Šta je novo?

Fruška Gora

IMG_20240218_143432_659.jpg
IMG_20240218_143524_913.jpg
IMG_20240218_143800_066.jpg

Поплочавање стазе на Стражилову, мислим да није потребно то радити у планини.
 
Poslednja izmena:
Апсолутно није потребно. Многи Краловчани су против тога и прилично изненађени што се то ради док је сам пут до Стражилова катастрофа и само Стражилово баш и нема неких садржаја и није адекватно одржавано до сада.
Можда буде боље сада, када је опет враћено у надлежност НП Фрушка гора.
 
Pre par nedelja sam prvi put šetao po Fruškoj gori. Koga zanima šetnja od par sati, na 1h kolima od Beograda, Fruška gora je savršena destinacija.
Добра ствар је што Фрушка гора може да се обиђе и без аутомобила. Са окретнице испред железничке станице у Новом Саду крећу линије 64 (до Буковца), 72 (до Парагова), 74 (до Поповице) и 76 (до Старих Лединаца). Са међумесне аутобуске станице крећу линије 77 (до Старог Раковца), 78 (до Беочин села) и 86 (до Врдника, а стаје и на Иришком венцу и Змајевцу). Линије 77, 78 и 86 је најбоље чекати на првој раскрсници после железничке станице (угао Булевара ослобођења и Булевара краља Петра Првог, а Новосађани то зову „код Лутрије“) јер не мора да се иде на шалтер аутобуске станице и додатно плаћа перонска карта.
Овако је могуће препешачити и стазу која није кружна. На пример, крене се из Буковца и заврши на Поповици.

Ево неколико корисних веза са описом и трасама стаза на Фрушкој гори и неизоставни сајт Фрушкаћ.
НП Фрушка гора кружне стазе за пешачење
Трим стаза Фрушка гора
Фрушкаћ
Да додам на овај списак и маркиране стазе (ознаке се налазе на дрвећу): https://www.stazeibogaze.info/2014/07/04/markirane-staze-fruske-gore
А овде је gpx датотека: http://www.stazeibogaze.info/wp-content/uploads/2014/07/PS_FruskaGora_MarkiraneStaze.gpx
 
Никакво уређење планинске стазе није потребно.

Nije to bas bilo kakva planinska staza vec staza koja vodi do spomenika na strazilovu tj groba Branka Radicevica. Tu ide veliki broj ekskurzija, osnovci sirom zemlje itd. Nije lose da bude uredjena staza, ali da li je morala biti sa ubetoniranim ivicnjacima mozda i nije.
 
Nije to bas bilo kakva planinska staza vec staza koja vodi do spomenika na strazilovu tj groba Branka Radicevica. Tu ide veliki broj ekskurzija, osnovci sirom zemlje itd. Nije lose da bude uredjena staza, ali da li je morala biti sa ubetoniranim ivicnjacima mozda i nije.
Šta ljude sprečava da idu po zemljanoj stazi kada dođu u planinu?
 
Mozda losi vremenski uslovi? Ne znam kada si zadnji put prosao ovom stazom ali nije bas dostupna za svakoga a mogu misliti kako izgleda nakon vece kolicine padavina. Niti je bas jednostavna da se popne nekoliko odeljenja osnovaca. Ako ovo znaci da se vrh Strazilova redovnije cisti i sredjuje i da se gore prave sadrzaji, ok.
 
Bukvalno, izgleda da ovde neki nikad nisu isli po kisovitom vremenu zemljanim stazama :ROFLMAO::ROFLMAO: Upadne ti noga u plato ne mozes je izvuci.
 
Bukvalno, izgleda da ovde neki nikad nisu isli po kisovitom vremenu zemljanim stazama :ROFLMAO::ROFLMAO: Upadne ti noga u plato ne mozes je izvuci.
Ko bi rekao... blato u planini nakon kiše.
@fjerinic Da li to znači da treba popločati stazu od Iriškog venca do Popovica? Tamo ide isto mnogo ljudi, ili stazu na Popovici do jezera da popločano? Ili do Perine pećine?
 
Razumem ratio u sredjivanju staze kojom trebaju ici ekskurzije sa decom, ne znam sta je vama tu cudno… Isao sam ovom stazom pre 3,4 godine i znam da je uzana i neravna. Verovatno je moglo da prodje i bez betoniranja stepenika i ivicnjaka.
 
Razumem ratio u sredjivanju staze kojom trebaju ici ekskurzije sa decom, ne znam sta je vama tu cudno… Isao sam ovom stazom pre 3,4 godine i znam da je uzana i neravna. Verovatno je moglo da prodje i bez betoniranja stepenika i ivicnjaka.
Pa ljudi tu dolaze u prirodu, a ne u grad. Ako neko dođe u planinu, došao je da ide po neravnim i uskim stazama.
Baš da vidimo kako će ljudi tu lagano po zimi ići kada bude bilo leda na stazi.
 
Postoje pristojni oblici popločavanja kao na Avali od česme u podnožju do vrha.

radovi_na_stazi_od_Sakinca_7.jpg


Ovakve staze na narušavaju previše prirodu. Tako omogućavamo svima da u danima posle kiše, a i za vreme kiše, relativno lako se popnu a da se ne usvinje previše, a da ne idu asfaltom kuda idu automobili.

Imajte u vidu da mnogi nisu svesni kako izgleda šuma posle kiše i koliko su česte blatnjave bare koje se ne mogu zaobići i koliko dugo opstaju posle kiše (ili topljenja snega).
 
Postoje pristojni oblici popločavanja kao na Avali od česme u podnožju do vrha.

radovi_na_stazi_od_Sakinca_7.jpg


Ovakve staze na narušavaju previše prirodu. Tako omogućavamo svima da u danima posle kiše, a i za vreme kiše, relativno lako se popnu a da se ne usvinje previše, a da ne idu asfaltom kuda idu automobili.

Imajte u vidu da mnogi nisu svesni kako izgleda šuma posle kiše i koliko su česte blatnjave bare koje se ne mogu zaobići i koliko dugo opstaju posle kiše (ili topljenja snega).
Šta je čudno što su u šumi staze blatne posle kiše ili snega?
 
Ne kažem da je čudno. Kažem da nije velika šteta po prirodu urediti par staza od veštačkih materijala kako bi šuma bila dostupna i tih dana (tj. posle tih dana) a da se ne ublatnjavimo.
 
Dule ja bih rekao da ova staza na Avali nije dobra jer je fugirana i voda ne moze da prolazi. Ova na Strazilovu je bolja jer je samo nabijena kocka. Stepenice su jedino malo bzv.
 
I ja sam na prvu loptu bio protiv popločavanja.

Ali @fjerinic je potpuno u pravu kada je pomenuo ekskurzije. Ovo nije "obična" šumska staza, već možda i najposećenije izletište u Srbiji, masovni turizam. Dolaze sitna deca, često i kasnu jesen, rano proleće. Bez preobuke, u jedinim patikama. Treba posle da uđu i u autobus, hotel...
 
I ja sam na prvu loptu bio protiv popločavanja.

Ali @fjerinic je potpuno u pravu kada je pomenuo ekskurzije. Ovo nije "obična" šumska staza, već možda i najposećenije izletište u Srbiji, masovni turizam. Dolaze sitna deca, često i kasnu jesen, rano proleće. Bez preobuke, u jedinim patikama. Treba posle da uđu i u autobus, hotel...
Ово је све само не најспосећеније излетиште у Србији!!!
 
Dule ja bih rekao da ova staza na Avali nije dobra jer je fugirana i voda ne moze da prolazi. Ova na Strazilovu je bolja jer je samo nabijena kocka. Stepenice su jedino malo bzv.
Ima kanal sa strane.

Nisam ja samo za ovaj tip staze, već a bilo koji tip koji je postojan i koji omogućava kretanje bez previše uprljavanja.

Nabijena kocka, onaj beli granulat, drvene daske, ona drvena krupna piljevina bilo šta osim običnog asfalta i betona.

63b719007972f370b11cb81f0ae42351.jpg


eyJidWNrZXQiOiJhc3NldHMuYWxsdHJhaWxzLmNvbSIsImtleSI6InVwbG9hZHMvcGhvdG8vaW1hZ2UvNTI5NzYwMTYvMWU3Y2Q3NTJmMGNiOTNkMmE5NzVhNmM2NGQyN2QxZDIuanBnIiwiZWRpdHMiOnsidG9Gb3JtYXQiOiJ3ZWJwIiwicmVzaXplIjp7IndpZHRoIjo1MDAsImhlaWdodCI6NTAwLCJmaXQiOiJpbnNpZGUifSwicm90YXRlIjpudWxsLCJqcGVnIjp7InRyZWxsaXNRdWFudGlzYXRpb24iOnRydWUsIm92ZXJzaG9vdERlcmluZ2luZyI6dHJ1ZSwib3B0aW1pc2VTY2FucyI6dHJ1ZSwicXVhbnRpc2F0aW9uVGFibGUiOjN9fX0=




building-artificial-forest-trail-in-soproni-parkerdo-in-summer-sopron-hungary-2G32T40.jpg



A evo, možda može i samo asfalt, mada nema potrebe jer već postoji mnogo drugih materijala.


lighter
 
Na planinskim stazama nema šta da traži kaldrma, asfalt, beton i daske.
 
Ja u klin, ti u ploču.

Zaista ne shvatam šta je problem da postoji neka staza dostupna svima u svim vremenskim uslovima. Evo na primer šta ćemo sa roditeljima sa decom u kolicima, invalidima... Neće propasti priroda ako se naprave veštačke staze, a mnogima bi to bio uvod u više aktivnosti po planinama i šumama.
 
Vojvodjanski Zlatibor 😂 Ovo je tek pocetak, kad se zavrsi tunel tada tek krece ozbiljna ekspanzija, po mom misljenju. Vrdnik ce onda biti na 10-15min od NS.
Tunel se prostire između Paragova u podnožju Fruške Gore i oblilaznice oko Rume, to nema nikakve veze sa Vrdnikom već sa izmeštanjem tranzitnog saobraćaja koji će iz NS ići ispod umesto preko FG. Iz NS to Vrdnika se ide preko Iriškog Venca i to se neće promeniti ni nakon izgradnje tunela.
 
Odmah nakon izlaska iz tunela ce biti petlja Vrdnik kojom ce se mnogo brze stizati u Vrdnik nego preko venca, a i za venac ce se valjda placati neki ulaz.
 
Плажа код Чортановаца.
IMG_20240405_173837_940.jpg
IMG_20240405_173840_793.jpg
IMG_20240405_173934_124.jpg

Мост код Бешке.
IMG_20240405_173955_412.jpg
IMG_20240405_175136_055.jpg

У Чортановцима се налази и планинарски дом са најнижом надморском висином на свету, 84 метра.
IMG_20240405_180831_604.jpg

Станица у близини старог железничког тунела.
 
Vrh