BEOGRADSKE PRIČE Drevni izvori na Terazijama
Z. Nikolić | 04. jul 2014. 10:30 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... Terazijama
Ispod hotela „Moskva“ i danas se kriju tajni vodotokovi. Prilikom izgradnje početkom 20. veka voda se isprečila pred graditelje
MADA je mesto na kojem je počela izgradnja hotela „Moskva“, 1905. godine bilo ubedljivo najlepše na Terazijskom platou, građevinari su već na početku imali grdne muke i probleme. Čim je počelo kopanje temelja, ispostavilo se da je tlo veoma nepogodno za ovaj posao.
Kako je zabeležio hroničar Dimitrije Đorđević, tu se nalazio debeo sloj nepropustljive ilovače, i izvor podzemne vode.
Duboki temelji
- Što su dublje kopali, bilo je sve teže i sve skuplje - beleži Đorđević. - Kada su radovi počeli u martu 1905, veliki broj Beograđana dolazilo je da gleda izradu osnova za buduće zdanje. U temelj su postavljene 82 drvene grede duge po pet metara i debele po 30 centimetara, 30 vagona varenog gvožđa u šipkama, dugim devet metara, kao i 10 vagona tvrdog ripanjskog granita i mermera. Preko svega toga postavljena je betonska ploča debela 2,2 metra.
Na toj ploči nazidana je palata „Rosija“ čiji deo je bio hotel koji je od tada nosio ime „Moskva“. Na tom mestu je pre izgradnje ovog hotela bio han koji su zvali „Velika Srbija“.
Po svemu sudeći, vode koje su izvirale ispod današnje „Moskve“ nekada su se slivale niz Prizrensku ulicu i nalivale bare koje su se nalazile na Zelenom vencu. Po izgradnji hotela, taj problem je rešen na drugačiji način.
Ekipa „Beogradskih priča“ sišla je ispod hotela, uz pratnju stručnjaka koje je predvodio tehnički menadžer „Moskve“ Milan Pantelić.
- Sada ispod hotela postoje automatski sistemi za pretakanje - objašnjava Pantelić. - Postoji centralni, sabirni bunar, a sa njim još dva koja se nalaze ispod građevine hotela. Svaki bunar ima po dve pumpe koje izvlače vodu i prebacuju je u kišnu kanalizaciju.
Kako objašnjava naš domaćin, dve pumpe su instalirane tako da jedna stalno radi, a druga je rezervna, da bi bila aktivirana ukoliko se prva pokvari.
UVEK ISTI PROBLEM
DOK predradnik tehničke službe Goran Stefanović uredno proverava rad pumpi u bunaru, stručnjaci nam objašnjavaju da je ovakav sistem „borbe“ sa podzemnim vodama ispod „Moskve“ ugrađen još 1974. godine.
- I ranije su se naši prethodnici borili sa ovim problemom, to je sigurno - zaključuje Pantelić. - Međutim, jasno je da je naša tehnologija moćnija, ali nesporno je da su se i oni snalazili i vešto očuvali hotel od podzemnih voda.
Uostalom, velike kiše i poplave koje su nedavno zahvatile Srbiju, hotel „Moskvu“ su ostavile netaknutim, jer sistem za odvođenje podzemnih voda već decenijama besprekorno radi.
TURSKO IME
„DUŽ zidanog vodovoda koji je uzimao vodu iz mokroluških izvora, Turci su na izvesnim daljinama zidali kule, na koje su vodovodnim cevima izvodili vodu da bi ona dobijala viši skok za svoj dalji tok“, beležio je književnik Milan Milićević.
- Jedna od takvih kula bila je postavljena na mesto gde je sada Terazijska česma. Pošto su Turci te kule za vodu zvali „terazije“, ovaj trg je tako i dobio ovaj naziv.