Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Hvala na objasnjenju, imam par pitanja ako mozes da odgovoris:

1)Ako sam dobro razumeo ovo znaci da se ti onda "prikazujes" americkim brokerskim kucama kao ta firma koju su otvorio, odnosno pravno lice. Time dobijes mogucnost da imas 0 fee za kupovinu i prodaju akcija, kao i ostale pogodnosti prakticno sve sto se nudi u americi?

2)Citajuci ovde: https://www.investopedia.com/articles/t ... rading.asp skapirao sam da postoje benefiti LLC-a cak i ako si US gradjanin. Ono sto mene interesuje, sto nisam uspeo da nadjem, koliki je porez koji se tacno placa? Pretpostavljam da ovo sto si naveo da se otvori u Nevadi LLC je verovatno jer najmanje poreza ce onda da bude? Da li imas neki link gde mogu da procitam o tome koliko je to poreza, koliko kosta odrzavanje firme itd itd.

3)Sada bitna stavka, ti si da kazem vlasnik tog LLC-a pretpostavljam, kada ga otvaras, ti si neki non-resident owner, member kako god. To koliko sam razumeo citajuci po netu nije nikakav prekrsaj i apsolutno je moguce raditi.
U sustini putanja novca bi onda isla ovako nekako:
a)Iz srbije wiretransfer na racun LLC-a u americi (ovo je legalan novac, na koji je placan porez u srbiji i sve je cisto)
b)Onda ti taj novac koristeci LLC prebacis na broker nalog i onda radi trade i sta sve treba
c)Koristeci ovaj quickbooks ti belezis (ne znam koliko duboko se belezi zarada/gubitak, da li ide na nivou trejda ili kada vracas novac nazad na racun?)
d)Ti kada vratis novac nazad na racun, odbijes sve troskove koje si imao, platis porez tamo u americi na 'dobitak' onda ti imas legalno taj novac cije je vlasnistvo LLC.
Sad ima dve putanje:
aa)Trosis novac koristeci debitnu karticu koji su dobio (da li ovde moras da belezis zasto i kako si ga trosio zbog poreza ili ovo je 'oporezovan' novac vec i mozes s njima sta hoces?)
bb)Ako zelis da vratis novac nazad u srbiju, onda bi morao wiretransfer u banku, onda kazes banci ovo mi je neka zarada od ovamo i onda ti mora da poplacas sve zivo sto ima da se plati ovde, i onda imas nazad legalno novac na koji je placan sav porez i sad si ti kao fizicko lice njegov vlasnik i mozes s njim kako hoces da radis?

Ovo je moje razumevanje do sada onoga sto si napisao i odredjene pretpostavke.

Problemi:
1)I dalje imas vrlo zamrsenu mrezu vadjenja novca (osim varijante da samo placas stvari debitnom karticom i uzivas, sto jeste mogucnost ili ove tvoje da tebi daju ljudi kesh na ruke a ti njima prebacis novac na racun tamo u americi, onda si izbegao placanje poreza u srbiji)
2)Sada si sebi natovario firmu na vrat o kojoj moras da brines - kosta vreme i verovatno nesto novca
3)Imas dodatak placanja americkog poreza na LLC (kapiram da zbog fee-eva i slicno se to izbalansira) ali moras da se zezas sa amerikom
4)Moje dosadasnje iskustvo sa porezom u srbiji je da neces moci ovo da pravdas kao placam capital gain 15% i to je to. Ovo ce se gledati kao dodatna zarada i tako oporezovati (ako ides kao fizicko lice u srbiji). To znaci jako jako puno peripetija. Naravno 4) moze i da se zanemari ako se vade pare drugim putevima.
5)[mene ovo mozda najvise plasi] Odgovoran si pred Amerikom. Ako se promeni zakon oko LLC-a, ako postoji neki problem, ako nesto oko poreza zeznes lepo se provesti neces. Amerika sve sto se para tice ne prasta nikad nista, ni za 100 godina tako da i to treba uzeti u obzir.

Svakako hvala puno na objasnjenju i ako moze koji komentar na ovo sto sam pisao, vrlo zahvalan!

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=734470#p734470:qkigpnt1 je napisao(la):
vradovic » Ned Maj 03, 2020 8:31 am[/url]":qkigpnt1]Jeste Wire transfer jeste skup iz Srbije u USA (obrnuti smer je jeftin ili free).

Ne placa se 30% tamo i 15% u Srb. Mada ovo je vec pitanje za tax accountanta.
https://www.jztaxes.com (na srpskom).

Drugo mozete da trgujete kao US Firma u tom slucaju imate gomilu opcija za odbitke troskova.
Na primer od dobiti kupis nesto sebi u Srbiji i to zavedes kao trosak i samim tim ne placas dobit. Ako imas "loss" to mozes da prodas. Ja sam zainteresovan za kupovinu loss-a. Sto prakticno znaci ako imas gubitak na berzi meni taj gubitak mozes da prodas. (vrlo sam zainteresovan).

LLC moze da se otvori preko legalzoom ili incfile
Prava fizicka adresa u USA moze da se otvori ovde -> https://travelingmailbox.com
Racun u banci se otvara na ime firme sa fizickom adresom
ITIN broj se uzima ovde -> https://www.itinapplication-online.com/
US Broj telefona se uzima preko google voice besplatno (ali mora da se potvrdi SMS-om sa nekog US broja) ili recimo skype IN moze da se uzme bez ikoga potrebnog da potvrdjuje bilo sta
VPN se uzima ovde https://nordvpn.com (banke i ostali ne vole da vide logovanje iz Srbije)
Za firmu Vam treba quickbooks.com (online accounting software).
Debitna US kartica Vam stize na adresu travelingmailbox i odatle forward na Srbiju.
Preporucujem Nevada LLC da se otvori.

Ove banke nemaju fee ako podizete pare na bankomatu u Srbiji
https://wallethub.com/debit-cards/no-fo ... action-fee
+First Republic.
Koristi se kurs VIZE na dan sto je zapravo dobar kurs.
Ako hocete wiretransfer da radite ja preporucujem Bank of America zaista im je online banking dobro uradjen. (Nema nista slicno u Srbiji)

Deluje komplikovano ali nije toliko. :)
Eto ako nekome treba to je sve sto treba da se prdstavite kao USA firma koja hoce da trguje na berzi.
Ako imate pitanja quote me da bi video poruku ili private message.

Ja koliko mogu da pomognem tu sam. Takodje ako nekome treba slanje para u USA kes na ruke po srednjem kursu Yahoo finance message me uplata leze istog momenta ako je neka prime banka posto iz Srbije slanje moze zaista neverovatno mnogo da kosta. Stim da vi morate da se iscimate da dodjete da se ja ne cimam :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745888#p745888:2uk1zvre je napisao(la):
laza89 » Uto Jun 09, 2020 1:07 am[/url]":2uk1zvre]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=731594#p731594:2uk1zvre je napisao(la):
dzekidzoni » Ned Apr 26, 2020 8:13 am[/url]":2uk1zvre]
Nisam jos probao, za sada mi je on u prvom planu,i u narednom periodu planiram da otvorim, za sada mi je najekonomicnija varijanta sa +2000$ na nalogu i provizijama od 10$ mesecno, al ajde reko da vidim, mozda ima negde jos povoljnije, pa cu sacekati, mozda neko napise jos neka iskustva sa stranim brokerima, a da koristi iz Srbije. Pozdrav

Prvo pozdrav svima. dzekidzoni da li si mozda u medjuvremenu otvorio nalog kod IBKR? Ja sam se raspitivao kod istih brokera i dobio iste odgovore (umesto da sam lepo odmah nasao ovaj forum :) ).

izvini na ovako kasnom odgovoru, nisam jos uvek otvorio nalog na IBKR, i dalje sam u fazi istrazivanja.
U medjuvremenu sam dobio i potvrdan odgovor od Trading212, da je moguce iz Srbije trgovati akcijama preko njih, koliko sam video, nemaju provizije pri trgovini, kao ni inactivity fee koji ima IBKR. Ima li neko iskustva sa ovim brokerom ?
 
1)Ako sam dobro razumeo ovo znaci da se ti onda "prikazujes" americkim brokerskim kucama kao ta firma koju su otvorio, odnosno pravno lice. Time dobijes mogucnost da imas 0 fee za kupovinu i prodaju akcija, kao i ostale pogodnosti prakticno sve sto se nudi u americi?

Da. Svakako je fee uglavnom 0.

2)Citajuci ovde: https://www.investopedia.com/articles/t ... rading.asp skapirao sam da postoje benefiti LLC-a cak i ako si US gradjanin. Ono sto mene interesuje, sto nisam uspeo da nadjem, koliki je porez koji se tacno placa? Pretpostavljam da ovo sto si naveo da se otvori u Nevadi LLC je verovatno jer najmanje poreza ce onda da bude? Da li imas neki link gde mogu da procitam o tome koliko je to poreza, koliko kosta odrzavanje firme itd itd.

Ne placas ako si nerezident tj ako zivis manje od 183 dana godisnje u USA. Placas samo na dividendu.

3)Sada bitna stavka, ti si da kazem vlasnik tog LLC-a pretpostavljam, kada ga otvaras, ti si neki non-resident owner, member kako god. To koliko sam razumeo citajuci po netu nije nikakav prekrsaj i apsolutno je moguce raditi.
U sustini putanja novca bi onda isla ovako nekako:
a)Iz srbije wiretransfer na racun LLC-a u americi (ovo je legalan novac, na koji je placan porez u srbiji i sve je cisto)
b)Onda ti taj novac koristeci LLC prebacis na broker nalog i onda radi trade i sta sve treba
c)Koristeci ovaj quickbooks ti belezis (ne znam koliko duboko se belezi zarada/gubitak, da li ide na nivou trejda ili kada vracas novac nazad na racun?)
Izdace ti broker jedan dokument na kraju godine koji unosis u QB i to je sve.

d)Ti kada vratis novac nazad na racun, odbijes sve troskove koje si imao, platis porez tamo u americi na 'dobitak' onda ti imas legalno taj novac cije je vlasnistvo LLC.
Sad ima dve putanje:
aa)Trosis novac koristeci debitnu karticu koji su dobio (da li ovde moras da belezis zasto i kako si ga trosio zbog poreza ili ovo je 'oporezovan' novac vec i mozes s njima sta hoces?)

Mozes sa njim sta god hoces sve dok su ti da kazes biznis troskovi. Ne placas nista u Srbiji a ta firma LLC ima pravo da ima troskove u Srb.

bb)Ako zelis da vratis novac nazad u srbiju, onda bi morao wiretransfer u banku, onda kazes banci ovo mi je neka zarada od ovamo i onda ti mora da poplacas sve zivo sto ima da se plati ovde, i onda imas nazad legalno novac na koji je placan sav porez i sad si ti kao fizicko lice njegov vlasnik i mozes s njim kako hoces da radis?

Ti mozes da platis "kontraktora" kao LLC u Srbiji gde tu transakciju kategorises kao outside services. Ne placas porez na to i ne treba da izdajes nikakav poseban dokument. Ono sto treba da znas ko god primi novac iz inostranstva u Srbiji je duzan Srbiji da plati porez. (pausalac moze da primi do 60k USD)


Ovo je moje razumevanje do sada onoga sto si napisao i odredjene pretpostavke.

Problemi:
1)I dalje imas vrlo zamrsenu mrezu vadjenja novca (osim varijante da samo placas stvari debitnom karticom i uzivas, sto jeste mogucnost ili ove tvoje da tebi daju ljudi kesh na ruke a ti njima prebacis novac na racun tamo u americi, onda si izbegao placanje poreza u srbiji)

Da tako je.

2)Sada si sebi natovario firmu na vrat o kojoj moras da brines - kosta vreme i verovatno nesto novca
Tacno ali kosta najvise inicijalno i jednom godisnje knjigovodja mora da ti uradi zavrsni racun. Mesecno nemas nista osim npr quickbooks pretplatu.

3)Imas dodatak placanja americkog poreza na LLC (kapiram da zbog fee-eva i slicno se to izbalansira) ali moras da se zezas sa amerikom
Tacno ali u sustini LLC ako i placa placa porez na dobit samo. A svaki trosak kupio si laptop u Srbiji i slicno ti ide u trosak pa se smanjuje i dobit.

4)Moje dosadasnje iskustvo sa porezom u srbiji je da neces moci ovo da pravdas kao placam capital gain 15% i to je to. Ovo ce se gledati kao dodatna zarada i tako oporezovati (ako ides kao fizicko lice u srbiji). To znaci jako jako puno peripetija. Naravno 4) moze i da se zanemari ako se vade pare drugim putevima.
Tebe Srb ne oprezuje sve dok ne podignes "dobit" LLC firme ili dok sebe ne placas kao kontraktora (outside Services).

5)[mene ovo mozda najvise plasi] Odgovoran si pred Amerikom. Ako se promeni zakon oko LLC-a, ako postoji neki problem, ako nesto oko poreza zeznes lepo se provesti neces. Amerika sve sto se para tice ne prasta nikad nista, ni za 100 godina tako da i to treba uzeti u obzir.
[/quote][/quote]

Neces nista zeznuti. Ima nasa zena knjihovodja ona ti uradi u martu zavrsni racun to predas i gotovo.
Ona preuzima i odgovornost za tvoje tax-e.

Sorry malo sam bio zauzet ali evo sad sedoh da vidim sta i kako :)
 
Hvala puno na odgovoru! Imam jos neka pitanja:

Ne placas ako si nerezident tj ako zivis manje od 183 dana godisnje u USA. Placas samo na dividendu.
Ja ako sam dobro tebe razumeo, prateci stavke koje si naveo u inicijalnom postu, trebalo bi da mozes da otvoris LLC bez da se pojavis tamo u Americi, i da to uradis na legalan nacin online iz Srbije bez ikakvih potrebnih dozvola dodatnih Amerike?
Dakle ovo sto si ti naveo ti si svakako nerezident, nisam mislio porez licni koji bi ti prijavljivao Americi, vec porez vezan za LLC. Znaci izgleda da u pogledu LLC imas da platis porez na dobit (neki procenat), i takodje porez na dividende.

Neces nista zeznuti. Ima nasa zena knjihovodja ona ti uradi u martu zavrsni racun to predas i gotovo.
Ona preuzima i odgovornost za tvoje tax-e.

Da li govoris o nekome iz (zena knjigovodja) https://www.jztaxes.com/ ? Oni ti rese taj zavrsni porez koji predajes IRS-u na kraju godine za LLC? To pretpostavljam oni rade koristeci QB, a ti si pre toga isti popunio pomocu tog dokumenta koji ti je broker izdao?

Hvala jos jednom na informacijama!

Takodje jos jedna stvar koja mi pada na pamet, ti kada otvoris LLC i inicijalno prebacis neki novac na racun istog (da li neko u americi prebaci, ili ti uradis wiretransfer iz Srbije) da li ti nekome moras da pravdas izvor tog novca, tacnije da li je on legalan, placan porez na njega i slicno?
 
Da li su nasi brokeri toliko losi da je potrebno baviti se tim zavrzlamama sa otvaranjem i odrzavanjem LLC-a? Svaka cast vradovicu na objasnjenju sta i kako moze da se odradi ali mi je neverovatno da se na primer Kombank Trader toliko ne isplati? Da li neko ima iskustva sa njegovim koriscenjem?

Takodje za Interactive Brokers, koliko sam vas razumeo problem je postojanje duplog oporezivanja(da li ovo znamo koliko je?) i wire transfer(koliko bi to bilo konkretno na nekom primeru, npr posaljem 1000$, koliko bi mi nase banke uzele?), kao i inactivity fee od 10$ mesecno ali ajde to nema veze s nama, tako je svima koji prave tamo nalog.

Sto se tice trading212, meni se samo ne svidja sto se prilikom registracije pravi nalog sa njihovom firmom u Bugarskoj a ne u Engleskoj (manje osigurana svota novca plus manje mi ulivaju poverenja).
 
dju":2jh7pp9u je napisao(la):
Da li su nasi brokeri toliko losi da je potrebno baviti se tim zavrzlamama sa otvaranjem i odrzavanjem LLC-a? Svaka cast vradovicu na objasnjenju sta i kako moze da se odradi ali mi je neverovatno da se na primer Kombank Trader toliko ne isplati? Da li neko ima iskustva sa njegovim koriscenjem?

koristim Kombank trader za domacu Belex berzu, za to mi je sasvim dobar,jednostavan za koriscenje, sa niskim provizijama, 0.66% kad se saberu sve provizije za trgovinu,

Kombank trader za americku berzu, provizija je min 22$ u samom startu, sto je za neke manje investitore dosta velika suma, jos ako se ima u planu kupovina vise razlicitih akcija, i to je glavni razlog izbegavanja ne samo Kombank tradera, nego generalno svih domacih brokera, jer vecina stranih brokera nema provizija, ili ima nesto simbolicno

dju":2jh7pp9u je napisao(la):
Takodje za Interactive Brokers, koliko sam vas razumeo problem je postojanje duplog oporezivanja(da li ovo znamo koliko je?) i wire transfer(koliko bi to bilo konkretno na nekom primeru, npr posaljem 1000$, koliko bi mi nase banke uzele?), kao i inactivity fee od 10$ mesecno ali ajde to nema veze s nama, tako je svima koji prave tamo nalog.

ovo za oporezivanje, ti je isto kod bilo kog brokera

za wire transfer, u komercijalnog banci je 0.7%,a min 600din po transakciji

za inactivity fee, trgovao ti ili ne, sto kroz provozije, sto kroz inactivity fee, 10$ mesecno ces ostaviti, na godinu dana 120$

dju":2jh7pp9u je napisao(la):
Sto se tice trading212, meni se samo ne svidja sto se prilikom registracije pravi nalog sa njihovom firmom u Bugarskoj a ne u Engleskoj (manje osigurana svota novca plus manje mi ulivaju poverenja)

Trading212 je osnovan u Bugarskoj i kasnije je presao u UK, svakako za vece sume je IB pouzdaniji, za manje sume, prednost dajem Trading212, iz razloga sto nema provizija, nema inactivity fee, prihvata naloge iz Srbije, ima mogucnost kupovine frakcija akcije, npr 0.5(1/2) akcije Tesla itd. i nalozi su osigurani do iznosa 85000 funti, sto nije kao kod IB, al opet za male investitore je i vise nego dovoljno.

Napominjem da nemam otvoren nalog ni kod jednog stranog brokera, ali sam sve blizi otvaranju kod Trading212, samo da nadjem najjeftini i najbezbedniji nacin uplate depozita, tako da ako neko ima iskustva preko ovih aplikacija, posrednika za prenos novca, tipa Paypall,Paysend, Revolut,Transferwise i slicno, molio bih da podeli svoja iskustva, u komercijalnoj banci je npr na 1000$, 7$ provizija, tako bi bar trebalo da bude po ovoj tarifi
 

Prilozi

  • kombank devizno.png
    kombank devizno.png
    30,5 KB · Pregleda: 2.501
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=774513#p774513:339esopl je napisao(la):
dzekidzoni » Pon Sep 14, 2020 8:50 am[/url]":339esopl]
dju":339esopl je napisao(la):
Da li su nasi brokeri toliko losi da je potrebno baviti se tim zavrzlamama sa otvaranjem i odrzavanjem LLC-a? Svaka cast vradovicu na objasnjenju sta i kako moze da se odradi ali mi je neverovatno da se na primer Kombank Trader toliko ne isplati? Da li neko ima iskustva sa njegovim koriscenjem?

koristim Kombank trader za domacu Belex berzu, za to mi je sasvim dobar,jednostavan za koriscenje, sa niskim provizijama, 0.66% kad se saberu sve provizije za trgovinu,

Kombank trader za americku berzu, provizija je min 22$ u samom startu, sto je za neke manje investitore dosta velika suma, jos ako se ima u planu kupovina vise razlicitih akcija, i to je glavni razlog izbegavanja ne samo Kombank tradera, nego generalno svih domacih brokera, jer vecina stranih brokera nema provizija, ili ima nesto simbolicno

dju":339esopl je napisao(la):
Takodje za Interactive Brokers, koliko sam vas razumeo problem je postojanje duplog oporezivanja(da li ovo znamo koliko je?) i wire transfer(koliko bi to bilo konkretno na nekom primeru, npr posaljem 1000$, koliko bi mi nase banke uzele?), kao i inactivity fee od 10$ mesecno ali ajde to nema veze s nama, tako je svima koji prave tamo nalog.

ovo za oporezivanje, ti je isto kod bilo kog brokera

za wire transfer, u komercijalnog banci je 0.7%,a min 600din po transakciji

za inactivity fee, trgovao ti ili ne, sto kroz provozije, sto kroz inactivity fee, 10$ mesecno ces ostaviti, na godinu dana 120$

dju":339esopl je napisao(la):
Sto se tice trading212, meni se samo ne svidja sto se prilikom registracije pravi nalog sa njihovom firmom u Bugarskoj a ne u Engleskoj (manje osigurana svota novca plus manje mi ulivaju poverenja)

Trading212 je osnovan u Bugarskoj i kasnije je presao u UK, svakako za vece sume je IB pouzdaniji, za manje sume, prednost dajem Trading212, iz razloga sto nema provizija, nema inactivity fee, prihvata naloge iz Srbije, ima mogucnost kupovine frakcija akcije, npr 0.5(1/2) akcije Tesla itd. i nalozi su osigurani do iznosa 85000 funti, sto nije kao kod IB, al opet za male investitore je i vise nego dovoljno.

Napominjem da nemam otvoren nalog ni kod jednog stranog brokera, ali sam sve blizi otvaranju kod Trading212, samo da nadjem najjeftini i najbezbedniji nacin uplate depozita, tako da ako neko ima iskustva preko ovih aplikacija, posrednika za prenos novca, tipa Paypall,Paysend, Revolut,Transferwise i slicno, molio bih da podeli svoja iskustva, u komercijalnoj banci je npr na 1000$, 7$ provizija, tako bi bar trebalo da bude po ovoj tarifi

Da li mozes da mi proveris kolika bi bila provizija za kupovinu SPY-a ili VOO-a (na NYSEArca su), jer mene pretezno interesuje kupovina tih fondova a ne pojedinacnih akcija. Pomenuo si da je 22$ minimalna, sto je donekle ok ako se kupuje s vremena na vreme. A pitam za ovaj fond jer me interesuje da li Kombank Trader njega tretira na isti nacin kao i ostale pojedinacne akcije, da nema tu nekih dodatnih troskova.

Za Trading212 sam mislio na to da ti kada se odavde registrujes, pravis ugovor sa njihovom firmom u Bugarskoj a ne UK, sto znaci da ti nalog nije osiguran do iznosa od 85000 funti (to je da imas ugovor sa UK firmom), vec je osigurano na 90% sume a maksimalno do 20000 evra. I jos jedna stvar sto meni ne odgovara kod tradinga je sto nemaju te fondove koji mene interesuju, oni pretezno nude pojedinacne akcije.
 
na zalost ne mogu ti pomoci oko provizija, jer preko Kombank tradera imam otvoren samo kanal ka nasoj berzi

moje razmisljanje je da za iznose od 2000-5000 evra bih bio kod trading212, za preko ove iznose u IB, jer ispod ove sume mi nije isplatljiv inactivity fee. Da je IB bolji od trading212, bolji je,u svakom pogledu
 
Hvala svakako.
Za trading212 si u pravu za te sume, ako napravis s njima nalog, javi se i podeli iskustvo posle nekog vremena, ako ti nije problem.
 
registrovao sam nalog na Trading212, cekam verifikacju, sledeca stavka je slanje novca. raspitao sam se u 5-6 banaka, Komercijalna ima najpovoljnije uslove, 0.7% provizije, a min 600din ako se salje u $, sto bi na na 1000$ bila oko 7$ +1000din(fiksno), jedino sto su mi trazili od primaoca,tj brokera neku vrstu dokaza, tj za koje svrhe se uplacuje novac, koja kolicina i na koga.

Jel ima neki povoljniji, a bezbedan nacin za uplatu novca, kako to funkcionise preko posrednika,tipa Skrill,Transferwise, Paypall i ostalih, jel ima neko iskustva?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=774165#p774165:2k4ccl9f je napisao(la):
ustremac » 12 Sep 2020 04:05 pm[/url]":2k4ccl9f]Hvala puno na odgovoru! Imam jos neka pitanja:

Da li govoris o nekome iz (zena knjigovodja) https://www.jztaxes.com/ ? Oni ti rese taj zavrsni porez koji predajes IRS-u na kraju godine za LLC? To pretpostavljam oni rade koristeci QB, a ti si pre toga isti popunio pomocu tog dokumenta koji ti je broker izdao?

Hvala jos jednom na informacijama!

Takodje jos jedna stvar koja mi pada na pamet, ti kada otvoris LLC i inicijalno prebacis neki novac na racun istog (da li neko u americi prebaci, ili ti uradis wiretransfer iz Srbije) da li ti nekome moras da pravdas izvor tog novca, tacnije da li je on legalan, placan porez na njega i slicno?


Da. Oni ti za tebe posalju to za porez i vrate ti sve. Mozes QB lakse i njima i tebi a i ne mora!! Nije obavezno! Dosta je fleksibilnije vodjenje firmi nego u Srbiji. Nema tu maltene nikakvih ni provera niti specijalnih sankcija.

Ako prebacis novac ti samo kategorises po kom osnovu si primio uplatu u QB. Na primer da li je to prihod ili pozajmica osnivacu (capital contribution). Ne placas nikakav porez ako je pozajmica osnivacu. Nece te niko nista pitati za uplatu. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=776006#p776006:1zcsvsgp je napisao(la):
vradovic » Pet Sep 18, 2020 6:35 pm[/url]":1zcsvsgp]

Da. Oni ti za tebe posalju to za porez i vrate ti sve. Mozes QB lakse i njima i tebi a i ne mora!! Nije obavezno! Dosta je fleksibilnije vodjenje firmi nego u Srbiji. Nema tu maltene nikakvih ni provera niti specijalnih sankcija.

Ako prebacis novac ti samo kategorises po kom osnovu si primio uplatu u QB. Na primer da li je to prihod ili pozajmica osnivacu (capital contribution). Ne placas nikakav porez ako je pozajmica osnivacu. Nece te niko nista pitati za uplatu. :)

Jasno, dakle zakljucak moj do sada je ovako nekako: ako si "ozbiljan" (recimo imas 30K+ evra da ubacis u pricu) sto se tice trajdinga i zelis da aktivno ucestvujes u kupovini i prodaji pojedinih akcija tokom godine najbolje varijanta je oformiti LLC u Americi. Takodje LLC je najsigurniji jer kod svih ostalih brokera ti preti da oni prosto prestanu da saradjuju sa Srbijom i ubiju ti nalog... Kada kupujes stvari neke u Srbiji otpisujes ih kao biznis trosak, a s druge strane ako hoces novac u Srbiju da dovedes mozes da otvoris pausalnu agenciji (verovatno nije pametno da otvaras na sebe ali neko blizak) i onda preko nje primas novac od svog LLC-a u Americi za neke usluge, do 60 hiljada dolara godisnje a placas neki mizeran porez drzavi Srbiji i imas cist novac da radis s njim sta god.

Vradovic predlaze Nevadu za otvaranje LLC-a, koliko vidim iz ovog clanka: https://www.llcuniversity.com/nevada-llc/costs/
Potrebno ti je 425 dolara u startu + 350 dolara godisnje za odrzavanje istog. Na ovo godisnje idu neki troskovi QB +mailbox + banka + ovi sto ti sredjuju porez rekao bih ugrubo da to jos ispadne max 400 dolara godisnje ili nesto vise, mada nisam siguran. Dakle rekao bih nekih 700 dolara godisnje ugrubo ti je bazicno odrzavanje LLC-a, bez placanje potencijalnog poreza na kapitalnu dobit Americi ako uopste budes istu imao naravno ali to znaci da imas i profit.

Vradovic da li bi dodao jos nesto ili isprivao? Hvala.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=776261#p776261:2n6v67vh je napisao(la):
ustremac » 19 Sep 2020 08:30 pm[/url]":2n6v67vh]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=776006#p776006:2n6v67vh je napisao(la):
vradovic » Pet Sep 18, 2020 6:35 pm[/url]":2n6v67vh]

Da. Oni ti za tebe posalju to za porez i vrate ti sve. Mozes QB lakse i njima i tebi a i ne mora!! Nije obavezno! Dosta je fleksibilnije vodjenje firmi nego u Srbiji. Nema tu maltene nikakvih ni provera niti specijalnih sankcija.

Ako prebacis novac ti samo kategorises po kom osnovu si primio uplatu u QB. Na primer da li je to prihod ili pozajmica osnivacu (capital contribution). Ne placas nikakav porez ako je pozajmica osnivacu. Nece te niko nista pitati za uplatu. :)

Jasno, dakle zakljucak moj do sada je ovako nekako: ako si "ozbiljan" (recimo imas 30K+ evra da ubacis u pricu) sto se tice trajdinga i zelis da aktivno ucestvujes u kupovini i prodaji pojedinih akcija tokom godine najbolje varijanta je oformiti LLC u Americi. Takodje LLC je najsigurniji jer kod svih ostalih brokera ti preti da oni prosto prestanu da saradjuju sa Srbijom i ubiju ti nalog... Kada kupujes stvari neke u Srbiji otpisujes ih kao biznis trosak, a s druge strane ako hoces novac u Srbiju da dovedes mozes da otvoris pausalnu agenciji (verovatno nije pametno da otvaras na sebe ali neko blizak) i onda preko nje primas novac od svog LLC-a u Americi za neke usluge, do 60 hiljada dolara godisnje a placas neki mizeran porez drzavi Srbiji i imas cist novac da radis s njim sta god.

Da bravo dobro si sve razumeo. Stim da skoro sve zivo mozes da provuces kao biznis trosak. Ukljucujuci i voznje taksijem po bg, restorane i slicno.

Vradovic predlaze Nevadu za otvaranje LLC-a, koliko vidim iz ovog clanka: https://www.llcuniversity.com/nevada-llc/costs/
Potrebno ti je 425 dolara u startu + 350 dolara godisnje za odrzavanje istog. Na ovo godisnje idu neki troskovi QB +mailbox + banka + ovi sto ti sredjuju porez rekao bih ugrubo da to jos ispadne max 400 dolara godisnje ili nesto vise, mada nisam siguran. Dakle rekao bih nekih 700 dolara godisnje ugrubo ti je bazicno odrzavanje LLC-a, bez placanje potencijalnog poreza na kapitalnu dobit Americi ako uopste budes istu imao naravno ali to znaci da imas i profit.

To je malo vise nego sto treba.
https://howtostartanllc.com/nevada-llc/cost-to-form

(ovo $350 godisnje ti je bacanje para). Nema potrebe. Mozes sam sebi da budes “registred agent”.

Fali ti samo jos sam sebi da otvoris ITIN number i to je to :)
eventualno VPN da uzmes cisto zbog IP adrese. Nekad cak i
mene na primer Bank of Amerika blokira kad se logujem iz Srbije pa posle moram da se smaram da ih zovem.

Lepo si sve pregledao :)
 
sa ovim godisnjim troskovima oko LLC, treba mnogo vise od 30k evra da bi imalo smisla
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=776481#p776481:2gzhrfsb je napisao(la):
dzekidzoni » Ned Sep 20, 2020 9:26 pm[/url]":2gzhrfsb]sa ovim godisnjim troskovima oko LLC, treba mnogo vise od 30k evra da bi imalo smisla

Pa zavisi sta zelis da radis. Ako zelis da ulazes novac u neki index svakog meseca po malo apsolutno se slazem, u tom slucaju ti ne treba peripetija zvane LLC u Americi a nije ni bitno mnogo onda sa koliko para uleces.

S druge strane mene interesuje aktivan trejding, dakle kupovina i prodaja ne nuzno akcija vec i derivata nad istim. U sustini ja bih da se 'kladim' na cenu akcija ali ne samo u jednom smeru (kada cena raste), hocu mogucnost da mogu da kazem ok ja u ovom trenutku mislim da ce cena odredjene akcije da padne i da mogu i u slucaju da zaista padne imam profit. Ovo se popularno zove da shortujem akciju. Ovim se otvara mogucnosti zarade i kada cena pada ne samo kada raste.

Takodje postoji nesto sto se zove margin, ajde da kazemo to je kao da se uzima neka vrsta kredita od brokera, na osnovu novca koji ste vec deponovali na svoj nalog mozete dobiti recimo jos 2x toliko. Pa tako lako sa ulozis 30 hiljada evra moze se dobiti 100 hiljada dolara koji su na raspolaganju.

Dakle recimo da imamo neku vrlo konzervativnu strategiju koju pratimo tokom godine, nikad ne rizikujemo ni u jednom trejdu vise od 1% onoga sto imamo. Uz margin 2-3X nije mnogo tesko doci do 15% zarade. Sa 30K ulozenih moguce je izvuci 5000 evra godisnje.

Naravno sve ovo gore navedeno ne treba uzimati zdravo za gotovo i treba biti jako oprezan jer se moze izgubiti ogromna kolicina novca za jako kratko vreme!
To zahteva jako veliku posvecenost, vojnicku disciplinu kao i kontrolu nad sobom i svojim emocijama. Da ne pricam dosta vremena provedenog u istrazivanju.
U sustini to je posao za sebe i vrlo je specifican, nije nalik klasicnim poslovima kojima se ljudi bave. Ovaj video vrlo dobro to sve objasnjava: https://www.youtube.com/watch?v=MGglyvc8d58
 
Za sat vremena od jutros po 10% pale vrednosti avio i kruz kompanija :)
 
Koliko vremena treba da legnu sredstva poslata preko swifta u inostranstvo? Ima li ko iskustva sa slanjem "sekundarnih" valuta NOK, SEK, DKK, JPY i sl.
 
3 radna dana najvise. Mada u poslednje vreme
se desava i istog dana.
 
napravio sam nalog na Trading212, jednostavna registracija, broker koji nema provizije za trgovanje akcijama,ETFovima, postoje i CFD ali to me ne zanima, nema mesecne provizije, ima svoju web platformu, kao i aplikaciju za telefon, dosta jednostavna za rad, i sto je najvaznije moze nalog iz Srbije da se otvori. Kome treba pomoc i savet, neka slobodno pita
 
Pozdrav svima,

Da li je moguce koristiti PayPal ili Payoneer da se prebaci novac na Trading212 ili povuce nazad?

Takodje, neke kompanije imaju opciju da kupis njihove akcije direktno preko njihove platforme, npr. Coca Cola, Johnson&Johnson,itd. Da li mislite da je ok i sigurno kupiti direktno akcije od firme ukoliko zelimo da ih cuvamo na duze vreme, recimo 5god? I da li se placa neki porez Amerikancima za non-residente ili ovde za taj period od 5god, obzirom da CC isplacuje dividende?

Hvala
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=780667#p780667:37pzqlnj je napisao(la):
TodorovicV » Ned Okt 04, 2020 4:31 pm[/url]":37pzqlnj]Pozdrav svima,

Da li je moguce koristiti PayPal ili Payoneer da se prebaci novac na Trading212 ili povuce nazad?

Takodje, neke kompanije imaju opciju da kupis njihove akcije direktno preko njihove platforme, npr. Coca Cola, Johnson&Johnson,itd. Da li mislite da je ok i sigurno kupiti direktno akcije od firme ukoliko zelimo da ih cuvamo na duze vreme, recimo 5god? I da li se placa neki porez Amerikancima za non-residente ili ovde za taj period od 5god, obzirom da CC isplacuje dividende?

Hvala

Za uplatu/isplatu, slobodno im posalji mail, meni su odgovorili u roku od 24h.
Sto se tice poreza, ono sto sam primetio za dividende, posto sam kupio neke akcije pred isplatu , jeste da novac koji ti legne od dividende, bude umanjen za 30% poreza. Posle jednoga dana kad budem povlacio novac, ide jos 15% poreza kod nas
 
Bez brige Vradoviću za koji dan će ponovo izmisliti mobilni telefon sa sve "eko sistemom".
 
Iz tvojih usta u bozije usi!
Treba mi 15% up :) pa da proslavimo :pob:
 

Prilozi

  • Screen Shot 2020-10-07 at 5.24.47 PM.png
    Screen Shot 2020-10-07 at 5.24.47 PM.png
    65,9 KB · Pregleda: 2.563
Vrh