Šta je novo?

Formiranje novih opština u Beogradu

Pa i ja pričam o tim praktičnim koracima, gde bukvalno sve što ti navodiš može da se smesti u jednu jedinu zgradu, koliko god ti to čudno i nelogično delovalo. A samo sam se nadovezao na tvoju konstataciju vezano za gradski prevoz.
 
Тренутни систем градских општина (и насеља) више везе с животом нема, малтене ни једна није функционално заокружена област сем можда Чукарице. Е сад ту постоји главна дилема, да ли укинути све централне општине, тј ужа градска област се претвара у једну велику општину, или не.

Пошто сам више фан дељења не по броју становника него по географији и економској функцији, ја сам највише за ту опцију, али не мора.

Значи ај рецимо укидају се централне општине, отприлике све до осам километара удаљености ваздушном линијом од центра спада у ту унифицирану општину Београд. А периферни али не нужно и приградски добијају своју општину
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MqYrHudg4ro[/youtube]
 
SRBO":2fyfcqdu je napisao(la):
Тренутни систем градских општина (и насеља) више везе с животом нема, малтене ни једна није функционално заокружена област сем можда Чукарице. Е сад ту постоји главна дилема, да ли укинути све централне општине, тј ужа градска област се претвара у једну велику општину, или не.

Пошто сам више фан дељења не по броју становника него по географији и економској функцији, ја сам највише за ту опцију, али не мора.

Значи ај рецимо укидају се централне општине, отприлике све до осам километара удаљености ваздушном линијом од центра спада у ту унифицирану општину Београд. А периферни али не нужно и приградски добијају своју општину
E brate SRBO , Ne znam na osnovu čega si baš našao da Gradsku opštinu Čukarica navedeš kao svetli primer, ali ona to ni po kom kriterijumu nije i ne može biti nikada.
Prvo zato što je prevelika i teritorijalno, kao i po broju stanovnika.
Drugo zato što Umka, Ostružnica i slična naselja ne mogu imati imati iste probleme, pa ni prioritete koje ima Banovo brdo ili Golf naselje.
(A postoje i značajno ruralnija i zapostavljenija naselja/sela)...
Čak i urbanizovani deo železnika ili mučeno i divljom/divljačkom urbanizacijim uništeno Žarkovo je drugi svet u odnosu na centralni deo opštine...
To su jednostavno dva sveta, gde na pola kilometra razdaljine postavljaš pametne kante za reciklažu, dok na drugom kraju te razdaljine ne postoji trotoar, kišna kanalizacija i slično...

To nije nikakav hejt ka Čukarici, već je jednostavno prevelika i previše različita u različitim delovima.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
То и није неки проблем, пошто су градске општине ионако сведене на ниво месне заједнице.

Отприлике сваки предлог који направим се аутоматски повезује с другим предлозима. Најоптималније је реално да се град децентрализује у "под-градове" који отприлике обухватају круг полупречника 2 километра од центра те целине, и по томе да буду општине. Омогућава јаче "микроруковођење"
 
Природна подела би била на урбане, субурбане и руралне општине уз поштовање географских (реке, канали, планине, јаруге) и саобраћајних граница (путеви, аутопутеви, пруге).
 
Vrh