Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,3%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 79 25,3%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,4%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,8%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,9%

  • Ukupno glasača
    312
Da, sve više ljudi je sa slabijim simptomima, sve je manje onih koji se testiraju (osim zbog putovanja), Brojevi crtaju ovakav grafik:
Capture.JPG


Većina gradova je prestala da objavljuje dnevne podatke, i pitanje je vremena kada će i korona prestati da bude zastupljena u vestima. Pored nekakvih slabašnih šumadijskih talasića i neuspelog martovskog beogradskog ustanka, vredi napomenuti da se i poslednji bastion koronizma (Niš) u Srbiji ispuvao.

Širom Sveta, situacija je veoma šarolika, pa tako imamo zemlje u kojima poslednji omikron talas traje mesecima i mesecima, ali ne postoje nikakvi zabrinjavajući pokazatelji, što je prvi put posle tačno dve godine.

A što se vakcina tiče, ja ne bih tolike milione spašenih života, ušteđenih bolničkih dana i mogućnost da se izađe iz lokdaunisanja - okarakterisao sa "džabe".
 
imao po novo kovid, posle 6 meseci.
Proverio kucnim testom.
Lici na ono prosli put, samo su simptomi slabiji.
Jasno da je vakcinisanje bilo dzabe.
Ja sam imao... nešto... i dalje ne znam šta. Sticajem okolnosti, pre tri nedelje mi se istog dana poklopila i zakasnela reakcija na neki antibiotik što sam pio (po uputstvu i receptu lekara, naravno) i simptomi Kovida/prehlade sa grlom koje grebe i nosom koji curi. Pošto je ovaj lekar što mi pripisao to na odmoru, jedan drugi, poznanik, mi reče da odem u Kovid ambulantu u domu zdravlja i tamo uradim test na antitela da vidim jel sam možda imao Kovid, pa mi zato kašalj traje toliko dugo uprkos oporavku, suplementima i toplom vremenu. Kaže idi tamo, ne moraš ni overenu knjižicu da imaš, pitaj da ti urade test na antitela i uradiće ti besplatno.

Ja odem tamo, žena mi ljubazno kaže - mi ne radimo testove na antitela, idite u INEP u Svetozara Markovića i tamo ćete platiti za test na antitela, nebitno da li imate overenu knjižicu ili ne. Reko hvala lepo, izađem i odem kući. 😄 Ne mogu da bacam još para na to. Ako sam i imao Kovid, eto preživeo sam, nisam capnuo, kao što nisam ni proleća 2020. kad sam ga prvi put zakačio. Ako sam i bio zarazan pre te tri nedelje, sada već sigurno nisam. Kašalj skoro pa prošao, samo je bila gnjavaža što se razvlačio toliko dugo. Na kraju, sve se sredilo, samo zakasnelo.

Zato sam onomad i pitao ovde na temi čemu služe Kovid ambulante, jer mi deluju relativno beskorisno. Ali niko od stalne postavke i neformalnog žirija na ovoj temi mi nije odgovorio. XD A baš sam se mislio i nadao, ako ima iko da se razume u svrhu postojanja i mehanizam funkcionisanja Kovid ambulanti i sistema, to će sigurno biti dobri i istaknuti ljudi s ove teme. Ali jbg, očigledno ne. XD Elem, što reče jedan poznanik, deluje kao da Kovid ambulante postoje samo da urade trijaže za pacijente koji su trenutno zarazni, i da država učini da izgleda kao da rade nešto povodom Kovida, i to je to. :D
 
Poslednja izmena:
Tokom jučerašnjeg dana sam na Adi video veslačice iz Kine kako trče sa sve maskama na licu, nekako mi ih je bilo žao da tako slepo prate instrukcije koje su verovatno dobili. Već neko vreme su mi u autobusu sumnjiviji oni sa maskom nego bez maske, računam možda imaju koronu pa idu sa pregleda sa sve maskom.
 
Jbg, (slepa) Azijska poslušnost i mravlji mentalitet. Nekada dobra, a nekada i loša stvar.

U svakom slučaju, insistiranje na nošenju maske: 1) napolju 2) tokom fizičkog treninga, je zaista dupli debilizam i iživljavanje. Kao i pristajanje na to.
 
Poslednja izmena:
Azijati koje viđam u Beogradu uglavnom nose maske u prirodi.

Naravno da je apsurdno da neko u 7 ujutru u šetnji uz reku nosi masku, ali mi uglavnom ne razumemo njihovu kulturu, tako da izbegavam da ih komentarišem.
 
Da li su Kinezi mahom u pitanju? Bio pre neki dan u bloku 70, i tamo šareno što se tiče maski. Neki nose, a neki ne. Dok recimo kada su bili dani posvećeni japanskoj kulturi i cvetanju trešnje u Botaničkoj bašti, Kinezi su nosili maske, dok Japanci nisu.
 
Meni je bilo najluđe kada sam u Botaničkoj bašti i video jednu našu porodicu, sa sve decom, koji su svi imali maske. Dečaku došao drug i oni se rukovali i izgrlili kao da je sve najnormalnije.
 
 
Videh jutros ovu vest sa SARSom 3. Svakog dana novo strašilo. :LOL:
Treba rasprodati zaostale zalihe krpica za usne, alkoholčića, skafanderčića (onih šatro za svakodnevnu upotrebu), vakcina, lekića...

Al ozbiljno, baš se pitam da li je ove dve godine iko ikad u svetu nosio ovako nešto :LOL:
-999x-999.gif

Dobro, sem možda nekih Azijata. Oni su uvek bili posebni mozgovi. 😁 Ali baš se pitam da li je iko ikad u ostatku zaista obukao ovo i takav krenuo na posao.
 
Poslednja izmena:
@Zuma
Da li je moguce sada, posto je proslo dovoljno vremena uspostaviti neke objektivne mere koje bi nam pokazale koliko se koja zemlja uspesno borila protiv epidemije.
Neka mere koja bi u slucaju Srbije (posto su verovatno svi podaci koje je davalo ministarstvo zdravlja lazni), posle od gubitka stanovnistva u periodu 2020-2022.
 
To bi trebalo uraditi za svaku zemlju, samo što se plašim da bi rezultati bili veoma nepovoljni za svaku vlast.

Ovde bi se došlo do zaključka da su mnoge mere biti potpuno debilne. Mogu da razumem mere na početku kada zaista nismo mnogo znali, ali kasnije je to prosto bilo prkošenje zdravom razumu.

Trebalo bi oformiti grupe stručnjaka i uzeti u obzir sve (i ekonomske i demografske i socijalne i mnoge druge) i napraviti izveštaje. Zatim ukrstiti te izveštaje i videti poklapanja i razlike jer bi se sigurno izveštaji razlikovali od grupe koje formira Vlada, pa zatim grupe koju formira opozicija, pa zatim grupe koju formira Beobuild, pa zatim grupe koju formira neka NVO...
 
To se nikada neće moći sa sigurnosti utvrditi. Naročito zato što je velika polarizacija između "prirodne" i "veštačke" teorije, pa šta god da neka komisija utvrdi, ovi drugi će osporavati.

Sa druge strane, imamo već ozbiljne studije i saznanja da neke mere nisu uopšte bile korisne, a neke čak i štetne (dezinfekcija ulica). Nije toliki problem (barem meni) da neko prizna i kaže "pravili smo gluposti", ali jeste da nas i dalje ubeđuju da je nošenje rukavica imalo neku korist (naročito imajući u vidu razliku između teorije kako treba nositi iste i prakse)
 
Za početak neka barem krene opsežna međunarodna istraga u onom prividu od zemlje iz koje je sve i krenulo. Savršeno sam svestan da su sada nakon 2 godine, i u takvom totalitarističkom društvu naviknutom i uvežbanom u aferama, zataškavanjima, prevarama i prikrivanjima, svi glavni dokazi verovatno već uništeni ili ometeni.

Ali neka se bar krene s time. Neka se nešto uradi. Neka međunarodne organizacije opravdaju svoje postojanje i finansije. Neka i međunarodni naučni i stručni krugovi opravdaju svoje postojanje i finansije i titule. Neka se podigne frka oko toga i neka se podigne svest o tome kako je korumpiranost, aljkavost, bezobzirnost i pokvarenost jednog dela ljudi ugrozila i osakatila celu planetu.


Pa čak i ako se nikada ne nakupi dovoljno dokaza i materijala da se pred sudom ili recimo UNom jasno dokaže i pokaže ono u šta svi sumnjamo (jer su dokazi i svedoci uništeni), da se makar svet malo trgne i da se u budućnosti ne ponove takve svinjarije. Da sutra kada čujemo da neko iz čiste obesti ili mentalne poremećnosti petlja sa bakterijama ili virusom iskopanih iz sloja zemlje starog 100.000 godina, da se ceo svet mobiliše i kaže mu ''fak of from det šit ju didženeret'' (pišem na engleskom da ne bih koristio naše lepe psovkice). Da sutra kada se pročuje da neka laboratorija, postrojenje, oružje, eksperiment... radi uz nedovoljno propisa, nadzora i kontrole, da se sve nadležne organizacije i države dignu na noge i urade nešto povodom toga. Da sutra kada se otkrije da u jednoj šatro razvijenoj i uspešnoj zemlji sa hajpervozovima i nanorobotima i koječudima... ljudi i dalje neguju naopake, štetne i nezdrave običaje i gurmanske prakse iz doba pećinskih ljudi, i time rizikuju svakakve probleme i opasnosti, da se tome stane na put i pohapse svi koji se bave takvim boleštinama i učestvuju u toj industriji. Bilo kao proizvođači, bilo kao distributeri bilo kao konzumenti.

I generalno, da se izvuku lekcije i izdejstvuju promene na ovom odličnom primeru u kome imamo nekoliko velikih lekcija i pouka. Pouku o opičenosti onih koji iz samo sebi razumljivih razloga se igraju boga pa petljaju sa nevidljivim oružjima i katastrofama koje čekaju da se dese. Pouku o štetnosti korumpiranih društava u kome svi misle da će ćutanjem i mutavisanjem problem sam od sebe da nestane. Pouku o naopakosti i zaostalosti mnogih ljudi danas, uprkos tome što žive u društvima gde šatro sve puca od tehnologije i prosperiteta. Pouku o tome u šta vode društva u kome se građani tretiraju kao potrošni materijal bez prava glasa i mišljenja, a o svemu odlučuju mali bogovi izolovani kako od njih, tako i od sveta i realnosti.


A ne ovo ovako, cela planeta sociološki, ekonomski i politički osakaćena isto ili i gore (zavisi kako gledamo) nego u vreme Drugog svetskog rata, a niko ni za šta ne odgovara.
 
Poslednja izmena:
Неће сад бити никакве истраге, али једног дана знаће се истина. Не може то довека да се скрива. Нити ће Кина остати што је (мада наши синофили-по-формули-лажних-русофила то желе, јер, дабоме, они су срећни кад ти које воле, живе у диктатури).
 
Vidim da je prošlo nezapaženo, pa da bar neko napiše.

Danas, 2. juna 2022., je prvi dan da niko nije umro od kovida još od leta prošle godine. Ustvari, u čitavoj 2021. u su bila samo tri takva dana, a u 2020. samo 13 dana ( a i to je po tri do četri puta smanjenim zvaničnim podacima, pa verovatno takvih dana od početka pandemije i nije bilo).

Dve godine i dva meseca. Ili 800 dana.

Pokušavam da zamislim toliko dugačku kolonu osuđenih na smrt, ali ne ide.
 
Da, ali taj podatak je nepouzdan (bolje rečeno lažan). Verovatnije je, da je takvih dana bilo značajno manje. Možda je sada dobar trenutak za tvoj grafikon viška smrtnosti.
 
Izgleda da nas čekaju novi talasići preko leta. Pominje se svašta: 5 podvarijanti omikrona, nepostojanje dovoljnog imuniteta od vakcina, ranijih oboljevanja, pa čak i skorih oboljevanja od drugih varijanti. Nešto se muljalo u vestima i da proizvođači vakcina nisu imali dobre rezultate sa omikron specifičnim vakcinama. A prestalo je da se priča i o super-vakcinama, koje su ranije pominjane kao univerzalno sredstvo za sve postojeće i buduće varijante.

Kako bilo, drago mi je da se širom civilizovanog Sveta odustalo od primene besmislenih mera, i ograničavanja putovanja. Da li će novi talasići nešto promeniti u smislu vraćanja restriktivnosti - usuđujem se da prognoziram da neće, jer niti narod, niti države to mogu da podnesu. Čak i u slučajevima većih talasa, mislim da korona više nikada neće biti vest broj 1.

ALI, to sve ne bi smelo da nas odvrati od činjenice da je virus i dalje opasan, i da će veliki broj ljudi i dalje biti ugrožen. Nikako se ne sme odustati od kvalitetne zaštite starijih i ugroženih. U tom smislu, daleko najvažnije je kvalitetno i istinito informisanje ljudi, da ne bismo dolazili u situacije nepoverenja, laži i sukoba. Starijim i ugroženim ljudima, vakcine i dalje mogu biti od pomoći. Sve ostale mere: izolacije, maske, , obavezna vakcinacija, ograničenja, prinude... su (u ovom trenutku) potpuno obesmišljene.
 
Putin nas sve izlečio. ;)
A ti talasići koji se spominju, su talasi vrućine kojue su najavili, po 20 - ak dana sa >20°C.
 
Vrh