Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,2%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 81 25,8%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,6%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,3%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,7%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,8%

  • Ukupno glasača
    314
Došli smo u fazu da oko pola ljudi u prevozu nosi masku a svakim danom sve manje i manje. Samo da nam ne dođe indijski soj.
 
Prijateljev tast slomio kuk, dok je čekao operaciji dobio kovid. Šta će dalje biti samo Bog zna. Tako Srbija pobeđuje brže jače i bolje...

Majka srela kolegu da posla u penziji pre desetak dana na pijaci, evo čoveka sada na umrlici.

I u gradskom prevozu i u marketima sredovečni i stariji ljudi nose maske ispod nosa ili ih ne nose uopšte.

Za desetak dana ćemo videti kombinovani efekat otvaranja kafane, prvog Maja, Uskrsa i Đurđevdana.
 
Samo nas vakcina moze spasiti, tj da se pouzdamo da ce ovih milion-dva imunizovanih da uspori sirenje korone.

Inace, sto bi rekao Klint Istvud: Misljenje je kao du*e, svako ima svoje i svacije smrdi.
Dakle ne zanima nas misljenje forumasa X i Y, potkrepljeno primerom babe i komsije, i na osnovu toga donesenog globalnog zakljucka, vec sta ljudi od iskustva i integriteta tj doktori imaju da kazu.

Takodje, treba ukinuti komenatare onih koji ne razumeju statistiku i verovatnocu, to je krucijalno za ovu temu, i nerazumevanje toga obicno dovodi do pisanja gluposti.
 
Ne zanima nas ni mišljenje forumaša koji se rugaju / nipodaštavaju drugim forumašima na osnovu njihovi pisanja i procenjuju koji su doktori od iskustva i integriteta, a koji nisu.

P.S.
Sad vi slobodno udrite kolektivno demanti da se ne rugate / nipodaštavate mišljenje drugih.
 
Zanima nas misljenje forumasa koji razumeju verovatnocu i statistiku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848102#p848102:98tfkinq je napisao(la):
chiko » Sub Maj 08, 2021 1:04 pm[/url]":98tfkinq]
Takodje, treba ukinuti komenatare onih koji ne razumeju statistiku i verovatnocu, to je krucijalno za ovu temu, i nerazumevanje toga obicno dovodi do pisanja gluposti.
Pa ja sam svojevremeno lepo predlozio Igoru da rezervise i zakljuca ovu temu tako da samo Zuma, nex, puzzle i ti smete da pisete na njoj.

De facto vec i jeste tako.
 
Teorija zavere: funkcionalna sprega nedovoljno poštenih i nedovoljno inteligentnih ljudi u Srbiji ubija hiljade ljudi koji inače ne bi umrli.

(Što se, naravno, nikad ranije nije dešavalo...)
 
Hm ... da. Jedno je još otvoreno pitanje koji su ti "nedovoljno pošteni i nedovoljno inteligentni".
 
Zvanični broj mrtvih u SAD trenutno je oko 600.000. Istraživači sa Vašingtonskog univerziteta su došli do zaključka da je pravi broj mrtvih veći od 900.000. Slično važi i za mnoge druge zemlje. U Egiptu je pravi broj mrtvih čak 13 puta veći od njihovog zvaničnog, a u Rusiji 5,4 puta. Zaključak je da će pandemija na kraju po broju žrtava verovatno biti uporediva sa pandemijom Španskog gripa tokom prvog svetskog rata. Pri čemu su donji brojevi samo direktne žrtve kovida, i ne uključuju indirektne žrtve, recimo one mrtve od drugih bolesti zbog preopterećenja zdravstvenih sistema većine zemalja sveta.

A new analysis of the toll of the Covid-19 pandemic suggests 6.9 million people worldwide have died from the disease, more than twice as many people as has been officially reported.

In the United States, the analysis estimates, 905,000 people have died of Covid since the start of the pandemic. That is about 61% higher than the current death estimate from the Centers for Disease Control and Prevention, 561,594. The new figure also surpasses the estimated number of U.S. deaths in the 1918 flu pandemic, which was estimated to have killed approximately 675,000 Americans.

The analysis was conducted by scientists at the University of Washington’s Institute for Health Metrics and Evaluation.

“We’re probably not yet at the global toll of Spanish flu and certainly not at the death rate from Spanish flu. But given what’s unfolding in India right now, given our expectation of continued deaths, Covid is going to rival Spanish flu at the global level in terms of the count, likely, before we see the end of this epidemic,” the institute’s director, Christopher Murray, told reporters in a briefing.

Most countries have underreported deaths, Murray said. In many cases, the under-estimates seem to be a result of health systems being overwhelmed, and of insufficient testing.

But in several cases it appears something else would have to account for the scale of the differences between the deaths countries are reporting and the excess mortality they have experienced during the pandemic, he said, pointing to countries like the Russian Federation and Egypt, where the estimated deaths, 170,000, are 13 times higher than the country’s official death toll, 13,529.

Murray’s group estimates that by September, the global death toll from Covid-19 will reach 9.4 million, with India at that point surpassing the United States as the country with the highest toll. By September, the group’s models suggest that India’s Covid death toll will be 1.4 million people, and the U.S. toll will be 949,000.

The estimates are of deaths directly related to Covid, and do not include deaths that resulted from the pandemic’s disruption of health care — for example, people who did not seek care for heart attacks because they were afraid to go to Covid-swamped hospitals.

https://www.statnews.com/2021/05/06/new ... estimates/
Sa leve strane je zvanični broj žrtava, a sa desne procenjeni stvarni broj žrtava.

covid-estimates-vertical@2x-8-2-640x1399.png
 
Sasvim je moguće da preteruju sa tim poređenjem, međutim cifre su i dalje jezive. Plus što je najveći deo žrtava Španskog gripa verovatno posledica sekundarnih bakteriskih infekcija, loših higijenskih uslova, nedostaka lekova i izrazite neuhranjenosti tokom rata, a ne toliko težine samog virusa, pa se smrtonosnost dva virusa ni izdaleka ne poredi pod istim uslovima. Pretpostavljam da uzimaju u obzir činjenicu da su bogate zemlje prigrabile sve vakcine za sebe i da mnogoljudne siromašne zemlje nisu praktično ni počele sa vakcinisanjem. Zbog toga to tamo ni izdaleka nije gotovo nego tek počinje. Bajdenova ideja o privremenom odricanju od patentnih prava za vakcine je izgleda propala jer se protivi i Evropa, a ne samo oni iz Amerike. Plus što bi se moglo destiti da će zbog novih sojeva ili postepenog smanjenja postignutog imuniteta biti potrebni novi ciklusi vakcinisanja možda i brže nego što se očekuje, i u bogatim zemljama, koje će onda OPET prve pokupiti vakcine. Što bi značilo novi veliki ciklus širenja u siromašnim zemljama. Tako da je takva procena i dalje moguća. Pitanje je da li će ugrađena pohlepa i inherentna sebičnost kapitalističkog sistema biti uspešno obuzdana bar za ovakve situacije. Ako ne bude, takve procene o broju mrtvih su i dalje sasvim moguće.
 
Bajdenova ideja o privremenom odricanju od patentnih prava za vakcine je izgleda propala jer se protivi i Evropa, a ne samo oni iz Amerike
Normalno. Samo pare, pare i pare. Samo da top 1% stanovništva ni na jedan dan ne oseti šta znači štedeti i voditi računa o parama...

Ostalih 99% ko šiša, neka pocrkaju. Bilo od Korone, bilo od njenog uticaja na ekonomiju i poslove.


Mada stoji i to da su se neki od tih bogatih krmadi dodatno umastili bogatstvom (namerno kažem umastili, onako prejeli, preždrali, natovili) između ostalog i za vreme ove epidemije. A sve to zato što im stotine miliona ljudi širom sveta već godinu dana daju reke para za: alkohole, rukavice, maske, vizire, suplemente... Zato ja furam istu pamučnu masku evo već godinu dana. Naravno, perem je jednom nedeljno. Rukavice i alkohole nikad nisam ni uzimao. Na pamet mi ne padam da dajem bilo kom od tih masnih robovlasnika ijedan dinar više na konto Korone. Imam još dve tri što sam dobio, od drugih Kovid paničara koji se brinuše što ova moja nije ''po N95 ISO NASA Nano standardima''... Ali sam nisam kupovao ništa vezano sa Kuronu još od aprila prošle godine. Niti ću.
 
Na koji način njegova smrt pobija to što je rekao, i kako ova tvoja poruka pokazuje da ti treba verovati da znaš šta je statistika i verovatnoća? Jer se epidemije svode upravo na to. Ogromno mnošto VEOMA različitih pojedinačnih događaja koji kao opis epidemije sami za sebe ne znače NIŠTA i ne govore NIŠTA, nego tek svi zajedno polako ocrtavaju pravilnosti i zakonitosti koje se mogu videti tek tu, a inače su apsolutno nevidljive i neuhvatljive. Uključujući u to i ovde mnogo hvaljeno "lično iskustvo" jer je potpuno nemoguće znati koliko je to lično iskustvo tipično ili posebno. Ili koji su njegovi delovi tipični, a koji nisu. Ako išta "tipično" u ovom slučaju uopšte postoji, jer se čak ni TO bez statistike ne može znati. Pa ko DOBRO ne zna verovatnoću i statistiku, zapravo ne zna šta priča.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848115#p848115:3hzjp4yq je napisao(la):
Bender Rodriguez » 08 Maj 2021 14:08[/url]":3hzjp4yq]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848102#p848102:3hzjp4yq je napisao(la):
chiko » Sub Maj 08, 2021 1:04 pm[/url]":3hzjp4yq]
Takodje, treba ukinuti komenatare onih koji ne razumeju statistiku i verovatnocu, to je krucijalno za ovu temu, i nerazumevanje toga obicno dovodi do pisanja gluposti.
Pa ja sam svojevremeno lepo predlozio Igoru da rezervise i zakljuca ovu temu tako da samo Zuma, nex, puzzle i ti smete da pisete na njoj.

De facto vec i jeste tako.
Pa kad se jedino oni razumeju u statistiku, kako virus funkcioniše, koliko je opasan, zašto je bitnije spašavati zaražene od korone a ne i zaražene koronom i one bolesne od drugih bolesti, pa kako treba pristupiti vakcinaciji, koji su lekari OK a koji nisu, zašto nema gripa...
 
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/anoma ... ke/jr5lecg


Profesor Petar Kočović, stručnjak za informacione tehnologije ukazao je na "anomaliju druge doze vakcine protiv korona virusa". Pod ovom anomalijom Kočović objašnjava da je, prema njegovim proračunima, oko 120.000 ljudi primilo prvu dozu vakcine, ali onda se nikada nije pojavilo na revakcinaciji.

Profesor Kočović se tokom pandemije korona virusom bavio statistikom zaraženih, a onda i vakcinisanih, kao i matematičkim proračunima kako će epidemija kovida dalje napredovati. Sada je ukazao i na to da je jedan deo građana propustio revakcinu, a kaže da je to "trend" i u svetu.

Kočoveć je rekao i da u njegovu statistiku nisu ušli oni koji su vakcinisani Astrazeneka vakcinom jer "pauza" između dve doze ovog cepiva je znatno duža nego kod ostalih i iznosi čak - 12 nedelja, dok se između drugih vakcina čeka 21 dan.

Da ovo stvarno jeste zableženo i u drugim zemljama, svedoči i primer Sjedinjenih Američkih Država. Do 5. maja u SAD, prema zvaničnim podacima, dato je 249 miliona doza. Potpuno vakcinisanih je 107 miliona (sa dve doze vakcina koje to traže, kao što su Pfizer i Moderna ili vakcinom Johnson & Johnson za koju je dovoljna jedna doza) što čini 32,3 posto ukupne populacije SAD.

Međutim, američki Centri za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC) nedavno su prijavili da je približno osam odsto preskočilo drugu dozu vakcine, piše CNN.

Vakcinisanih AZ u Beogradu ima samo 60 000, najmanje 90 000 u celoj zemlji plus stranci i oni počinju da primaju drugu dozu 12. maja. Zatim ima onih koji su vakcinisani u Srbiji, a drugu dozu će dobiti u Hrvatskoj, njihov ministar Beroš juče o tome pričao, da ne moraju da idu po drugu dozu i Srbiju. U Austriji imamo iste slučajeve i u BiH. Neki će doći u Srbiju ili će nazvati i pitati mogu li se vakcinisati u svojoj zemlji. Taman je to negde 120 000. Ne znam čemu ovi naslovi. Sada će pričati kako su Srbi primitivni i neće da prime drugu dozu.
 
Pa po statistici i verovatnoci pre cu umreti od pada niz stepenice nego od korone, cemu onda panika. Ja cekam vakcinu za stepenice. Pa posto sam ja zasticen od umiranja od korone sta me briga sto ce mozda neko drugi umreti, kad prokovidiste briga za ove sto umiru van korone koji se ne lece jer ne mogu da ih zaraze.

Ne znam da li se sprdaš, ali ja ne znam nikoga ko je umro od pada niz stepenice, niti sam čuo, ali znam za umrle od korone.

Očigledno ne kapiraš verovatnoću i statistiku (kao ni većina ljudi, i to nije nije nikakav greh, ali jeste ponašati se kao da razumeš istu)
 
@astro
Tvoj slucaj je toliko mali da ocigledno ne razumes verovatnocu i statistiku i nije to nikakav greh ali jeste palamuditi o odgovornosti, a ici na odbojke i zarazivati ljude i time brze doprineti necijoj smrti. Ja nisam cuo za umrle od korone ali jesam od pada niz stepenice. Evo sad guglam smrti od pada niz stepenice koliko hoces. To je ta verovatnoca i statistika, ja sam cuo pa mora da je tako. Eto ja sam cuo i znam mnogo vise ljudi koji su umrli zbog nelecenja, od korone ne znam nikog sem mog dede koji bi umro od prehlade. Sta nam tu kaze ta verovatnoca i statistika Vi koji se razumete u istu?
 
Град обезбедио нови мобилни пункт за вакцинацију

Председник Александар Вучић је заједно са представницима Града Београда обишао данас мобилни пункт за вакцинацију у насељу Звечка код Обреновца, а потом и у селу Врело код Уба. Пункт су обишли градоначелник Београда Зоран Радојичић, заменик градоначелника Горан Весић, градска секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић, секретар за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координацију односа са грађанима Дарко Главаш, те ресорни министар Златибор Лончар и државни секретар Александар Стефоски, као и председник општине Обреновац Мирослав Чучковић.

Како је раније навео Горан Весић, Град Београд је у сарадњи са Градским заводом за јавно здравље преуредио један градски аутобус у мобилни пункт за вакцинацију.

– Аутобус је опремљен опремом за рад две екипе за вакцинацију. Ово возило је додељено Градском заводу и када се заврши пандемија служиће као мобилни пункт за вакцинацију другим вакцинама, рецимо оном против грипа – истакао је Весић на свом Фејсбук налогу и додао да ће већ наредног викенда мобилни пункт бити на другим локацијама у граду.

Међу окупљеним грађанима били су и они који су се до сада већ вакцинисали, али и они који су дошли како би разговарали са председником и пружили му подршку.

Директор Дома здравља „Обреновац” др Обрад Исаиловић рекао је за Танјуг да су о посети председника Вучића обавештени пре два дана, а за вакцинацију баш на том мобилном пункту се за данас пријавило 150 грађана.

– У самом насељу Звечка није било дневно толико пријављених. Долазак председника мотивисао је додатно људе да се вакцинишу – навео је др Исаиловић.

У Обреновцу је до сада првом дозом вакцинисано око 17.000, а ревакцинисано 13.000, односно укупно је вакцинисано око 30.000 грађана, што је отприлике 30 одсто у односу на број пунолетних грађана те општине.

Председник Србије Александар Вучић поручио је данас грађанима у Звечки да треба да се вакцинишу јер тако штите и себе и друге, уз кoнстaтaциjу дa бисмо, укoликo би се вакцинисали готово сви, мoгли дa живимо, радимо и водимо нoрмaлaн живoт.

Вучић je рeкao дa из короне морамо да изађемо пре свих, да сe пoсвeтимo рaду и живoту како бисмо урaдили свe oнo штo нисмo стигли досад. Нагласио је дa мoбилни пунктoви трeбa дa пoмoгну људимa дa сe лaкшe и бржe вaкцинишу.

Вучић је у аутобусу за вакцинацију разговарао са баком Веслинком Тадић из села Вукићевица код Обреновца.

– Важно је да се вакцинишете јер ћете на овај начин заштитити себе, биће сигурнији сви око вас, а чланови ваше породице ће се мање плашити да вас не заразе – поручио је Вучић, а пренео Танјуг.

ee0ea6e7364022f29430e2befb8aed52_4486954673.jpg


1606f7b29af286888b3acf097e5a7caf_1791394698.jpg


izvor: beograd.rs
 
Vadjenje "podataka" iz du*eta je opsta osobina gotovo svih koji se upiru da drugome usade svoju veru. Cetiri puta vise...duplo vise...peraci prozora ginu vise...padanje niz stepenice...vakcinisani protiv kovida ne smeju nikad da umru, ni od cega, inace ih je ubila vakcina...sta ako mene zgazi autobus a imam koronu - jel to smrt od korone (eto ga objasnjenje za visak smrti - autobus)...

Sve ista skola besmislica i politikantskog pisanja u usi.


Najjaci je ovaj forumski lazov koji kada god ga neko uhvati u sirenju lazi i dezinformacija okrene na jalovo prozivanje "vi, pa vi vucicevci..."
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848264#p848264:vlp2lltm je napisao(la):
nex999 » 09 Maj 2021 11:01[/url]":vlp2lltm]sta ako mene zgazi autobus a imam koronu - jel to smrt od korone (eto ga objasnjenje za visak smrti - autobus)...

Sve ista skola besmislica i politikantskog pisanja u usi.
Premijerka, ti li si? :)
 
Naravno da je ona. I sto je najgore, ovde ima ponekih koji joj veruju, jer nemoguce da se stvaran broj umrlih od korone prikriva...

Dakle, to mora da je autobus.
 
Da je manje shizofrenog razmišljanja gde bi nam bio kraj. I to ne samo na ovoj temi. Svet bi bio mnogo lepše i prijatnije mesto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848217#p848217:1kwh32pr je napisao(la):
mariks » Ned Maj 09, 2021 12:19 am[/url]":1kwh32pr]Pa po statistici i verovatnoci pre cu umreti od pada niz stepenice nego od korone, cemu onda panika.
Jel ti to onako pricas ispred zadruge uz pivce, ili imas neku racunicu, statistiku, konkretne brojke.

Elem da se vratimo na odgovorne "doktore od vaznosti"
https://nova.rs/vesti/hronika/mora-da-p ... iju-kisic/
Opet pricas bezveze, ko je pominjao DKT da je doktor od ugleda, cak stavise navodili smo vise puta explicitno da je ona primer onih koji nisu.

Jel ti stvarno trolujes, ili ne mozes da razumes napisano ?
Molio bih admina da pogleda postove i proceni, jer ovako se unistava tema besmislenim postovima, tj spamom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=848278#p848278:h68a8ix7 je napisao(la):
chiko » 09 Maj 2021 11:50[/url]":h68a8ix7]
Molio bih admina da pogleda postove i proceni, jer ovako se unistava tema besmislenim postovima, tj spamom.
Besmislenih postova ima sa svih strana, a da nisu spamovi u pitanju, što takođe uništava temu, iako nisu svi spremni da to priznaju. Kada bi se neko ozbiljno pozabavio ovime, tema bi prepolovila broj stranica samo tako.
 
Vrh