Šta je novo?

Forum, sajt - sugestije, primedbe, pitanja

Zna li neko zašto mi više ne dozvoljava da postavim slike na forum...sve ikonice su neaktivne...čak i za formatiranje slova?


Može se staviti samo ovako kao attach
176D6E9F-EC01-4054-8BE5-009712C8946B.jpeg
 
Nalaziš se u "code" modu. Pored ovog kruga za "refreš", klikneš na ove tri uspravne tačke. Kada ti se otvori menu, klikneš na ikonicusa četvrtastim zagradama, i trebalo bi da ti se ponovo aktiviraju ostale ikonice. Ja naprimer ,ovu opciju gde mogu samo da kucam kodove, koristim kada hoću da odradim podešavanja oko citiranja, kada mi je bitno da se vide svi citati iz nekog posta, a ne da mi bude prikazan samo citiran odgovor korisnika.​
 
@Igor
Predlog da se tema "ŽS NBG" preimenuje u "ŽS NBG i Tošin bunar", pošto se pisalo i o jednoj i o drugoj stanici ili da se otvori nova tema o železničkim stanicama u okviru BG - a, za one koje nemaju svoju zasebnu temu.
 
Poslednja izmena:
Pošto sve više čak i naše obično, svakodnevno funkcionisanje zavisi od politike, sad već i međunarodne, a ne samo domaće, zašto Beobuild nema ni jednu temu koja se bavi politikom? Da li postoji unapred donesena odluka da se to ne radi, ili se niko nije setio da tako nešto sam kreira? Naprimer par dopunjujućih tema "Unutrašnja politika" i "Spoljna politika"? Čak je i tema "Teorija i praksa funkcionisanja modernog društva" iz nekog razloga zaključana, iako je moja ideja bila da se tu govori o teorijskim osnovama raznih vrsta odnosa u društvu, a ne o politici u uobičajenom i svakodnevnom smislu. Nažalost posle je ispalo da nemam vremena da je pratim. U svakom slučaju sad više nema ni nje, a kamoli ove obične politike koja nam sada kroji sudbinu koja će nam odrediti put za mnogo decenija unapred. Može li se neka slična tema otvoriti, ili postoji razlog zašto ne?

Ovako je tema Izbori 2022 maltene nasilno preuzeta, pošto ljudima liči da je najbliža onome što nedostaje.
 
Зар није доста политике и политичарења по скоро свим темама на самом Беобилд форуму! Зар се жели да један јако леп и користан форум, као што је Беобилд, претворимо у политички форум. Баш због тог политичарења, многе теме више и не пратим, као и многи други чланови форума.
Неке теме су закључане баш из разлога што долази до међусобног вређања чланова, неразумевања другачијег мишљења,..
 
Nije moguće u potpunosti ukloniti politiku ali je moguće koliko toliko ograničiti i dozvoliti u nekim temama poput Izbori 2022.
 
Svakako treba da postoji minimum jedna politicka tema jer pokusati da se prica o desavanjima ili izgradnji u Beogradu ili Srbiji bez osvrtanja na politicke prilike je kao kada bi se htelo da se razgovara o sou biznisu bez pominjanja producentskih kompanija. Ili ne znam, o fudbalu bez pominjanja i osvrtanja na FIFA...

A i uopsteno na odredjenim temama treba da postoji veci stepen slobode da se govori o politici. Nema ociglednijih primera od teme o metrou ili o Beogradu na vodi. Ako je nesto politicki projekat, ako je popriste bitke izmedju opozicije i vlasti, ako je primer velikih korupcija, ili ako se cak donose specijalni zakoni samo zbog toga i toga... tu je politika svakako sastavni deo desavanja, hteo neko da prica o njoj ili ne i hteo da je prizna ili ne.

Svet je upravo u jednom velikom efektu leptira i strasnoj seriji kriza, koje sve poticu samo i samo od politike. Sve krize koje su trenutno na snazi, nastale su zbog politike. Slicne principe i mehanizme imamo i ovde u Srbiji. Mislim sta kao, evo npr hteli bismo da pricamo o stanju energetskog sistema i ceni struje a da se ne dotaknemo politicara? Pa nece da ide. Onda pisi propalo.

Sve je politika.
 
Poslednja izmena:
Зар није доста политике и политичарења по скоро свим темама на самом Беобилд форуму! Зар се жели да један јако леп и користан форум, као што је Беобилд, претворимо у политички форум. Баш због тог политичарења, многе теме више и не пратим, као и многи други чланови форума.
Неке теме су закључане баш из разлога што долази до међусобног вређања чланова, неразумевања другачијег мишљења,..

To nije nešto o čemu postoji izbor. Ako je država u znatnijoj meri nefunkcionalna ili nedemokratska, onda je problem u političkim izborima i opštem znanju o tome, a posledice se onda NUŽNO pojavljuju u praktično svakoj sferi života. Naprimer, može neko da želi da se u diskusijama ograniči samo na recimo zdravstvo ili izgradnju grada. Međutim ubrzo se ispostavi da je i tu koren problema u političkim odlukama, pa diskusija pre ili kasnije NUŽNO skrene na priču o tome. Inače je nemoguće objasniti šta se dešava u (recimo) zdravstvu ili izgradnji grada. Pa ispada da je nemoguće zaista biti "on topic" ako postoji veštačko ograničenje dokle se u analizi nominalno nepolitičke forumske teme sme ići u sferu politike, budući da upravo ona presudno utiče na temu o kojoj se razgovara. To je kao u onom vicu "Pustio bih ja tigru rep, ali neće on da pusti mene".

Tako da je ta vrsta "zagađenja" teme razgovora donekle nužna sve dok u sferi politike postoje toliki problemi. Jedina stvarna mogućnost da se tobožnji politički "off topic" drži pod kontrolom je da se napravi neka vrsta teme ili tema koje služe kao "usisivač", tj one u koje je moguće preusmeriti sve dublje "off topic" dijaloške ekskurzije u političkom pravcu u drugim temama. Dakle takvi razgovori će se nužno pojavljivati još dugo vremena, pa je izbor samo da li će se dopustiti "zagađenje" svuda ili samo negde, tamo gde politika i jeste tema, dakle u nekoliko tema namenski posvećenim samo njoj. Tek onda je moguće usvojiti eventualni forumski princip da je skretanje u političke vode dozvoljno u nekoj manjoj meri, ali ne u većoj. To se ustalom radi i za svaku drugu temu razgovora. Kad se pojavi nešto o čemu ima smisla dublje pričati, otvori se nova tema o tome. Zašto bi samo ovde postojao izuzetak?
 
Nije moguće u potpunosti ukloniti politiku ali je moguće koliko toliko ograničiti i dozvoliti u nekim temama poput Izbori 2022.

Da, samo što je iz naslova jasno o čemu bi u temi Izbori 2022 trebalo pričati, a šta tamo ne bi trebala da bude tema. Šta ako neko neće da gubi vreme na stotine poruka koje nemaju direktne veze sa izborima? Kratkotrajna digresija da bi se nešto dublje objasnilo uglavnom nije problem, pogotovo što politika jeste važna, ali ako je to jedino mesto gde se o korenima skoro svih naših problem može pričati, onda tematska digresija neće biti (i nije) kratkotrajna. Zbog čega svaka tema ne može imati svoje mesto gde je upravo to "on topic"?
 
Зар није доста политике и политичарења по скоро свим темама на самом Беобилд форуму! Зар се жели да један јако леп и користан форум, као што је Беобилд, претворимо у политички форум. Баш због тог политичарења, многе теме више и не пратим, као и многи други чланови форума.
Неке теме су закључане баш из разлога што долази до међусобног вређања чланова, неразумевања другачијег мишљења,..
Svakako treba da postoji minimum jedna politicka tema jer pokusati da se prica o desavanjima ili izgradnji u Beogradu ili Srbiji bez osvrtanja na politicke prilike je kao kada bi se htelo da se razgovara o sou biznisu bez pominjanja producentskih kompanija. Ili ne znam, o fudbalu bez pominjanja i osvrtanja na FIFA...

A i uopsteno na odredjenim temama treba da postoji veci stepen slobode da se govori o politici. Nema ociglednijih primera od teme o metrou ili o Beogradu na vodi. Ako je nesto politicki projekat, ako je popriste bitke izmedju opozicije i vlasti, ako je primer velikih korupcija, ili ako se cak donose specijalni zakoni samo zbog toga i toga... tu je politika svakako sastavni deo desavanja, hteo neko da prica o njoj ili ne i hteo da je prizna ili ne.

Svet je upravo u jednom velikom efektu leptira i strasnoj seriji kriza, koje sve poticu samo i samo od politike. Sve krize koje su trenutno na snazi, nastale su zbog politike. Slicne principe i mehanizme imamo i ovde u Srbiji. Mislim sta kao, evo npr hteli bismo da pricamo o stanju energetskog sistema i ceni struje a da se ne dotaknemo politicara? Pa nece da ide. Onda pisi propalo.

Sve je politika.
Koliko god se slažem, toliko se i ne slažem sa @Гага , zato što je prosto nemoguće neke stvari komentarisati / pratiti, a da se ne spomene politika, koja je direktno odgovorna za to. Čak i najobičnije rekonstrukcije ulica su dignute na nivo "političkog rata". To je nešto što je lepo @Bender Rodriguez objasnio. Za neke stvari nismo mi lično odgovorni, dok neke stvari jesu politizovane na neki drugi način, direktnim pisanjem nas. Nešto ima veze sa našim viđenjem stvari, dok nešto ima veze sa pisanjem predstavnika aktuelne vlasti. Ja lično bih bio nešto oštriji po nekim pitanjima, ali bože moj, šta je tu je. Ovo pričam na osnovu mog iskustva kao administratora jedne FB grupe, gde sam par puta bio oštriji, ali sada ta grupa funkcioniše normalno, uprkos razlikama. Drugo, imamo primer teme o taxi prevozu, koja je dovedena do besmisla, uprkos tome što maltene i nema pomena politike, i koja bi po mom mišljenju komotno mogla da se zaključa.

Uprkos svemu šta se dešava na forumu, on će i dalje biti koristan, dokle god je članova poput @Гага , koji svojim pisanjem doprinose više nego što se to može videti na prvi pogled. I čije pisanje je razlog zašto neki ljudi prate forum i zašto su još uvek članovi istog, bilo aktivni, bilo pasivni. Ne računam one koji su prestali u potpunosti da prate dešavanja istog. Ovde i dalje mogu da se saznaju zanimljive i korisne stvari, jer ipak mi koji pišemo i oni koji samo prate forum, smo specifična grupa ljudi, za koje neki obični građani misle da smo čudaci.
 
Зар није доста политике и политичарења по скоро свим темама на самом Беобилд форуму! Зар се жели да један јако леп и користан форум, као што је Беобилд, претворимо у политички форум. Баш због тог политичарења, многе теме више и не пратим, као и многи други чланови форума.
Неке теме су закључане баш из разлога што долази до међусобног вређања чланова, неразумевања другачијег мишљења,..

Gospodin Zuma je govorio o politici, zoon politikon, političko biće, svesno, pa ga zanima šta se događa u društvo kojeg je i sam deo.

Tvoj odgovor je puka relativizacija.

Naravno da je opravdano da postoji i posebna tema o politici, mada je kao što Bender reče nemoguće ne dotaći se politike na brojnim drugim temama...

Bitno je shvatiti je kao integralni deo normalnog javnog opštenja a ne nešto od čega treba zazirati.

Takođe, teme su (pretpostavljam) zaključane baš iz razloga koje si opisao u poslednjoj rečenici, a to politika nije.

Dakle, politika nije uzrok zaključavanja, nego primitivno obraćanje, kratak fitilj i burne emocije pojedinih forumaša...
 
Postoji li mogućnost da se ispravi bag u softveru foruma? Kad god se navede link ka nekoj prošloj forumskoj poruci, softver automatski prikaže početek NEKE poruke, ali NE one na koju ukazuje taj link, nego prve poruke na strani na kojoj se nalazi linkovana poruka. Tako se čitaoci dovode u krajnje zbunjujuću situaciju da u sred poruke sa linkom bude citirano nešto što baš nikakve veze nema sa onim što se priča. I to se radi automatski, bez mogućnosti da utičemo na to ili makar izbrišemo nepovezani sadržaj. Kao primer, ovo je link na poruku koja prethodi mojoj:


Kao što vidite, prikazani tekst nikakve veze nema sa prethodnom porukom, iako plavi podcrtani link stvarno vodi ka prethodnoj poruci. Bolje bi bilo da se ne prikazuje ništa sem linka, nego da ostane ovako.
 
Poslednja izmena:
Hvala Zuma ukoliko bude mogao @kUdtiHaEX da pogleda pa ako postoji rešenje biće ispravljeno.
 
Juče ili prekjuče videh post o toplovodu u Vojislava Ilića, a sada ne mogu nikako da ga nađem, a htedoh da se nadovežem na njega. Ako neko može da postavi link ka istom, bilo bi super.
 
Predlog za spajanje tema "Semafori" i "Saobraćajna signalizacija" u temu "Saobraćajna signalizacija", pošto se u obe teme govori o semaforima.
 
@Igor
Predlozi:
01. Da se tema "Železnice u Evropi i svetu" prebaci iz Relax u Putevi, pruge, rečni i vazdušni saobraćaj.
02. Da se tema "Тврђаве, манастири, цркве..." prebaci iz Relax u Regionalni razvoj.
03. Da se tema "Izdavanje nekretnina" prebaci iz Relax u Gradski život i vesti.
04. Da se tema "Restorani u Beogradu" prebaci iz Relax u Opšte diskusije o projektima.
05. Da se tema "Blok 25 i 26" preimenuje u temu "Blokovi 25 i 26" i privremeno prebaci iz Opšte diskusije o projektima u Projekti u izgradnji.
06. Da se teme "Šta mi smeta u Beogradu" i "Šta mi ne smeta u Beogradu" prebace iz Relax u Gradski život i vesti.
07. Da se tema "Bavljenje turizmom u Srbiji" i prebaci iz Relax u Regionalni razvoj.
08. Da se tema "Бициклизам" spoji sa temom "Biciklistička infrastruktura (staze, trake, signalizacija) i saveti za bezbednu vožnju"
09. Da se teme "Stranci u Beogradu", "Stranci u (o) Beogradu", "Drugi i nasi o Beogradu" i "Beograd u ocima drugih" spoje u jednu temu i prebace iz Relax u Gradski život i vesti.
10. Da se tema "Problem sa slanjem privatnih poruka" spoji sa temom "Forum, sajt - sugestije, primedbe, pitanja"
11. Da se tema ""Semafori"" spoji sa temom "Saobraćajna signalizacija", pošto se u obe teme govori o semaforima.
12. Da se teme "Kako ste saznali za Beobuild?", "15 godina BEOBUILD-a" o "Prolećno roštilj okupljanje forumaša" zakače za vrh dela Relax.
13. Da se tema "Arhitektura Beograda 1815-1914" prebaci iz Relax u Gradski život i vesti.
14. Da se tema "Lokacije za individualnu gradnju u Beogradu" prebaci iz Relax u Opšte diskusije o projektima.
15. Da se tema "Fast Food, ili - kako se hranimo?" spoji sa temom "Šta jedemo?"
16. Da se tema "Kvalitet vazduha u Srbiji" prebaci iz Relax u Regionalni razvoj.
17. Da se tri istoimene teme "Balon za fudbal" spoje u jednu temu.
18. Da se tema "Životni vek zgrade" prebaci iz Relax u Opšte diskusije o projektima.
19. Da se tema "Odakle svi ovi ljudi dolaze?" preimenuje u temu "Stanogradnja: Odakle svi ovi ljudi dolaze?" i prebaci iz Relax u Opšte diskusije o projektima.
20. Da se tema "Vaš gradski kutak i mesto za uživanje" prebaci iz Relax u Gradski život i vesti.
21. Da se tema "Beograd - Istorijsko nasleđe, sećanje, i današnji uticaj" prebaci iz Relax u Gradski život i vesti.
22. Da se tema "Panorama Beograda 2020-2025" prebaci iz Relax u Opšte diskusije o projektima.
23. Da se tema "Procedura za izdavanje građevinske dozvole za privatnu gradnju" prebaci iz Relax u Opšte diskusije o projektima.
24. Da se tema "Beogradska brda?" preimenuje u "Nazivi Beogradskih brda" i prebaci iz Relax u Gradski život i vesti.
25. Da se tema "Praćenje gradskog prevoza uz pomoć GPSa na mobilnim telefonima..." prebaci iz Relax u Javni gradski prevoz.
26. Da se tema "Mape metroa i gradskih železnica u svetu" prebaci iz Relax u Putevi, pruge, rečni i vazdušni saobraćaj.
27. Da se tema "Pitanje vezano za vozni park Železnica Srbije" prebaci iz Relax u Putevi, pruge, rečni i vazdušni saobraćaj.
28. Da se tema "Ambijentalne celine Beograda" spoji sa temom "Zanimljivosti BG: podaci,mesta,događaji"​
 
Sole, hvala ti na predlozima :pob:

Gotovo sve stavke osim dve ili tri su sređene i prebačene gde treba :gobb:
 
Da, samo što je iz naslova jasno o čemu bi u temi Izbori 2022 trebalo pričati, a šta tamo ne bi trebala da bude tema. Šta ako neko neće da gubi vreme na stotine poruka koje nemaju direktne veze sa izborima? Kratkotrajna digresija da bi se nešto dublje objasnilo uglavnom nije problem, pogotovo što politika jeste važna, ali ako je to jedino mesto gde se o korenima skoro svih naših problem može pričati, onda tematska digresija neće biti (i nije) kratkotrajna. Zbog čega svaka tema ne može imati svoje mesto gde je upravo to "on topic"?
 
Јел може да се блокира корисник тако да не гледам његове постове?
 
Moguće je staneš mišem na korisničko ime ili otvoriš profil korisnika koga želiš da blokiraš i klikneš na Ignorišite.
 
Dešava mi se da teme koje nisam posetio neko vreme "resetuju", tj. forum zaboravi šta sam zadnje pročitao pa moram da "nabadam" dokle sam stigao. Baš mi otežava korišćenje foruma. Da li neko ima slično iskustvo?
 
@filozof
To je uobičajena pojava od kako je novi forum pušten u rad, i radi se na tome. Kada će to biti sređeno, najbolje da vidiš sa @Igor, jer je on u kontaktu sa @kUdtiHaEX. A što se tiče tvog problema, to se rešava tako što u gornjem desnoim uglu imaš polje "Idite na novo" koje te direktno vodi na prvu nepročitanu poruku u okviru teme.
 
Vrh