19. 11. 2008. | 09:32
Planovi da u blokovima 62. i 63. budu izgrađeni parkovi postoje već 40 godina, ali je njihova izgradnja počela tek pre nekoliko dana. Do sada su se ovde gradili samo supermarketi, poslovne i stambene zgrade. Zelenila je bilo sve manje, tako da, iako su radnici na terenu, stanovnici ovog dela grada i dalje su sumnjičavi da će zaista do proleća sledeće godine dobiti svoje "zelene oaze".
- U parkovima će biti oko tridesetak vrsta ukrasnog drveća, šiblje i posebne cvetne oaze sa ružama i perenama. Mirni popločani deo parka namenjen je za starije ljude koji mogu uživati na klupicama, a za decu su predviđena dva igrališta sa klackalicama, ljuljaškama i toboganom - priča Đurđica Ivančević inženjer pejzažne arhitekture.
Radovi su već počeli i teren je očišćen od starih i trulih biljaka, kamenih ploča i drugog otpada. Trenutno bageri ravnaju zemljište, a potom sledi sadnja i uređenje. Ekipa koja radi parkove očekuje novu "oazu mira" početkom proleća, a građani na radove ipak gledaju sumnjičavo jer kako pričaju navikli su na beton staklo i čelik.
- Samo da ne dođe neki investitor i ne uzme im ovu zemlju što su lepo raskrčili i pripremili za rad. Bili smo skeptični šta se ovde pravi, jer dosta nam je više betona i „saklenih kutija”. Ova ideja je fantastična! Jedva čekam da se na leto rashlađujem u parku dok čuvam unuku koja će konačno dobiti lepo mesto za igru – priča Ranko Jovović iz 63. bloka.
Oba parka izgledaće identično samo što se površinski razlikuju. Prvi je na jednom hektaru, a drugi je manji, oko šest hiljada kvadrata odnosno, nešto više od pola hektara. Udaljeni su samo 500 metara jedan od drugog, pa će znatno oživeti ovaj kraj. Osim sadržaja za decu, naće se i po neki kutak mira za odrasle. Parkovi će imati savremeni sistem za navodnjavanje i biće osvetljeni, a imaće i neke specifičnosti. Naime u jugozapadnom delu parkića će ostati slobodni travnjaci za sedenje, piknik, čitanje, po ugledom na Evropu gde se ležerno i opušteno sedi na zelenim površinama u parkovima. Ovaj, prilično siv i tmuran blok će tako dobiti zaista potrebna mesta za igru i opuštanje.
- Poslednjih decenija nismo dobili ni jedan pravi park. Zelenilo je služilo kao propratni sadržaj, obično velikih poslovnih ili trgovinskih centara. Ali takvi parkići obično imaju samo vizuelni i estetski karakter. Ljudi su željni onog životnog, mira, dečjeg smeha, prirode, a to će im ovi parkovi ipak približiti – priča Đurđica Ivančević.
Parkovi sve bolje izgledaju
Beograd je očigledno u poslednjih nekoliko godina "našminkao" svoje parkove. Sve su lepši i uredniji. Mnogi od njih su i renovirani, kao Tašmajdanski, Karađorđev i park Jelovac. Ali ono što gradu zaista nedostaje su nove zelene površine jer je priliv stanovništva sve veći, a urbanizacija uzima danak – kaže Đurđica Ivančević, pejzažni arhitekta.