Šta je novo?

Izbori 2024

Desnica u Srbiji nema šta da traži pored SNS. SNS je stranka za svačiji ukus, Vučić tu propagira svakakve stavove. On gura tu neki patriotizam, jedan dan majka Rusija, drugi dan partneri na Zapadu. I onda skupi od svakoga po malo, a ponajviše od desnice. Zato su sad i propali zavetnici i dveri, jer sa svojom ultra desničarskom politikom mogu da privuku šaku ljudi.
 
Mislim da opozicija i njeni simpatizeri polaze od ogromne logičke greške (da ne kažem apsurda) a to je da veća izlaznost garantuje više glasova za opoziciju. U jučerašnjem slučaju bi to značilo da nije bilo skoro 50% apstinenata, opozicija bi pobedila SNS. Dakle, krivi su apstinenti.

Ali zašto je to logička greška?

Pa zato što se polazi od pretpostavke da su apstinenti "zaspali" glasači opozicije i uopšte se ne preispituje ta pretpostavka. Drugim rečima ne ostavlja se prostor da možda jedan deo tih apstinenata može da ima simpatije i prema SNS-u.

Spram takve, u startu pogrešne pretpostavke, dolazi se do zaključka "apstinenti i neobraćeni su krvi za sve", a potpuno se zanemaruje scenario da bi možda jedan deo apstinenata i neobraćenih zbog "neadektavnog" buđenja od strane opozicije svoj glas mogao da da i aktuelnoj vlasti ili nekom od satelita (fejk opozicije).

Matematički gledano, tom podskupu glasača koje nazivamo apstinenti, a koji čini skoro 50% ljudi sa pravom glasa treba prići veoma oprezno i pažljivo, pa i po tu cenu da se takvim prilaskom izgubi jedan deo tvrdog jezgra jer zapravo mnogo je veća korist od tog podskupa nego od podskupa koji čini tvrdo jezgro.

Drugim rečima, bolje žrtvovati 5-10% ukupnih glasova tvrdog jezgra, i dobiti 50% glasova apstinenata nego rizikovati da te iste apstinente preobrati SNS (ne treba potcenjivati njihov marketing jer oni vrlo lako svoje resurse mogu okrenuti ka apstinentima i pridobiti jedan deo njih na dvoju stranu) pa da se posle pojedini ponovo žale kako su bivši apstinenti krivi jer su umesto ka opoziciji svoj glas dali sns-u.

Tako se ne igra ova igra, gospodo opozicionari.
 
Европа је мртва, а и ми с њом. Тотално духовно клонуће и психичка геријатрија. Очигледно се код нас неће појављивати нити некакав Букеле, нити Милеји.
Bravo!
Sto rece M. Krleza

Samo se stihom može reći to
što znači ovo podlo, suludo umorstvo
što zaklalo je mahnitu Evropu
pred svima nama kao bijesnu kuju,
i danas sve je samo ludost, strah i noć.
 
Mislim da opozicija i njeni simpatizeri polaze od ogromne logičke greške (da ne kažem apsurda) a to je da veća izlaznost garantuje više glasova za opoziciju. U jučerašnjem slučaju bi to značilo da nije bilo skoro 50% apstinenata, opozicija bi pobedila SNS. Dakle, krivi su apstinenti.

Ali zašto je to logička greška?

Pa zato što se polazi od pretpostavke da su apstinenti "zaspali" glasači opozicije i uopšte se ne preispituje ta pretpostavka. Drugim rečima ne ostavlja se prostor da možda jedan deo tih apstinenata može da ima simpatije i prema SNS-u.

Spram takve, u startu pogrešne pretpostavke, dolazi se do zaključka "apstinenti i neobraćeni su krvi za sve", a potpuno se zanemaruje scenario da bi možda jedan deo apstinenata i neobraćenih zbog "neadektavnog" buđenja od strane opozicije svoj glas mogao da da i aktuelnoj vlasti ili nekom od satelita (fejk opozicije).

Matematički gledano, tom podskupu glasača koje nazivamo apstinenti, a koji čini skoro 50% ljudi sa pravom glasa treba prići veoma oprezno i pažljivo, pa i po tu cenu da se takvim prilaskom izgubi jedan deo tvrdog jezgra jer zapravo mnogo je veća korist od tog podskupa nego od podskupa koji čini tvrdo jezgro.

Drugim rečima, bolje žrtvovati 5-10% ukupnih glasova tvrdog jezgra, i dobiti 50% glasova apstinenata nego rizikovati da te iste apstinente preobrati SNS (ne treba potcenjivati njihov marketing jer oni vrlo lako svoje resurse mogu okrenuti ka apstinentima i pridobiti jedan deo njih na dvoju stranu) pa da se posle pojedini ponovo žale kako su bivši apstinenti krivi jer su umesto ka opoziciji svoj glas dali sns-u.

Tako se ne igra ova igra, gospodo opozicionari.
NIti ima 50% apstinenata (ni blizu), niti se svima mozes obratiti istom pricom.
Sigurno ne cekaju svi onoga ko ce im ponuditi poreske olaksice za vec profitabilan posao da bi im ostalo vise za belo koje ce smrcu sa Stanijog dupeta na Fristajleru, sto je ono cemu se ti koliko sam shvatio nadas.
 
Ajd ne izmisljaj, svi do jednog su rekli da je NADA prava opoziciona desnica.
То је мени основни разлог да сумњам у њихов легитимитет.

Притом, ту се заборавља ПОКС који је грађанској опозицији годинама био главна тема за спрдњу и дискредитовање.

Ево, ја сам вас дакле послушао и нисам гласао.


Понављам, свакако својим гласом не бих давао легитимитет овој целокупној фарси од избора и државе. А моје легалистичко, либерално-национално становиште не заступа нико на политичком спектру а да није дискредитован од стране опозиције или далеко испод цензуса.
 
Znaci ne valjaju desnicari za koje smo rekli da su za Vucica, a ne valjaju ni oni za koje smo rekli da su protiv Vucica.
Sta god da kazemo ne valja...
 
Desnica u Srbiji nema šta da traži pored SNS. SNS je stranka za svačiji ukus, Vučić tu propagira svakakve stavove. On gura tu neki patriotizam, jedan dan majka Rusija, drugi dan partneri na Zapadu. I onda skupi od svakoga po malo, a ponajviše od desnice. Zato su sad i propali zavetnici i dveri, jer sa svojom ultra desničarskom politikom mogu da privuku šaku ljudi.
Nestorovic_Branimir_021-1024x695.jpg
 
Desnica u Srbiji nema šta da traži pored SNS. SNS je stranka za svačiji ukus, Vučić tu propagira svakakve stavove. On gura tu neki patriotizam, jedan dan majka Rusija, drugi dan partneri na Zapadu. I onda skupi od svakoga po malo, a ponajviše od desnice. Zato su sad i propali zavetnici i dveri, jer sa svojom ultra desničarskom politikom mogu da privuku šaku ljudi.

Да и не.
Ово прво што си рекао си у праву, ја говорим већ 10година да СНС није политичка партија већ интересна група. Они немају никакав политички програм.

Не, по питању деснице. Нико од ДСС-ПОКС, Двери-Заветници, а поготово НС нису видели телевизије са националног фреквенцијом а тако 80% бирача у Србији доноси одлуке. Доказ томе је успех Несторовићеве листе која је имала присуство али понајвише преко јутјуба и због ставова који су класична десница. Када сабереш све резултате те деснице, добијеш 15%. Дај простор у медијима и тај проценат оде на 30%, лагано и на штету СНС-а искључиво.

Ваљда је свима јасно данас да ови испади из екипа ала ”зелено леви фронт” који на Твитеру објави како ”славе” уз партизанске песме уз изјаве и поступке других аутошовиниста из СПН екипе (од Маринике као носиоца листе, жена која позива на признавање геноцида у Сребреници, а жена била код Чанка у ЛСВ са аутономашком екипом, онај чупави Лазовић из НДМ који се гади већини Београђана а камоли већини Срба) да са таквом опозицијом НИКАДА се неће десити промена. Све добро и нормално што су радили људи из ДС и Алексићеве екипе се анулира без проблема са овим осталима који су једноставно огавни већини људи.

ДА ми је избор био СПН или СНС, изабрао бих СПН уз озбиљно гађење и само веру и наду да би струја око Алексића преовладала на крају.
 
Што се тиче СПС-а и стања деснице, ту су мало друкчије ствари...

СПС држи енергетику. Ту нема помоћи, њихов део гласачког "колача" је исти и неће се мењати у догледно време без неких већих потреса. Добра ствар је да су потпуно бушни и компромитовани што због прошлог деловања, то због скоријих глупости. То их чини релативно рањивим на полемику и дискурс, не до те мере да могу бити угашени, али до мере да се у будућности могу прешалтати лако на "друга" подешавања сменом генерације.

Што се тиче деснице - то у Србији не постоји. Не гледајте у Двери, Заветнике и остале чије су речи пуне Косовом, Србијом, Србима, традицијом, обичајима, породицом - то су концепти "заустављања мисли" јер фино звуче, али су мање-више апстракције. То су само лево-националистичке партије које се баве питањима које Србија у овом стању ни не може да реши, а они на тај проблем немају одговор сем "ми дођемо на власт, донесемо пар симболичних закона и одредби и све ће се магично решити словом на папиру" - ништа друкчије од "граџана." Левица са националистичком реториком. Нема промене примарних принципа, нема преиспитивања друштвено-економског система. Страна политика у најави: бесконачно пара трећем свету у нади да ће га "завући" Американцима док се црнац из Конга смеје и ставља паре у џеп, а онда иде код истог тог Американца. Спрдачина, неозбиљна прича, поглед на свет подједнако загађен идиотлуцима стогодишње политичке катастрофе зване 20. век (као на западу... опа!).

НДСС је ту класична конзервативна прича. Благо национални, углађени. Оно што је СНС и требао да буде. Нажалост од те приче нема ништа. Средња класа. Људи који би гласали за СНС да СНС није пун паразита и људи са невероватно лошом физиономијом који се понашају недолично. "Шта кад би СНС био добар?"

Али управо зато је НДСС можда и "најјачи" потенцијал. Али без духа аристократије и неке тежње, остаће заглављени ту и где су, сем ако СНС стварно не направи неки озбиљан пичвајз (што са таквим људима је веома могуће).
 
niti se svima mozes obratiti istom pricom.
Upravo tako, to i jeste logička greška opozicije (konktetno spn-a kao grupacije sa najjačim potencijalom) obzirom da su svima obraćali istom pričom, previđajući da mindset i sistem vrednosti jednog dela kruga dvojke, Vračara i Novog Beograda ne možeš (ili makar ne možeš lako i brzo) apstrahovati na dovoljan broj ljudi van tih sredina da bi time osigurao dobar izborni rezultat na nivou republike.

Najkraće rečeno mantra ekipe oko SPN-a trebalo je da bude umesto "probudi se" i "otvaramo vam oči", više nešto tipa "dodvoravamo vam se", "udvaramo vam se".

Ali ego je bio i suviše jak da bi se gospoda intelektualci nekom dodvoravala i udvarala, pa makar to značilo i poraz na izborima (ista greška koju je i Tadić pravio od 2008 do 2012.)

Al dobro, 2027 će biti možda ipak malo pametniji. Lagano, nije žurba, do tada će neki od njih stući blizu 5 banki u zadnjicu, pa će možda i sazerti kao političari ;)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
То је мени основни разлог да сумњам у њихов легитимитет.

Притом, ту се заборавља ПОКС који је грађанској опозицији годинама био главна тема за спрдњу и дискредитовање.

Ево, ја сам вас дакле послушао и нисам гласао.


Понављам, свакако својим гласом не бих давао легитимитет овој целокупној фарси од избора и државе. А моје легалистичко, либерално-национално становиште не заступа нико на политичком спектру а да није дискредитован од стране опозиције или далеко испод цензуса.
Meni svi ovi tvoji postovi deluju kao pokusaj rdjavog k da okrivi dlake.

Ne bih ocekivao od tvrde hrabre desnice da budu osetljive pahuljice koje je tako lako obeshrabriti, te karakteristike se uglavnom vezuju za suprotan kraj politickog spektra.
 
Шта сад иде? Па пошто СНС уствари и нема неку политику нити позицију ни о чему, пошто им је у опозицију као најјача ушла грађанска опција, сад ће се лагано мало прешалтати на та подешавања. И тако у круг.
 
НДСС је ту класична конзервативна прича. Благо национални, углађени. Оно што је СНС и требао да буде. Нажалост од те приче нема ништа. Средња класа. Људи који би гласали за СНС да СНС није пун паразита и људи са невероватно лошом физиономијом који се понашају недолично. "Шта кад би СНС био добар?"

SNS ovo nikad nije mogao da bude zato što je SNS rebrendirani SRS + otpadnici žutog režima.

DSS je specifična linija desnice u kontinuitetu srpskog političkog života, koja se razlikuje od sirovosti radikala i fanatizma Dveri-Zavetnika. Ljudi koji glasaju za DSS nikad neće glasati za SNS, ali obrnuto je moguće. Zato i mislim da je DSS jedina desna opcija koja ima budućnost od trenutno ponuđenih, pogotovo što se čini da su dovoljno pragmatični da prihvate liberale kao koalicione partnere.

Ja da sam opozicija, pre bih igrao na kartu tog umerenog nacionalizma nego građanske liberalštine. SSP, ZLF, PSG su u Srbiji zastupnici ideja koje su previše kompromitovane 2000-ih od strane DOS stranaka i neuspešne tranzicije, i narod će jako teško steći poverenje u takvu politiku ponovo.
 
Nestorović ima svoju publiku još od vremena korone, a rat u Ukrajini je to dodatno pojačao. Na tv happy imate u aktuelnostima česta gostovanja kandidata sa njegove liste Ljepojevića, Panića, Stanojevića...gde se analizira rat u Ukrajini, tako da me s obzirom na broj protivnika sankcija Rusiji uopšte ne čudi ovakav rezultat.
 
Hvala na linku, ovo potvrđuje ono što sam pisao, a to je da BG i Srbija nisu samo Novi Beograd, Vračar, Stari Grad, Voždovac i Zvezdara (opštine na kojima je SPN osvojio više glasova od SNS-a) već i Zemun, Barajevo, Lazarevac, Grocka, Surčin, Obrenovac... ako im je stalo do grada, a ako im je stalo i do republike onda na tu listu treba dodati i ostale opštine gde je SPN ispod SNS-a i spram tih glasača treba oblikovati izbornu kampanju, a ne držati se "sigurne zone" i zavaravati se da su Stari Grad, Vračar i Novi Beograd reprezentativni i za ostatak grada, a kamo li republike.
 
Takođe, posmatrajući rezultate po beogradskim opštinama, opozicija je pobedila u pet opština Voždovac, Zvezdara, Novi Beograd, Savski Venac, Stari Grad.

Jedino je Voždovac što reče Paradox polururalna, dok su preostale 4 prilično ili isključivo centralne... Nekako sam ponosan na Voždovac, baš me zanima i samo biračko mesto 16 gde sam ja glasao... Nek bude i simbolično ponosan, bez nekog stvarnog značaja, ali drago mi je da smo u toj grupi od pobedničkih 5 opština😊

Inače meni ne smetaju Aleksić ili Tepić. Jedan sam od glasača SPN koji je baš zadovoljan njima kao nosiocima liste. Ne može svakom biti potaman, ali mi je žao što kod nekih preovlađuje utisak da su neubedljivi, dosadni ili šta već. Za mene je sve bilo po meri.

Ja sam jedan od birača koji nije imao dilemu, već nedeljama unazad kome ću dati svoj glas i to sam drage volje učinio.
 
Ja da sam opozicija, pre bih igrao na kartu tog umerenog nacionalizma nego građanske liberalštine. SSP, ZLF, PSG su u Srbiji zastupnici ideja koje su previše kompromitovane 2000-ih od strane DOS stranaka i neuspešne tranzicije, i narod će jako teško steći poverenje u takvu politiku ponovo.
Nije to pitanje ili, vec i. Gradjanska liberalstina nikad nece sama imati vecinu, ali je dovoljno brojna da bez nje nema rusenja SNS-a. Uopste to jurenje nekog uopstenog 'naroda' je i ono sto upropascava opoziciju, posto se tu samo takmice sa SNS-om po opstim mestima i bice uvek u defanzivi.

Treba naci autenticna pitanja po kojima se bitno razlikujes od vlasti i otkidas taj deo birackog tela. 25% sa leva i 25% sa desna i gotov je. Eto, jako prosto na papiru :)
 
I dalje nema rezultata sa mog biračkog mesta 13 u Zaječaru, koliko mogu da prinetim samo smo mi ostali bez rezultata
Šta li muvaju pitam se, a ako će da ponavljaju nek ne brinu brigu, daću opet 3000 din na put, nije se rodio taj koji me je zaje*******o.


Što se tiče Voždovca, pobeda je bila baš tesna, umalo da ukanale sav trud urbanih glasača Ripanj, Pinosava, Beli Potok i ostale favele.
 
Takođe, posmatrajući rezultate po beogradskim opštinama, opozicija je pobedila u pet opština Voždovac, Zvezdara, Novi Beograd, Savski Venac, Stari Grad.

Jedino je Voždovac što reče Paradox polururalna, dok su preostale 4 prilično ili isključivo centralne... Nekako sam ponosan na Voždovac, baš me zanima i samo biračko mesto 16 gde sam ja glasao... Nek bude i simbolično ponosan, bez nekog stvarnog značaja, ali drago mi je da smo u toj grupi od pobedničkih 5 opština😊
SPN 47.88
SNS 28.24
Nestor 7.06
NADA 5.88
SPS 3,29
 
SNS ovo nikad nije mogao da bude zato što je SNS rebrendirani SRS + otpadnici žutog režima.

DSS je specifična linija desnice u kontinuitetu srpskog političkog života, koja se razlikuje od sirovosti radikala i fanatizma Dveri-Zavetnika. Ljudi koji glasaju za DSS nikad neće glasati za SNS, ali obrnuto je moguće. Zato i mislim da je DSS jedina desna opcija koja ima budućnost od trenutno ponuđenih, pogotovo što se čini da su dovoljno pragmatični da prihvate liberale kao koalicione partnere.

Ja da sam opozicija, pre bih igrao na kartu tog umerenog nacionalizma nego građanske liberalštine. SSP, ZLF, PSG su u Srbiji zastupnici ideja koje su previše kompromitovane 2000-ih od strane DOS stranaka i neuspešne tranzicije, i narod će jako teško steći poverenje u takvu politiku ponovo.
Да, али то неће ићи тако лако... Заборавља се да је иста та ДСС квалитетно допринела "неуспеху транзиције" - добрано је компромитована само што је то заборављено. Ту лежи опасност. Ако засметају, лако се вади Коштуница из фиоке и тад све може пасти у воду.

То уствари само говори колико се апсолутно ништа није променило од 90-их ка овамо. Не само да се шеткају исти људи, него можда још горе, исте политичке идеје и опције. Све је већ "испробано" и није се баш показало (сем званично радикала и сличне опције, који ни не могу доћи на власт претежно јер се не умеју понашати, мада незванично и то је донекле испробано).

То значи да је у питању или чињеница да је власт у Србији потпуна небитност и да се не питамо уопште, или да су опције малигне и/или неспособне. Истина је негде између.
 
Vrh