Šta je novo?

Grad izgubljenih snova

Pa ja pokusavam da mu objasnim da se radi o estetskoj strani a ne o politickoj ali ne ide. :)
 
Zeleo bih da pozdravim sve DOBRONAMERNE ljude, koji vole nas grad i zele da on pre svega bude dobro uredjen, cist i bezbedan za zivot, naravno i reprezentativan kao sto i dolikuje jednoj prestonici.
Citajuci tekst "Grad izgubljenih snova" i komentare na isti osetio sam da ima dosta ljudi kojima je dozlogrdilo da nas tretiraju kao maloumnike i da nam praznim pricama i pompeznim otrcanim najavama mazu oci. Mislim da je uloga medija zatajila, mislim da je Studio B kao televizija svih Beogradjana najveci krivac za u toj sferi. Medjutim Internet je isto tako medij, pa prema tome Beobuild predstavlja orudje za sirenje istine.
Pre dosta vremena sam predlozio gospodinu Stevi da posveti deo sajta tematici fuserisanja u Beogradu. Pod tim sam podrazumevao sve napola zavrsene gradjevinske radove, koji kao takvi mozda predstavljaju jos vece ruglo Beograda. Tu naravno mogu da se dodaju i sve druge teme, slicne onoj koju je obradio autor u gore pmenutom tekstu.
Zeleo bih ovim putem da upitam autora sajta sta je bilo sa mojim predlogom, posto se u medjuvremenu sajt reorganizovao (redizajnirao). Ja sam spreman sa moje strane da doprinesem tako sto cu postovati slike doticnih svinjarija.

Jos jednom pozdrav svim DOBRONAMERNIM, a svima onim koji to nisu, da nadju sebi drugo mesto za muvanje i bogacenje od ledja Beogradjana i Beograda.
 
Hvala Vlado, mada koliko vidim tu se pretezno bavite divljom gradnjom. Ako smatras da ce moj predlog tu da nadje pogodno mesto za eksponovanje:) kacicu slike, asp.
 
Da li mi uopste volimo svoj grad?
Da li Beograd treba da ostane bas onakav kakav jeste?!
Da li treba da se pomirimo sa cinjenicom da su nasi ljudi takvi kakvi jesu, i da gradovi imaju takve tendencije kakve imaju?
Da li je nama potrebna manifestaciona arhitektura ili racionalna, funkcionalna?

Pozdrav!
 
Dobijo sam ovaj mejl od 'online' prijatelja u vezi ovog sajta, pa bi
mogao 'Neko' ( Steva ? :) ) da prokomentariše.

Hellooo,

Hvala ti, citao sam i ranije... Super vam je sajt i diskusije, bas lepo da postoji nesto tako...

Nego nisam nasao info da li je to zvanicna i konacna odluka, tj. kako je odbijen Besix, ili se o tome nisu ni izjasnjavali, nego samo usvojili ovo. I isto tako da li ce sve ono bas onako da izgleda i nikako drugacije naravno ako neko uopste bude hteo to da gradi...
Kako je tvoje licno mislljenje?

Moje licno misljenje je da bi bilo super da smo dobili onu 333m zgradurinu, sto da ne? Uostalom ako je to mnogo, meni je 4 x 50 spratova jos vise od toga. Isto tako secam se da sam pre vise godina gledao neku emisiju na tv-u gde je bila prica o tome kako je namerno ostavljen blok 26 i 25 izmedju autoputa (bratstva i jedinstva) i Palate federacije, da sve to bude nakako spojeno, pa je onda bila prica o nivelaciji autoputa, pa o ''vizurama'', ''perspektivama'' i ostalim stvarcicama koje su meni samo naslutive jer nisam arhitekta iako me to zanima, a pravo da ti kazem ni ne primeciujem bas neku nadahnutost celog tog prostora, ali ''kao'' to sve nije slucajno tako napravljeno.

Ipak vidim naravno da ima tu necega, pa mi potpuno bzvz izgleda da pregrade sada to sa cak 4 zgradurine (bice nesto kao oni soliteri u Zemunu isl. gde je ta ''vizura'' ili pogled-) jednostavno zaklonjen... Isto mi ona sad pasarela deluje preterano, kao da je vashar u pitanju, ne znam, pa su Arenu resili bukvalno da zazidaju kojekakvim zgradama, pa izmedju ove 4 x 50 i Palate fed. opet neke zgrade koje naravno nisu simetricno rasporedjene (Smeta mi nedostatak simetrije strasno danas, a prosto kao da moraju da je naruse ili propade svet) kao i crkva, otkud sad pa crkva?
Zar pored svega mora i crkva? Ko da prostora ima ne znam koliko? I tako nabudzishe sve to na jedno mesto... meni je izgledalo da nema dovoljno mesta ni za Besixovu kulu, parking, i ostalo sto bi uz to bilo kao prateci objekti...
Mislim da je u pitanju i to da bi posao dobio neko odavde, jer nasi bi verovatno mogli da naprave zgradu od 50 spratova, ali bas kulu od 333m ili nesto tako veliko nikada nigde nisu pravili... gotovo sam uveren u to...

Preterah... sorry...
Pozzz!
 
Unerweislich":233e8fpk je napisao(la):
Da li mi uopste volimo svoj grad?
Da li Beograd treba da ostane bas onakav kakav jeste?!
Da li treba da se pomirimo sa cinjenicom da su nasi ljudi takvi kakvi jesu, i da gradovi imaju takve tendencije kakve imaju?
Da li je nama potrebna manifestaciona arhitektura ili racionalna, funkcionalna?

Pozdrav!
Da li da ti odgovorimo onako kako treba da ti odgovorimo?
 
Tim pitanjima se upravo bave sve teme na ovim 'Diskusijama'

Pa, pozivam 'Unerweislich' da se uključi na neku od tema....i pozdravljam ga.:)
 
Naša tužna realnost.
Da li si poslao ovaj tekst nekim medijima? Da li su objavili?
Pretpostavljam da bi Danas objavio, ja sam im dva puta slao neka pisma, oba su objavili u roku od jednog-dva dana.

Bilo bi lepo ako bi se postavio link ka tekstu na naslovnoj stranici..

ps A što se tiče StudijaB, tragično. Na žalost, znam kako rade, a i čuo sam priču da im je jednom prilikom neko iz grada rekao da bi mogli da budu malčice manje uvlakački, jer je prelazilo svaku granicu dobrog ukusa. A sa te televizije su potekli više-manje svi dobri novinari u Srbiji.. :/
 
Voleo bih da imam da vam saopštim neku top insajdersku informacjiu, najavu o izgradnji 6 miliona kvadrata u vidu kula, visećih vrtova i ko zna čega ne, ili da vam kažem da sledeće nedelje počinje izgradnja prve linije LRT-a i sl. Nemam takvih vesti na žalost. Ono što želim da podelim sa vama možda i nije tako uobičajena priča na stranicama koje se odnose na „construction update“. Ali ipak govori o trenutnom stanju.
Reč je o prostoru u blizini Studenjaka. Vraćajući se sa posla, na poljani gde je bila predviđena sportska hala sa hotelom, primetio sam nesvakidašnji prizor. Nisam video 15 kula visine 100m, 15 vrtića, 15 novih mostova. Ne, video sam 15 KOZA kako bezbrižno brste travu!!!

Poljana, zapravo zapušteno građevinsko zemljište (da je poljana koze, krave i ostali živi svet bi mogao slobodno da pase), nalazi se odmah pored autoputa i preko puta bloka 40 (nisam 100% siguran).
Postoje 3 scenarija kako su koze dospele tu:
1) Životinje su u tranzitu kroz naš grad i zastale su da se okrepe :)
2) Životinje i vlasnik žive u bloku, ali s obzirom na građevinski „bum“ i sve manje zelenih površina, bili su prinuđeni da spas nađu u ovoj poljani :)
3) Vlasnik ima kuću u Bežaniji i gaji koze. Dobroćudan je, ali i konzervativan. Već 40 godina koliko živi u glavnom gradu nije želeo da menja svoje navike stečene u rodnom selu na nadmorskoj visini od 1800m.

U Beogradu ima mnogo koza, ove u Bežaniji su najmanji problem. „Koze“ su i kuće na zgradi u Brankovoj, „koza“ je i ulična prodaja kod Zelenog Venca, na Bulevaru i ostalim centralnim delovima grada, „koze“ su i aljkavo renovirane ulice u centru... Sve to ne priliči ovom gradu. Mnogo je toga naopakog u „gradu budućnosti jugoistočne Evrope“. Uspeh neke vlasti ne ogleda se samo bombastičnim najavama, već u uspostavljanju nekih elementarnih standarda - kada je reč o uličnim prodavcima, taksistima, farmama na Novom Beogradu, favelama na 2 km od centra... Bez kompromisa, sažaljenja i emocija. Svaka vlast je nepopularna, ali valjda se svesno uključuju u tu priču? Za 7 godina Beograd nije uspeo da reši (niti je počeo) nijedan od svojih gorućih problema – infrastrukturni, urbanistički, životni. Ostaje da se nadam da će nekim čudom doći ljudi kojima će ljubav i poštovanje prema ovom gradu biti makar za promil veći od pohlepe za novcem i političkim poenima!

Mnogo posla je pred nama... Sutra ću poneti aparat. Nadam se da neko neće ukloniti kozice. Kad bolje razmislim, ko bi ih uopšte uklanjao :(


Ps. Nisam otvorao zasebnu temu jer se ova priča uklapa u prethodna izlaganja.
 
Sve je to vrlo poznato, ali kao sto smo vec na nekoj od drugih tema rekli, situacija se menjati nece. Na kraju krajeva, sto bi se politicari menjali kada ti isti politicari iz mandata u mandat odlicno prodaju iste lazi, a niko da ih "uhvati"! Ako vec ne moraju nista da rade vec samo da obecavaju da bi dobili fotelju, pa oni su u win-win situation, a takve se retko ko odrice...
 
andrejp":883ttxd0 je napisao(la):
Ljudi, znate li da se dosta toga moze promeniti ako svaki od vas umesto pisanja ovih odgovora na forumu pozove jedan od ovih brojeva? Ja predlazem gradonacelnika, na primer, on mi izgleda kao covek koji najbrze moze ovo da resi.
Slazete li se da napravimo listu zahteva interesne grupe gradjana? Ja po drugi put pitam... To bismo onda mogli poslati novinama, i na razna mesta...
Ne moze se promeniti nista. Cenim vasu mladalacku energiju, ali bolje je usmerite na kreativni rad i licno usavrsavanje nego na jalove pokusaje da uticete na gradske ili republicke aparatcike. To jednostavno nije moguce. Gradonacelnik (koga licno poznajem) je ozbiljan igrac i ne interesuje ga previse nista od cega nema koristi.
Ovo oko interesne grupe gradjana... ne igrajte se sa vatrom. Prvo ne postoji "interesna grupa gradjana" kao pravna kategorija, osim u krivicnom pravu, i njima se bavi specijalni sud za organizovani kriminal. Drugo, "grupa gradjana" odnosno ma kakav NVO (ili ako vam se vise svidja, NGO) mora da bude registrovan, ima statut, osnivacki akt, zatim izvod iz statistike, PIB, racun u banci itd itd... ne shvatajte preozbiljno ovu razmenu misljenja po forumu, obice vam se o glavu.
Ovaj predhodni post je za svaku osudu. Gradonacelnik je izabran da radi u interesu grada (svih ljudi u gradu), a ne u svom licnom interesu. Ako gradonacelnik (ma ko to bio) radi samo u svoju korist, onda (a) treba da krivicno odgovara i (b) niko ne treba da glasa za njega i njegove bliske saradnike na sledecim izborima. U demokratiji mediji (ukljucujuci i internet) sluze da se izabrani politicari, ( tzv. "sluge naroda" - civil servants) kontolisu i da se korupcija eksponira.

Zastrasivanje poput ovog citiranog posta ima samo za cilj da slomi volju ljudi koji vole Beograd da urade nesto da se stvari promene nabolje. Uostalom, gradovi na zapadu mnogo bolje funkcionisu od Beograda bas zato sto postoje mediji i mnogo ljudi koji ne tolerisu korupciju.
 
Zasto uvek moraju ljudi u ovoj zemlji ad se posipaju izmetom... Naravno da mogu stvari da se promene, i verovali ili ne, ali stvari i idu u tom pravcu. Nesmemo posustajati i govoriti kako je razmena misljenja po forumima glupost. Ako nista drugo makar mozemo da vidimo da ima onih koji misle slicno kao mi, ili pak, da ima onih koji misle drugacije od nas, ali nam svojim argumentima dokazuju da su ipak u pravu.
Dostupnost vlasti gradjanima je veca nego ikada u ovom gradu, ali po mom misljenju i dalje daleko od zeljenog nivoa. Iapk, ko je pre sedam godina ocekivao da moze da otvoreno komunicira sa ljudima na vlasti. Pogledajte forum opstine Novi Beograd, pa blog gradskog arhitekte... mozda ne dobijaju ljudi zeljene odgovre, ali dobijaju makar gram paznej, sto je ipak nesto u odnosu na 90te kad nas ljudi u foteljema nisu "grebali" ni dva posto.
Zivim u mestu koje ima jako velikih problema sa vodosnabdevanjem (i sa svim ostalim stvarima). Uglavnom, drzacu se vode. Ljudi ovde su pokusavali raznim nacinima da skrenu paznju na svoj problem, pa cak je i nasa najzostalija od svih BG opstina nasla vremena da makar razgovara sa ljudima (doduse problem nije resila).
Jednom je cak moja kuma licno razgovarala telefonom s pokojnim gradonacelnikom, a mogao je glat da je odje*******e. Moze se reci da se covek cak, koliko je to u njegovoj nadleznosti, zauzeo za nas problem koji je makar delimicno normalizovan....
Da ne duzim mnogo, ne dajte, sugradjani, da vam slome duh, jer tako cete samo utabati stazu hostapleraju da dotrci na kljucna mesta... Sve ovo sto radimo ovde nije nesto revolucionarno, ali je daleko od bezznacajnog... Steva kad je pokrenuo beobuild za ovaj sajt je znalo samo nekoliko ljudi koji su visili na sscu, sada ima bezbroj poseta svaki dan.... a citaju ga i ljudi iz uglednih kompanija i gradskih sluzbi.
Demokratija uvek funkcionise u dva smera, i cak i u svojim iskrivljenim oblicima, kao sto je ovaj u Srbiji, mora da opipava puls gradjana jer joj je to srz.
 
Homer Jay,
U pravu si.....Ljudi samo komentarisu, pa uradite bre nesto, bar nesto. Kad vidite neku ludacku nadogradnju u fazi izgradnje, ZOVITE I PRIJAVITE, kad vidite prodavce kartonjere PRIJAVITE itd. itd. Nedavno sam poslao pismo Dj. Bobicu povodom ovih stvari, i valjada ce mi odgovoriti.
 
To je to! Delovanje! Ali smo na zalost jos uvek daleko od toga da ljudi na pozicijama mogu nesto radikalno da urade / promene. Najbolji primer je, Ditrih, onaj tvoj razgovor sa inspektorom sa S.Venca.
No, valjda ce se situacija menjati...
 
Nenad":1holjyln je napisao(la):
Najbolji primer je, Ditrih, onaj tvoj razgovor sa inspektorom sa S.Venca.
Kada se bilo kojoj Inspekciji u gradu, napiše i podnese na prijavnici
'Prijava' u vezi nekog slučaja, Inspekcija mora po slili zakona to da proveri.

Razgovori su samo razgovori, neobavezujući ... a 'Prijava' sa
datumom i br.pod kojim je zavedena je nešto drugo, obavezujuće.
 
Evo Dragane, na ovo sam mislio. Ditrihov post sa teme "Ko im ovo dozvoli?"

"Dragi forumasi, evo upravo sam se lepo ispricao sa gradjevinskim inspektorom opstine Savski Venac i inspektorima opstine Stari Grad.

Raspitivao sam se za ove gore navedene primere ''kuca'' oko brankovog mosta. Odgovor koji sam dobio bio je vise nego sokantan . Ova kuca na krovu ima sve regularne dozvole koje je dao Veselin Boskovic clan SPO -a i direktor gradjevinske direkcije za vreme vladavine SPO-a u Beogradu. Inspektor kaze da se to nemoze rusiti jer ima sve potrebne dozvole , a da je sadasnja gradska vlada postavila taj zid oko kuce da bi sakrila to ruglo bar nekako. . Da situacija bude jos gora sadasnja gradska vlast to nesme dirati jer covek koji je ono napravio je i od suda zasticen kao beli medved, jer opet sve je potpuno regularno. Sto se tice ostalih ludackih nadogradnji u starom gradskom jezgru, situacija je strasno dramaticna , jer gradjevinska inspekcija objekat moze da srusi ako nema dozvolu samo ukoliko objekat jos nije zavrsen, a ako je objekat vec zavrsen i useljen u tom slucaju inspekcija mu nemoze nista. Inspekcija moze samo da konstatuje stanje i to je sve. Iako je objekat sagradjen nelegalno, po vazecem zakonu postoji nesto sto se zove ''status svojine'' sto znaci da tada samo sud moze doneti resenje o rusenju i niko vise. Medjutim po recima inspektora iz Opstine Stari Grad sud prosto neobjasnjivo izbegava da donese resenja o rusenju tih skalamerija i gradjevinska inspekcija tu nemoze nista. Sve te skalamerije su registrovane i to je sve, od rusenja nista nece biti. Po recima inspektora Gradska vlada se ne angazuje dovoljno oko resavanja ovih pitanja, i same opstine nemaju dovoljno podrske celnika grada za konacno obracunavanje sa ovim divljacima. Tragedija je sto se sve nastavlja i jos uvek nicu divlji objekti na zgradama. Drugim recima ako uspes da sagradis bilo sta na krovu zgrade a da te inspektor ne uhvati dok gradis, ti si pobedio i niko ti realno nece ni rusiti to sto si napravio. Gradjevinska inspekcija rusi samo dok objekat jos nije zavrsen, a i kad ga srusi ostaje ruglo na zgradi jer inspekcija moze samo da rusi a ne da vraca prvobitan izgled objektu , tako ostaju fakticki rusavine na vrhu zgrade, primer je ugao 29. Novembra i Dzordza Vasingtona.
Zgrozio sam se kad sam sve ovo cuo i tek sad vidim da ovom gradu nema pomoci"
 
Vrh