Šta je novo?

Generalštab

Тако је. Једино горе од "Титових" набреклих црвених кула у административном језгру града јесу Трампове набрекле куле у административном језгру града.

Добровић је врхунски архитекта, Мени међу омиљенима заправо. Његов опус на приморју је један од најуспешнијих низова једног модернистичког архитекте који ја знам на глобалном нивоу.

Но, нама се заломило у Београду да Добровић под притиском режима испоручи ову наметљиву грађевину тамо где јој није место. Да му најмонументалније дело буде на најосетљивијем месту. И то наравно наша струка не уме да процесуира и на силу валоризује објекат заборављаајући пре свега урбанистичке норме које тим објектом једноставно нису испоштоване.

Са друге стране, и тако урбанистички споран објекат јесте постао део културне баштине и то се мора сачувати.
 
Poslednja izmena:
U svakom slučaju, Generalštab ima osnova da se danas posmatra kao kulturno dobro, ali bih voleo da su vlasti odvele tu priču u neki smisleni pravac ako je i to odluka. Zašto zgrade nisu rekonstruisane nakon bombardovanja, već 25 godina gledamo ruševine? Mogle su se vratiti u redovnu upotrebu za državne organe, ili pretvoriti u muzej, kako god.

Zašto je jedino rešenje koje smo dobili da se zgrade sruše i izgradi ova Kušnerova megalomanija?

Raspravljati o tome da li je Dobrovićev projekat lep ili ne je zamena teza koja ide na ruku režimu.
 
Имаш негде с почетка ове теме расправу од пре неких 7-8 година, када је Хуља уклонио преостале делове монументалних портала објекта а остале трагове бомбардовања сакрио патриотском цирадом где сам покушавао да објасним људима да је у питању само процес националног понижења и да овај режим никада неће реконструисати Генералштаб.
 
Једина шанса да се то заустави, је силазак и Трампа и Вучића са власти, пре почетка градње.
Непоменика ћемо скинути, али Трампа не. Њега ће скинути американци, ако га уопште скину. Мада, кад будемо уклонили непоменика и С(л)инишу Малог, Трампов пројекат ће пасти у воду. Мало времена имамо, и зато морамо да будемо брзи.
 
Poslednja izmena:
Tрампу поклонити плац на ЕКСПу за хотел, може и на аеродрому. Није њему до запишавања територије, колико је нашем узупатору до поданишта.
 
Велелни хотел на обали Саве код Националног стадиона, и нижи али фенси вип хотел на аеродрому и ето и светски и моћно.
 
Ентеријер старог Генералштаба, и како ће изгледати након завршетка радова.
Revitalizacija-Zgrada-starog-Generalštaba-u-Beogradu-pre-Jadran-doo-Beograd-1024x683.jpg

Revitalizacija-Zgrada-starog-Generalštaba-u-Beogradu-posle-Jadran-doo-Beograd-1024x683.jpg
Stari-Generalštab-–-Beograd-2-Jadran-doo.jpg

Stari-Generalštab-–-Beograd-Jadran-doo.jpg
 
Но, нама се заломило у Београду да Добровић под притиском режима испоручи ову наметљиву грађевину тамо где јој није место.
Zivot zaista pise romane i sada bas na tom mestu se planiraju ar deko neboderi, stil koji je bio najzastupljeniji za vreme Kraljevine Jugoslavije barem u Beogradu. Sada da li je to karma, splet okolnosti, jednostavno se tako zalomilo ko ce to znati...
 
Са друге стране, и тако урбанистички споран објекат јесте постао део културне баштине и то се мора сачувати.
Ово је важан закључак. Та зграда је опробана временом, дуго стоји на том месту, и може се сматрати делом културне баштине за право спомеником једне епохе. Погрешна епоха, лоша по нас, али ипак наша. Тим пре што је сведок једне велике неправде, и због тога има право на живот и реконструкију, а не да је американски бизнис сравни са земљом како би изградио своју горду перверзију.
 
Ентеријер старог Генералштаба, и како ће изгледати након завршетка радова.
Pogledajte prilog 235941
Pogledajte prilog 235940Pogledajte prilog 235942
Pogledajte prilog 235943
Стварно срамота да режим поклони овакав објекат из државног власништва приватнику странцу.
 
Mrzi me da pišem pa sam pustio chat gpt da sažme moje misli i slažem se sa napisanim:

Zgrada Generalštaba, delo Nikole Dobrovića, oduvek je bila više od pukog arhitektonskog objekta – to je bio manifest modernizma i pogled u budućnost. Projektovana sredinom 20. veka, ova građevina je u svom jeziku, formi i simbolici radikalno odudarala od dotadašnje arhitekture. Inspirisana kanjonom Sutjeske, bila je arhitektonski izraz nove, samosvesne države.

U tom kontekstu postavlja se pitanje: da li bi Dobrović danas odobrio njenu rekonstrukciju u modernom stilu?

Odgovor nije jednostavan, ali sve ukazuje na to da bi – pod jednim uslovom: da se poštuje konceptualna hrabrost i simbolički identitet zgrade. Dobrović nije bio arhitekta koji se držao forme radi forme. Njegova dela su idejna, promišljena, angažovana. Nije mu bila važna ornamentika, već poruka koju arhitektura šalje.

Zato bi površna "modernizacija", koja briše izvornu strukturu i pretvara Generalštab u generičku staklenu zgradu, bila suprotna njegovom duhu. Ali savremena intervencija koja nastavlja dijalog sa originalom, koristi nove materijale, dodaje nove funkcije, ali čuva formu i simboliku – verovatno bi bila nešto što bi Dobrović i sam voleo da vidi.

Zato – umesto rekonstrukcije ili rušenja – možda je vreme za reinterpretaciju. Da Generalštab i dalje bude ono što je uvek bio: arhitektura koja ne ćuti, već govori.

Da je živ, Dobrović bi najverovatnije bio oštar kritičar ideje rušenja Generalštaba i zamenjivanja ga generičkim, bezličnim zgradama. Umesto toga, zalagao bi se za restauraciju i očuvanje ili reinterpretaciju u savremenom duhu, ali uz zadržavanje originalne ideje.
 
Стварно срамота да режим поклони овакав објекат из државног власништва приватнику странцу.
200w (5).gif

Страном приватнику који нас је бомбардовао да би нам отео Космет, и озрачио нашу државу осиромашеним уранијумом.
 
Problem ove zgrade je sto ju je projektovao Dobrovic poznati arhitekta iz doba SFRJ pa je zbog toga odredjeni ljudi dozivljavaju kao neko bozanstvo i ako je veoma diskutabilne estetike.
Takodje i njeno uklapanje u postojeci ambijent u vreme kad je gradjena je ravno nuli.
Da je projektovao tamo neki nepoznati arhitekta i da nije uzivala status zasticenog kulturnog dobra niko ne bi podrzavao njenu obnovu.
Ovde se ne brani zgrada radi zgrade vec status "remek dela" modernisticke arhitekture, "delo" ikone ex YU arhitektonske scene.​
Ovo za diskutabilnu estetiku može da se kaže bukvalno za svaku zgradu u gradu, jer uvek će se naći makar jedna osoba kojoj se neka zgrada ne sviða i koja bi da je ruši. Da slušamo tako svakoga, od Beograda bi ostali samo Dunav i Sava sa svojim pritokama.​
 
Прича се да целокупна војска лети из тог кварта. Опет, већа је срамота за касарну 7. пешадијског пука, која је најстарија у том кварту.
 
Vrh