Šta je novo?

Hram Svetog Save

Odnos Svete Sofije i Hrama Svetog Save je u dubini razraden. Nije bez konflkita, naprotiv. Najdirektnju analizu izmedu Svete Sofije i Hrama je dao Aleksandar Ignjatovic 2016 u svojoj sveobuhvanoj kritickoj knjizi o neovizantijskoj umetnosti u Srbiji: ”U srpsko-vizantijskom kaleidoskopu: arhitektura, nacionalizam i imperijalna imaginacija 1878-1941”. http://www.arh.bg.ac.rs/2017/03/02/publ ... ?pismo=lat
Jedan sasvim novi clanak je izasao iz perja Aleksandra Kadijevica 2019 koji nisam jos imao prilike da procitam ali cu ovde staviti link: ”Света Софија у Цариграду као узор српских архитеката новијег доба” http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0350 ... 43215K.pdf
Tema ima svoje autore i tek ce se nastavljati daljom istrazivanjem predmeta - pogotovo posle ovakvih izjava, ruskom pokroviteljstvu i sveukupnom raspletu u pravoslavlju.

Rekoh bi da se Kadijevic i suvise oslanja na spoljasnju funkciju arhitekture a Ignjatovic bolje ukljuci i unutrasnju dimenziju. Svakako najpovoljniji pogled na Hram dao je Pier Paolo Tamburelli, docent na arhitektonskom fakultetu Milano, arhitekturni kriticar, arhitekt i predavac. Za svoj opus je bio ili nominovan znacajnim nagradama ili je ih je dobio. Njegov pogled na hram je nesto sto domaci kriticari nikad nisu uspeli, da pogledaju hram bez ideoloskih i politickih prerasude. Tambureli je analizirao sam gradevinu bez posmatranje narucilaca i ideoloskog tumacenja. Tu slobodu ni Kadijevic ni Ignjatovic a jos manje Pantelic nemaju.
 
Mnogo mi se sviđa novi mermerni pod u odnosu na stari. Deluje svežije, prefinjenije i bolje uklapa boje (bela, siva, crna, žuta) i geometričnost bele fasade naspram zlatnih mozaika.
Stari zeleno crveni, uz svo poštovanje sad deluje malo učmalo, drevno, nerazrađeno.

Nadam se mnogijem adaptacijama i fasade, reljefima i na ivicama zidova, možda i nekim adekvatnim manjim zlatnim ukrasima, ispunjavanjem one ovalne rozete iznad vrata itd. Nikako nisam skroz zadovoljan bojom spojnjih ploča, vertikalnošću a ni plastikom. Grublji kamen mi je mnogo evokativnija tekstura monumentalne zgrade.
Valjda će biti bolje.
Dok je unutra sve perfekcija.
 
IMG_20200822_161824.jpg
 
Evo i eksterijera: :roll:
Izvor: skyscrapercity.com
 
Почело је постављање мозаика на екстеријеру изнад јужног улаза. Јутрос кад сам пролазио постављали су Св. Јована Крститеља, Св. Ермил већ је био ту.
 
Кад се заврше мозаици, шта остаје од радова у храму?

Иконостас, тронови то се ради ван овог рока у септембру/октобру?

Има ли шта још или је храм завршен?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=768954#p768954:qjktyvyf je napisao(la):
Прле » 25 Aug 2020 10:27 am[/url]":qjktyvyf]Кад се заврше мозаици, шта остаје од радова у храму?

Иконостас, тронови то се ради ван овог рока у септембру/октобру?

Има ли шта још или је храм завршен?

Централни велики полијелеј и гомила малих се тренутно израђују, колико смо схватили.

Проскомидија, ђаконикон, бочни простори северне и јужне галерије, степеништа - све то остаје неосликано. Неки од тих делова нису ни предвиђени за живопис, али неки су били предвиђени (прва три наведена). Шта ће бити са тиме - ко зна.

Разни рељефи на екстеријеру - то исто ко зна кад ће и да ли ће.

Врата са бакрорезима, то треба ваљда из Немачке да стигне.

Лифтови су ваљда до сад постављени.

Мермер треба да се стави и на зидове горње галерије, испод оних мозаичних плавих сводова, то је сад све голо.

Има доста посла, од тога ће само нешто бити готово до октобра. Кад Вођа буде рекао да је "Храм завршен", треба знати да је то неистина. Рећи да је нејвећи део посла завршен је већ тачно.
 
Ја мислим да престо, иконостас, тонови морају да се поставе пре пода, тако да би и то требало да буде готово у октобру
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=769027#p769027:2emf9lyh je napisao(la):
Agiorites » 25 Aug 2020 01:53 pm[/url]":2emf9lyh]Ја мислим да престо, иконостас, тонови морају да се поставе пре пода, тако да би и то требало да буде готово у октобру

Агиоритес, не желим да те завитлавам, него озбиљно питање - шта се десило са информацијом коју су имао пре три недеље?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=763473#p763473:2emf9lyh je napisao(la):
Agiorites » 05 Aug 2020 04:45 pm[/url]":2emf9lyh]
Ја имам информацију да ће освећење бити у мају следеће године

Да ли твој извор има неке новије податке?
 
То су речи једног епископа који је тренутно у синоду, а колико знам данас имају седницу па ће се знати да ли ће бити сабора у септембру
Мислим да држава сада форсира да ипак буде освећење у октобру
Патријарх ми је деловао прилично збуњено кад је вођа рекао да је готово све у октобру, чак је у једном тренутку рекао да има још много посла
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=769049#p769049:1zifo9q2 je napisao(la):
Agiorites » 25 Aug 2020 02:48 pm[/url]":1zifo9q2]
Патријарх ми је деловао прилично збуњено кад је вођа рекао да је готово све у октобру, чак је у једном тренутку рекао да има још много посла

И мени је ово запало за око кад сам гледао пренос.

Хвала ти!
 
Hoće vođa da uđe u istoriju po svaku cenu.

I ako završe mozaik, ostaće problem okolnog platoa kojem je neophodna ozbiljna rekonstrukcija, a nešto sumnjam da će uspeti da realizuju arhitektonsko rešenje iz januara i seču drveća.
 
Mislim da od platoa treba napraviti nešto trajno svečano i veliko, a ne neko privremeno rešenje poput ovoga koje je dosad bilo. Ploče ispucale, prljavo, neuredno. Svakkao u to treba biti uključena i biblioteka koja zahteva obimnu kompletnu rekonstrukciju pa čak i udvostručene kapacitete.
Onaj neugledni parohijski dom nije za komentar, a straj me da i patrijaršija neće izgledati ništa bolje...
 
Распеће
 

Prilozi

  • Screenshot_20200825_181546.jpg
    Screenshot_20200825_181546.jpg
    484,8 KB · Pregleda: 1.964
  • Screenshot_20200825_181525.jpg
    Screenshot_20200825_181525.jpg
    393,2 KB · Pregleda: 1.964
Не би било добро да каже да је готово, боље да нађе некако згоднију фразу, типа, довели смо до функционалне употребљивости или слично. Јер ако он каже да је готово (а то значи да он више неће да се ангажује, тј за њега је готово) онда било какав друга акција и радиви ће се дочекивати на нож од стране следбњника.

Мислим, неће то утицати, али зашто да се оштре зуби на храму без потребе.

Осим тога ваља нам послушати патријарха Павла који је рекао да се храм треба градити док има живог иједног Србина.
 
Da li će saditi Mahagoni kad im šuma košta 7,5 miliona evra ?
 
Razumem nameru iza predloženog rešenja platoa, ali nekako mi nema smisla gušiti Hram na taj način. Možda će uživo lepše izgledati, ne znam.
Ja sam uradio na brzaka malu ispravku. Više mi ima smisla da se centralni deo očisti, a da na obodu budu gusti gusti gusti drvoredi koji će zakloniti ružne zgrade i sprečavati buku....i stvoriti neku vrstu zelenog zida oko platoa i Hrama, tako praviti neku intimnu atmosferu zaklonjene bašte, oaze. Prostor nije toliko veliki kao na renderu što se prikazuje. A plus dodatno ga zatrpavati drvećem nema smisla. Ako posmatramo da prostor ispred Hrama predstavlja "produženu" pripratu, i da može biti u funkciji većih okupljanja ispred, zašto ga zaklanjati. A "zeleni prsten" okolo će ugušiti hladnoću platoa, plus se mogu na obodima dodati klupe i ostali sadržaji. Nemam pojma, ali meni lično je bolje da postoji velika površina ispred Hrama...Plus računajte i na to kako će godine i nebriga uticati na plato...sve je lepo na renderu i dok je novo... nesam školovala, tako da oprostite ako pričam gluposti :lol:
 
Vrh