Šta je novo?

Gradske fontane i javne česme

Да ли ће и ти будући водоскокчићи бити штанцовани у сивим тоновима као 99 % досадашњих. Та владајућа симфонија сивила би могла да се ублажи са мало цвећа поред басена са водом. Мали трг у Кнез Михајловој поред водоскока изгледа изузетно туробно у сусрету сивих гранитних плоча и сивих фонтана без икаквог растиња у кругу од двадесетак метара. Слично је и са водоскоком код храма и са оним у Ташмајданском врту, где су уместо травњака са цвећем како је било предвиђено ставили бетонске коцкице, наравно сиве као и басен водоскока.И онај на Пашићевом тргу и код Музеја Југославије и код главне поште и на тргу у Земуну, да не набрајам више, све сив до сивог.

Изузетак од тог сиво обојеног правила је водоскок са плавим плочицама код стадиона Таш који је тек што је по ко зна који пут обновљен прошле године уочи неког скупа, тренутно скривен пијачним тезгама и још неколико на Новом Београду.
 
I Nedeljnik se u prethodnom broju bavio prvenstveno fontanama, spomenicima. Jedan od sagovornika je bio i kolega Dejan urednik Beobuild vesti.

Izvor: Nedeljnik.rs

Dobošarstvo fontanotabloidnog gradouređivanja

O arhitekturi Beograda sve manje se pitaju arhitekte, a tek ne njegovi stanovnici, već se odluke o novim zgradama, spomenicima, fontanama, jarbolima donose bez dogovora, dijaloga i javne rasprave. Čak ni kritike ni polemike koje se vode oko novijih graditeljskih poduhvata ne dotiču mnogo one koji odlučuju o tome kako će izgledati Beograd. A to sve urušava postojeću arhitekturu grada, načetu još devedesetih.

Zgrada tehničkih fakulteta jedna je od najlepših u Beogradu, simbol grada, i za nju je, u konkurenciji sa više od 50 zgrada u anketi Nedeljnika “Koja zgrada u Beogradu je najlepša?”, glasao najveći broj učesnika (pogledaj podtekst). U toj zgradi nalazi se, između ostalih, slučajno ili ne, i Arhitektonski fakultet. Tamo se obrazuju arhitekte, stručnjaci za arhitekturu. Naziv je potekao iz grčkog jezika od reči “arhi” što znači “nad” i “tekton” što znači graditelj i označava nekoga ko je iznad običnog graditelja, ko spaja nauku u umetnost.

Ali o arhitekturi Beograda sve manje se pitaju arhitekte, a tek ne njegovi stanovnici, već se odluke o novim zgradama, spomenicima, fontanama, jarbolima donose bez dogovora, dijaloga i javne rasprave. Čak ni kritike ni polemike koje se vode oko novijih graditeljskih poduhvata ne dotiču mnogo one koji odlučuju o tome kako će izgledati Beograd. Kao da Beograd pre njih nije ni postojao. A to sve urušava postojeću arhitekturu grada, načetu još devedesetih, kažu arhitekte – dakle oni koji se razumeju.

Put do simbola u arhitekturi je složen, i retke se građevine uzdignu na tu srećnu ukrsnicu stvaralačkog nadahnuća, tehnološkog proboja, konstruktorske invencije, vešto iskorišćene lokacije, i, što je najvažnije, opšteg prihvatanja u javnosti, objašnjava Slobodan Giša Bogunović, filozof i teoretičar arhitekture.

“Ovde, inače, imamo primere da se nove i skupe građevine apriori proglašavaju simbolima Beograda. To se, u maniru Kralja Ibija, ‘onako sune u masu pa kako padne… Nekako krene od nama ka njima…’. Ali neće, ne ide tako. Gromko najavljivan simbol nije postao ni Most na Adi, ni fontana na Slaviji, niti će ‘Beograd na vodi’, sve sa svojom kulom. Naivnost simboličkih htenja ide, naime, u korak s prihvaćenim političkim modelom dekorativizacije stvarnosti, i sve je to, nažalost, plod površnosti i analfabetizma naših gradotvoraca”, priča Bogunović za Nedeljnik.

Sve promene u glavnom gradu Srbije – počevši od projekta “Beograda na vodi”, rekonstrukcije centralnih ulica i trgova, najavljene 54 fontane – sa sobom neizostavno nose i pitanje potencijalnog narušavanja “duha Beograda”. A Beograd je inače jedan od gradova koji je najviše puta rušen u svojoj istoriji i koji je isto toliko puta iznova građen. Ipak, ima svoje simbole u arhitekturi. U pokušaju stvaranja nekih novih simbola, iznutra se urušava ono što je stvarano i preživelo mnoga rušenja kroz istoriju.

“Kao što tabloidi nemaju veze sa ozbiljnim novinarstvom, tako se i senzacionalizam dekorativnog tipa u umetnosti i arhitekturi uglavnom svuda manifestuje kao kič. Niko se ne zalaže za uspostavljanje komesarskih represalija nad lošom arhitekturom, koja cveta širom starog Beograda s njenim belim neoklasicističkim pročeljima, zašećerenim balustradicama, ljupkim timpanonima i opštim pozivom na dopadanje na prvu loptu, kao što, naravno, niko ne može starletama braniti da izgledaju kako izgledaju, ali kič izvesno ima upliva na društveni identitet i jeste poguban za stanje i budućnost nacije”, kaže Bogunović.

“Taj identitet se već poznaje, i pored sve slobode rada palcem pri menjanju TV kanala. Na stranu što je sve manje onih koji upotrebljavaju palac kao spoljašnji instrument mozga, i sve će ih biti manje nastavi li se ovako. Krunski protivargument producenata i tvoraca kiča jeste onaj: ‘Gospodo, ne sviđa vam se, promenite kanal.’ Ali stvari u urbanizmu i arhitekturi uopšte nisu tako jednostavne. Znate, tu se kanal teško menja i emituje se ponekad čitavim naraštajima”, opominje Bogunović.

O tome kako se sve te nove građevine, spomenici, fontane… (ne) uklapaju u postojeću arhitekturu i izgled Beograda i koliko ruže prestonicu, Dejan Krajinović, urednik portala Beobuild.rs, konstatuje da se novi projekti u gradu, nažalost, sprovode bez ikakvog dijaloga sa stručnom javnošću i u otvorenom sukobu sa zainteresovanim delom građana.

“Primetan je nedostatak plana i stihijski pristup stvarima, kao i visok stepen nekompetencije, čak i kada se radi sa najboljim namerama. Ima i pozitivnih primera, ali kada govorimo o projektima ulepšavanja grada, mora postojati zdrav kontekst i racionalna mera. Spomenici, umetničke skulpture i fontane su dobrodošli elementi javnog prostora, ali ako proizvode ovako oštre podele u javnosti, onda stvari gube smisao i vrše kontraefekat. Neuralgična tačka je i Zavod za zaštitu spomenika, u koji više niko nema poverenja i čiji rad se mora preispitati”, kaže Krajinović za Nedeljnik.

Objašnjava da je zbog svojih istorijskih okolnosti Beograd grad mozaik sačinjen od najrazličitijih trendova u arhitekturi i urbanizmu.

“Nepostojanje klasične jednoobraznosti u stilu je njegova osnovna odlika, a zadatak arhitekata i urbanista je da to uobliče i afirmišu na pozitivan način. Arhitektonsko nasleđe je u fragmentima i veoma je slojevito, tako da je teško govoriti o prepoznatljivom stilu”, pojašnjava Krajinović.

On dodaje da u ovom trenutku arhitektura nije adut našeg grada, čemu umnogome doprinosi i vrlo loše stanje fasada na čitavom fondu.

“Ono što je dugoročno napravilo najveću štetu arhitekturi grada, jesu i nekontrolisane dogradnje i intervencije na objektima, što mi u redakciji i na forumu još zovemo i ‘favelizacija’ Beograda. Teško da postoji išta štetnije za jedan grad i ekonomiju od tolerisanja ilegalne gradnje, a sada je opet vidljiv novi zalet u tim aktivnostima. Ako već nisu, ilegalne građevinske improvizacije postaće naša arhitektonska prepoznatljivost”, precizira sagovornik Nedeljnika.

Kako bi trebalo da izgleda ta nova arhitektura kako bi se uklopila u postojeću? Zašto se o tome ne pitaju arhitekte, zašto struka ćuti i zašto se na kraju ne pitaju ni Beograđani, kao što je praksa u nekim prestonicama gde građani glasaju o svakom predlogu koji se tiče uređenja i izgradnje grada, pitanja su na koja nema odgovora, makar ne razumnog. Odluke o tome šta će se graditi donose se kao preko noći, rezultiraju negodovanjem u javnosti, argumentovanom kritikom struke, ali na kraju se svedu na lament nad Beogradom.

“Arhitektura je izraz kulture i vezana je za stanje države, njenu ambiciju, snagu i prestiž. Sa krajem Jugoslavije nestala je i državna ambicija, tako da je sistem preuzeo neregulisani divlji kapitalizam”, skenira Krajinović situaciju, odnosno zašto je tako kako je.

Drugim rečima, ukinuta su sva pravila i procedure, odbačeni su standardi i norme, pa urbanističke uslove sada određuje investitor.

Giša Bogunović podseća da je u jednom svom maestralnom tekstu o spomenicima i trgovima Beograda iz 1930, Veljko Petrović pisao o izvanrednoj važnosti oplemenjenog ambijenta, blagotvornog dejstva arhitekture i skulpture na našeg građanina koji vazda živi “u grču pritešnjenog i provizornog živovanja”… jer se duša naših naslednika može odnjihati samo uzvišenom lepotom grada, nikako drugačije…

Zato, najdobronamernije, predlaže ideatorima brojnih fontana, scenografija i spomenika u Beogradu da se “manu dobošarstva tabloidnog gradouređivanja, jer je ono u društvenom smislu jednaka pošast kao žutilo u štampi, i da se najpre dohvate sasvim malih, svima korisnih stvari i svakodnevnih podviga. Estetizantnost je privilegija dovršenih svrsishodnih i održivih rešenja, obrnuto je tragična butada ili vatromet kiča.”
“Umesto novih fontana siguran sam da bi građani bili zahvalni da se obnove postojeće i presahle fontane. Umesto one nove sive kaldrme uvezene iz Grčke, neka se, recimo, pošteno i kako je obećano pretresu i vrate šareni obluci stare Skadarlije, koju smo svi zajedno uglačali koracima. Šta ćete, za početak, bolji nacionalni predložak od tog? Kao da je to nešto teško i neizvodljivo? Toliko teško da bi se rešilo razmenom dva SMS-a između sebi i nama trenutno veoma važnih ljudi”, kaže Giša Bogunović.
A kao da drama oko fontane na Slaviji nije bila dovoljna, ovih dana slušamo o 54 nove fontane. Dejan Krajinović, urednik portala Beobuild.rs, objašnjava da fontane mogu biti atraktivan i lep dodatak skoro svakom ambijentu i raduje vest o potencijalnom unapređenju javnih prostora u gradu — Beograd može i treba da dobije nove fontane, ali broj od 54 svakako je van dometa u kratkom roku.
“Strahovanja u struci i javnosti su opravdana i proizilaze iz dosadašnjeg iskustva sa projektima na javnim prostorima, koji već neko vreme pokazuju veoma loše tendencije i bezidejnost. U kontekstu velikih urbanističkih, infrastrukturnih ili komunalnih problema koje grad ima, ovakva inicijativa ne samo da ne nudi nikakva rešenja, već je, izgleda, i u raskoraku sa realnošću”, smatra on.
A da li Beogradu trebaju 54 fontane, ako se uzme u obzir da njihova uloga nije samo estetska već i da rashlade, na primer, i da veliki broj postojećih fontana propada i, na kraju, mada je moglo i na početku — sramota sa fontanom na Slaviji u koju ne možete da bacite ni novčić, a ni da joj priđete. Koji grad sličan po karakteristikama Beogradu i karakteristikama koje se uzimaju u obzir kada se grade fontane, ima tako mnogo fontana kao što je broj koji je predložio predsednik, ima li ih neki grad uopšte toliko?

“Otprilike tu negde i dolazimo do problema ove inicijative. U ovom trenutku Beogradski vodovod i kanalizacija upravljaju sa 165 javnih česama i 42 fontane, što nagoveštava da bi se najavljenom gradnjom broj javnih fontana praktično udvostručio. Ne postoji nikakva norma koja utvrđuje koliko fontana je dovoljno ili potrebno jednom gradu, u najvećem svodi se na kapacitet da se održavaju. Moderne tehnologije omogućavaju primenu u skoro svim uslovima i pomenute karakteristike (poput klime, veličine i tehnologije) samo mogu da menjaju cenu eksploatacije. Od malih žubora u parkovima do velikih vodenih atrakcija, fontane i danas pokazuju prestiž. Beograd nije grad koji ima veliki broj fontana, tako da je odluka najviše vezana za to koji su prioriteti. Pored toga, dugoročno održavanje je velika boljka našeg sistema, pogledajte samo stanje ostalih fontana i česama, pokretnih stepenica i javnih liftova u gradu”, savetuje Krajinović.
Milorad H. Jevtić, arhitekta, kaže da odlučna najava Aleksandra Vučića o 54 nove fontane liči na brzopleti i nepromišljeni prkos uvređenog svemogućeg samodršca:
“‘Ne valja vam fontana na Slaviji, je li, e pa ja ću da gradim 54 fontane u Begradu, 10 u Nišu, 12 u Novom Sadu i još po Srbiji, pa da vidim šta ćete onda da kažete!?’ To je toliko neozbiljno izrečena namera, daleko od ikakvih prekih potreba i realnih izgleda, jer samonarečeni graditelj (‘Ja ću da gradim…’) u svom sveznanju bi morao da zna da je gradnja jedne fontane složen poduhvat, a kamoli kada se radi o više desetina. U brzopletosti prevideo je da realizacija ovakve ideje sadrži mnoštvo komponenti — počev od investicione, pa redom preko urbanističke, projektantske, komunikacione, vodovodne, elektrosnabdevačke, sve do montažne i gradbene. Pošto čest inicijator ovakvih obećanja voli da određuje rokove, ovom prilikom nas je lišio takvog podatka. Neće valjda da se i ovde kao u ‘Beogradu na vodi’ predviđene tri godine premetnu u tri decenije?”, pita Jevtić.
On naziva trenutnu situaciju “krezubim urbanizom”.

“Dok se na jednoj strani, bar prema saopštenjima gradskih vlasti, uveliko realizuje Beograd na vodi kao elitni, visoko urbanizovani kompleks, u stvarnosti, on sa tri-četiri nezavršene ili tek započete zgrade razbacane po velikoj razorenoj ledini sve više poprima formu – ovde zgrada onde zgrada a nigde sređene celine. Tragično po naš grad je to što će se ta slika, uz male varijacije, održavati kroz dugih najmanje trideset godina.
Sintagma ‘krezubi urbanizam’ mogla bi, nažalost, da se primeni i na ceo Beograd sa mnogo zapuštenih gradilišta, nedovršenih zgrada, nakaradnih dogradnji, improvizovanih „divljih“ naselja”, konstatuje arhitekta Jevtić.

“Nedeljnik”, 26. 4. 2018.
 
@Ksenija koliko dugo prave tu česmu na pijaci?

Da li u ovoj zemlji može nešto da se završi brzo? Imam osećaj da će staviti pločice kao u kupatilu i da će ivice biti katastrofalno urađene.
 
Tekst -Dobosarstvo....-

Ucena glava .... al za ovu temu od tolikog udaranja u njegov dobos jedva uocih sta je bitno, te mi bi zao da crni flomasterom krecim toliko mnogo a ono sto nema direktne veze sa fontanama i javnim cesmama.
Ukratko ...Da fale jos, fale... a covek se boji kako ce se one odrzavati.
Pa jednostavno gde se budu primile gradjani ce reagovati a tamo gde ih fontane ne interesuju uvenuce.
Zato i sluze pametne glave da pripomazu a ne da pljuju
:sesir:
 
Види се да један од уредника има савршен увид у најбитнија питања уређења наше престонице, за разлику од неких који би то због природе посла морали да знају. Други, философ теоретичар има лични разлог да се бори за калдрму, са разлогом, јер је његов отац творац исте, а исто тако је творац једног чланка из 50их сличног поменутом чланку из 1930е у коме се залаже за уређење и стварање тргова, пјацета, водоскока и објашњава значај истих.

Бројка од 54 водоскока није претерана, али стоји забринутост да би кампањски приступ донео решења без довољно уметничке снаге и вредности. Али и у једној Француској која има такву традицију водоскока са скулптурама, има пуно решења која немају никакву уметничку снагу, посебно они водоскоци без басена који стварају бару, а по чијем узору су наше жабице већ нашле место за такве на два трга у самом историјском језгру Београда.

Увидом у стање тргова, вртова и насеља која немају ни један водоскок долази се до броја од око 37 могућих водоскока, још десетак је је могуће у местима у околини Београда и још неколико у великом вртовима који већ имају водоскок, али могу да добију још неколико.

Водоскоци и скулптуре су у суштини уметничка дела, али се повезују непотребно са политичким догађајем. Уметници би требало да их стварају, а стручне установе да одлучују да ли ће им место бити у дворишту уметника или на тргу, врту...Средства за њихово стварање могу да дају и сами ствараоци, и удружења, појединци или установе. За двомилионску заједницу зато та врста стваралаштва не треба да буде нешто што је тешко него рутинско, али ми ипак немамо ту врсту свести, културе и предузимљивости. Зато у тај простор улећу они којима уметност и није у опису посла, али бар имају вољу и довољно места у медијима, за разлику од нас који пишемо и предлажемо годинама .

пс. да ли је ова тема право место за постављени чланак, можда је тема Градске вести примеренија и свеобухватнија
 
+ 1 :)
E to je trebalo u clanak a ne ono dobosarstvo....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=535621#p535621:qyf5nmoa je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Čet Maj 03, 2018 4:43 pm[/url]":qyf5nmoa]пс. да ли је ова тема право место за постављени чланак, можда је тема Градске вести примеренија и свеобухватнија
Vest je postavljena i u temi "Razne gradske vesti" viewtopic.php?f=3&t=320&start=4100
 
Glas prirode kakav tvorac kaldrme pojasni to i navedi o kome se radi ili te clanke a ne tu sve na pola
Drugo fontane vjerovatno jesu potrebne ali tek kad se postojece budu odrzavale adekvatno
Na nbg kod mercedes solitera jedna je zatrpana gomilu cesmi po blokovima nerade
Fontana u parkicu izmedju skupstine i vlajkoviceve ulice poznata je kao suva fontana
i prelistaj knjigu cesme i fontane bg od v bunjca ima cak 2 izdanja inace 5 ljudi u bvk odrzavaju sve vesme i fontane
 
direktor":3rmz032s je napisao(la):
inace 5 ljudi u bvk odrzavaju sve vesme i fontane

Da, po 5 ljudi u SVIM javnim komunalnim preduzećima "održavaju" čitav grad.

Zbog toli(c)kog broja ljudi na terenu su svuda oko nas jasno vidljive posledice takvog (ne)održavanja grada.
Sve je toliko zapušteno po centru grada, a na šta tek liči ono što je dalje od centra... :roll:
 
Grdsko zelenilo ima ,,ne zelene ekipe,, kao što su gradjevinari, stolari i dr.

Sobzirom da je gradska čistoća brojnija i svuda još prisutnija , lako je osnovati jednu službicu za čiščenje fontana
a teže kvarove bi i dalje popravljali ekipe vodovoda

Glupo je cimati (5) malobrojne stručne ekipe vodovoda za sitnice
ako je rešetku odvoda u fontani zapušila plastična kesa i sl. a to može bilo ko da ukloni-očisti, pa i priučeni radnik gradske čistoce.
a i tako , imaju dosta onih malih trotočkaška vozila ,
pa jedno odvojiti za ekipu kojoj je zadatak da obilazi i čisti fontane od lišca kesa ubačenih kamenja i dr. smeca ...

Ako neko ima još jednostavniji predlog neka ga iznese
:sesir:
 
У сваком случају је потребно неко тело састављено од стручњака и љубитеља, које би се искључиво бавило воденим површинама од развоја и стварања нових до чувања и одржавања старих. Једино на тај начин може да се унапреди свест о значају и вредности водених садржаја у граду, али и њихово настајање, постојање и опстајање.
 
Glas prirode ignorises postavljena pitanja i dajes neke opste konstatacije
Boca i radnika cistoce cistaca ima manje nego je potrebno tj data im je prevelika povrsina pricao sam sa jedin podjeljni su po teritorijama a one podjeljene u kategorije itd pa npr mojom ulicom prodje 1sedmicno a pranje jednom u mjesec dana ako ne i vise
 
Ma kakvo pranje (!?).
Većina gradskih kolovoza, a pogotovo trotoara i staza - nije oprana godinama.

Došlo se čak dotle da je potrebno podhitno uraditi DDD većine površina u gradu, da ne bismo postali leglo zaraze.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480954#p480954:1sd5e0a9 je napisao(la):
Вожд » Wed Sep 27, 2017 9:13 pm[/url]":1sd5e0a9]
file.php


Драги форумаши, било би препоручљиво када би испод фотографија барем написали где се налази то што сликате.
Можда то не звучи логично, али би барем мени појаснило о чему се ради. То ће нарочито бити корисно онима који буди долазили на овај форум неколико векова после нас.
Срдачан поздрав
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458300#p458300:14tkuz1d je napisao(la):
KartmenBG » Tue Jun 13, 2017 4:43 pm[/url]":14tkuz1d]Ova zapustena Cesma ceka na svoje uredjenje poslednjih 70 godina na zalost niko za nju nema sluha a moze da upotpuni turisticku ponudu Belog dvora i tog kraja evo o cemu je rec

Kraljeva Česma
kraljeva_cesma_Lisicji_potok_pre_2sv.rata.jpg

Slika by pravoslavnaporodica.org

U donjem delu ulice Veliisava Vulovića nalazi se vrlo lep izvor ozidan crvenim granitom i svečano osvećen tridesetih godina prošlog veka. Tada je nazvan Kraljeva česma a posle rata Lisičiji potok. Imao je urezane lepe stihove u granitnoj ploči, voda je tekla iz masivne mesingane lavlje glave

danas ovo su ostaci ove donekle monumentalne cesme
11265608_10206791683055022_370550352652439156_n.jpg

11263062_10206791682775015_226145365794774282_n.jpg

11167861_10206791683375030_3641372851589905013_n.jpg

11039794_10206791683935044_6745230747734866229_n.jpg

11160011_10206791684135049_5223327463379068312_n.jpg

ovuda se prilazi česmi
11062095_10206791684335054_6899276188016930361_n.jpg

Photos by Neda Kovačević

Sramota je nasa da ono i sto su nam preci ostavili i sto je rat prezivelo ne mozemo bar da odrzavamo cistim... u ovom slucaju bar da otkopamo i drzimo cistim , ovde je dovoljan jedan bager da odnese ovolike nanose zemlje i da se ovo drvece poseče sto je oko cesme da je korenje ne bi unistilo...

lokacija gde se skrece za česmu
https://www.google.rs/maps/@44.7637...owFv40vKwjS91v2SdVEw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en


Kome bi mogli da se obratimo povodom uredjenja ovog prostora? zelenilo? srbija sume? Sekretiarijat za stambene i komunalne poslove? cija bi nadleznost ovo mogla biti? da posaljemo dopis


"Sramota je nasa da ono i sto su nam preci ostavili i sto je rat prezivelo ne mozemo bar da odrzavamo cistim... u ovom slucaju bar da otkopamo i drzimo cistim"

Можда је то локација на којем су извршена масовна стрељања и убиства па зато не желе да копају.

Грађанске иницијативе су важне за обнову оваквих места.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=535900#p535900:hl8undak je napisao(la):
JarJarBinks » 53 minutes ago[/url]":hl8undak]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480954#p480954:hl8undak je napisao(la):
Вожд » Wed Sep 27, 2017 9:13 pm[/url]":hl8undak]
file.php


Драги форумаши, било би препоручљиво када би испод фотографија барем написали где се налази то што сликате.
Можда то не звучи логично, али би барем мени појаснило о чему се ради. То ће нарочито бити корисно онима који буди долазили на овај форум неколико векова после нас.
Срдачан поздрав

Hajat, Novi Beograd, preko puta tržnog centra Ušće i 6 kaplara.
 
Читајаћи ове коментаре као неко са стране. Видим да сте ви неодговорна и размажена деца која не умеју да ишта вреднују, па ни сопствене речи. Волео бих да сте у кожама оних људи у Махараштри, на пример, који су тек ове године добили милион клозета да не би срали у пољима у пет ујутру. А такве заштићене клозете чека барем још триста милиона њих само у Индији. Ваше писање је скарадно и понижавајуће. Ваш начин гледања на свет је кроз политику. Мислим да би било добро за вас и за оне који долазе у контакт са вама да ви мало промените средину. Препоручујем вам да ради сопствене балансираности одете у неке фавеле у Јужној Америци, у нека села у Индији и Африци, у неке градове у Кини, а потом да свратите и у неке европске градове (као Београд) да би ви уопште могли да имате неку перспективу. Ви пишете као да је ваш свет једини могућ свет у овом космосу. Ваши погледи су толико сужени вашим уским политизираним схватањима да ја на пример избегавам да читам шта ви пишете мада ме веома интересују теме. Највише гледам фотографије, то ми даје стварну представу. У Београд и Србију долазим годишње неколико пута и на тај начин могу да вреднујем промене (на боље и на горе). На жалост ви који живите само у Србији гледате у неке пројекте у изградњи и само рециклирате у глави ваше политичке ставове. Створили сте зачарани круг негативних мема из којег не можете да изађете због стечених навика а и вероватно због вашег друштва састављеног од истомишљеника. Ваше негативно размишљање само увећава незадовољство. Ово незадовољство је егзистенцијалног типа - тј. утиче на све поре личног живота, ви сте тога можда свесни али правдате то надом у политичке промене и ради тога ви вечито жртвујете садашњост. На жалост, осим садашњости ништа друго не постоји, нити је важно. "Промене нема нити може бити", тако је то рекао Радомир Константиновић. Човек је паланчанин или није. Паланчанин увек кука о својој "злој" судбини.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=535902#p535902:1n84242w je napisao(la):
JarJarBinks » Суб Мај 05, 2018 10:32 am[/url]":1n84242w]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458066#p458066:1n84242w je napisao(la):
Вожд » Tue Jun 13, 2017 6:02 am[/url]":1n84242w]
http://mapio.net/pic/p-22093324/
file.php

Где се налази ова фонтана?

U Zoo vrtu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=535966#p535966:18ize9qq je napisao(la):
JarJarBinks » Sub Maj 05, 2018 3:25 pm[/url]":18ize9qq] Као на пример са Скопљем? Скопље ће на крају постати веома занимљиво место у космосу, иако су критичари само узвикивали кич. Само неразумни могу сликати незавршену фонтану и викати "не свиђа ми се"! Не упоређујем Београд са Индијом и фавелама. Него упоређујем размажене људе који мисле да имају право на фонтану која "није кич", са људима који немају где ни да серу ни пишају. Показујете најгоре примере вандализма - пена у фонтани или пишање у фонтану и онда такве ексцесе приписујете Србима и Београђанима. Тако само могу усташки пропагандисти да раде.

Уместо да ово буде форум за креативце који унапређују урбанистичку мисао ви сте постали паланачки изданак у најгорем смислу.
Бог ме убио ако ја вас ишта разумем.
 
Бог ме убио ако ја вас ишта разумем.
:D

Izborj trenutne javne WC , česme pa i fontane , prema broju broju ljudi u Beogradu
(stalnih stanovnika 1.683.962 - + privremenih i povremenih + turističkih +.... = nešto manje od 3 miliona )
i površini Bgda 360 kvadratnih kilometara ...

Koliko mu to dodje javnih WC , česmi pa i fontana po glavi i km2 glavnog grada ?

Taj odnos nije dovoljan ni za neki zaseok u Vukoje**********i :rant:

Kritika bez drugačijeg predloga se zove samo pljuvanje
a čovek je decidirano i dao predlog-smernicu da treba da budemo kreativci koj unapedjuju urbanističku misao
:sesir:

Prijavljen moderaciji.
meni se post dopada kao što se nekom dopada brutalizam u arhiktekturi , istinit, tačan i ogoljen :kk:
sve je bolje od laži, prevara i korupcije koje nas stalno preplavljuju , pa čak pristne i u zvaničnim pisanijama
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=535983#p535983:1i6sn8un je napisao(la):
boca-ica » Sub Maj 05, 2018 4:58 pm[/url]":1i6sn8un]
Kritika bez drugačijeg predloga se zove samo pljuvanje
Човече, врашки си у праву. :kk:
 
Jel to proglasena zabrana kritike onog sto se radi u gradu zato sto u indiji nema dovoljno wc
 
Direktore
NE u Indiji vec sada U Beogradu nema dovoljno javnih wc :!:

Beogradske Baba-sere , dosetile se kako da malu i veliku nuždu naplacuju najprofitabilnije , pa izotvarale kafice :lol:
te pošten čovek kad ga , od ta dva nešto pritera ...mora u kafic

a te kafene Babasere, su jako podržane od strane upravljajucih Bg- koŠeika , koj od Beograda napraviše pustinjski žedno-grad
jelte a kako bi kafene Babasere imale drugačije zaradu mimo te poodržane i dugo gajene mitomanske uske relacije

Naj svežiji primer primer ti je taze obnovljen Kosančićev Venac, revitalizovan a sa namerom da dnevno prima na ljiljade ljudu

Koliko fontana ima ?
Koliko javnih česmi ima ?
Koliko javnih WCa ima ?

NULA, nula, nula, nula, nula, nula, nula, nula, nula, nula, nula, nula, nula, nula, nula, nula, nula, nula, .... prazno pa exo odjekuje :lol:
sve prepušteno kaficima - i ,, olakšanje,, ,- i osveženje, - i žedj da se utoli.....


Ajd sad Direktore ....... jer to istinita ili lažna nula na KV ?
a na koliko mesta , područija Bgda je indentično stanje ?

Pa svaki zaseok u vukoje**ni ima po neki izvor , potok i bunar pa kad se podeli na njihov ,, broj stanovnika,, po glavi .... lep broj :)
U Beogradu kada se postojece javne česme i fontane pa i wc podele na broj stanovnika ili površinu .... vala isto kao u pustinji ili Indiji
:sesir:

Edit- odma NE rračunaj na TOI :lol:
Revitalizacija KV ne podrazumeva postavljanje TOIa
(ona plastična kanta od wc) jer mu je svrha privremna
kao sto su privremenog oblika neka dešavanja za koje su TOI i namenjeni
revitalizacija KV je trajnog karaktera pa mora da ima i trajnja rešenja
 
Vrh