Šta je novo?

Forumski kviz

Ko ima spremno pitanje, neka nastavi :)
 
ОК, ајд` ја ћу.

Како се звао доминикански фратар који је крајем 15. века у Фиренци дефакто успоставио демократску власт, уз то спаљујући уметничка дела, књиге и сл. "производе људске таштине" на ломачи.

Осим тога, оштро се супротставио римском папи; сматра се и претечом протестантизма.
 
Си. На крају папа Борџија и фра Ђиролама потпалио...

Прего, следеће питање.
 
Ako je apsolutna nula najniža temperatura koju je moguće postići i iznosi 0K odnosno -273.15C.

Kako zovemo granicu na drugom kraju skale (kao apsokutno najvišu temperaturu moguću prema zakonima fizike) i koliko otprilike ona iznosi?
 
Мислим да никада нисам чуо за температуру вишу од 5 или 6 милиона степени (целзијуса или келвина - практично је свеједно), па претпостављам да је ту негде та граница, али не бих знао како се зове (тамо где вода баца 4. и 5. кључ, што би рекао Чварков, сигурно није).
 
Malo mnogo više 🙂 i jeste svejedno na tim vrućinama da li je K ili C

Ali suština pitanja je kako je zovemo. Niko neće znati tačno da napiše taj broj... Ne umem da ga pročitam sem sa stepenovanjem...
 
Размишљам како би то физичари могли да назову, рецимо температура великог праска.
едит: на енглеском би могло да буде "BBT"
 
Да ли је онда ред величине десет на дваешчетврти? Температура сингуларитета?
 
Изашао сам на Гугл, шта ћу. Али, добро питање.
 
entropija?
što je veća temperatura, veći je haos sudaranja atoma i molekula, ali opet nekako opisiv gomilom diferenijalnih jednačina ko zna kog reda.
entropija je već iznad toga, stepen potpune neopisive randomizacije
 
E ovo pitanje ja znam, učila se fizika hahahaha :)

U pitanju je Plankova temperatura, logično dobila ime po Maxu Planku, koji ju je "otkrio".

Plankova temperatura se računa kao Plankova masa (još jedna konstanta) puta kvadrat brzine svetlosti u vakumu i sve to podeljeno sa Bolcmanovom konstantom.

Plankova temperatura je 1.42 puta 10 na 32. stepen.

P.S. izvinjavam se zbog neaktivnosti na temi, jako retko stižem da posetim forum u zadnjih nekoliko dana. Svašta se dešavalo i uticalo je dosta na mene i moje prioritete.
 
Poslednja izmena:
Ako sam pogodio, moje pitanje smatrajte aktuelnim, ako nisam nemojte, ali sad ću ga postaviti jer ko zna kad ću sutra uspeti da izađem na forum. Držimo se fizike.

Daću sebi za ovaj put ekskluzivno pravo (osim ako nema pravilo koje to izričito zabranjuje, onda neka bude po pravilima) da za dva podpitanja dam DVA prava na pitanje umesto jednog.

1) Šta su zakoni termodinamike i koliko ih ima? (pojedinačno, ko prvi odgovori pita)

2) Ako možete, navedite neki od zakona termodinamike (zajednički, ko navede više od jednog zakona uzima pravo na pitanje)
 
Ja znam onaj, pV = const, za istu temperaturu
(P - pritisak, V zapremina)
Sad ću uz kafu da češljam po mozgu za ostale.
 
Bravo Lazo, sve si objasnio i uštedeo mi vremena na pun odgovor.. 🙂
 
Lazare ti si ljubitelj fizike a bata @GOJE hemije, ubicete nas u pojam, nas koji smo samo matematiku znali i cepali i nismo isli u/na Licej... :)
 
Mene je sramota da ne znam zakone termodinamike jer zvuči kao osnovno znanje za bivše gimnazijalce...
 
E bre ljudi, rastužiste me...gledah da ne postavim nešto preteško ali nema veze, propade mi pitanje.

@Mel postavlja sledeće pitanje, pošto je dao najveći deo odgovora.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Mel
Vrh