Šta je novo?

Hram Svetog Save

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784273#p784273:1sslfzdc je napisao(la):
Uroš985 » Пет Окт 16, 2020 3:57 pm[/url]":1sslfzdc]Не пале се свеће на полијелеју искључиво у манастирима. У параклису на Православном богословском факултету УБ имамо исту праксу рецимо.
Боже, како мрзим непромишљене и недомишљене коментаре.

А на којој висини је полијелеј у параклису ПДФ? Хоћете да сваких пар сати покретна дизалица пролазе преко каменод пода, да би се палиле и мењале свеће?

У храмовима ове величине полијелеј са свећама просто није разуман избор.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784272#p784272:1sslfzdc je napisao(la):
Vox91 » Пет Окт 16, 2020 3:53 pm[/url]":1sslfzdc]RTS treba da bude sramota. Sputnjik i Kurir prave priloge, a oni ništa. Ovo se gradi da traje 1000 godina, a javni servis to potpuno ignoriše. Neverovatno.
Да, стварно.. ретко да кад помену нешто и у Дневнику, а о специјализованим емисијама да и не говорим.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784279#p784279:1e0hbile je napisao(la):
Аполон » 16 Oct 2020 03:05 pm[/url]":1e0hbile]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784272#p784272:1e0hbile je napisao(la):
Vox91 » Пет Окт 16, 2020 3:53 pm[/url]":1e0hbile]RTS treba da bude sramota. Sputnjik i Kurir prave priloge, a oni ništa. Ovo se gradi da traje 1000 godina, a javni servis to potpuno ignoriše. Neverovatno.
Да, стварно.. ретко да кад помену нешто и у Дневнику, а о специјализованим емисијама да и не говорим.

Најбољу и најсвеобухватнију емисију урадила је управо државна телевизија - ТВ Нови Сад - у јануару 2019. Пред Путинову посету је била снимљена, качили смо је и овде на форуму. Била је до скора доступна на њиховом сајту, а онда је нестала, или барем ја не могу да је нађем.

Поред интервјуа са владиком Стефаном, Мухином, Мананом Поповом, старијим братом Челишев, вајаром Несом, као представник српске стране и нека врста шефа целог градилишта наступао је у тој емисији и млади архитекта/инжењер Никола Обрадовић (ако се добро сећам имена). Тада сам упитао ко је млади господин, и мислим да ми је Диша са форума рекао да је професор Војислав Миловановић оступио од функције протонеимара. Био је ту раније и Ацовић као главни за орнаменте, не знам да ли је он још увек активан. Међутим, већ неко време ни господина Обрадовића не виђам у прилозима, на сликама... што доводи до мог питања:

Ко је тренутно у Храму на челу свих радова? Ко координише, ко је главни? Разумем да је већ пар година владика Стефан ту, и да је он млад човек, али не могу да замислим да се он по природи ствари бави свим тиме. То је увек био неки архитекта или грађевинац. Ко је главни мајстор на Храму?

А РТС заслужује осуду, ништа нису испратили.
 
Nadam se da će Hram imati svoj život kada se završi. Mi se do sada nismo susretali sa ovako velikim hramom, i hramom koji u neku ruku treba da postane nosilac "imidza" SPC. Pored nemerljive duhovne važnosti, Hram treba pretvoriti u institucija samu po sebi. Kao što je Hilandar, naša kontinuirano najstarija "institucija", tako i Hram treba da preuzme taj obrazac. Hram treba da postane centar raznih delatnosti iz oblasti umetnosti, obrazovanja i vere. To već postoji, ali verujem da se mora podići na veći nivo. Često na bogosluženjima u Bg čujem Heruvimsku pesmu sa melodijom Irine Denisove, zašto recimo ne bi moderni pravoslavni kompozitori sastavili muziku za Liturgiju koja bi bila karakteristična samo za Hram, i koja bi odgovarala njegovoj akustici. (i time obeležili osvećenje Hrama). Danas svi znamo pojanje Valamskog manastira, zašto ne bi u budućnosti Hram imao svoj "stil" pevanja, koji bi se oslanjao na vizantijsku tradiciju, ali ipak imao originalnu notu. Čak kada pogledate liturgiju u Hramu Hrista S. u Moskvi, vidite da je liturgija dovedena na najviši vizuelni nivo, da ne kažem da imaju koreografiju Bože me oprosti :D U našim crkvama nekada to ne postoji. Sva paznja je usmerena na molitvu. Što je ispravno, i tako i treba da bude, ali sada Hram sa sobom nosi odredjenu "teatralnost" i dostojanstvo materijalne prirode. Nadam se da me razumete, ne mislim ništa loše...hoću da kažem da Hram sada ne može dozvoliti sebi da ima hiljade kaširanih ikona sa cirkonima sa kojih vise novčanice, sveštenike koji pričaju i šale se tokom liturgije, pojce koji nisu profesionalci itd... To samostalno naravno nema nikakvu vrednost, jer je vrednost Bogu vera u srcu i ljubav prema bliznjem, ali ipak ako smo izgradili hram od 70m i zlatnim mozaicima, moramo se i odnositi prema njemu u tom kontekstu, i naravno sa verom u srcu.
Možda grešim, ali ja sam grafički dizajner po struci, u mom poslu se velika pažnja posvećuje prezentaciji i komunikaciji poruke kroz vizualni identitet. Crkva sada u Hramu može da predstavi svoj plan za budućnost. Gde ona sebe vidi u narednim vekovima i savremenom dobu. Zamislite Hram koji ima svoju izdavačku kuću, ikonopisačku radionicu, pevačko društvo, galeriju, teološko akademsko društvo, zadužbinarsku delatnost itd... Ne kažem da to već ne postoji u nekom obliku, ali verujem da se to može podići na viši nivo.
Naša crkva polako gubi značaj u društvu. Zadnjih decenija se oslanjala na "srpstvo" i nacionalizam, mislim da to više nije moguće. Hram je odlična prilika da Crkva povrati ugled i značaj u društvu, ne nasilno nametanjem preko političke vlasti, već radom i ljubavlju prema svom narodu. Da Hram i Crkva zaista budu na ponos svakom gradjaninu Srb. Šteta ako se sve svede na lepu zgradu da se ku**** pred turistima i da dočekujemo belosvetske političare....Ne znam...
 
Да, што се тиче Богослужења требамо се вратити тамо одакле смо потекли, а то је Света Гора.
То смо ми и то је наша традиција, па самим тим и појање које се негује на Св Гори.
Свака част руским композиторима, али то нема везе са нама, то је више западни утицај
Треба да се вратимо Св Јовану Кукузељу,Св Роману Слаткопојцу, Петру Ламбадарију, Исаији Србину, Николи Србину и другима
То је предањско појање, светоотачко, никада застарело и увек актуелно
Има прегршт Херувимских песама компониваних у свих 8 гласова. Богу хвала што се тиче иконописа, архитектуре враћамо се себи, али је појање на јако ниском нивоу и свело се на свега пар песама
Надам се да ће и за то време доћи
 
Што се руса тиче, лично сам гледао како вежбају за Литургију, као рецимо у војсци када војници вежбају марш и то ме је прилично саблазнило :)
Ми смо балканци и код нас није и не треба да буде све под конац, већ живо и променљиво
Био сам и по Св Гори у манастирима и келијама и морам рећи да смо то ми, и таква је Литургија и код нас, некако слободно без робовања форми
 
Па, и треба да вежбају, а не да се усред литургије ђакони саплићу и да их владика усмерава, и буди, као што се има прилике видети код нас, чак и у саборним храмовима.

Нема то везе с робовањем форми, нити има шта да Вас саблажњава. Реч је о одговорном приступу Богу и светињи Лигургије.

Истина, вежба се и код нас, али недовољно - бар за литургију. За којекакве друге манифестације, међу којима предњачке оне пропагандно-политичког карактера, баш се озбиљно вежба; у нашем приступу таквим догађајима нема ничега „балканског”.
 
Одговоран приступ је у срцу, а не у спољашњој форми која служи само да покаже моћ и силу
То нисмо ми, и треба да се саплићу, живи су људи, а не роботи
Литургија је жива ствар, а не перформанс, а центар је на Жртвенику и у том правцу треба да гледамо
 
Унутрашњост утиче на спољашњост. Форма обично осликава суштину. А где нема форме, често нема ни суштине.

То шта ми јесмо, и нисмо, сложено је питање, и далеко мање важно од тога шта треба да будемо. Да ли заиста мислите да то што јесмо одговара ономе што треба да будемо? Ја не мислим. Аљкави смо, склони немару и јавашлуку, несложни, брзоплети итд. Ако су то те „балканске” карактеристике којима се дичите, и које желите да очувате - то је ваше право, али ја у њима не видим ничега доброг и не желим да оне наставе да „красе” мој народ.

Форма, у руском случају, нија празна, већ углавном осликава суштину, док у нашем случају, њено одсуство није последица наше усресређености на суштину, колико одсуства суштине. Зато просечни руски верник престоји читаво богослужење и активно учествује у њој, док код нас доминиају они који ту дођу на пар минута, упале свеће, и пдродуже даље. Боље је и то него оно што смо имали пре пар деценије, али да је добро - није.

Да се разумемо, поента није да су сви Руси прворазредни верници, нити да су бољи од нас; поента је да ваш коментар о форми и суштини просто не стоји. Када, усред архијерејске литургије, владика мора да усмерава ђаконе, то није само одсуство форме, већ и одраз суштинског проблема.
 
Слажем се да смо аљкави, лењи, немарни, а да се притом величамо као да смо не знам шта
Нисмо се ми сви заједно још увек вратили себи
Ја јесам за ред, али и за слободу, јер слобода је основ свега

Елем, сада прођох поред Храма. На вратима јужне приптате се поставља неки рам
Можда су то мала врата, која је могуће ручно отворити
 

Prilozi

  • IMG_20201016_184332.jpg
    IMG_20201016_184332.jpg
    533,3 KB · Pregleda: 1.858
Не видим какве ово везе има са слободом; богослужење има свој унутрашњи поредак, и бити свестан њега и покоравати му се не значи изгубити слободу - понајмање у оном хришћанском смислу.

Но, добро, вратимо се теми.
 
Метал-детектор и билетарница, кад крену туристи са паркинга на јужној страни, од библиотеке :D
 
Баш хтедог да упитам хоће ли бити детектора.. У таквим временима живимо, шта се може.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784279#p784279:2exe9du7 je napisao(la):
Аполон » Pet Okt 16, 2020 3:05 pm[/url]":2exe9du7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784273#p784273:2exe9du7 je napisao(la):
Uroš985 » Пет Окт 16, 2020 3:57 pm[/url]":2exe9du7]Не пале се свеће на полијелеју искључиво у манастирима. У параклису на Православном богословском факултету УБ имамо исту праксу рецимо.
Боже, како мрзим непромишљене и недомишљене коментаре.

А на којој висини је полијелеј у параклису ПДФ? Хоћете да сваких пар сати покретна дизалица пролазе преко каменод пода, да би се палиле и мењале свеће?

У храмовима ове величине полијелеј са свећама просто није разуман избор.

1. Ja нисам рекао да сам за полијелеј са свећама у Храму. Само сам навео пример који није манастирски.

2. Постоје дугачки штапови са свећицом и оном капицом за гашење свећа којима кадиложигатељи пале и гасе свеће на богослужењима.
Затим мердевине за мењање свећа.
А постоје и системи ужади и точкића да се нека кандила спусте да би се нпр. упалила или угасила, а затим поново подигла на велику висину, на иконостасу нпр.

Боже сачувај, да имамо некакву покретну дизалицу у храму... :lool:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784324#p784324:2t3qkko0 je napisao(la):
Sarajevska » 16 Oct 2020 05:50 pm[/url]":2t3qkko0]Метал-детектор и билетарница, кад крену туристи са паркинга на јужној страни, од библиотеке :D


Ово је наравно била шала, не знам шта је :) Али ми се не допада како изгледа.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784331#p784331:1zqay6sx je napisao(la):
Sarajevska » Пет Окт 16, 2020 6:58 pm[/url]":1zqay6sx]Ово је наравно била шала, не знам шта је :) Али ми се не допада како изгледа.
Није с моје стране, бар за детектор :D Читав дан сам поспан и центар за хумор ми не функционише..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784321#p784321:3ssotyd8 je napisao(la):
Аполон » Pet Okt 16, 2020 5:47 pm[/url]":3ssotyd8]Не видим какве ово везе има са слободом; богослужење има свој унутрашњи поредак, и бити свестан њега и покоравати му се не значи изгубити слободу - понајмање у оном хришћанском смислу.

Но, добро, вратимо се теми.
Преопширна тема за овај форум, а и да не оптерећујемо људе :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784317#p784317:2bbzhghx je napisao(la):
Agiorites » Sub Okt 17, 2020 3:43 am[/url]":2bbzhghx]....

Елем, сада прођох поред Храма. На вратима јужне приптате се поставља неки рам
Можда су то мала врата, која је могуће ручно отворити
....

Logicno je da se montiraju lako pokretna staklena vrata za posetioce. Ko je blesav da drzi onolika vrata hrama otvorena zimi na -10 i pokusava da greje onoliku kubaturu Hrama. Previse je nedovoljno opremljenih onkoloskih odeljenja po Srbiji da bi se jos Irineju grejanje otvorenog prostora placalo.
 
Selakovic izjavio u jutarnjem programu da ce hram biti gotov u decembru
 
Боље да ћуте са тим роковима и да пусте да се ради квалитетно, без збрзавања. Је л неко зна какав је то проблем са подом био?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784496#p784496:1869thv2 je napisao(la):
Плусквамперфекат » 17 Oct 2020 09:46 am[/url]":1869thv2]Боље да ћуте са тим роковима и да пусте да се ради квалитетно, без збрзавања. Је л неко зна какав је то проблем са подом био?

Говорио је архитекта Кошанин у прилозима које смо качили на странама иза. Под је сложен и кад крене да се поставља у централном делу, мора да се постави одједном. Што значи да скеле и лифт не смеју у том тренутку да буду у централном делу. А као што видимо на Агиоритесовој фотки од јуче, скеле су и даље тамо. Свакако децембар звучи много реалније.
 
Vrh