Šta je novo?

'Građevinska mafija',gradnja mimo zakona,korupcija,...

Kada počnu da se dešavaju ekstremne situacije, neki ljudi počnu da razvijaju i primenjuju i ekstremne predloge i rešenja.

Desila se jedna ekstremna situacija u vidu urušavanja zgrade dok unutra ima ljudi zbog bahatosti investitora i potpune kbolje nadležnih. I otud i ekstremne reakcije i stavovi. To kažem kao konstataciju. Ne kažem da tako treba. Samo analiziram i iznosim da ljudi postaju sve besniji.
 
Blic iskopao malo više detalja o ''investitorima''

https://www.blic.rs/vesti/hronika/od-sn ... se/bx5ev9q

E6bgxP9XMAQPD11

E6biPRgXoAc4RJ7
 
Ovo za 100 RSD je samo neka generička uplata, toliko verovatno ima svaki paušalac. Datum osnivanja jeste relativno noviji, ali svaka firma nekad počne, eh. Ova promena delatnosti isto možda neka greška. Ali naravno, sve je to pretpostavka najbolje namere u zemlji gde toga malo ima. I naravno, ljudi koji bi bili spremni da kupuju od takvog investitora su klasične naivčine...
 
Slažem se. Ja nisam autor tih screenshota niti sam ih menjao. Slike su sa Twittera.
A tu gornju sam okačio ne zbog 100 RSD nego zato što piše ime investitora - neka Ruskinja.
 
Nije problem ni ulog, većina doo je otvorena sa tim minimalnim ulogom od 100 dinara. I nema prednosti da ulažeš više jer ne dobijaš ništa (drustvo za 100 dinara osnivackog kapitala i dalje moze doci do imovine od miliona evra, dizati u skladu sa prometom milionske kredite od banaka i sl). A ima mane jer ti je osnivacki kapital delimicno zarobljen, tj. moze da se koristi za pokrivanje dugova, ali ne i za npr. isplatu dobiti i tako nesto...

Nije problem ni prethodna delatnost (izguglajte prethodno ime firme, sad su pobrisali krajnje zanimljive profile po fb i slicno ali gugle i dalje neke pronalazi), jer zakon ne ograničava ko moze biti investitor (moze biti i cesto je i fizicko lice). Uostalom, on samo provajduje keš, nije ni odgovorni projektant, ni nadzorni organ u izgradnji...
 
Evo kako je izgledala lokacija u Vidovdanskoj dok i tamo nije započela Budvanizacija
Vidovdanska.jpg


Baš je bilo ružno, odbojno... Sad kad se napravi kanjončina biće mnogo lepše i humanije. I autentičnije. Samo nek se gradi™
 
Oho-hooo! Politika malo oplela po investitorskoj kaubojštini. Mada, naravno, vešto i pažljivo izbegavajući da ne udari direktno na Grad i vlast

Врачарска фавела
Субота, 17.07.2021. у 22:03 - Милан Јанковић

Сигурно сте чули за израз фавела, назив за „дивље” насеље у Бразилу, а најчешће се везује за Рио де Жанеиро и Сао Пауло, мада их има у готово сваком већем бразилском граду. Оваква насеља име су добила према брду Моро да Фавела, а назив тог брда долази од имена биљке са игличастим лишћем које расте у неплодним пределима бразилског североистока.

А све се односи на потпуно непланску градњу, на дозиђивање кућа над кућама, зграда поред зграда, без икаквог плана и прорачуна, на ширење стамбеног простора по сваку цену... Тако пише у књигама и то се може прочитати на разним сајтовима. Али нигде се ту не помиње Београд. А делови нашег града, како се јуче показало, нису ништа друго него фавеле. Посебно Врачар, где ће људи ускоро спавати једни на другима.

Једина разлика између београдских и латиноамеричких фавела је у социјалном саставу становника ‒ тамо житељи углавном припадају оним најсиромашнијим слојевима који се сналазе не би ли се сви сместили у метрополи, а овде они најбогатији купују станове у зградама које без икаквог поштовања правила ничу једне поред других. Они тамо су склони да крадомице буше цеви градског водовода како би дошли до воде. Ови наши то баш и не морају јер им такозвани инвеститори, нова српска класа, ипак доведу воду до судопера.

Када се овако нешто већ десило, морамо да се запитамо какав је то сој људи, ти инвеститори. Личи да су то бескрупулозни људи којима је једини циљ да подигну своје „квадрате” и да их продају по невероватно високим ценама, a да их уопште није брига за безбедност грађана. А грађани као грађани, пуни пара, однекуда, и шта је боље него купити стан на Врачару.


После овог инцидента поставља се питање шта може да се очекује у другим деловима града. У другим градским фавелама. Борча и Котеж, Неимар, Савамала... Колико тежине бетона и челика може да поднесе новобеоградски песак на коме је читав овај део града изграђен?

„Политика” је небројено пута упозоравала на могуће последице „дивље” градње. Нажалост, није уродило плодом. Неко је увек дозвољавао неким „инвеститорима” да зидају и зидају и зидају... Колико још недозвољених квадрата треба да се подигне да би неко схватио да је догорело до ноката. Треба ли да буде, не дај боже, настрадалих? Изгледа да је неутољива жеђ „инвеститора” да зидају, али и представника надлежних служби да им то дозвољавају, али и буду награђени за то.

Сви су изгледи да убудуће водећи облик протеста обичног народа неће имати неку посебну политичку позадину, већ ће се људи борити за право да безбедно живе у својим становима. Попут станара Блока 37 који неће да им део животних потреба буде ускраћен зато што је инвеститор решио да подигне грађевину испред њихових домова. Да не буде више фавела...

http://www.politika.rs/scc/clanak/48365 ... ska-favela
 
Просто постоје 2 проблема:

1. компромисност власти (ово се највише види по плановима који везе са мозгом немају, предвиђају зграде П+3 у делу града где би требало П+10 јер би пре одсекли себи ноге него да направе крштену инфраструктуру)
2. и ово мало јадних закона и прописа се не спроводи

Инвеститор би реално требало у било ком нормалном друштву да буде најмање одговоран, јер у нормалном друштву он само да паре да се зграда направи. Не и код нас. Нажалост ми смо хипербинаран и нерационалан народ (то је и узрок ова два проблема) те је једино власт неког способнијег решење.

Људи криве само зидање а не чињецу да се не ради како треба. Јер ми смо такви, ако се ишта ради, малтене је света дужност да се не ради како треба. Значи или ће да буде лоше, или неће да буде никако.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865326#p865326:34psygi3 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Jul 18, 2021 2:19 am[/url]":34psygi3]Kada počnu da se dešavaju ekstremne situacije, neki ljudi počnu da razvijaju i primenjuju i ekstremne predloge i rešenja.

Desila se jedna ekstremna situacija u vidu urušavanja zgrade dok unutra ima ljudi zbog bahatosti investitora i potpune kbolje nadležnih. I otud i ekstremne reakcije i stavovi. To kažem kao konstataciju. Ne kažem da tako treba. Samo analiziram i iznosim da ljudi postaju sve besniji.

ја тако "екстремно" мислим већ годинама, није ни до рушења зграде, реално то је рупчага са негативном културном вредношћу, него је до тога што је пречи профит инвеститора него да се коначно провуче крштени булевар од славије до војислава илића, што су све паралелне и попречне улице преуске и за мотор, камоли за кола, а још на то, на целом врачару станује гамад којој није проблем да заблокира улицу "само да нешто заврши за 2 минута", чак иако је то једина улица за излаз из читавог блока зграда

ево гледам код мене учитељско насеље, кад сам ишао у основну туда сам шетао и блејао, од тад годинама нисам свратио у учитељско до пре пар месеци, и гледам оне уличице, раније су биле преуске и за те сеоске кућице, а сад не само да су уместо сваке дигли минимум шестоспратнице, него су на тротоар изашли даље него што су биле куће

бахатости инвеститора нема краја, за пишљиви милиметар ће уништити инфраструктуру за пола града, то сам увидео одавно
 
I ja sam sklon da ne krivim investitore, jer ako gledamo zakon, oni rade po nekim dozvolama koje daje Grad. Znači onaj ko je dozvolio da se gradi 2 nivoa ispod zemlje uz zgradu bez temelja treba da bude odgovoran. OK, sigurno postoji bezbedan način da se ta dva nivoa izgrade, ali zašto u prethodnoj dozvoli nije bilo dozvoljeno da se grade ta dva nivoa, a u novoj jeste. Po meni je to glavni problem.

Ovde tek treba da se utvrdi da li je bilo greške u osiguranju temeljne jame i ko je kriv za to. Naravno, biće tu sigurno i krivice nadzornog organa.

Mogao bi neko da lepo objasni hijerarhiju na gradilištu. Recimo, meni se čini da je ovde kriv nadzor.

Ukratko, investitori grade po pravilima koje je Grad propisao i zato ja ne vidim njihovu krivicu. E sad, ako neko uspe da dokaže da je neki investitor dao mito na pravom mestu da se ta pravila promene, to je već druga stvar, ali teško dokaziva.
 
Pa ko kontroliše ta pravila? Ko ih donosi?

Vesić ima obraza da kaže da prijavljujemo sve sumnjivo što vidimo, a ispred nosa u svakom naselju niču nelegalni spratovi i radnici rade i pored zabrane.
 
Pošto se na forumu stalno provlači ta neka priča ''pa nije kriv investitor, samo nadležni'', jedno hipotetičko praktično pitanje:

Recimo da imamo neki grad sa presmešnim propisima i pravilima gde je moguće voziti 100 km/h po ulicama. Dođem ja sa moćnim automobilom i počnem po tom gradu da vozim 150, 170 km/h. Da li to što su propisi i pravila nadležnih smešni, i ograničavaju me na čak 100 km/h, meni daje i moralno i zakonsko pravo da vozim 170 km/h? I da li me postojanje ograničenja na čak 100 km/h oslobađa moralne i zakonske odgovornosti u slučaju kada pokosim nekoga ko izleti iza ćoška na kolovoz dok ja jurim na primer kroz Birčaninovu?


Nadovezujući se na to, još jedno pitanje... recimo da ja tako divljam po gradu i na ulicama gde je dozvoljeno 100 vozim 170 km/h. I u jednom momentu proletim pored člana porodice nekog forumaša, tako da ga zamalo ubijem a osoba se baci sa sve stvarima na ivičnjak da ne bi poginula. Recite mi, u tom slučaju, da li biste vi i vaš član porodice rekli ''ah pa jbg, tako je to kad Grad dopušta čak 100 km/h po ulicama... Ko nam je kriv, tako nam i treba... Njemu je u interesu da vozi što brže i raspuštenije i to je u redu...''' Ili biste možda pak malo drugačije reagovali, i delali posle toga?



Usput, za one koji pokušaju da mi kažu ''pa nije isto, ti u autu koji divljaš možeš da ubiješ nekog a loši građevinski radovi ne mogu''. Paaa, zapravo mogu. Ova zgrada je počela da se urušava dok su ljudi bili u njoj. Samo kombinacijom sreće i prisebnosti stanara nije se desilo da neko ostane živ zatrpan ispod ruševina koje su se stvorile u roku od 5 sekundi. Dakle isto je.

I onda dođem ovde i pročitam ''pa dobro, to je u interesu investitora'' i ''pa dobro, za to su krivi samo nadležni...'' Emmm... Ne. Nije tačno ni prvo ni drugo.
 
Па опет није ту инвеститор, него извођач радова, јер није прописно ископао темељну рупу и осигурао је, сем ако сам извођач није инвеститор.
 
Iskren da budem, ta priča mi je u kontekstu jedne plemenske Srbije kao da mi neko kaže ''pa nije Vučić doneo leks specijalis o Beogradu na vodi nego Skupština Srbije''.

A i dalje ne odgovara na pitanje kako iko može da zanemari i oprosti nečiju pokvarenštinu i zlodelo pod izgovorom ''pa propisi nisu dovoljno striktni da ga zaustave''. Okej, u tom slučaju, hajde da odemo nas par po nekim radnjama i ukrademo iz svake robu u vrednosti do 4.990 . Ja po 4.990, drugi po toliko, treći još toliko... Iha-ha, uzmemo bre lepo 14.900 po radnji. Ne brinite, nećemo snositi posledice jer zakon jasno kaže da smemo da ukrademo do 5.000 a da ne dobijemo krivičnu prijavu za to.
 
Ako je narod takav da poštuje propise, onda su pravila dovoljna, a kontrola nije. Ali ako imamo narod koji voli da krši pravila, a naročito da zezne državu, onda je država kriva ako to ne sprečava.

Lepo je biti moralan, ali ako jedna strana stalno krši pravila, onda to vodi u anarhiju, a to se sprečava kaznama i čestim kontrolama, sve dok se to ne usadi narodu u glavu. E tek tada možemo da olabavimo sa kontrolama i kaznama.

Eto, tako ja vidim kako država treba da funkcioniše, a ne samo da apeluje na građane da poštuju zakon.
 
Ali to ne spira odgovornost i krivicu sa ljudskih otpada koji svesno i namerno: 1) koriste rupe u propisima da nekoga prevare relativno legalno 2) jasno i ocigledno krse neke od postojecih propisa i zakona.

Dakle ne radi se samo o tome da neko koristi lose propise i zakone da uradi nesto nemoralno a legalno. Nego mnogi rade stvari koje su i nemoralne i NElegalne. Eno puna je tema "Ko im ovo dozvoli?" takvih primera. I tu nema sta da se filozofira "pa to je njemu u interesu". Ne, onog momenta kada radi nesto decidno nelegalno, i on snosi krivicu i odgovornost na sebe podjednako koliko i nadlezni. Ako ne i vise cak. I takve ne treba braniti i "razumeti" nego ih eliminisati iz drustva i tretirati ih kao kriminalce
 
Једно решење је интензивна јавна кампања где би се такви случајеви, најпростије речено, представили као народном издајом и антисрпском активношћу. Значи оно тотално срамљење 24 сата дневно, јер је то реално и тачно - безобразлук и лењост ружи град, што чини да изгледамо као нижа раса и инфериоран народ, што угрожава функционисање града и ствара трошкове. Рачуница је јако проста!
 
hbg sad bendere pa imas i sada ljudi gde voze 120, a ogranicenje 50 i ti sad mislis da je on moralan? Vozi jer mu se moze i jer nece dobiti kaznu. Pa moju sestru je strpao u komu vozac koji je pokosio sa 100km na sat gde je ogranicenje 50. Posto su roditelji neki pravnici ili sta vec ne secam se nije imao ni dan zatvora. Sta bi sa Mitrovicevim sinom sto ubi onu devojcicu to je narod nekako zaboravio? I ko je sad kriv? Odgovornost je podeljena i tu nema dileme, i gradjani/investitori koji krse propise i grad koji ne kaznjava zlodela. I sve dok ne bude vise kazni nego popusta nece se tu nesto mnogo promeniti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865477#p865477:13i8ya3t je napisao(la):
mariks » Ned Jul 18, 2021 4:51 pm[/url]":13i8ya3t]Odgovornost je podeljena i tu nema dileme, i gradjani/investitori koji krse propise i grad koji ne kaznjava zlodela.
To i ja kazem. Ali sve cesce na forumu nalecem na tvrdnje kako nije investitor nista kriv nego samo i samo nadlezni.

Potura se ta neka skola misli po kojoj kad neko napravi neko zlodelo ili pokvarenstinu, da su krivi svi sem njega samog. I da ga treba "razumeti" jer "mu je u interesu".
 
Evo šta kaže Sicve011

Ukoliko saniranje ipak nije moguće, od investitora će biti zatraženo da stanarima ustupi nove stanove.

„Investitor će morati da napravi novu zgradu, i da im da stanove u njoj“, rekao je Vesić.
https://nova.rs/vesti/hronika/vesic-inv ... stanarima/


Znači investitor će još da profitira. Ima da sazida tu zgradu , napravi ovima stanove, i sazida još par puta toliko za tržište.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865481#p865481:3d6gwdxf je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Jul 18, 2021 5:05 pm[/url]":3d6gwdxf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865477#p865477:3d6gwdxf je napisao(la):
mariks » Ned Jul 18, 2021 4:51 pm[/url]":3d6gwdxf]Odgovornost je podeljena i tu nema dileme, i gradjani/investitori koji krse propise i grad koji ne kaznjava zlodela.
To i ja kazem. Ali sve cesce na forumu nalecem na tvrdnje kako nije investitor nista kriv nego samo i samo nadlezni.

Potura se ta neka skola misli po kojoj kad neko napravi neko zlodelo ili pokvarenstinu, da su krivi svi sem njega samog. I da ga treba "razumeti" jer "mu je u interesu".

"ма није онај шваба ништа неморално урадио то што је стрељао децу у крагујевцу, само је пратио наређења, то му је дозволила власт"

то је буквално тај ниво зармишљања, криви су обоје, а они који бране инвеститоре су само љубоморни што они нису пуни пара и веза па да и они могу тако да пуне џепове
 
Весић: Иницијатива за измену закона како би инвеститори имали обавезне полисе осигурања у случају штете трећим лицима

Заменик градоначелника Горан Весић најавио је да ће Влади Републике Србије упутити предлог за што хитнију измену Закона о планирању и изградњи, а једна од важних ствари коју ће иницирати јесте да се уведе обавеза инвеститора да има полису осигурања од штете трећим лицима. Он је прецизирао да су грађани из урушеног објекта на Врачару привремено смештени у хотелу „Славија”, те да се сутра поново очекује састанак око трајног решавања њиховог проблема.

– Грађанима ће штета бити надокнађена. Постоје две могућности за то, једна да то учини сам инвеститор, а друга да то уради град и да потом надокнади од инвеститора. Хвала богу нико није страдао, али треба да знате да су грађани из својих домова истрчали, без докумената и основних ствари. Зграду чува полиција заједно са Комуналном милицијом, а грађевинска инспекција наложила је хитно санирање јаме која је изазвала рушење. Чекамо налазе стручњака да ли уопште може да се уђе у зграду како би грађани уз помоћ ватрогасаца покупили најосновније ствари и како би се организовало измештање намештаја. Грађани неће дуго остати у хотелу, изнајмићемо станове за њих, чији ће закуп морати инвеститор да плати, и то све док се трајно не реши њихово питање. То ће бити епилог и будите сигурни да ће се тако догодити – рекао је Весић за ТВ Танјуг.

Кад је реч о иницијативи за измену поменутог закона, Весић је прецизирао да, ако се усвоји, инвеститор неће моћи да добије грађевинску дозволу док нема полису осигурања.

– Да то постоји, сада би осигурање платило сву штету. Такође, Град ће тражити да се за лица која врше надзор уведе да приликом добијања лиценце имају полису осигурања професионалне одговорности за случај штете трећем лицу – казао је Весић.

Заменик градоначелника најавио је и појачану инспекцијску контролу градилишта, али да је немогуће константно контролисати више од две хиљаде градилишта због чега је апеловао на савесно и одговорно обављање посла.

– За конкретни случај у Видовданској улици поднете су кривичне пријаве против инвеститора, надзора, извођача, многи од њих већ су дали изјаве и сада је на тужилаштву да покрене кривичне поступке и да се утврди одговорност. Нико није страдао, али је материјална штета огромна – истакао је Весић.

Весић је најавио и да ће иницирати да се у закон унесе правило да пре добијања употребне дозволе сваки инвеститор мора да да доказ о кретању грађевинског отпада. Циљ овог потоњег јесте решавање проблема „дивљих депонија” и нелегалног одлагања грађевинског отпада било где у граду, закључио је Весић.

izvor: beograd.rs
 
Vrh