Jeste, "trebalo je pohapsiti lopove", i "Kosovo, blablatrt". živela opšta mesta. I u konkretnom slučaju Vranja bi to konkretno donelo - šta?
Yumco je, recimo, bio u jednom trenutku najveća fabrika konfekcije na svetu. A tu je i ogromna fabrika obuće Koštana. Muževi rade u Zavarivaču i Metalskoj industriji Vranje (MIV). A gde će žene? Sva tekstilna industrija u socijalističkoj Srbiji je bila politička, da se zaposle ljudi - svaki izvozni posao je donosio gubitak, a do nule se nakako peglalo prodajom na domaćem tržištu, zaštićenom visokim carinama (zato se po jeftiniju odeću išlo u Trst).
I sad, taj sistem se raspao, treba da rešiš problem tolikih radnica. Propale i "muške" firme, kud će ljudi? Da se vrate u Poljanicu, u Trgovište, Radovnicu? Koliko je ovde još, poput mene, polu-Vranjanaca, pa da znaju kako izgledaju ta mesta i koliko su razvijena? Odatle se masovno beži. Lepo je to, obnova sela, a je l to moglo za kratko vreme, da li ste realni? Je l patentirala to još koja zemlja? Pa će baš Pčinjski okrug? Ili, eto rešenja - svi za Beograd (i Niš propo). A to znači u iznajmljen jednosoban stan, Medak-Padina. Kul. A u Donje Vranje, kuća, prazna.
Itd. Uostalom, i mislilo se, početkom veka, da će to, nekako, samo od sebe da se reši, pa se ne reši, pa dođe kriza 2008... a guverner kukao na tajkune: "Ne umete ni fen za kosu da napravite". A trebalo je unapred da zna da ozbiljan privatan industrijski kapital u Srbji ne postoji, nije neka mudrost.
Onda je ipak moralo ponešto da se plati strancima, žao mi je. Sad će im platiti neka veća sirotinja - jer, biti sirotinja, to košta.