најпопуларнија историјска личност у Русији је Стаљин, истраживања јавног мњења одавно то показују. Наравно да није Рус.

@Ljuba82
Кутузов и Жуков ОК, али не може нико нормалан да се помири са Стаљином и Стаљинизмом. Ни у СФРЈ није могао да се велича Стаљин, и то је основно зрно нормалности које је та држава имала. Тада нисмо навијали ни за Совјете у Чехословачкој; неки траг разума и човечности мора да се очува - сад то, нажалост, више не чувамо, него дајемо лудацима да онанишу на Хепи ТВ, па нам и народ мастурбира на зло.

Ma vidi, ne sporim ja, meni lično se on ne razlikuje od Hitlera! Mada pitanje koliko je reprezentativan onaj poll, a i nije tako pozitivan kad se bolje protumači, 70% ga gleda pozitivnim po državu, činjenica je da je za razliku od prethodnika koji je po meni još negativnija ličnost koja je isto odgovorna za višemilionska stradanja, uspeo da sačuva i proširi granice. Cenim da ga gledaju u kontekstu kao što naš narod gleda Dušana Silnog, kao simbol neke moći, Srbija do Korinta itd. Retko ko ga pominje u kontekstu zakonika, manastira itd. Posle u tom samom pollu kad se pominje kao ličnost, to pada na nekih 51%, što i jeste približno tako. Meni je realnije ovako nešto, lapo komunisti, lapo Petar Veliki, naučnici, umetnici i sl.


Zasto kod nas s pravom ne moze a tamo moze? Isti argumenti bi se mogli primeniti i ovde i tamo.

Pa ne može, zato što mi nismo imali istoriju od 1917. kao oni. Kod njih možda Kutuzov ima apsolutno, nepodeljeno odobravanje kao istorijska ličnost. Nešto slično bi trebalo da imaju i naši heroji prvog svetskog rata i ranije. A šta je ova banda uradila Petru Bojoviću na Vračaru?

Kako god, oni su nekako uspeli da pomire sve to, pa se u centralnim ulicama može videti prizor koji sam opisao. Jel može neko da zamisli u knezu umetnike obučene u Tita i Dražu kako se zagrljeni slikaju sa prolaznicima? Kapiram da bi radila motka pre kraja dana.
 
Kako da ne ambasada se sama zapalila u nekom self destruction modu.

906z513_ambasada-dva-l-adrovic.jpg
Чудно, људи исказују незадовољство држави која је девет година раније палила њихову земљу, а која ју након тога, па до дана данашњег понижава.
Задатак државе је био да са дотичнима прекине све дипломатске односе како до нереда не би долазило.
 
Podrzavam SNS-BB vlast na Starom gradu pa nek ovi Bastaci sirom Srbije odje*******u.

Misli svaka susa da nas zaje*******ava.

Velike stranke su ozbiljne organizacije i ipak trebas tamo prilicno da se cimas da bi imao neku vlast, drpao neke pare... i bolje mi je to nego da svaka susa dobije jasnu poruku da sa malo cimanja moze da zaje*******ava i ucenjuje i dodje na vlast negde i drpa pare.

Vise cenim SNSovca koji se probio da ga stave za predsednika opstine negde, bar se trudio medju tim hijenama.

Plus se salje porukama svim tim klosarcicima da im nece proci te klosarske taktike, taman da vise niko ne glasa za njih. Ovaj je igrom slucaja uzeo neki broj glasova, 99 posto ih sluze da odvlace glasace i zavrse ispod cenzusa.
 
Стаљина се мора посматрати засебно до рата, и након рата.
Да је Југославија прихватила савезништво са Стаљином, данас бисмо имали државу у правом смислу те речи.
Tako je, jer bi onda na svojoj koži osetili "bratsku" rusku ljubav pa bi poput ostalih naroda istocne evrope pobegli od rusa cim bi se ukazala prva prilika!
Kao sto su to uradili poljaci, cesi, slovaci, madjari, bugari, rumuni, itd... i svima njima je neuporedivo bolje danas...
 
Tako je, jer bi onda na svojoj koži osetili "bratsku" rusku ljubav pa bi poput ostalih naroda istocne evrope pobegli od rusa cim bi se ukazala prva prilika!
Kao sto su to uradili poljaci, cesi, slovaci, madjari, bugari, rumuni, itd... i svima njima je neuporedivo bolje danas...
To nisu nikakve države. Uostalom, Staljin je bio daleko sposobniji državnik od nekih koji su vodili ,,politiku'' krajem osamdesetih kada je došlo do tih demonstracija u, tada još državama o kojima ti pričaš.
 
Tako je, jer bi onda na svojoj koži osetili "bratsku" rusku ljubav pa bi poput ostalih naroda istocne evrope pobegli od rusa cim bi se ukazala prva prilika!
Kao sto su to uradili poljaci, cesi, slovaci, madjari, bugari, rumuni, itd... i svima njima je neuporedivo bolje danas...
Neka hvala.
 
To nisu nikakve države. Uostalom, Staljin je bio daleko sposobniji državnik od nekih koji su vodili ,,politiku'' krajem osamdesetih kada je došlo do tih demonstracija u, tada još državama o kojima ti pričaš.
U neuporedivo su boljoj situaciji u svakom pogledu nego pod ruskom okupacijom pa i u državnom smislu...
...to je realnost, a sta si ti umislio u tvom svetu mašte je samo tvoja stvar...
Al da kazes da je staljin bio sposoban drzavnik lol
samo bolestan um moze to da izjavi za coveka koji je pobio sve oko sebe, izazvao golodomor, napravio pakt sa hitlerom i zajedno sa njim delio susedne drzave i ubijao po njima, ubio milione svojih sugradjana medju kojima najvise upravo rusa i na kraju spremio invaziju na nas koja se nije desila iskljucivo zahvaljujuci amerikancima...
 
Pa ne može, zato što mi nismo imali istoriju od 1917. kao oni. Kod njih možda Kutuzov ima apsolutno, nepodeljeno odobravanje kao istorijska ličnost. Nešto slično bi trebalo da imaju i naši heroji prvog svetskog rata i ranije. A šta je ova banda uradila Petru Bojoviću na Vračaru?

Kako god, oni su nekako uspeli da pomire sve to, pa se u centralnim ulicama može videti prizor koji sam opisao. Jel može neko da zamisli u knezu umetnike obučene u Tita i Dražu kako se zagrljeni slikaju sa prolaznicima? Kapiram da bi radila motka pre kraja dana.
Kutuzov ima postovanje jer je njegovo vreme bilo preko vek pre 1917.
Kakvo postovanje i tretman su dobili beloarmejci?

To sto mi ne uspevamo da pomirimo te dve strane je vise do nase nezrelosti nego do nekakvih opravdanih razloga, i nekakvih 'boljih' komunista tamo. Takodje, kada koristis izraz 'banda' sam prakticno priznajes da gledas subjektivno na ovu problematiku.
 
U neuporedivo su boljoj situaciji u svakom pogledu nego pod ruskom okupacijom pa i u državnom smislu...
...to je realnost, a sta si ti umislio u tvom svetu mašte je samo tvoja stvar...
Al da kazes da je staljin bio sposoban drzavnik lol
samo bolestan um moze to da izjavi za coveka koji je pobio sve oko sebe, izazvao golodomor, napravio pakt sa hitlerom i zajedno sa njim delio susedne drzave i ubijao po njima, ubio milione svojih sugradjana medju kojima najvise upravo rusa i na kraju spremio invaziju na nas koja se nije desila iskljucivo zahvaljujuci amerikancima...

Sve si lepo rekao, osim poslednjeg. Nije zahvaljujući Amerima, nego je upravo nama bila namenjena uloga koju danas imaju nesretni Ukrajinci, sa svim bespovratnim kreditima itd, a zbog kojih i danas matore prdonje romantizirano gledaju na tu tvorevinu. Dok gine slovenski živalj tamo (a trebalo je i ovde), meni u toj priči nisu dobri ni komunjare, ni Ameri.
 
Kutuzov ima postovanje jer je njegovo vreme bilo preko vek pre 1917.
Kakvo postovanje i tretman su dobili beloarmejci?

To sto mi ne uspevamo da pomirimo te dve strane je vise do nase nezrelosti nego do nekakvih opravdanih razloga, i nekakvih 'boljih' komunista tamo. Takodje, kada koristis izraz 'banda' sam prakticno priznajes da gledas subjektivno na ovu problematiku.

Ipak je tih 30 godina razlike između njihove i naše pozicije učinilo dosta na tom pomirenju. Jesam ja i tamo upoznao bakicu koja je pričala kako joj je oduzeta/porušena porodična kuća da bi se izgradilo Šeremetjevo, ali to je baš retkost. Njihovi Beloarmejci su kao naši pripadnici tada jedine legalne vojne formacije na našoj teritoriji, samo posle '45-e, pa opet, nije lepo postupano prema herojima iz prethodnog velikog rata kada je ceo narod bio ujedinjen.

U pravu si, jesam subjektivan zbog iskustva najvećeg dela moje porodice, mada moji nisi bili u armijama, samo u zarobljeništvu. Opet sam za nacionalno ujedinjenje i pomirenje!
 
Чудно, људи исказују незадовољство држави која је девет година раније палила њихову земљу, а која ју након тога, па до дана данашњег понижава.
Задатак државе је био да са дотичнима прекине све дипломатске односе како до нереда не би долазило.
Naivno.
 
Sve si lepo rekao, osim poslednjeg. Nije zahvaljujući Amerima, nego je upravo nama bila namenjena uloga koju danas imaju nesretni Ukrajinci, sa svim bespovratnim kreditima itd, a zbog kojih i danas matore prdonje romantizirano gledaju na tu tvorevinu. Dok gine slovenski živalj tamo (a trebalo je i ovde), meni u toj priči nisu dobri ni komunjare, ni Ameri.
Nego zahvaljujuci kome?
staljin se jedno jutro probudio i reko "ma necu da napadnem ove neka ih" (bas lici na njega) pa povukao sve sto je pripremljeno a cak se i puskaralo malo na granici?
Taj tvoj konstrukt sa ukrajinom u nasem slucaju bi imao uporiste u realnosti da je sfrj stvarno tada napadnuta (kao danas ukrajna) ali nije tako da žao mi je ali realnost te demantuje (sva sreca)..

Sto se tice ukrajne, nije njima nista "namenjeno" sami su izabrali da nece sa rusima i za to placaju cenu, mogli su da ostanu pod ruskom šapom ali nisu hteli - njihov izbor..
 
Imaš li ti neki dokaz za te tvrdnje da nisu napali Jugoslaviju zbog amerikanaca ili ti je to još jedna od tvojih tvrdnji koje samo ti znaš?
 
Nego zahvaljujuci kome?
staljin se jedno jutro probudio i reko "ma necu da napadnem ove neka ih" (bas lici na njega) pa povukao sve sto je pripremljeno a cak se i puskaralo malo na granici?
Taj tvoj konstrukt sa ukrajinom u nasem slucaju bi imao uporiste u realnosti da je sfrj stvarno tada napadnuta (kao danas ukrajna) ali nije tako da žao mi je ali realnost te demantuje (sva sreca)..

Sto se tice ukrajne, nije njima nista "namenjeno" sami su izabrali da nece sa rusima i za to placaju cenu, mogli su da ostanu pod ruskom šapom ali nisu hteli - njihov izbor..
Ukrajina nije država. Istočne oblasti bivše Ukrajine su izabrale da neće da ostanu pod NATO šapom.
 
Nego zahvaljujuci kome?
staljin se jedno jutro probudio i reko "ma necu da napadnem ove neka ih" (bas lici na njega) pa povukao sve sto je pripremljeno a cak se i puskaralo malo na granici?
Taj tvoj konstrukt sa ukrajinom u nasem slucaju bi imao uporiste u realnosti da je sfrj stvarno tada napadnuta (kao danas ukrajna) ali nije tako da žao mi je ali realnost te demantuje (sva sreca)..

Sto se tice ukrajne, nije njima nista "namenjeno" sami su izabrali da nece sa rusima i za to placaju cenu, mogli su da ostanu pod ruskom šapom ali nisu hteli - njihov izbor..

Poginulo je više desetina ljudi na svim granicama u incidentima u tim godinama. Da li bi bila napadnuta ili ne, ne znamo, jer se posle 1953. to polako smirivalo, ali je činjenica da su skoncentrisali ogromnu silu na granice i da ni 1 US vojnik ne bi uleteo ovde, ali zato jesu stotine miliona, a neki kažu i milijarde tadašnjih dolara! Srećom po nas, a na nesreću ovih istočnije, tu proxy priču smo izbegli.
 
Какав је став Добрице и Саве о лику и делу. вожда Стаљина?

Шалу на страну, Бастаћ беше држао Стари град у коалицији са староградским радикалима?
 
Poginulo je više desetina ljudi na svim granicama u incidentima u tim godinama. Da li bi bila napadnuta ili ne, ne znamo, jer se posle 1953. to polako smirivalo, ali je činjenica da su skoncentrisali ogromnu silu na granice i da ni 1 US vojnik ne bi uleteo ovde, ali zato jesu stotine miliona, a neki kažu i milijarde tadašnjih dolara! Srećom po nas, a na nesreću ovih istočnije, tu proxy priču smo izbegli.
Nisi odgovrio na pitanje iz kog razloga nas nije napao tada kada je sve bilo pripremljeno pa se jos i puskaralo malo?
Sta staljin se uplasio milijardi koje su uletele ovde ili ipak neceg drugog?

Nase rukovodstvo je tad izabralo da ne ode pod šapu rusije, za te generacije je to svakako bila dobra stvar ali moje licno misljenje je da smo na dugi rok zapravo pogresili kada pogledam ostale iz istocne evrope...
 
Vrh