Šta je novo?

Grejanje (Gas, TA peći, Norveški radijatori tj konvektori, pelet, klima..)

Ono sto ja znam su zgrade gde svaki stan ima svoj gasni kotao, pa placas onoliko gasa koliko potrosis, slicno kao struju.
 
@Reza, neverovatno ali zaista ima firmi koje u Beogradu daju uslugu grejanja doduse koliko sam do sada procitao o tome dosta neuspesno!
Evo nekih linkova:
https://www.novosti.rs/vesti/beograd.74 ... ivatnicima
https://dostaje*******ilo.rs/blog/2017/10/20/ ... -kriminal/
https://www.blic.rs/vesti/beograd/folk- ... je/bvrwppq

Kako je sve to organizovano i kako se sprovodi nije mi bas najjasnije.

Ja sam kod mene u zgradi (15 stanova) svojevremeno pokusao da uradimo nesto slicno odnosno kako je u zgradi bila napravljena podstanica za daljinsko grejanje ali tada nismo bili prikljuceni na Beoelektrane (ah ti investitori!) probali da vidimo mogucnost da kupimo jedan gasni kotao i jedan prikljucak na gasnu mrezu, za celu zgradu, koga bi prikljucili na podstanicu i sami se grejali. Takva mogucnost je postojala samo teoretski a prakticno je bila neizvodljiva: Srbija gas je odbila tu mogucnost jer su rekli da gas potrosen mora da se plati a ako se ne plati potrosen gas oni ga iskljucuju sto bi znacilo da ako neki stanar ne plati onda moramo mi ostali za njega da platimo jer Srbija gas izdaje jedan racun po prikljucku i da ne zele da oni salju racune za placanje po stanovima. Sledeci problem je bio da bi zgrada (stambena zajednica) morala da se registruje kao distributer toplotne energije kako bi uopste mogla da sklopi ugovor sa njima, zatim problem ko bi bio u zgradi zaduzen za rad kotla i podstanice i kako bi se sve to odrzavalo, da dalje ne nabrajam od te ideje smo odustali!!!
 
To se može rešiti prepaid naplatom. Naravno i to nosi rizike ali je bar rizik od isključenja i neplaćanja smanjen.
Tu možda ima i onoga: nekima je stan ušuškan pa ga zagrevaju oni okolo a on ga dogreva jednim norveškim radijatorom ili inverterom. On pbjektivno nema interes da uvodi gas. Tako da je najbolje ako već ne može u toj zgradi svako da dobije kotao onda da se omogući onima koji neće da ne budu u sistemu. Ali tako da je naknadno uključenje moguće kad se predomisli ili proda/izda stan nekome ko hoće.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=820853#p820853:1hl02tin je napisao(la):
termicar » Sub Feb 06, 2021 5:17 pm[/url]":1hl02tin]

Ja sam kod mene u zgradi (15 stanova) svojevremeno pokusao da uradimo nesto slicno odnosno kako je u zgradi bila napravljena podstanica za daljinsko grejanje ali tada nismo bili prikljuceni na Beoelektrane (ah ti investitori!) probali da vidimo mogucnost da kupimo jedan gasni kotao i jedan prikljucak na gasnu mrezu, za celu zgradu, koga bi prikljucili na podstanicu i sami se grejali. Takva mogucnost je postojala samo teoretski a prakticno je bila neizvodljiva: Srbija gas je odbila tu mogucnost jer su rekli da gas potrosen mora da se plati a ako se ne plati potrosen gas oni ga iskljucuju sto bi znacilo da ako neki stanar ne plati onda moramo mi ostali za njega da platimo jer Srbija gas izdaje jedan racun po prikljucku i da ne zele da oni salju racune za placanje po stanovima. Sledeci problem je bio da bi zgrada (stambena zajednica) morala da se registruje kao distributer toplotne energije kako bi uopste mogla da sklopi ugovor sa njima, zatim problem ko bi bio u zgradi zaduzen za rad kotla i podstanice i kako bi se sve to odrzavalo, da dalje ne nabrajam od te ideje smo odustali!!!

Ja sam i tako nešto kontao ali mi uošte nije jasno kako je to planirano. Kod inestitora agenti prodaje samo ponavljaju grejanje po utrošku ali kako je to organizovano oni kažu da nemaju informacije. A u pitanju je zgrada u Beranskoj gradi Vukša Inženjering. A Voždovačka toplana je 300m odatle, zar je priključak toliko skup? ovo je onda prevara u najavi?
 
@Reza, na zalost to sto je toplana blizu ne igra nikakvu ulogu u ceni prikljucka za grejanje! Za zgradu u kojoj zivim (5 spratova, 15 stanova, toplovod je prosao ispred same zgrade na 3m) ukupna cena je bila oko 2,5 miliona RSD ili oko 21,000 EUR. U tu cenu je usla i ugradnja kalorimetara za merenje i naplatu po utrosku ali bez podstanice za grejanje koja je srecom bila vec ugradjena u podrumu zgrade kao i razvedeno grejanje sa radijatorima po svim stanovima.

@Tragac, zbog cene gasnog prikljucka koja je bila oko 1,500 EUR (ne secam se tacno) po stanu plus cena gasnog kotla po stanu plus prerada postojeceg razvoda, sto sve zajedno prevazilazi cenu koju su stanari bili spremni da plate, pokusali smo da probamo da idemo na samo jedan prikljucak za gas na koga bi prikljucili kotao za celu zgradu a raspodelu naplate utrosenog gasa smo mislili da napravimo prema povrsini stanova. Tada sam cuo da su to uspeli u nekim drugim gradovima ali i u nekim zgradama u Beogradu. Nakon raspitivanja dobio sam (doduse neproverene) informacije da to bi to mozda moglo kod BeoGas-a ali kod Srbijagas-a to ne moze. Na kraju smo se prikljucili na Beoelektrane jer nismo mogli drugacije.
 
Hm, sad mi sve to deluje sumnjivo. Znači to se verovatno organizuje tako da stanari plaćaju nekoj firmi tlotnu energiju a ona plaća gas Srbijagasu. Bilo kakvi problemi sa tom firmom znače hladne radijatore za stanare + neke višemilionske dugove. Pročeprkao sam po gradjevinskoj dozvoli, projekat za grejanje je radila firma Cyrus energy a na njihovom sajtu vidim da se bave distribucijom gasa. A sajt, samo osnovni home page radi sve ostalo 404 greška. au.

A imaju neke dobre stanove. Šteta.
 
@Reza, najbolje je da se raspitate gde se nalazi vas izvor toplote/kotao tj. da li svaki stan ima svoj kotao ili imate jedan centralni koji greje sve stanove. Ako je samo jedan za sve stanove ko je vlasnik tog kotla i ko ga odrzava i radi sa njim. Kada to saznate onda ce vam sve biti jasnije.

Sto se naplate prema utrosku tice, ovo je iskustvo sa Beoelektranama, ono radi po principu da svaki stan ima svoj kalorimetar na ulazu u stan a taj kalorimetar odrzava i ocitava neka firma koja ima ugovor sa Beoelektranama. Naplata je sledeca: Beoelektrane imaju svoj kalorimetar na ulazu u zgradu i na bazi njega ona daje ukupnu cenu za zgradu a firma koja ocitava vrsi raspodelu tog iznosa na bazi ocitanog kalorimetra po stanu i daje taj izvestaj na bazi koga se vrsi obracun i u vasim racunima preko infostana vi dobijate koliko treba da platite. Usluga ocitavanja je 20 EUR po sezoni i stanu koju svaki stan pojedinacno placa toj firmi, postoji i jos jedan trosak a to je bazdarenje kalorimetra koje se radi jednom u 5 godina i koje kosta 100 EUR.

Nase iskustvo je za sada (posle 3 sezone) pozitivno tj. racuni su manji nego da placamo po kvadratu. Postoji i drugi nacin a to su meraci postavljeni po radijatorima ali o tome nemam iskustva osim nekih prica koje sam cuo i koje su dosta nepovoljne. Taj drugi nacin se uglavnom primenjuje na mestima gde nije moguce ugraditi kalorimetre tako da mere utrosak po stanu.
 
Pozdrav svima, vidim da postoje razna iskustva što se tiče grejanja, pa verujem da mi neko može pomoći. Naime, istražujem koje mi je najbolje za grejanje malog lokala površine 20 kvadrata. Trenutno taj posao radi TA peć i nema govora o njenoj efikasnosti. Međutim, ubija me račun za struju :D pošto je jednotarifno brojilo, zimi račun zna da ode i do 10.000din. Problem je što je u pitanju mala radnja i vrata se stalno otvaraju kako kupci ulaze i izlaze i vrlo brzo se rashladi. Gledao sam inverter klime, deluje mi da se to isplati, ali mesto gde trenutno stoji klasična klima je dijagonalno u odnosu na ćošak gde stoji radnica, a između nje i klime se nalaze rinfuzna stakla koja idu do 1,7m u visinu tako da vazduh iz klime ne može direktno i brzo da stigne do radnice.

Da li uopšte postoji neko rešenje koje nije TA peć? Ili je rešenje prelazak na višetarifno brojilo uz zadržavanje TA peći.
 
Vazdušna zavesa uz smanjenje % napunjenosti TA peći i manje izduvavanja. Ako je cilj zagrejati samo radnicu, možda bi čak i mala plinska peć bila adekvatna zamena. To svakako zavisi i od tipa robe koji se tu prodaje - da li je zapaljiva, da li joj smetaju visoke temperature, kao i koliko je prostor požarno bezbedan.
 
Pa generalni treba grejati ceo prostor. Prodaje se mesovita roba, sto rinfuzna sto pakovana tako da moze da podnese neke optimalne temperature. Plin bih izbegao.
 
Postovanje svima
Renoviramo kuću pa je potrebno i grejanje. Šta je vaša preporuka, šta staviti? Razmišljamo da stavimo kotao na gas i drugi kao alternativu na struju/cvato gorivo. Kuca je sa dobrom izolacijom i dobrim PvC prozorima. Kuca je u osnovi 100 kvadrata (300 ukupno)
 
Kotao na gas, ubedljivo.
E sad da li ce ga biti i koja ce biti cena ne moze niko znati.

Samim tim si resio i toplu vodu u bojleru i plin za kuvanje.
 
Postovanje svima
Renoviramo kuću pa je potrebno i grejanje. Šta je vaša preporuka, šta staviti? Razmišljamo da stavimo kotao na gas i drugi kao alternativu na struju/cvato gorivo. Kuca je sa dobrom izolacijom i dobrim PvC prozorima. Kuca je u osnovi 100 kvadrata (300 ukupno)
Sta imas od grejnih tela? Ako ides renoviranje od pocetka, a imas krstenu izolaciju i PVC razmisli o toplotnoj pumpi u kombinaciji sa fancoilerima ako ne i instalacija podnog grejanja. Sve zavisi od tvojih finansija
 
Ja sam i tako nešto kontao ali mi uošte nije jasno kako je to planirano. Kod inestitora agenti prodaje samo ponavljaju grejanje po utrošku ali kako je to organizovano oni kažu da nemaju informacije. A u pitanju je zgrada u Beranskoj gradi Vukša Inženjering. A Voždovačka toplana je 300m odatle, zar je priključak toliko skup? ovo je onda prevara u najavi?
Kada se grejanje plaća po utrošku onda se utrošak meri kalorimetrima, kao i u modernim zgradama priključenim na toplane.
Toplane su lopovi poprilični - grejni dan traje samo 06h - 22h - kad kupujete privatno energiju možete da podesite timer da se gasi kad ste na poslu, a da se upali kad dođete.
Kod toplane to nije moguće jer će vam noću biti hladno ako ne postignete temperaturu tokom dana.
 
@Reza, neverovatno ali zaista ima firmi koje u Beogradu daju uslugu grejanja doduse koliko sam do sada procitao o tome dosta neuspesno!
Evo nekih linkova:
https://www.novosti.rs/vesti/beograd.74 ... ivatnicima
https://dostaje*******ilo.rs/blog/2017/10/20/ ... -kriminal/
https://www.blic.rs/vesti/beograd/folk- ... je/bvrwppq

Kako je sve to organizovano i kako se sprovodi nije mi bas najjasnije.

Ja sam kod mene u zgradi (15 stanova) svojevremeno pokusao da uradimo nesto slicno odnosno kako je u zgradi bila napravljena podstanica za daljinsko grejanje ali tada nismo bili prikljuceni na Beoelektrane (ah ti investitori!) probali da vidimo mogucnost da kupimo jedan gasni kotao i jedan prikljucak na gasnu mrezu, za celu zgradu, koga bi prikljucili na podstanicu i sami se grejali. Takva mogucnost je postojala samo teoretski a prakticno je bila neizvodljiva: Srbija gas je odbila tu mogucnost jer su rekli da gas potrosen mora da se plati a ako se ne plati potrosen gas oni ga iskljucuju sto bi znacilo da ako neki stanar ne plati onda moramo mi ostali za njega da platimo jer Srbija gas izdaje jedan racun po prikljucku i da ne zele da oni salju racune za placanje po stanovima. Sledeci problem je bio da bi zgrada (stambena zajednica) morala da se registruje kao distributer toplotne energije kako bi uopste mogla da sklopi ugovor sa njima, zatim problem ko bi bio u zgradi zaduzen za rad kotla i podstanice i kako bi se sve to odrzavalo, da dalje ne nabrajam od te ideje smo odustali!!!
Kada se pribavite licencu za distribuciju toplotne energije (ne znam može li stambena zajednica kao pravno lice da bude nosilac licence ili mora DOO, AD i sl.),
možete organizovati naplatu preko infostana (oni angažuju izvršitelja ko ne plati).
Problem je što su im visoke provizije od 1% - 12% u zavisnosti od iznosa koji naplaćuju, Vama se verovatno ne isplati jer je mala zgrada.
 
Da li Vam je poznato ko je distributer gasa za grejanje domaćinstava na Novom Beogradu ?
Zvao sam Opštinu uputili su me na Ministarstvo energetike, zvao sam Ministarstvo rekli su mi da napišem mail ... u prevodu neću od njih ništa doznati.
 
Da li Vam je poznato ko je distributer gasa za grejanje domaćinstava na Novom Beogradu ?
Zvao sam Opštinu uputili su me na Ministarstvo energetike, zvao sam Ministarstvo rekli su mi da napišem mail ... u prevodu neću od njih ništa doznati.
Koliko znam bajatoviceva privatna firma, tj nekoga od njegovih partnera. Zato i kriju.
 
Zvaću ih da pitam, mada nisu jedini.
U Zemunu je direktno Srbijagas, u nekim Opštinama je i Cyrus energy.
 
Da li neko zna kako se na infostanu racuna stavka grejanje Instalisana snaga koja se placa preko cele godine, prepostavljam da je ta cena fiksna posto mi je cele godine ista cena i da zavisi od kvadrature grejne povrsine.

Na sajtu infostana https://infostan.rs/cenovnik/ nasao sam ovu stavku
01.11.2021.Грејање према потрошњиЈКП „Београдске електране”Инсталисана снага 11,62 дин/kWh дневно
Инсталисана снага 1,24 дин/м2 дневно
Утрошена топлотна енергија 7,00 дин/kWh дневно
10%
Al mi se nikako ne poklapa sa mojom kvadraturom stana i koliko mi je na racunu.
 
Da li neko zna kako se na infostanu racuna stavka grejanje Instalisana snaga koja se placa preko cele godine, prepostavljam da je ta cena fiksna posto mi je cele godine ista cena i da zavisi od kvadrature grejne povrsine.

Na sajtu infostana https://infostan.rs/cenovnik/ nasao sam ovu stavku
01.11.2021.Грејање према потрошњиЈКП „Београдске електране”Инсталисана снага 11,62 дин/kWh дневно
Инсталисана снага 1,24 дин/м2 дневно
Утрошена топлотна енергија 7,00 дин/kWh дневно
10%
Al mi se nikako ne poklapa sa mojom kvadraturom stana i koliko mi je na racunu.
Pogledao sam kod mene na racunu, fiksna stavka je 3,67 kw ( u koloni Količina) i to se mnozi sa kolonom (cena JM bez pdv-a).
E, sad, na računima se ova druga kolona menja. Uzeo sam nekoliko zadnjih racuna i uvek je ili 316 ili 320. Prvo sam pomislio da je bilo poskupljenje😀, al je npr. decembar jeftiniji od novembra. Pada mi na pamet da je broj dana u mesecu razlog razlici u vrednosti.
 
Poslednja izmena:
@srdjanprpa
Racun za grejanje "kasni" jedan mesec. Zbog obracuna grejanja, u racunu za infostan za mart je potrosnja grejanja za februar. Ne znam da li tako racunaju i instalisanu snagu.
20230123_214635.jpg

S vrha na dole, oktobar, novembar, decembar
 
Da znam da grejanje kasni jedan mesec, al kolicina (2 kolona) isntalacione snaga je uvek ista, kod tebe je 3,67, kod mene 2,18, to mi nije jasno kako su izracunali, a cena izgleda da ima razlike u danima, Oktobar ima 31, Novembar 30, Decembar 31, mada mi nije jasno kako je u Novembru skuplje a ima manje dane.
 
Instalisana snaga nema veze sa kvadraturom nego sa "količinom" radijatora, tj. koliko maksimalno možeš grejanja da dobiješ/uključiš.

Ako bih objašnjavao na primeru zvučnika, to bi bilo ona snaga koja je potrebna da odvrneš na maks zvučnike. Imaš na računima za struju isto tu stavku, i ona je kad se saberu maksimalne snage svih utikača pa dobiješ neku cifru.
 
Vrh