Google Earth 5.2 grafički prikazuje uvezene GPS podatke
15.06.2010.
GOOGLE JE U PONEDELJAK UNAPREDIO svoju popularnu aplikaciju Google Earth u verziju 5.2 i obogatio je s nekoliko funkcionalnih poboljšanja i u besplatnoj i u profesionalnoj varijanti. Korisnici obe verzije od sada mogu da uvoze podatke snimljene GPS prijemnicima za vreme aktivnosti na otvorenom i pregledaju ih koristeći Google Earth. Od ostalih novosti valja pomenuti da Google Earth sada ima integrisan veb čitač (kako bi se sve aktivirane hiperveze zadržale unutar aplikacije) i nove slojeve podataka kao i dodatna podešavanja u verziji za profesionalce.
U zvaničnom Googleovom saopštenju se kaže da je još u Google Earth 5.0 dodata mogućnost da se s njim direktno poveže GPS uređaj i uveze zabeležena putanja, a da Google Earth 5.2 sada omogućava da se elevacija, brzina i drugi podaci prikažu kao grafikon u samoj aplikaciji. Ukoliko GPS uređaj snima još neke dodatne podatke kao što su brzina otkucaja srca, broj koraka ili okretaja pedala u minutu (kadenca) i oni će moći da se vide na grafikonu. Pored toga videće se i statistički podaci kao što su ukupna elevacija, maksimalni nagib i prosečna brzina.
[video]http://www.youtube.com/watch?v=ymbVCx0P4e8[/video]
Poboljšan je i način reprodukovanja trase kretanja – dovoljno je pritisnuti dugme za animaciju. Može se čak generisati i tura za sledeće putovanje. Ponuđeni video prikazuje kojim putem se biciklom vozi na posao jedan od Googleovih radnika.
Dodavanje GPS podataka u Google Earth svakako je zabavno i korisno pojedinačnim korisnicima ali će grupna korist biti još veća. Sakupljanjem podataka planinara, biciklista, šetača, trkača, skijaša, jedriličara i drugih korisnika koji vole da budu u pokretu, Google će moći da stvori bolje mape, jer će na njima prikazivati i puteve njihovog kretanja. Ukoliko bude znao koji je najpopularniji put da se biciklom stigne iz tačke A u tačku B, mogao bi tu informaciju da ponudi ljudima koji traže takvu informaciju koristeći Google Maps.
Ovo je slično načinu na koji je organizacija Open Street Map sakupila podatke s kojima je napravila svoje mape. Ovaj projekat mapiranja otvorenog koda traži od dobrovoljaca da im šalju GPS podatke koje su prikupili dok su se šetali, vozili biciklom ili trčali po gradskim ulicama. Kombinovanjem tih podataka Open Street Map može da stvori veoma detaljne mape gradskih ulica uz mnogo manji napor u odnosu na tradicionalne usluge mapiranja.
Google kaže da će većina GPS uređaja raditi s njegovom aplikacijom (među njima su i Garminovi uređaji), ali nije jasno da li će podatke moći da skupljanju i pametni telefoni s Androidom ili iPhone. Tradicionalni GPS uređaji u stanju su da sakupljaju i informacije kao što su elevacija i brzina pa korisnici mogu i njih da iskoriste za prikazivanje na grafikonu koji iscrtava najnoviji Google Earth.
Google je u ovu aplikaciju ugradio i kompletan veb čitač tako da korisnici mogu da istražuju, na primer, stranice kompanija na koje nabasaju u aplikaciji. Profesionalni korisnici mogu da vide i slojeve s parcelama, demografskim i saobraćajnim podacima i da iskoriste prednosti poboljšanog uvoza iz GIS sistema, boljeg generisanja sloja za prekrivanje (overlay) i podršku za georeferentni sistem američke vojske (Military Grid Reference System, MGRS).
Oni koje zanima drugačiji način prikazivanja potencijalnih biciklističkih ili planinskih staza, treba da posete i mrežnu alatku Geocontext, jer zahvaljujući njoj mogu da dobiju grafikon promene elevacije odnosno profil terena (koristeći Google Maps API). Dovoljno je da se na mapi označe dve tačke (ili više tačaka) i aplikacija će iscrtati odgovarajući profil poprečnog preseka između njih. Ovo bi moglo biti zgodno kad želimo da vidimo da li nas staza koju predlaže Google Maps vodi uzbrdo ili nizbrdo. (M.V.)