Šta je novo?

Isticanje zastave za Dan državnosti

По мом мишљењу, једна од најповољнијих варијанти:

— израда држача код некога ко се бави металним конструкцијама (претпостављам да је знатно јефтиније од држача који се продају путем интернета)

— копље 2 м са пијаце или из продавнице + заштитни премаз (копље сам нашао за 100 динара, заједно са премазом и још четкицом не изађе више од 500 динара)

— застава са интернет-странице https://zastaveshop.rs (компанија „ГМТ”)
Државна https://zastaveshop.rs/product/zastava- ... poliester/
Народна https://zastaveshop.rs/product/zastava- ... poliester/
Заставе размере 150×100 цм су тренутно на акцији, 790 динара по комаду + поштарина — 312 динара, укупно — 1.102 динара

Сматрам да то уопште није велики издатак, може се проћи и испод 2.000 динара уколико нађете вариоца који ће вам држач повољно израдити. За тај новац добијате држач, копље и заставу који ће вам дуго служити, уколико намеравате да истичете заставу само за празнике. Уколико говоримо о куповини од стране целе стамбене заједнице, цифра је занемарљива.
 
Можда да се удружимо на форуму па да направимо један стандард?
 
За постављање држача је потребна дозвола, зар не?
 
Мислим да је довољно обавестити управника зграде. Носач се обично поставља изнад или поред улаза у зграду, на крову, на средини објекта или на другом видљивом месту на ком се застави може лако приступити.

Прле":1h5tiwtn je napisao(la):
Можда да се удружимо на форуму па да направимо један стандард?
На какав стандард мислиш?
 
Један јарбол (материјал, форма) исти за све као и један тип заставе (димензија, тип платна)
 
Тешко да би то заживело даље од круга корисника овог форума, а свакако да би било лепо.
 
Ја сам за, али Аполон је у праву, тешко да би се то примењивало. Законом би требало уредити и питање места и елемената за истицање заставе.

Узгред, зна ли неко где се може наћи тробојно копље за заставу? Често га виђам на старим светлописима и разгледницама, али нисам сигуран да се може наћи данас.
 
Срећан Дан државности Србије, форумаши!
Не заборавите да истакнете заставу данас и сутра, празнује се два дана!
Истакните заставу у складу са законом, док траје обданица уколико немате одговарајуће осветљење ноћу. :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=823476#p823476:1peml0q9 je napisao(la):
Чича » Pon Feb 15, 2021 1:28 am[/url]":1peml0q9]Срећан Дан државности Србије, форумаши!
Не заборавите да истакнете заставу данас и сутра, празнује се два дана!
Истакните заставу у складу са законом, док траје обданица уколико немате одговарајуће осветљење ноћу. :wink:
Vrlo rado.
Srećan praznik i Živela Srbija. :kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821773#p821773:34kaducx je napisao(la):
Чича » Уто Феб 09, 2021 11:32 pm[/url]":34kaducx]Ја сам за, али Аполон је у праву, тешко да би се то примењивало. Законом би требало уредити и питање места и елемената за истицање заставе.

Узгред, зна ли неко где се може наћи тробојно копље за заставу? Често га виђам на старим светлописима и разгледницама, али нисам сигуран да се може наћи данас.

Ја сам и мислио у уском кругу...

А како изгледа то тробојно копље? Може слика?
 
Може, што да не. Лепо би било изабрати најоптималнија решења.

Што се тробојног копља тиче, мислим на овако нешто:
Screenshot-20210215-235645-Google.jpg


Делује изузетно лепо и складно, са све златним украсним врхом. У Грчкој се, на пример, користе копља у бојама њихове заставе, са крстом на врху.

Нешто слично помиње се у Упутству за употребу грба и заставе Града Београда:
„Мотка јарбола може бити полирана или бојена.
Бојење може бити једнобојно, белом или црном бојом, или тробојно, у косим секвенцама црвено-плаво-беле боје.
У случају тробојног јарбола секвенце су под углом од 45°, а у ширини
која од једног до два пута одговара пречнику јарбола.”
 
Ово је стварно добра фора.

Полирано, има се у виду хромирани изглед (сребрно) или може и типа злато? Тј то су боје углачаног метала?

Драго ми је да је дефинисана боја јарбола бела и црна је сваком доступна, а баш је доборо што је и ара прецизно дефинисана.


Да поновом питање: Да ли има међу форумашима оних који би желели да направимо групну поруџбину ових јарбола - у три боје са златним копљем (или крстом)?
 
Ја не видим јарбол; слика одбија да се учита.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=823849#p823849:1vm9pkov je napisao(la):
Прле » 16. Феб. 2021, 14.14[/url]":1vm9pkov]Ово је стварно добра фора.
Полирано, има се у виду хромирани изглед (сребрно) или може и типа злато? Тј то су боје углачаног метала?

Драго ми је да је дефинисана боја јарбола бела и црна је сваком доступна, а баш је доборо што је и ара прецизно дефинисана.


Да поновом питање: Да ли има међу форумашима оних који би желели да направимо групну поруџбину ових јарбола - у три боје са златним копљем (или крстом)?

Претпостављам да се у „полирано” убрајају све боје углачаног метала, како си написао.

Што се тробојних копаља тиче, добра идеја, зашто да не. Треба наћи некога ко би то лепо одрадио, а треба и да видимо која ширина поља би била најоптималнија.

Аполон, јеси ли успео да отвориш слику?
 
Поздрав, не заборавите да истакнете заставу поводом васкршњих и првомајских празника, који се прослављају као државни празници. Код мене се застава већ вијори. :kk:
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Ax5FG1N2h2g[/youtube]
Спот поводом 15. септембра - Дана српског јединства, слободе и националне заставе
 
Ускоро ће Сретење, Дан државности.

По мом мишљењу, то је један од празника када би истицање заставе Србије, поред државних, покрајинских и локалних органа и јавних служби, требало да буде обавезно и за правна лица и, између осталих, за стамбене заједнице.

Шта мислите о томе?

Да ли се неко распитивао у вези са тробојним копљима (објава #86 на овој страници)? Размишљао сам да ручно обојим једно копље, вреди покушати, па да видим како ће испасти.
 
Šta, zamislio si da uvedeš obavezu da stanari kače zastave na zgrade i kuće?
 
Šta, zamislio si da uvedeš obavezu da stanari kače zastave na zgrade i kuće?
Не, нисам то замислио. То би то створило беспотребну забуну међу људима и било би претеривање.

Евентуалну обавезу истицања заставе на Дан државности имао би управник стамбене заједнице, као одговорно лице. Застава би бивала истицана на за то предвиђеном месту, у за то предвиђено време.
 
Могле би и саме локалне самоуправе да се позабаве тим питањем. Шта је проблем да прође камион са корпом зеленила или расвете и радник пободе копља са заставом по зградама које имају држаче, као што иначе већ раде за стубове јавне расвете?
 
Могле би и саме локалне самоуправе да се позабаве тим питањем. Шта је проблем да прође камион са корпом зеленила или расвете и радник пободе копља са заставом по зградама које имају држаче, као што иначе већ раде за стубове јавне расвете?
Размишљао сам и о томе. Проблем су високе зграде код којих су држачи на крову. Поред тога, немају све локалне самоуправе одговарајућа возила за тако нешто, а и постављање би знатно дуже трајало у односу на опцију где би управници били задужени за то.
 
Управници су нажалост веома нефункционална институција код нас за сада. Мислим да свака локална самоуправа са јавном расветом има и возила за одржавање исте. За држаче на крову могу да се ангажују димничари или ватрогасци.
 
Ускоро ће Сретење, Дан државности.

По мом мишљењу, то је један од празника када би истицање заставе Србије, поред државних, покрајинских и локалних органа и јавних служби, требало да буде обавезно и за правна лица и, између осталих, за стамбене заједнице.

Шта мислите о томе?

Да ли се неко распитивао у вези са тробојним копљима (објава #86 на овој страници)? Размишљао сам да ручно обојим једно копље, вреди покушати, па да видим како ће испасти.
Kod nas u blokovima na Novom Beogradu, koliko sam do sad video, na svakoj starijoj zgradi imaju one metalne cevi iznad ulaza namenjene za zastave.
Već godinama se za Sretenje, a od skoro i za Dan nacionalnog jedinstva i zastave, kod mene na zgradi u bloku 64, a i mnogim okolnim, ističu narodne zastave, trobojke bez grba.
Lepo mi je to videti. Podržavam.
 
Није забрањено. У питању је дезинформација која се проширила путем сензационалистичких гласила.

Грађани могу да истичу и Народну и Државну заставу Србије, под условом да је застава истакнута у складу са одредбама Закона о изгледу и употреби грба, заставе и химне Републике Србије.

Напомињем да у свету није пракса да грађани истичу државну заставу тамо где постоји и народна, али наш закон такву употребу не забрањује.
 
Vrh