Šta je novo?

IKEA Srbija i AVA shopping park

DM je došao u drugim okolnostima. Pravni sistem je bukvalno razoren u poslednjih 5-7 godine. Pre toga neki privid je i postojao. Naravno da to nije jedini razlog, ali jeste bitan, a ujedno je i osnovni činilac dugoročnih procena da ovde kupovna moć neće rasti.

Naravno, zbog korone i rata u Ukraijini. I žutih :) .
 
U međuvremenu, novo krilo je gotovo završeno. Vidi se da je u pitanju zaokruženje postojećeg koncepta, ali uz jedan dodatni, zatvoreni objekat - ovo belo sa desne strane (hipermarket, bioskop, kuglana? sve to bi moglo da radi ovde, možda najmanje hipermarket):
IMG_20240131_160548.jpg
 
Meni nije logično da je došao DM a da na primer Rossmann neće da dodje zbog političke/pravne situacije. Mislim da je tu više situacija da su se kod nas pozicionirali Lilly i DM i da nema mesta za trećeg na tržištu.

Videćemo kada će BYD ući na tržište Srbije.
Vidi, u sektoru u kome sam trenutno angažovan, imamo dva od tri velika igrača u zemlji. Treći je pokušavao da uđe, ali, jednostavno, trenutno nema mesta.
 
DM je došao u drugim okolnostima. Pravni sistem je bukvalno razoren u poslednjih 5-7 godine. Pre toga neki privid je i postojao. Naravno da to nije jedini razlog, ali jeste bitan, a ujedno je i osnovni činilac dugoročnih procena da ovde kupovna moć neće rasti.

Naravno, zbog korone i rata u Ukraijini. I žutih :) .
DM je došao u situaciji kada je tržište bilo slabo razrađeno, i to je jedini razlog zašto je došao.
Sada, kada su potrebe generalno zadovoljen(ij)e nego 2005, novim igračima je znatno teže da uđu. Te priče o pravnoj državi i sigurnosti... mislim, uticaj toga je 1-2%.
 
U međuvremenu, novo krilo je gotovo završeno. Vidi se da je u pitanju zaokruženje postojećeg koncepta, ali uz jedan dodatni, zatvoreni objekat - ovo belo sa desne strane (hipermarket, bioskop, kuglana? sve to bi moglo da radi ovde, možda najmanje hipermarket):
Pogledajte prilog 187975
Teško da će pored "Lidla" biti hipermarket. Ako bih nagađao, ili će biti prodavnica igračaka, a možda i bioskop, mada retko bude bioskop uz autoput.
 
Najveća na Balkanu. Ali mislim da ima perspektivu, vikendom dok roditelji lutaju po ikei i ava parku, tinejdžeri divljaju u igraonici. Plus, ako osmisle sadržaje zbog kojih će neko ciljano doći tamo, na konju su.
 
DM je došao u situaciji kada je tržište bilo slabo razrađeno, i to je jedini razlog zašto je došao.
Sada, kada su potrebe generalno zadovoljen(ij)e nego 2005, novim igračima je znatno teže da uđu. Te priče o pravnoj državi i sigurnosti... mislim, uticaj toga je 1-2%.
Teško da su potrebe zadovoljene, na ovom tržištu (drogerije) mi se čini da fali jedan igrač u rangu Lidla, koji će malo prodrmati situaciju. Dm i Lilly praktično drže celo to tržište, ja ne vidim nikog drugog na području Srbije ko može da im trenutno parira. Problem kod DM-a su visoke cene, daleko više od onoga u Nemačkoj - što smo već svi utvrdili, ali je DM isto tako skup npr. u Austriji. Mada je u AT generalno skupa hemija.
Na srpskom tržištu bi mogao jedino Rossmann da napravi pometnju, ali su oni tek u par država (i kvazi država) prisutni, tako da je njihovo širenje upitno. Ali npr. u Austriji prodaju tek nekoliko svojih proizvoda preko Špara i to je prilično jeftino.
Ali u Srbiji fali još neko ko će imati niske cene za ovo tržište. Ja se i dalje pitam kako DM ovoliko godina uspeva da opstane tu.
 
Meni je krivo što nema Mullera, imaju odličan prehrambeni deo, bar u Hrvatskoj. Dosta proizvoda kojih nema u ostalim marketima i plus su svi namenjeni za nemačko tržište, tako da recimo mogu da se kupe dosta bolje Milka čokolade.
 
Eto, rešena misterija. Prostor mi deluje ogromno, ali moguće ako je zamišljeno kao neki laser tag + kuglana + aparati i ostalo... Lično ne bih uložio u akcije te igraonice, tako dimenzionisane na tom mestu :)
možda hoće da naprave igraonicu po modelu koji se pravi po Nemačkoj, ogromna hala sa puno sadržaja na više nivoa unutra. Recimo ovde idem redovno sa decom, oni se zagube tu 3-4 sata opušteno:
1706903107385.jpeg



1706903126668.jpeg


1706903165488.jpeg
 
Momax gradi svoj objekat kod kvantaške pijace pored tempa, Već imaju oglase na infostudu za tu lokaciju.
Iskren da budem nisam siguran da li je bolje prvo najvljivan xxxLesnina ili momax brend? Ista kompanija dva brenda ali ne znam razliku.

Verujem da će u Ava parku biti najavljena najveći zabavni park i još par prodavnica koje nisu prisutne u Ava parku
 
Razlika je u ceni i asortimanu. XXXLutz ima više cene, navodno kvalitetniji i daleko veći asortiman. Mömax ima manji asortiman, niže cene i dobar kvalitet - koliko toliko. Nekada se desi da sva tri lanca (uključujući još Möbelix) imaju iste komade nameštaja po različitim cenama. Mömax je neka zlatna sredina. Ali u realnosti nijedan od ta tri lanca nema baš neki kvalitet, barem se meni ne dopada, doduše ne znam za nameštaj po meri/porudžbini, ali ovo što je "na sklapanje" je onako. Lično mi više odgovara Ikea.
I da, razlika je u izgledu radnji, XXXLutz/Lesnina je u fazonu baš onako pravi salon nameštaja, otvoren koncept, dok su Mömax i Möbelix slični Ikei.
 
Hvala za lekciju, ja neke stvari gledam svaki dan, u stvarnom životu, ali ok, verovatno ne znam šta pričam.

Ne radi se tu o političkoj situaciji, ne žive oni ovde, već o pravnoj sigurnosti vs klijentelistickom sistemu. Veliki broj greenfield investitora neće u klijentelizam, jer ono što danas važi, sutra ne važi. To ljudi ne razumeju i neće dugoročno u to. Tu sektor mp uopšte nije bitan, jer on i ne pomaže onome gde treba da idemo. To je laka priča, investitori su tu agresivni, jer novih tržišta u evropi nema još mnogo.

Nebitno, ne bih da se ubeđujem dalje.


Мислим да је већ речено ако се не варам, да Бургер Кинг још увек не долази овде зато што франшизно право за овај регион има неки шиптар из Приштине.
 
Momax gradi svoj objekat kod kvantaške pijace pored tempa, Već imaju oglase na infostudu za tu lokaciju.
Iskren da budem nisam siguran da li je bolje prvo najvljivan xxxLesnina ili momax brend? Ista kompanija dva brenda ali ne znam razliku.

Verujem da će u Ava parku biti najavljena najveći zabavni park i još par prodavnica koje nisu prisutne u Ava parku
Koliko sam ja razumeo i xxxLesnina i momax će biti u okviru istog objekta kod Kvantaša.
 
Мислим да је већ речено ако се не варам, да Бургер Кинг још увек не долази овде зато што франшизно право за овај регион има неки шиптар из Приштине.
Zar ne moze svako da bude vlasnik fransize? Ja, ti bilo ko samo moras da se obavezes da ces otvoriti 5-10 objekata i platiti po 200k eura po objektu. Tako funkcionise u americi. Prema tome nema veze sto taj albanac ima fransizu, moze i neko nas da ima pravo na fransizu i da otvori kad bi hteo. Mozda drugacije funkcionise ovde ne znam
 
Zar ne moze svako da bude vlasnik fransize? Ja, ti bilo ko samo moras da se obavezes da ces otvoriti 5-10 objekata

Могуће, сећам се само да је неко на овом форуму писао да та фирма са Косова има уговор за цело наше подручје, можда инфо није тачна.
 
Могуће, сећам се само да је неко на овом форуму писао да та фирма са Косова има уговор за цело наше подручје, можда инфо није тачна.
Pa nema smisla da ima ugovor a da ne otvara objekte. Ta prica apsolutno ne pije vodu.
 
Могуће, сећам се само да је неко на овом форуму писао да та фирма са Косова има уговор за цело наше подручје, можда инфо није тачна.
Nije tačna. Bucaj je vlasnik za BiH, Crnu Goru i Kosovo*. U Srbiji već posluje AmRest koji je jedan od najvećih franšiza BKa...vlasnici su licence i u regionu...Bugarska, Rumunija, Češka i Slovačka...pa tako imaju pravo i na Srbiju.
 
Vrh