Šta je novo?

IN MEMORIAM

Preminuo glumac Brajan Denehi



Čuveni američki glumac Brajan Denehi, koji je široj javnosti poznat po ulogama u filmovima poput “Rambo – Prva krv”, “Ef-Iks Ubistvo trikom” i “Romeo i Јulija” preminuo je u 82. godini.

Denahijeva karijera bila je duga četiri decenije i pojavljivao se u poznatim televizijskim serijalima poput “Dinastije” i “Dalasa”.

Denehi je preminuo prirodnom smrću koja nije povezana sa virusom korona u svojoj kući u Konektikatu.

Izvor: RTRS
 
Novinar Radoslav Ćebić poginuo u udesu kod Zlatibora

Radoslav Ćebić, novinar nedeljnika "Vreme", poginuo je noćas u saobraćajnoj nesreći u ataru sela Sušica kod Zlatibora.

Nesreća se dogodila oko 1 sat posle ponoći u selu Sušica kod Zlatibora, kada je Ćebić svojim automobilom marke “lada niva” izleteo sa puta i udario u betonski stub.

Radoslav Ćebić rođen je 1972. godine u Sarajevu. Završio je Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, odsek montaža. Tokom karijere sarađivao je sa Produkcijskom grupom Mreža, Radio-televizijom Srbije, Televizijom Nova S.

U “Vreme” je došao 2006. godine, kada je u okviru “Vreme Filma” radio montažu TV serijala “Jedinica”. Kasnije je bio koautor dokumentarnih filmova “Pad Krajine” (2007), “Atentat na Đinđića – Medijska pozadina” (2008), “Bombardovanje” (2009) i “Peti oktobar – Konačni obračun” (2010). U filmskoj produkciji “Vremena” sarađivao je na dokumentarno-igranim filmovima “Heroj 1914” (2014) i “Apis” (2020)”.

U trenutku smrti, radio je na dokumentarnom filmu o ilegalnom rušenju u beogradskoj Savamali u izbornoj noći 24. aprila 2016. godine.
 
Напустио нас је архитекта Спасоје Паја Крунић (1939-2020).

Моја фотографска интерпретација његовог архитектонског остварења у центру Београда (у коауторству са Мићом Рајеовићем).
 

Prilozi

  • 01_АГ_Спасоје Паја Крунић_2020.jpg
    01_АГ_Спасоје Паја Крунић_2020.jpg
    483,1 KB · Pregleda: 5.696
Preminula Bobana Momčilović Veličković

BobanaMomcilovicVelickovic-2.jpg


Višestruka evropska šampionka u streljaštvu Bobana Momčilović Veličković preminula je posle kraće i teške bolesti u Beogradu u 31. godini.

Bobana Momčilović Veličković je rođena 25. januara 1990.godine u Boru. Streljaštvom je počela da se bavi sa devet godina u rodnom gradu i bila je članica kluba Bor 030. Prvu medalju na velikim međunarodnim takmičenjima osvojila je 2007, kada je na Evropskom prvenstvu u Dovilu izborila bronzu vazdušnim pištoljem u juniorskoj konkurenciji.

Vrlo brzo dokazala je veliki potencijal, pa je za seniorsku reprezentaciju debitovala još kao juniorka.

U seniorskom debiju na najvećim takmičenjima, na šampionatu Evrope u Merakeru 2010. postala je šampionka Evrope vazdušnim pištoljem. Isti uspeh ponovila je i na EP u Vierumaekiju 2012, kao i ove godine na Evropskom šampionatu u Vroclavu.

Jedna od najboljih svetskih takmičarki pištoljem u 21. veku. Na Evropskim prvenstvima vazdušnim oružjem održavala je kontinuitet visokih plasmana i godinama dokazivala da pripada elitnom krugu strelaca. Na gotovo svakom šampionatu Starog kontinenta borila se za medalju gađajući vazdušnim pištoljem. Od svog debija u seniorskoj konkurenciji 2010, u jedanaest učešča, čak osam puta plasirala se u finalni deo takmičenja, među osam najboljih. Osvojila je četiri medalje, jer sem sa tri zlata okitila se i jednom bronzom, u Đeru 2018. godine.

Na Olimpijskim igrama učestvovala je dva puta, u Londonu 2012. i Rio de Žaneiru 2016. Pre četiri godine na OI u Riju osvojila je sedmo mesto vazdušnim pištoljem. U riznici ima i jedno zlato i jedno srebro na turnirima Svetskog kupa.

Ženski tim Srbije vazdušnim pištoljem je poslednjih deset godina, sa Bobanom kao standardnom članicom sastava, nanizao veliki broj medalja. Kao članica ekipe Srbije je pet puta bila šampion Evrope (2010, 2011, 2013,2017, 2020), a 2014. u Granadi se okitila i titulom šampiona sveta. Sem pet zlatnih medalja, Bobana je, kao članica ekipe Srbije, osvojila i po jedno srebro i bronzu na šampionatima Evrope.

U svom poslednjem nastupu za reprezentaciju Srbije, na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem krajem februara i početkom marta u Vroclavu, najpre je ubedljivo osvojila titulu pojedinačnog šampiona Starog kontinenta. Zatim je dala veliki doprinos u osvajanju ekipne titule našeg nacionalnog tima i sa dva zlata postala jedna od najuspešnijih učesnica takmičenja u Vroclavu.

Iako je prerano napustila životnu scenu, Bobana Momčilović Veličković je ostavila neizbrisiv trag u istoriji srpskog streljaštva.

Mesto i vreme ispraćaja Bobane Momčilović Veličković će biti naknadno saopšteni.

izvor: Sport klub
 
Greska i nemar ili nestrucnost lekara! Kada se prati trudnoca i otkrije bolest na vreme, smrtnost je gotovo nula. I onda kada sve to nisu dijagnostifikovali na vreme, pet dana im je trebalo da je prebace u Beograd dok je bila u komi.

Ja bih rekao da se to zove ubistvo.

Na sve to, ne samo sto je Bobana preminula nego ni njeno dete nikada nece videti majku.
 
Беки, моја другарица је исто тако преминула, '87 годиште.
Добила је сепсу у 7 месецу трудноће од прљаве инјекције. Враћали су је кући доста пута са високом температуром. На крају је пала у кому и лежала на интезивној, дете је преживело али њен се живот угасио.
 
Nestrucnost nasih leklara je fascinantna.

Recimo, ni danas nisu savladali spinalnu anesteziju pri porodjaju.
 
Vecna joj slava. Da se njena drzava borila za nju 10-ti deo, kao ona za svoju drzavu, sada bi bila ziva.
 
Preminuo čuveni onkolog Radan Džodić

radan-dzodic-foto-printscreenyoutube-RTS-Mira-Adanja-Polak-Ekskluzivno-Zvani%C4%8Dni-kanal02-725x455.jpg


Prof. dr Radan Džodić preminuo je u 68. godini u Beogradu, posle duge i teške bolesti. Čuveni hirurg spasio je hiljade života, a o kontaktu sa svojim pacijentima, karijeri i opakoj bolesti govorio je u martu ove godine u ekskluzivnom intervjuu kod novinarke Mire Adanje Polak, koji je ujedno bio i njegov poslednji.

“Razgovarala sam sa profesorom Džodićem u nekada njegovom kabinetu na Institutu za onkologij. Pretvarala sam se da je to uobičajen intervju. I on i ja smo znali da je teško bolestan. Bio je veliki stručnjak, veliki hirurg sa saosećanjem za svakog svog pacijenta. Tih nenametljiv dobar čovek koji je uvek hteo da pomogne i uteši. Njega danas žale svi njegovi pacijenti kojima je spasao život”, rekla je Polak za Nova.rs.
Mira Adanja Polak Foto: Goran Srdanov

Dždić je prošle godine je otišao u penziju sa pozicije direktora Instituta za onkologiju i radiologiju u Srbije, a bio je i redovni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu.

Na samom početku razgovora sa Mirom govorio je šta je najvažnije za jednog pacijenta koji boluje od najteže bolesti, i o momentu kada pacijent uđe u njegov kabinet.

“Kad pacijent gleda u mene, tako i ja gledam u pacijenta, ne u tu hrpu papira. Najpre napravimo kontakt, ja se predstavim, a onda ide pregled. Pregled je ključni u odluci šta je najbolje za dotičnog, potencijalnog bolesnika ili bolesnika. Kada napravite adekvatan pregled, onda gledate potrebne informacije, snimke, analize, i na kraju imate preporuku, koja mora da bude najbolja za tog pacijenta. Ako ne napravite dobru preporuku postoji rizik da pacijent izgubi puno vremena i da izgubi glavu. Pritom, ne mogu da naglasim koliko je važan kontakt sa pacijentom da on shvati da vi znate da mu pomognete i da hoćete da mu pomognete”, rekao je tada lekar. Ceo intervju možete pogledati u videu, a prema Mirinim rečima u znak sećanja biće repriziran i na RTS-u.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=bYG1kEBYGDQ[/youtube]

izvor: Sport klub
 
Диван човек, врсни хирург. Нека му Господ подари рајска насеља!
 
Koji sam baksuz. Čim sam video da ima novi post u temi, pomislih nije valjda Ilija Petković izgubio bitku sa koronom...
 
Preminuo italijanski kompozitor Enio Morikone

000_1UP522.jpg


Čuveni italijanski kompozitori oskarovac Enio Morikone (91) preminuo je u Rimu od posledica povrede noge prošle nedelje.

Morikone se smatra jednim od najuticajnijih filmskih kompozitora u 20. veku, a napravio je muziku za više od 500 filmova.

Sarađivao je sa međunarodno priznatim rediteljima, kao što su Serđo Leone, Brajan de Palma, Bari Levinson i Đuzepe Tornatore.

Za špageti-vesterne filmove svog druga još iz osnovne škole, Serđa Leonea, napisao je svojstvene filmske partiture za filmove Za šaku dolara, Za dolar više, Dobar, loš, zao i Bilo jednom na Divljem zapadu.

Enio Morikone je dobio dva Gremija, dva Zlatna globusa i pet nagrada Entoni Eskvit za filmsku muziku od BAFTA-e u periodu od 1979-1992. Bio je nominovan za pet Oskara za najbolju muziku, originalnu muziku u periodu od 1979-2001.

Morikone je dobio Počasnog Oskara u 2007 "za svoje veličanstvene i višestrane doprinose umetnosti filmske muzike". On je bio drugi kompozitor koji je dobio ovu nagradu posle njenog uvođenja 1928.

izvor: N1
 
Izvor: Nova.rs

Umro legendarni novinar Pero Zlatar
PXL_130418_20287590-1024x683.jpg

Pero Zlatar bio je novinar koji je rušio prepreke i dokazivao svojim radom da se uvek, bez obzira na ograničenja ili podmetanja, mogu raditi velike i značajne stvari. Umro je u 86. godini od srčanog udara, a radio je do poslednjeg dana, i uvek govorio da novinarstvo nema starosne granice, ni rok trajanja.

“To si što si, do kraja života”, rekao je u svom zadnjem intervjuu koji je u hrvatskim medijima dao za list “Novinar”.

Čovek koji je stvarao trendove, rušio tabue i barijere u vremenima za koja se govori da su bila neslobodna i najteža za novinarsku profesiju. Ipak, i u tim navodno olovnim vremenima ideoloških komisija bilo je onih koji su očigledno mogli nešto da naprave i koji se nisu samo pravdali time da je bilo grozno, pa da nisu ništa mogli da učine.

Pero Zlatar bio je urednik nekoliko izdanja zagrebačke kuće Vjesnik koja i danas ima kultni status i izaziva nostalgiju i lepa sećanja generacija i generacija stanovnika ovih prostora – Plavi Vjesnik, Studio i Arena.

Novine su imale „svetske“ tiraže i popularnost. Sam je govorio da na naslovnicu Studija (imao je tiraž koji je dosezao preko 700 hiljada primeraka) ne može niko ko nema veći tiraž od Studija.

Zlatar se rodio u Skoplju 26. oktobra 1934. godine. Novinarstvom je počeo da se bavi s 15 godina, a svojim idejama i radom u novinarstvu pomerao je granice još krajem 50-ih i početkom 60-ih godina, pokazujući da se uvek može naći prostor za izražavanje i slobodu medija.
 
Izvor: Blic

Od posledica saobraćajne nesreće preminuo Rajko Dujmić

Tn4k9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTW1JN01EQV8vZTVjOGIzNTBiYjU1MTQ3NGUxODMzZmQ5NWNmNjU3ZTYuanBnkZMCzQLkAIEABQ


Rajko Dujmić, frontmen "Novih fosila", preminuo je danas od posledica povreda koje je zadobio u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila prošle srede.

Rajko Dujmić preminuo je danas, u 66. godini, u bolnici u Rijeci, prenosi Večernji.hr.

Hrvatski mužičar zadobio je teške povrede glave prošle srede, 29. jula, u saobraćajnoj nesreći kada je sleteo s puta i ispao iz automobila.

Do nerseće je došlo 29. jula oko 17:15 sati kada je Dujmić autom sleteo sa puta i završio na strmini provalije. Prema prvim informacijama, uzrok saobraćajke, u kojoj je Dujmić kao jedina osoba u vozilu zagrebačkih oznaka učestvovao sam, je prebrza vožnja.
 
Sigurno jedan od 10, a verovatno jedan od 5 najuspešnijih ex jugoslovenskih kompozitora pop muzike, uz Đorđa Novkovića, Zdenka Runjića, Đorđa Balaševića i Kornelije Kovača... pobednik Eurosonga...
 
Preminula Isidora Bjelica

isidora-bjelica.jpg


Književnica Isidora Bjelica preminula je juče u Beogradu u 52. godini nakon duge i teške borbe s bolešću.

Bjelica je rođena u Sarajevu, diplomirala je i magistrirala dramaturgiju na FDU, a njen magistarski rad objavljen je pod nazivom “Tehnotriler kao savremeni oblik tragedije”.

Jedno vreme radila je kao asistent na predmetu Scenario, a kao kolumnista i filmski kritičar pisala je za gotovo sve veće novine sa srpskog i jugoslovenskog prostora, a godinama je objavljivala feljtone, putopise i reportaže na različite teme.

Bjelica je objavila preko šezdeset knjiga, pedeset pod svojim imenom, a petnaest pod pseudonimom.

U njenoj biografiji u Izdavačkoj kući Laganu napisano je da su skoro sve njene knjige bestseleri koji su doživeli i po deset, petnaest izdanja, a najpopularnije su svakako “Spas”, “Spas 2”, “Sama”, “Voleti i umreti na Karibima”, “Ljubav u Tunisu”, “Moj deda Luj Viton”, “Tajni život slavnih Srpkinja”, “Princeze di Montenegro”, “Dama iz Monaka”, “Srpkinja” – sve su prodate na desetine hiljada primeraka.

Svoju prvu knjigu “Prvi probuđeni” objavila je u ediciji „Pegaz“ još sa 18 godina i dugo vremena je bila najmlađi član UKS.

Kao pozorišni pisac i reditelj najveći uspeh doživela je sa dramom “Sarajka u Beogradu”, koja je deset godina punila hale.

Veoma uspešni komadi bili su i “Ozloglašena”, “Psovači”, “Tako je govorio Broz”…

Za dramu “Skadarlijka” dobija i prestižnu nagradu za najbolji tekst i režiju na internacionalnom festivalu u Sarajevu.

Kao TV autor radila je nekoliko projekata, od toga “Klot-Frket” na BK televiziji i BN televiziji, i “Isidorin ljubavni vodič” na televiziji Metropolis.

Kao scenarista i reditelj potpisuje 2000. godine prvi srpski nezavisni film “Dorćol-Menhetn”.

Kao modni dizajner šešira imala je preko deset revija, za koje je dobila niz internacionalnih priznanja.

Autor je nagrađivanih radio-drama, od kojih je najveći uspeh doživela drama o Isidori Sekulić.

Tvorac je niza performansa i umetničkog projekta Politart, koji je doživeo veliku internacionalnu promociju, a posebno je zapažena njena izložba sa Nebojšom Pajkićem u Muzeju savremene umetnosti „Egzibicija nacionalnog pomirenja“.

Isidora je dobitnik i dva Beogradska pobednika za književnost, dva Zlatna bestselera, Samsungove nagrade za kulturu, nagrada Gala pisac TV Politike 2002, Najvoljenije žene 21. veka, Karić nagrade za publicistiku i nagrade „Dragiša Kašiković“ za publicistiku, nagrade za književnost studenata Sorbone i mnogih drugih priznanja za brojne humanitarne angažmane.

Za roman “Spas” dodeljena joj je nagrada „Zlatni Hit liber“ 2014. godine.

Njena dela prevođena su na engleski, ruski, francuski, slovenački, makedonski i španski jezik.

Kao glavni urednik potpisala je nekoliko projekata: “Isidorine ženske strane”, “Hepi-end”, “Trag istine”.

Bila je glavni urednik diplomatskog magazina “Vip Trip Diplomatic”…

Bjelica je bila članica udruženja “Klub prvih žena”.

Govorila je pet jezika, kako je često isticala, bila je “globtroterka” koja je dva puta obišla celu zemaljsku kuglu i pasionirani tviteraš.

Od otkrivanja da boluje od opake bolesti bila je posvećena alternativnim načinima lečenja i saznanjima iz te oblasti.

Rođena je u Sarajevu 10. decembra 1967. godine gde je i završila gimnaziju, a zatim je diplomirala na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu (odsek dramaturgija) i magistrirala sa tezom „Tehnotriler kao savremeni oblik tragedije“.

Bila je u braku sa Nebojšom Pajkićem s kojim je imala dvoje dece, Lava Grigorija i Vilu Evangelinu.

Autor je više od 40 knjiga posvećenih različitim generacijama, a osim toga, pisala je više pozorišnih komada i radio drama…

Rediteljka je filma “Dorćol-Menhetn”, a u pozorištu je režirala “Sarajku u Beogradu” i komediju svog supruga Pajkića, “Marhatana”.

Kao TV autor radila je nekoliko projekata, od toga “Klot-Frket” na BK televiziji i BN televiziji, i “Isidorin ljubavni vodič” na televiziji Metropolis.

izvor: Studio B
 
O mrtvima sve najlepše, ali njoj zaista ne mogu da oprostim što je sinu dozvolila da pljuje po osobi koja je organizovala koncert čija su sredstva bila uplaćena za njeno lečenje.
 
O mrtvima sve najlepse je najgluplja izreka u istoriji, a i najstetnija verovatno. Generalno pricam, ne mislim konkretno ni na koga.
 
Preminuo Majkl Odžo

Košarkaš Crvene zvezde Majkl Odžo je preminuo u 28. godini u Beogradu.

On je kolabirao tokom treninga na stadionu Partizana, prebačen je u Urgentni centar gde je pokušana reanimacija. Ona nije uspela i proglašena je smrt.

Majkl Odžo je rođen 5. januara 1993. godine u Lagosu, a košarku je igrao u srednjoj školi u Americi u Tenesiju. Studirao je od 2012. do 2017. godine na univerzitetu Florida Stejt gde je prosečno imao 4,9 poena po meču. Profesionalnu karijeru je počeo u Srbiji u FMP gde je igrao jednu seozonu, dok je u Crvenoj zvezdi proveo dve.

Sa crveno-belima je osvojio Jadransku ligu i KLS 2019. godine. Odžo je u ABA ligi minule sezone prosečno beležio 6,3 poena po utakmici uz 3,3 skoka, dok je u Evroligi imao 4,1 poen po meču uz 3 skoka.

Odžo je bio bez ugovora posle dve sezone provedene u Crvenoj zvezdi.

izvor: Sport klub
 
Preminuo Goran Paskaljević

Proslavljeni srpski filmski reditelj i scenarista Goran Paskaljević preminuo je u 74. godini. Dubok trag u kinematografiji ostavio je ostvarenjima „Varljivo leto '68“, „Bure baruta“, „Vreme čuda“, „Tango argentino“, „Tuđa Amerika“. Režirao je i prvi film u indijsko-srpskoj koprodukciji „U zemlji bogova“.

Goran Paskaljević diplomirao je filmsku režiju na Praškoj akademiji. Režirao je mnoge dokumentarne filmove i TV drame za TV Beograd, a prvi dugometražni igrani film Čuvar plaže u zimskom periodu, snimio je 1976.

Napravio je preko 30 dokumentarnih i 18 igranih filmova.

Dubok trag u kinematografiji ostavio je ostvarenjima Varljivo leto '68, Bure baruta, Vreme čuda, „Tango argentino, Tuđa Amerika.

Uloga u filmu Gorana Paskaljevića Poseban tretman donela je Mileni Dravić nagradu za sporednu glumicu na Kanskom festivalu.

Snimajući film Kako je Hari postao drvo, Paskaljević je sarađivao sa čuvenim irskim glumcima Kolmom Minijem (serija Zvezdane staze: Sledeća generacija), Kilijanom Merfijem (serija Birmingemska banda)

Režirao je i prvi film u indijsko-srpskoj koprodukciji U zemlji bogova.

Dobitnik je mnogih prestižnih nagrada među kojima je Nagrada kritičara za najbolji evropski film 1998. za Bure baruta; Nagrada kritičara u San Sebastijanu 1990. za Vreme čuda.

Časopis Varajeti svrstao ga je 2001. u pet najboljih režisera godine (pored Lasea Halstroma, Nila Džordana, Stivena Soderberga i Edvarda Janga).

Prvi filmski režiser koji je 2002. u Minhenu dobio Nagradu „Bernard Viki Most“ za humanizam u svojim delima.

Novembra 2007. Paskaljević je odlikovan francuskim Ordenom umetnosti i književnosti koji mu je svečano uručen 9. maja 2008. u Beogradu.

Smrt ga je prekinula tokom rada na filmu Mačji krik čija premijera je bila planirana za 2021. godinu.

izvor: RTS
 
Vrh