Šta je novo?

Generalštab

ne govorim o ideologiji, govorim o spomenicima kulture, kao sto si i ti prvo naveo


svejedno je najznacajnije ostvarenje nama vaznog arhitekte
nadam se da barem delimo misljenje da je nedopustivo da se ovaj objekat, sa ovim statusom, istorijom i simbolikom resava na ovaj nacin koji ne gleda ni misljenje javnosti, ni misljenje struke a ni zastitu pod kojom spada

Slažem se da nije OK da se tako na mala vrata progura projekat tih gabarita na toj lokaciji. Ako bi se i zanemario istorijski kontekst, ipak je reč o samom centru Beograda. Što se tiče statusa same zgrade Generalštaba, taj status spomenika kulture joj je dodeljen na sličan način i bez neke preterane rasprave oko posledica takve oduke.

Ipak, dopada mi se ideja da ljudi povezani sa potencijalno budućom američkom administracijom grade, jer to ima određenih političkih prednosti i na neki način je i simbilički zaokret u srpskoj politici.
 
@Bender Rodriguez

Meni je delovalo da planiraju 3 zgrade ali je moguće da si u pravu da ih ima 4.
Mogu se složiti sa tobom da je to previše da 4 iste zgrade tog gabarita budu izgradjene.

2 zgrade su po meni ok jer se onda dobija kapija.
To je bio i koncept starog generalstaba i ovaj američki arhitekta je to ispoštovao.
Takodje je ispoštovao kaskadnu estetiku generalštaba koju je primenio ovim novim kulama tako da ga ja ne bi blamirao u tom smislu. Čovek je analizirao objekat koji zamenjuje svojim i preuzeo je nesto iz njega tako da u tom pogledu postoji neka vrsta omaža Dobrovićevom delu.

Inače jasno je da je ovo američka arhitektura i američka vizija i estetika tu se isto mozemo složiti.
 
Poslednja izmena:
Mora se priznati projektu bar 3 stvari.
- Sacuvan je koncept kapije sa 2 simetricne zgrade na svakoj strani Nemanjine.
- Arhitektura i oblik imaju retro fazon koji se sigurno bolje uklapa u ambijent predratnih zgrada nego neke staklene savremene kule
- Prozori kula se takodje uklapaju sa Beogradjankom jer je uradjeno nesto na istu foru, jedan isti oblik prozora koji se ponavlja svuda pa se dobija matrica
Da li si realan, pa projekat se ne uklapa sam u sebe, kule se ne uklapaju ni sa tim hotelom/muzejom ispod

Mišljenje ovakve ostrašćene javnosti koja je apsolutno i na svaki način je kočnica promena i napretka ne treba uopšte uzimati u razmatranje.

Kada javnost više ne bude bila ostrašćena i kada bude bila u mogućnosti da jasno sagleda prednosti i mane konkretnog projekta (bez uplitanja emocija i da li je investitor ovaj ili onaj, da li je na vlasti SNS ili neko drugi) tada mišljenje javnosti treba da bude uzeto u ozbir.
Vidi ti malog fasiste 🤨
 
Vecina forumasa ovde nema taj kapacitet da razume vaznost ovog projekta i koliko mocna jevrejska porodica stoji iza njega. Srbija mora da iskoristi ovu sansu i uradi sve da se realizuje ovaj projekat! Prvenstveno zbog svoje sigurnosti! Da li mislite da bi se iko usudio da napadne Srbiju u koju Kusneri imaju svoj biznis? Nema sanse! Na kraju krajeva jevreji su ti koji odlucuju ko sme koga da napadne u svetu. Pritom ne treba zaboraviti Trampa ciji hotel bi se verovatno nasao ovde. Siguran sam da bi on jednog dana na otvaranju rekao ,,Bajdena je zanimalo ovde da rusi a mene da gradim".

Sto se tice arhitekture...meni se bas svidja. Mesavina Beograda i Njujorka. Jedino sto nije po nasaj meri jeste to sto svi stanovi nemaju terase. U Njujorku nije popularno imati terasu dok kod nas bas nije popularno nemati terasu. Tu se vidi da arhitekta bas i ne poznaje nase trziste iako je uzeo neke elemente od Beogradjanke.

U svakom slucaju fenomenalan projekat koji treba podrzati. I pozivam forumase da prestanu da se boje svega sto je novo (kad god se pojavi neki novi projekat odmah krecu napadi), promene su dobra stvar zato sto se tako napreduje i razvija.

Pogledajte prilog 192755
Слажем се и допада ми се. Ми нисмо имали ни самопоштовања ни воље да решимо, нека то други ураде за нас. Хтели смо капитализам, граде они који могу и умеју. Чему кукњава, само ће се уништено и неупотребљиво заменити новим. Габарити у том окружењу нису никакав проблем, не видим чему сметају.
 
Niko nije primetio da ova zgrada postaje hotel.
IMG_20240317_170122.jpg
 
@Bender Rodriguez

Meni je delovalo da planiraju 3 zgrade ali je moguće da si u pravu da ih ima 4.
Mogu se složiti sa tobom da je to previše da 4 iste zgrade tog gabarita budu izgradjene.

2 zgrade su po meni ok jer se onda dobija kapija.
To je bio i koncept starog generalstaba i ovaj američki arhitekta je to ispoštovao.
Takodje je ispoštovao kaskadnu estetiku generalštaba koju je primenio ovim novim kulama tako da ga ja ne bi blamirao u tom smislu. Čovek je analizirao objekat koji zamenjuje svojim i preuzeo je nesto iz njega tako da u tom pogledu postoji neka vrsta omaža Dobrovićem delu.

Inače jasno je da je ovo američka arhitektura i američka vizija i estetika tu se isto mozemo složiti.
Pa po onome što se prikazuje, oni planiraju 4 kulčine. Za mene je to jedno klasično iz...vanje i nesposobnost da se vidi šuma od drveta, da se vidi razlika između 4 kule sa X zapreminom i prostranijim a nižim kompleksom zapremine XY.

Što se tiče izvedbe nad Nemanjinom, treba najpre i investitori i arhitekte pa i država (kao donator tog ogromnog velikodušnog zemljišta) da ispitaju javno mnjenje da li ljudi i dalje žele simboliku Sutjeske tu ili ne. A ne da odmah hrle da posade nebodere jer se tako radi na Menhetnu. I nevezano samo za to, potrebno je da budu javne rasprave o svemu ovome, a ne da opet sve bude hir par narcisoida, ovdašnjih i američkih.

Ali drago mi je da vidim da se slažemo i ispoštujemo u ovim nekim stvarima koje si naveo.
 
Ako pričamo o estetici verujem da mnogi forumaši nisu ni svesni koliko je Beogradska moderna iz 30ih inspirisana američkom arhitekturom.

Ko ne veruje nek ukuca na google " streamline moderne architecture" pa da vidite slike, bićete iznenadjeni...
 
Verujem da mnogi forumaši nisu ni svesni koliko je Beogradska moderna inspirisana američkom arhitekturom.

Ko ne veruje nek ukuca na google " streamline moderne architecture" bićete iznenadjeni...
Pa nema ničeg lošeg ugledati se na Amere u onome gde su u pravu i gde su mudri i razumni.

Ali tovarenje pretrpane brdovite desne obale Save kulčinama samo zato što milijarderčići sa Menhetna ne znaju ni za šta drugo... to mi baš i nije za ugledanje.

Strašno mi se gadi današnja američka korporativna ograničenost i uskogrudost. Koja se manifestuje na razne načine, a jedan od njih je i ta onanija na kulčine i masovnu visinsku i simboličku segregaciju među ljudima.

A pritom se radi o placu koji će im se - sudeći po trenutnim saznanjima - pokloniti. Znači treba da poklanjamo amerima zemljište na kome će oni graditi svoje korporativne faluse kojima će isticati klasne podele i segregaciju. I narušiti nam urbanizam i saobraćaj još više. Pa neću da podržim to.

Nemam problem sa normalizacijom odnosa sa Amerikom (mada Vučić ne želi to, jer voli da sedi na 4 stolice), a na činjenicu da u politici zlopamćenje i durenje ne prolaze dobro, sam se navikao, pomirio. Isto tako smatram da ne treba više da stoje te ruine. Ali sve to ne znači da ću da ljubim noge Amerima koji bi da mi uzmu to zemljište i posade 4 dodatne kulčine tu. Epa vala ne može. Dosta je Beograd bio komad mesa na kome se iživljavaju i prazne razne džukele što iz regiona (mislim na partije i investitore) što iz sveta.
 
Poslednja izmena:
Koliko je meni poznato, postoji tunel između kompleksa A i B.

A postoje i drugi tuneli tu okolo...
 
Znači treba da poklanjamo amerima zemljište na kome će oni graditi svoje korporativne faluse kojima će isticati klasne podele i segregaciju. I narušiti nam urbanizam i saobraćaj još više. Pa neću da podržim to.
Ma ja mislim da tebi više smetaju klasne podele nego narušavanje urbanizma :)

Nažalost, u 21. veku klasne razlike su uveliko deo našeg života, i nećemo se nikad više vratiti na "svi smo isti" društveno uređenje.
Nemam problem sa normalizacijom odnosa sa Amerikom (mada Vučić ne želi to, jer voli da sedi na 4 stolice), a na činjenicu da u politici zlopamćenje i durenje ne prolaze dobro, sam se navikao, pomirio. Isto tako smatram da ne treba više da stoje te ruine. Ali sve to ne znači da ću da ljubim noge Amerima koji bi da mi uzmu to zemljište i posade 4 dodatne kulčine tu. Epa vala ne može.
Nije pitanje da može ili ne može, jer mora - to prosto ide u paketu.
 
Pogledajte prilog 192844Pogledajte prilog 192845Pogledajte prilog 192846

Meni je prva asocijacija kad sam video arhitekturu i pasarele bila ovo:
Metropolis, 1927god, art deco.
Стварно изгледа као модерни, упрошћени ар деко који се вратио последњих година у Њујорку. По мом мишљењу, ово су вероватно најлепше куле које можемо добити у Београду у догледно време, и чак бих рекао да би се куле боље уклопиле у београдску архитектуру од генералштаба. Наравно под условом да су само у питању две куле, а не 3 или 4 као што се може наслутити из рендера.
С друге стране рушење генералштаба, и то под овим околностима, би било јако штетно за Београд, његову историју и уопште наш правни систем. Да је друга локација, јако би ми се свидео пројекат, овако нагињем ка томе да се реконструише и сачува зграда Николе Добровића због свог симболичког значаја.
 
Мени је једино ова пасарела сумњива, а и још увек се не види тачна позиција објеката и цела шема. Шта остаје , шта се уклапа… Од реконструкције очигледно нема ништа и чему о томе више причати.
А што се саобраћаја тиче, сва градња у БГ би овог момента требало да стане да би се 70% кршева у којима се вози по једна особа и загађује животну средину и малтретира грађанство, могло да се мота около по цео дан.
 
нагињем ка томе да се реконструише и сачува зграда Николе Добровића због свог симболичког значаја.
ovo i ja smatram da je najbolje resenje u datim okolnostima
mada bih licno najvise voleo da je tu zgrada u duhu akademizma, inspirisana predratnom zgradom, da zajedno sa okolnim objektima cini jednu skladnu celinu
 
Mislim da je u ovom trenutku najbitnije da šta god bude ne izlazi više ka Kneza Miloša od sadašnjih zgrada (minus ulazi), da ako se gradi novo ne sme da zalazi u Nemanjinu kao sada i najbitnije, da se proda po tržišnoj ceni za tu lokaciju! Dakle, suvim zlatom da plati taj što hoće da gradi u sred grada, pored Vlade.
 
Dakle, suvim zlatom da plati taj što hoće da gradi u sred grada, pored Vlade.
Da je tako moglo prodali bi žuti pre 15 godina. Nemamo mi baš neke opcije (još uvek) da zacenimo neku lokaciju jer još uvek nismo lokacija oko koje se investitori (ovog kalibra kao Trampov zet) otimaju.

Ovo treba posmatrati strateški: pokloniš zemlju ultra jakom USA investitoru i posle dobiješ još x novih USA investitora od kojih ćeš zaraditi dovoljno za zakrpiš "izgubljen" profit zbog poklonjenog zemljišta.
 
Neka mu poklone svoju dedovinu
Ili njive kod nacionalnoj stadiona
Mogu i one njive u makisu

Stvar je prosta zgrade su mogle biti obnovljene za cenu koja je data za zgradu poreske uprave
Objekat vezan sa starim generalstabom ostaviti vojsci da preseli tu sve iz kule uz bircaninovu i ta strana da predje u civilnu upotrebu

Para ima alu nema provizije i interesa politicara
 
Da je tako moglo prodali bi žuti pre 15 godina. Nemamo mi baš neke opcije (još uvek) da zacenimo neku lokaciju jer još uvek nismo lokacija oko koje se investitori (ovog kalibra kao Trampov zet) otimaju.

Ovo treba posmatrati strateški: pokloniš zemlju ultra jakom USA investitoru i posle dobiješ još x novih USA investitora od kojih ćeš zaraditi dovoljno za zakrpiš "izgubljen" profit zbog poklonjenog zemljišta
Ja ne vidim svrhu drzanja razrusenih zgrada u centru grada, po meni ovo deluje super da se izgradi, a to sto mi mislimo da je bg pariz london amsterdam peking pa da suvim zlatom neko nesto placa to je vez ozbiljan problem
 
Normalno, bratija na vlasti "poklanja" tuđe, a zapravo trpa u svoje džepove i obezbeđuje i svoje unuke.

Jadno zvuče forumski branitelji ovakvih aranžmana.. Isto kao i za Bnv, poklanjaš najskuplju zemlju u gradu, trpaš u sopstvene džepove, a narod od toga nema ništa.

Kakve su bolnice po gradu, kakve škole? Na šta liči Ribnikar, elitna škola u centru grada, na šta liči Oš Skadarlija? Nisu u krajevima u kojima stanuju sns orci glasači, pa neka se slobodno i sruše..
 
Vrh