Šta je novo?

Gradske fontane i javne česme

Izvor: B92.net

Beograd dobija još jednu fontanu

Na Cvetnom trgu u Beogradu biće izgrađena fontana koju će donirati kompanija "Voda Voda".

Ugovor o donaciji fontane potpisali su u Starom dvoru zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, kreator brenda "Voda Voda" Vojin Đorđević i generalni direktor te kompanije Dejan Margetić.

Vesić je u ime Skupstine grada Beograda zahvalio kompaniji "Voda Voda" što su se odazvali pozivu da učestvuju u akciji izgradnje 54 fontane u Beogradu.

Podsetio je da je prošle godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio da se u Beogradu izgradi 50-ak fontana.

"Mi smo uradili analizu gde je sve moguće izgraditi fontane i počeli smo sa realizacijom ove ideje. Do sada je izgrađeno nekoliko fontana, a prva je fontana u ulici Strahinjića bana", rekao je Vesić.

Osim toga, naveo je da je jedna fontana izgrađena i u dvorištu Prihvatilišta za decu u Ulici Živka Davidovića, koje je otvoreno 25. februara.

Trenutno se projektuje novih 11 fontana, a jedna od njih će biti kod Bogoslovije gde će se nalaziti i jedna umetnička skulptura, rekao je Vesić i dodao da će ta fontana biti donacija Naftne industrije Srbije.

"Neke fontane će biti finansirane iz budžeta, a za neke ćemo tražiti donatore. Drago nam je što je 'Voda Voda' prva kompanija koja se javila da donira fontanu", rekao je Vesić i dodao da će fontana na Cvetnom trgu biti prelepa.

Vrednost donacije je oko 150.000 evra, istakao je i zahvalio kompaniji "Voda Voda" što deo svoje zarade ulaže u društveno odgovorne projekte i Beograd.

Vesić je pojasnio da fontana na Cvrtnom trgu neće biti velika kao ona na Slaviji, ali će biti fontana kakve u Beogradu nema, a kakve su u svetu sada popularne - parterna fontana po kojoj će ljudi moći da hodaju.

Vesić je još jednom zahvalio kompaniji "Voda Voda" jer su uradili dobru stvar za Beograd i pozvao ih da u skladu sa svojim mogućnostima nastave da pomažu grad, a druge kompanije koje posluju u glavnom gradu da slede njihov primer.

Kreator brenda "Voda voda" Vojin Đorđević je rekao da, kada su dobili mogućnost da budu deo modernog razvoja Beograda tako što će donirati jednu od 54 fontane, uopšte nisu imali dilemu da žele da budu uključeni u to.

"Za mene su fontane simbol sreće. One predstavljaju nešto što prevazilazi pojam ulepšavanja gradova jer su pre svega izvor vode, a voda je izvor života", rekao je on.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1510874
 
Lazovcina jedna fontana u zivka davidovica je obnovljena postojala je mislim da se zove barska flora ...
 
Perpetum mobile. Napravimo fontanu u koju će se ubacivati novčići od kojih ćemo praviti nove fontane. Broj fontana će se povećavati eksponencijalno.
 
Ove godine jedna fontana, sledeće godine 3, pa onda 6, pa onda 12, pa onda 24(kao nečiji broj stanova) fontana pa onda 48, pa.. 96, 192, 384 što je već veoma ozbiljan broj, zamislite te silne drugove koji grade fontane svuda po gradu i ste silne strance koji trče da u svaku ubace po neko milionče evrića! predlažem da odmah zatvorimo slaviju kako bi omogućili ljudima da priđu fontani u centru! tolika fontana može i miljardu godišnje da prizove! i onda odmah sl godine gradimo jedno... koliko god!
 
Fontana cesma ispred beogradjanke je zamisljena da se u nju ubacuju pare od kojih bi se pravile cesme prototip prve bg cesme stavljen je na ulaz u bezistan sa teraziske strane ...
 
Proradile cesme i fontane stiglo proljece ...
 
Ukradeno 12 mlaznica sa fontane „Vukov spomenik”

JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” podnelo je krivičnu prijavu protiv NN lica koja su sa fontane „Vukov spomenik” ukrala 12 mesinganih mlaznica, težine oko sedam kilograma, u noći između ponedeljka i utorka. Nadležne ekipe Odeljenja održavanja gradskih fontana JKP BVK i dalje kontrolišu opremu na ovom beogradskom vodoskoku koja je i dalje funkciji.

Vrednost načinjene materijalne štete iznosi oko 900.000 dinara.

Ovo nije prvi put da su nepoznati počinioci krađom mlaznica oštetili fontanu „Vukov spomenik” i pritom naneli veliku materijalnu štetu. Prethodnih godina ova fontana nekoliko puta bila je na udaru vandala, poslednji put 2016. godine kada su ukradene 24 mesingane mlaznice.

Isto oštećenje naneto je u junu na fontani „Pošta” (Takovska ulica) sa koje je ukradeno 20 mlaznica.

izvor: beograd.rs
 
Pa kada se toliko kradu te mlaznice pravite ih od gvozdja (plastike) pa niko nece da ih dira. I koja je to svemirska tehnologija obrade kada se vrednost ugradjenog mesinga sa malo busenja i tokarenja materijala podigne vise od sto puta. ( da tu neko nekog ne udara po usima?? jbg kumova radionica pravi mnogo dobre mlaznice :laugh: )
 
"Beograd dobija još pet fontana:
Raspisan tender za izradu projektne dokumentacije"

1. kružni tok kod opštine Novi Beograd
2. skver Ruzveltove, Kneza Danila i Dalmatinske
3. ugao Mileševske i Cara Nikolaja
4. skver Palmotićeve i Džordža Vašingtona
5. skver kod Deligradske i Tiršove

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1585988
 
2. skver Ruzveltove, Kneza Danila i Dalmatinske
Ova lokacija je blago u strani, ne znam kako će se uklopiti fonatana, mada svakako bolje od one nesrećne trafike.
Slikaću sutra kad budem prolazio.
 
Нека буде и хиљаду водоскока у целом Београду, али шта значи додавање водоскока у Старом граду, Врачару који већ имају највише водоскока, а примера ради један Вождовац нема ниједну или преко десет тргова и платоа великог модерног врта на Савској обали Новог Београда, цео западни Нови Београд са 100. 000 становника нема ни један једини водоскок, али и други делови нараслог нам града....
 
Negde sam citao da je i u planu nova fontana na Adi Ciganliji.
 
Opa,jel to stiže fontana na Bogosloviju?
148cbdbc2324f65b926aac9743b59b8d.jpg
ff9bea883fb17ec78e2aeed9e256ef9e.jpg


Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Ja se izvinjavam za neobaveštenost.Kada sam video radove prvo mi je fontana pala na pamet,nekako mi je ovaj kružni tok delovao kao zicer za zamenika.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
U Požeškoj na Banovom brdu, ispred dva butika, dve fontanice i jedna javna česma. Dok ih vredni stanari nisu obojili u nebesko plavo i ličile su na nešto, a sada... doduše i presušile su. Kako god, podnošljivije su od one važne na Slaviji.

Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 1
 
Ne znam zašto na ovoj prvoj piše "voda nije za piće"? Sve i da radi, ne znam na koji način bi pio, bez da zagnjuriš glavu ko govedo.
 
Vrh