Šta je novo?

Forumski kviz

Hehehe... Banane su tačan odgovor.

MRI iliti magnetna rezonanca ne emituje jonizujuće zračenje, nego elektromagnento i radio talase. Jonizujuće zračenje je ono koje je sposobno i za koje je opštepoznato i dokazano da ubija žive ćelije i mutira gene. To je ono što kolokvilajno zovemo zračenje ili radijacija.

Banane however, sadrže izotop kalijuma - kalijum 40 tako da iako u mikro dozama, banane ipak zrače, a magnetna rezonanca zbog principa rada, ne zrači ni malo 🙂 Skener zrači i X ray naravno 🙂

Pitaj Olivere 🙂
 
Nekoliko scena poznatog filma snimljeno je u ovom servisu. Ime filma?

 
Kad smo kod zračenja, pre par godina sam razgovarao sa jednim naučnikom iz Vinče i rekao mi je da jedno snimanje skenerom zrači kao 40 snimanja rendgenom..
 
Da, znatno više je skenerom... još ako radiš full body scan, tad bi primio najveću dozu
 
Пајсадово - неће бити баш лако. Инспирисан Вождовим питањем о Цару Душану, а и мало утучен што у Серу не видех тај шлем, дошао сам до следећег питања:

Где, и шта тачно, се ради са чаршавом на коме почивају мошти светог краља - деде по мушкој линији цара Душана?
 
Presvlače mu mošti, i sad upravo to rade...Čuo na radiju kako iz Nemenikuća ide ekskurzija u Sofiju i dobiće parče tog čaršava, koje će stajati u crkvi u Nemenikućama.. je l' too? :D Kralj Milutin je sahranjen u Sofiji.
 
Vezano za zračenje, sad sam baš pogledao...

CT scan abdomena može ići i do 15 mSv (5 godina normalne tzv. pozadinske radijacije u jednom danu primiš)

1000mSv je 1 Sv... a od jednig Siverta, tj od te doze primljene odjednom, može da se smrtno strada, a svakako ćeš imati zdravstvene posledice i kraći život... To je nekih 65 ponovljenih skenera...

8000 mSv ili 8Sv je sigurna smrt u narednim danima, nedelju, dve... koje lekari uz najbolju negu, mogu da razvuku na mesec, dva... Ekvivalent bi bio jedno 600 doza skenerom abdomena primljenih u jednom danu.

Vratiš se kući i raspadneš se 😄

U tim poređenjima se vidi koliko skener ipak jako zrači i da je dijagnostika koja se restrktivno određuje, kad ne može ništa drugo...
 
Уууу браво за Вокса! Мало је непрецизно али признаје се. Заправо, чаршав се сецка на много делића, који се деле верујућем бугарском народу, који чека у огромним редовима да би дошао до те драгоцености. То парче се затим ставља на породичну трпезу да би сви укућани били здрави и благословени.

Додатна занимљивост је да светом краљу недостају глава и рука, као и да бугарска и српска црква већ 50 година преговарају о томе које преостале делове ће српска црква да добије назад, а који остају у Софији. Ако се договоре, вероватно би се ти "наши" остаци изложили у Бањској.
 
Vezano za zračenje, sad sam baš pogledao...

CT scan abdomena može ići i do 15 mSv (5 godina normalne tzv. pozadinske radijacije u jednom danu primiš)

1000mSv je 1 Sv... a od jednig Siverta, tj od te doze primljene odjednom, može da se smrtno strada, a svakako ćeš imati zdravstvene posledice i kraći život... To je nekih 65 ponovljenih skenera...

8000 mSv ili 8Sv je sigurna smrt u narednim danima, nedelju, dve... koje lekari uz najbolju negu, mogu da razvuku na mesec, dva... Ekvivalent bi bio jedno 600 doza skenerom abdomena primljenih u jednom danu.

Vratiš se kući i raspadneš se 😄

U tim poređenjima se vidi koliko skener ipak jako zrači i da je dijagnostika koja se restrktivno određuje, kad ne može ništa drugo...
Znaš kako sam ja došao do tog lika iz Vinče? Zeznuo vrat i išao da snimim to na rendgenu.. i reko, aj kad se već zračim neka mi slika celu kičmu, jer sam kao klinac naglo izeastao i imao blagu skoliozu.. pa kao aj da vidim je l bilo nekih promena.. I taj tehničar mene islika 4 puta, svaki deo kičme posebno.

Kad sam doktorki odneo snimke da pogleda-ona kao, jaoo, što su te ovoliko ozračili, ti si mlad, treba da imaš decu...ja stao i ne verujem šta ova priča.

Dođem kući, nađem telefon Instituta Vinča i reko, dajte mi nekoga ko se bavi zračenjem medicinskih uređaja.. :D Ispričam ja sve to nekom ljubaznom liku i on počne da se smeje.. Kaže-lepo što si nazvao pravo mesto, sad ću ja sve tebi lepo da objasnim.. i kaže-neće ti biti ništa, pa jedno snimanje skenerom zrači kao 40 rendgenskih snimaka..

I eto, rešena misterija.. koje budale imaju doktorsku diplomu..
 
I ja sam bio zvao Vinču svojevremeno 😊 pričao sam verovatno, a nije sad mesto za veliki oftopik...

Ovi iz instituta su mi odgovarali na mail njih nisam zvao, a sa JP Nuklearni objekti Srbije sam se baš namučio al su me ipak primili i dana kad sam išao ne proveru radijacije, bilo je sve super... Sve sam besplatno obavio... Radijacija koju sam ja iskusio je išla do 1mSv/h što nije mnogo za par sekundi, minuta na nekom tzv. "hotspotu" kad naiđeš... ali sam se plašio da sam nešto progutao ili udahnuo i poneo sa sobom iz nesrećne Ukrajine 😄 ali srećom sva istraživanja su pokazala da nisam...
 
Уууу браво за Вокса! Мало је непрецизно али признаје се. Заправо, чаршав се сецка на много делића, који се деле верујућем бугарском народу, који чека у огромним редовима да би дошао до те драгоцености. То парче се затим ставља на породичну трпезу да би сви укућани били здрави и благословени.

Додатна занимљивост је да светом краљу недостају глава и рука, као и да бугарска и српска црква већ 50 година преговарају о томе које преостале делове ће српска црква да добије назад, а који остају у Софији. Ако се договоре, вероватно би се ти "наши" остаци изложили у Бањској.
Goje, ti još nisi shvatio koliko sam ja pametan dečko? :ROFLMAO::D;)

Šalim se.. Ovo sam sasvim slučajno čuo nedavno, možda pre desetak dana.. ne znam kako hvatam neku stanicu iz Smedereva, ili Sopota.. i baš sam zapamtio kada su rekli da se organizuje ekskurzija u Sofiju, da se ide na ceremoniju presvlačenja moštiju kralja Milutina i da će dobiti parče čaršava za crkvu u Nemenikućama.

Svaka tebi čast za pitanje i detaljno objašnjenje.. A vidi se i koliko Bugari cene jednu našu istorijsku ličnost i kakav kult Milutin tamo uživa.. kod nas ništa, 90% Srba nema pojma gde je sarkofag cara Dušana..
 
Pusti bre Voksa da da dodatna objašnjenja 😄
 
Jesi pametan da shvatiš da je tvoj red da postaviš pitanje? 🤣
Ne ljubomoriši... :ROFLMAO: Mada, nisi ni ti loš i mogu ti reći da si me pozitivno iznenadio sa pitanjem o Karteru... :ROFLMAO:

Ne znam šta bih sad pitao, smisliću do sutra nešto.. Evo ustupam mesto nekome ko želi, u međuvremenu..
 
To je da kurtoazno uzvrati... Ipak je Voks stari šmeker i džentlmen pre svega...
 
Smirite se.. :cool:

Ajde da vas vidim-gde je ovo na slici?

20190501_103705-rs-1030x764.jpg
20190501_164533-rs.jpg
 
Poslednja izmena:
Lep grb.. da nije ćele kula u Nišu?

*moram da napomenem da si dodao drugu sliku kasnije 😄 moj odgovor je došao na osnovu prve 😊
 
Poslednja izmena:
Vrh