Šta je novo?

IT kompanije i Frilenseri (Freelance) - porezi, propisi

Uuuuu neko nam se uskopistio... 8)

Nis' ti nikakav radnik. Ti si, kao što si sam pokazao, preduzetnik u prometu i rudarenju magle. I antivakser. ;)


Samim tim sav tvoj kredibilitet da pričaš o bilo čemu, pada u vodu. Pokazao si se ko si i šta si. Sad možeš da se vadiš do sutra, džaba ti.
 
Moja radnja ne prodaje maglu vec ono sto ti kukas da ne mozes da kupis :) A i sam radim u jednoj firmi. Radim vise poslova da bi uvecao portfolio. Da li sam nikakav radnik to znaju ljudi koji posluju sa mnom i koji me non stop traze. A sta si ti? ;)

Pošto nisi ni frilencer ni preduzetnik ni radnik, koja je tvoja svrha na ovom svetu sem da smetas roditeljima? Besan si na ceo svet i zato sve tvoje izjave padaju u vodu...
 
A znači valjaš komponente? :D Aaaaaaa... jao pa sad mi je još jasnije. :D

Valjator komponenti - verovatno neki povuci potegni biznis na KupujemProdajem - koji u slobodno vreme rovari i trguje maglom. I besni na druge prodavce komponenti što su mu konkurencija. Pa plasira priče o ''švercerima iz Austrougarske'' koji kao remete ekonomiju. :lol: :shock:

A slobodno vreme provodi kao antivakserski aktivista. Možda i odigraš pokoju kockicu preko neta, hm? :)


Pa dobro, da, sad mi je potpuno jasno što si tako ljut i ogorčen. Zadnjica ti u procepu (kao i svima u zadnje vreme) pa ti treba neko da bude kriv što tebi ne ide. Pa gde ćeš, šta ćeš, ajde malo da se istovariš po frilenserima. A i država ti naskočila na grbaču (opet - kao i svima u zadnje vreme) ali nemaš herca da kreneš protiv nje. Pa ti je, kao pravom Dinaroidu, lakše da se iz komfora sa strane obrušiš na one koji se usuđuju da se bore protiv nje, nego da im se priključiš. Pa dobro. Jasno. Pun je svet takvih ljudi od vajkada, pogotoovu ovo područje. Nego do sad nisam imao kompletnu sliku pa sam se pitao koji ti je rack da si toliko kivan na frilensere. (rack, za kripto rovarenje) Sad razumem. :wink:

Pitam se da li tvoje mušterije frilenseri znaju kako ti govoriš i pišeš o njima. Bilo bi interesantno videti njihove reakcije kada bi im neko to preneo.
 
Zapravo meni ide nikad bolje, niti sam za razliku od tebe ljut i ogorcen :) nemam veze ja sa kp vec regularno radim vec 12 godina. Otkud ti znas sta ja mislim o frilencerima? Frilenceri ionako samo svercuju robu. Kao sto rekoh ti si meni jasan samo sto sam ja bio takav u 20im godinama, dok ti nikako sa verovatno preko 30 da odrastes i odselis iz roditeljskog stana. Zao mi je sto te bar ne vaspitase da ako hoces nesto u zivotu treba da radis za to, a ne da kukas kako ti je neko drugi srusio sneska, a da nisi ni poceo. Bas me zanima sta bi oni normalni frilenceri pomislili da znaju da ih svrstavas u one neradnike za 300e kojima je kasirka u maksiju ukrala zivot :) i kojima su regularne firme konkurencija pa prodaju pricu kako oni tesko zive.
 
Pa ugovori sastanak i dovedi njih sa sobom pa možemo da popričamo zajedno, da im lično prenesem sve ovo što sam i tebi rekao. Taman da ti pokažem ''roditeljski stan''. :wink: A onda njima da pokažem tvoja pisanija ovde. Posle toga možemo do Poreske uprave, da vidimo ko šta koliko duguje. 8)

Tipičan srpski trgovac. Ujutru mrzi sebe, poslepodne svoje mušterije, a uveče ostatak sveta. :roll:
I naravno, sanja leba bez motike i mušterije koje će same da mu uđu u radnju, ništa ne uzmu, a ostave pare za sobom.
 
Evo posto je sve bilo javno a ostalo nepoznato, da kazem da smo se mariks i ja nasli, upoznali, rascistili i razjasnili stvari za koje smo mislili da se uopste ne slazemo i ne postujemo, a na kraju se slozili u mnogo vise stvari nego sto smo ocekivali. :D

I ja sam cuo drugu stranu price o nekim frilenserima (koja je drukcija od onoga sto znam od mojih perijatelja frilensera) i on je cuo drugu stranu price i moje uglove. I ocigledno je da nam svima iskustva variraju a da se dosta generalizuje a onda dolazi do neslaganja i rasprava.

Neka ovo taman posluzi kao lekcija i iskustvo svima (tu ubrajam i sebe naravno) da se odmere reci i bude precizan i jasan. Jer svi smo mi u principijelno istim problemima, samo drugacije manifestovanim.
 
A ja samo da kazem da je pohvalno sto jos uvek postoje ljudi koji se drze svojih stavova i van interneta i ne kriju se iza monitora :) A sad nazad na temu o frilencerima i preduzetnicima :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847209#p847209:1t5kwrh4 je napisao(la):
milaki990 » Sre Maj 05, 2021 9:20 am[/url]":1t5kwrh4]
Kome smeta moze sutra da se zaposli regularno nego vecina ne zeli jer mu odgovara zivot danas hocu sutra necu.

Ja sam lično imao skoro ovakav slučaj. Nudili smo potencijalnom zaposlenom malo manje od 3 prosečne (zvanične) plate na belo (plaćeni doprinosi, zdravstveno, porezi...) plus vrhunsku opremu za rad i 25 dana godišnjeg (plus zvanični praznici i svaki vikend slobodan). Pritom da napomenem da je potencijalni zaposleni u industriji manje od 2 godine i ova plata koju smo nudili je veća od proseka za tu količinu iskustva, ali prosto nam treba čovek što pre. Odbio nas je jer ipak želi da nastavi kao frilenser i prima oko 6 prosečnih plata.

Ja sam imao jos drasticniji primer, ali u ovom slucaju sam ja taj sto je odbio poslodavca.
2016. sam sa zavrsenim osn. akad. stud. arh. trazio posao u jednom cgi studiju u Bg. Nudili su mi velikodusnih 40k mesecno bez prijave jer im je to nesto komplikovano. Odbio sam, i kao frilenser/preduzetnik zaradjujem preko 12 prosecnih plata u proseku. Tako da ziveo internet i ko ga izmisli.
 
ti se ne racunas jer nisi cistokrvni frilencer vec zli preduzetnik :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=847924#p847924:qewh1h11 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 07 May 2021 07:17 pm[/url]":qewh1h11]Evo posto je sve bilo javno a ostalo nepoznato, da kazem da smo se mariks i ja nasli, upoznali, rascistili i razjasnili stvari za koje smo mislili da se uopste ne slazemo i ne postujemo, a na kraju se slozili u mnogo vise stvari nego sto smo ocekivali. :D

I ja sam cuo drugu stranu price o nekim frilenserima (koja je drukcija od onoga sto znam od mojih perijatelja frilensera) i on je cuo drugu stranu price i moje uglove. I ocigledno je da nam svima iskustva variraju a da se dosta generalizuje a onda dolazi do neslaganja i rasprava.

Neka ovo taman posluzi kao lekcija i iskustvo svima (tu ubrajam i sebe naravno) da se odmere reci i bude precizan i jasan. Jer svi smo mi u principijelno istim problemima, samo drugacije manifestovanim.

Vidis Bendere da si se nasao samnom sada bi bio ponosni vlasnik BTC-a :D

Dobro bas mi je drago da ste usaglasili stavove i razmenili iskustva!
 
Danas u NIN-u.
 

Prilozi

  • frilenseri.jpg
    frilenseri.jpg
    245,2 KB · Pregleda: 5.239
Zdravo! Ne znam da li ima aktivnih ljudi ovde, ali ja imam jedno pitanje. Da li ovo neplaćanje poreza za prihode manje od 64k mesečno važi do kraja godine, ili je važilo samo za prihode ostvarene u prethodnih 5 godine, kako bi se oslobodili poreza ljudi koji su zarađivali manje od pomenute sume? Srednjoškolac sam, i radio sam preko Upworka, i uskoro planiram da prestanem, ali do sada nisam prebacivao novac na Payoneer. Zato pitam, jer ne želim da se cimam ukoliko treba da platim porez, a to ne učinim, i da mi posle stignu dugovanja i ostale gluposti. Hvala puno!
 
Pozdrav, predlažem da se obratiš Udruženju radnika na internetu i da njih pitaš. Ako neko zna oko toga to su oni.
 
Snašao sam se i raspitao, i izgleda da ovo važi do kraja godine. Hvala u svakom slučaju!
 
Još jedno zanimljivo gostovanje Svetislava Kostića.

 
Da li je sada povoljnije biti freelancer nego preduzetnik knjigas?
 
Iskreno, neću se više nikada cimati ni za jednu partikularnu grupu koja ima problem. Ovi likovi se politikom bave samo kad sami imaju problem, inače ih se ne tiče.
 
Tekst i naslov tipicna partijska propaganda. Trebalo je jos da dodaju onaj pamflet kako po XYZ racunici RZS, prosecan IT-evac zaradjuje 9 a prosecan frilenser 6 hiljada evra mesecno.
 
P.S.

U vezi nekih komentara - jadno je i tuzno koliko smo mi Srbi jedan zajedljiv i pakostan narod. Te svaki put kada neko pokusa da pruzi otpor rezimu i drzavi, ili bilo kojoj drugoj gomili pohlepnih protuva (npr. nekim kompanijama i korporacijama) biva opisan kao nezahvalan, zahtevan, razmazen i sta ti ja znam.

I uvek je tako ovde, u svakoj situaciji. Kada poskupi alkohol zbog drzavnog dranja, svi koji ga vole se okupe na portale i forume da kazu kako bi onda bio red da poskupe i cigarete. Kada poskupe cigarete, onda se okupe svi koji puse da kazu kako treba uvesti akcize i na secer i sokove. Ovo zadnje mi je nekako bilo najupadljvije jer se skoro desilo i jer je pokazatelj da je doslo dotle da Srbi jedni drugima propovedaju i odredjuju sta je zdLavo a sta ne i ko je kome duzan, umesto da skupe mooda i pobune se svi skupa protiv svih neopravdanih haraca.

Skoro niko se nikad ne okupi sa namerom da se zapravo suprotstavi svom cerupanju, i da pokusa nesto protiv rezima i drzave. Ne. Srbi se okupljaju i slazu u grupama samo kada treba jedni druge da srozaju i povuku u blato. Kad treba gLupica A da sroza gLupicu B ili da zajedno sabotiraju gLupicu C. Da ni slucajno "ne pretekne" neka grupa sa kicmom, da ni slucajno ne uspe ni u cemu i da ni slucajno ne pokaze i ne dokaze da je narod taj koji zapravo ima moc i brojnost, a ne rezim i nekolicina olosa bez dana radnog staza a koji bi da deru i/ili izrabljuju sve druge.


Ogavan je ovaj narod, svakog dana se to sve vise potvrdjuje. Narod mrzovoljnih skotova i zajedljivaca. I ovakve i slicne teme to i dokazuju. I zato ce ovde uvek vladati djubrad i uvek ce biti beda, cemer i jad. I upravo zbog toga, sto kaze onaj zemljoradnik iz cuvenog klipa - "Srpski narod treba j...ti".
 
Poslednja izmena:
Sta se desava? Jel politika usla i u IT u Srbiji? Da li ce neka uzrocno-posledicna desavanja imati uticaja na cenu nekretnina makar malo?

Hoce, sada ce ti IT-evci poceti da rade remote od kuce za Amere itd, bruto ce im biti isti ili veci jer se htec nece ugradjivati. Neto ce im biti veci jer ce nacin nacin da izbegnu poreze, doprinose itd. Imace vise novca i istisnuce sa trzista i ovo malo kreditnih kupaca. Pre ce se odluciti za kupovini nekretnine jer osim za zivot trebace im i za home office.

Sve to ce pogurati cene jos vise na gore.

A pitanje za politiku i IT je retoricko, gde god je kinta politicari i politika se mesaju u to. Ne mali broj IT firmi radi samo projekte za drzavu.

Naravno svi poslovi su dobijeni preko nenamestenih javnih nabavki :)
 
Vrh