Šta je novo?

Epidemija CoViD-19

Da li ćete se vakcinisati i kojom vakcinom?

  • Da - Sinopharm

    Glasovi: 32 10,3%
  • Da - Sputnik V

    Glasovi: 25 8,0%
  • Da - Pfizer-BioNTech

    Glasovi: 79 25,3%
  • Da - bilo kojom dostupnom vakcinom

    Glasovi: 49 15,7%
  • Da - AstraZeneca

    Glasovi: 23 7,4%
  • Da - Moderna

    Glasovi: 2 0,6%
  • Nisam siguran sačekaću još

    Glasovi: 43 13,8%
  • Ne želim da se vakcinišem

    Glasovi: 59 18,9%

  • Ukupno glasača
    312
Bravo @zuma

Apsolutno je smešno i patetično kako zapad svoju nesposobnost da se bori uspešnije bori sa pandemijom pravda "fingiranim" brojem slučajeva u Kini.

Prisetimo se samo kao ilustracije, datuma kada su SAD suspendovale prekookeanske letove (kada je težište epidemije prešlo u Italiju), i uporedimo taj datum sa snimkom izgradnji privremenih bolnica u Wuhan-u, kada je već i vrapcima bilo jasno da čime se svet suočava. Dakle sve i da su kineski zvaničnici ćutali (a jesu u samom početku), vrlo brzo je vest o novoj bolesti provlbila te barijere i postala dostupna celom svetu.
A to što smo nonšalantno smatrali da će roba i ljudi biti iz "bliske nam kine", ali da će epidemija ostati u nekoj "udaljenoj Kini" je u rangu "što je babi milo, to joj se i snilo"

Nego, kada će ponovo neka šoping tura do Milana, čujem da su sada još veći popusti

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Ameri samo danas imaju novih 1.150 umrlih, ukupno 48.800, a to se nekako mora opravdati.
 
Zuma,
Savršeno razumem šta hoćeš da kažeš i u pravu si što se tiče njihove discipline (čitaj - opresije). Ali nema te discipline, niti te tehnologije, te metode, te mere, te opreme, te medicine... koja će da u zemlji sa 1.500 miliona ljudi, koja je imala pravu eksploziju zaraza, da rezultira sa manje dnevnih zaraženih i manje dnevnih smrti nego zemlje u bestragijama planete koje su pritom dočekale epidemiju unapred upozorene i spremne.

N.e.m.a. š.a.n.s.e.

Lažu sigurno. Jedino je pitanje koliko. Moja procena je da se na svaku njihovu brojku može dodati po bar jedna nula.
Neko misli da preterujem? Ok, možda i preterujem. Ali onda imajte u vidu da su instituti sa zapada, kao i sami stanovnici Kine koji su davali informacije o stanju u zemlji dok su kineski mediji ćutali, izgovarali da cifre mogu da budu i po 10 puta više nego što se zvanično tvrdi. Ja dakle nisam uzeo ekstremne vrednosti i stavove, nego minimum minimuma. Zasnovan na istorijskim činjenicama, i zdravom razumu. I podacima koji otkrivaju mnogo, mnogo, ali mnoooooogo rupa i propusta u akcijama Kineske KP.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730750#p730750:3md6g8zu je napisao(la):
GOJE » Čet Apr 23, 2020 7:13 pm[/url]":3md6g8zu]A malo je i bespredmetno da mi ovde tupimo o svetskoj politici. Imamo dosta konkretnih svojih jada, ali i dobrih vesti. Nećemo biti ič pametniji držeći se svojih uverenja o mentalitetu Kineza i imperijalizmu Amera, niti možemo da utičemo na odnose brata Sija i ujka Sema.
Ali možemo da utičemo na odnose Srbije i Kine. Tj da preformulišem: možemo da utičemo na to kakvu sliku o sebi šaljemo u svojim reakcijama na odnose sa Kinom. Ja kao građanin Srbije ne osećam nikakvu zahvalnost prema Siju. A tek ne osećam da mi je brat. I imam svako pravo da to kažem. I koristiću ga dokle god jedna struja ljudi pokušava to da mi nametne.

A pričamo o drugim zemljama u kontekstu epidemije iz istog razloga zašto na temama o fasadama u Beogradu pričamo o fasadama iz drugih gradova sveta. Jednostavno, zato što su povezane stvari. I zato što se može naučiti štošta iz poređenja, proučavanja i diskutovanja o tome.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730726#p730726:18vdpn9b je napisao(la):
Beki » 23 Apr 2020 04:12 pm[/url]":18vdpn9b]Eto, svi pratimo taj worldmeters sajt vise od mesec dana, a ja tek sad udjoh na naslovnu stranu gde se kaze:

18 miliona umrlih ove godine
114 hiljada umrlih danas
842 miliona neuhranjenih ljudi
Milijardu i sedamsto miliona debelih
21 hiljada umrlih od gladi DANAS
262 hiljade umrlih od zedji ili neispravne vode ove godine
801 milion ljudi koji nema dostupnost cistoj vodi za pice
151 hiljada umrlih od sezonskog gripa ove godine
13 miliona abortusa
523 hiljade umrlih od side
305 hiljada umrlih od malarije
Milion i po zbog pusenja
778 hiljada zbog alkohola
334 hiljade samoubistava
420 hiljada poginulih u saobracajnim nesrecama...

Ali daj da razje*******emo citav svet zbog Covid-a i 186 hiljada mrtvih od kojih je velika vecina vec bila tesko bolesna.
Pa kakve to veze ima jedno sa drugim? Ako nismo u stanju da promenimo nepravedni sistem izrabljivanja zbog bogaćenja par procenata super bogatih, i da sve ove smrti sprečimo, treba li da sistemu koji je protiv nas pomažemo da bude još gori? Da nas umire još malo? Da budemo saučesnici u sopstvenom tretiranju kao robova, samo što sada više ni naši životi nisu važniji od profita tih 1% bogatih? Da se bukvalno MI žrtvujemo zbog njihovog profita samo zato što su naše plate mudro vezali sa svoj ekstra profit kao neki njegov bedni deo, recimo nešto nalik 0.0001% ? Zašto onda nisi dosledan, pa ne kažeš da tebi lično ne treba ni zdravstveno osiguranje ni sva ona lična ljudska i radna prava koja su tvoji preci teškom mukom za tebe osvojili?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730757#p730757:1sd4gthh je napisao(la):
dragan » Čet Apr 23, 2020 7:27 pm[/url]":1sd4gthh]Ameri samo danas imaju novih 1.150 umrlih, ukupno 48.800, a to se nekako mora opravdati.

Ograničene osobe u Srbiji se vode logikom ''koliko je Amerika bezveze, toliko je Kina/Rusija/Severna Koreja... (dopisati po želji) super''. ''Koliko volim/mrzim zapad, toliko mrzim/volim istok''. I slično.
Razumne osobe znaju istinu, a to je da i Amerika, i Kina mogu istovremeno da ispadnu magarci. I to se upravo i dešava.
Kineski političari su mamlazi na jedan način. Tramp i njegovi su mamlazi na drugi način. I jedni i drugi su mamlazi. Postojanje i akcije jednih ne poništavaju postojanje i akcije drugih. Ma koliko Srbi voleli tako da gledaju na međunarodnu scenu i politiku. :wink:
 
Beki":1aot1zgd je napisao(la):
Opet rizik zbog jedne moderne gluposti.

Vrtici i setanje pasa. Da li su te stvari ikada u istoriji, osim sada, bile neophodne? Ako nisu 99,99 posto istorije bile neophodne, zasto sada jesu?
Ja mislim da kučići kake i piške više puta dnevno od kada su nastali, jedina novotarija je da ih masovno čuvaju ljudi u stanovima.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730754#p730754:axnjzzf8 je napisao(la):
laki72 » 23 Apr 2020 06:19 pm[/url]":axnjzzf8]Bravo @zuma

Apsolutno je smešno i patetično kako zapad svoju nesposobnost da se bori uspešnije bori sa pandemijom pravda "fingiranim" brojem slučajeva u Kini.

Prisetimo se samo kao ilustracije, datuma kada su SAD suspendovale prekookeanske letove (kada je težište epidemije prešlo u Italiju), i uporedimo taj datum sa snimkom izgradnji privremenih bolnica u Wuhan-u, kada je već i vrapcima bilo jasno da čime se svet suočava. Dakle sve i da su kineski zvaničnici ćutali (a jesu u samom početku), vrlo brzo je vest o novoj bolesti provlbila te barijere i postala dostupna celom svetu.
A to što smo nonšalantno smatrali da će roba i ljudi biti iz "bliske nam kine", ali da će epidemija ostati u nekoj "udaljenoj Kini" je u rangu "što je babi milo, to joj se i snilo"
Ja se lično sećam trenutka kad je Kineski ministar zdravlja rekao da se virus prenosi i između ljudi, i da to NIKO NA ZAPADU NIJE POVEROVAO. Uključujući i Američki CDC i WHO. Mogao bih i da vam to nađem na Redditu. U pitanju su bile upravo kulturne i ideološke predrasude prema Kinezima koji tobože nisu dovoljno sofisticirani i stručni da zaključe i dokažu tako nešto sa visokom naučnom rigoroznošću kao na zapadu. Pa mora biti da su nešto pogrešili. I onda je stvar tako stajala nedeljama. Niko im na zapadu nije verovao za takvo prenošenje, pa onda, logično, nisu verovali ni u mogućnost pandemije. Svi su bili u fazonu, "Kinezi jedu životinje pa je neka lokalna faza prenosa sa životinja na ljude". Iako je već tada bilo više nego očigledan ogroman broj zaraženih koji se ne može tako objasniti. Čista nadmenost i stereotipi. I TO je bio problem. Ne Kinezi u samom početku. Taj prvi kratki period je praktično nebitan u celoj priči.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718624#p718624:3uqud71k je napisao(la):
solecar » 18 Mar 2020 06:37 pm[/url]":3uqud71k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718617#p718617:3uqud71k je napisao(la):
Vračarac » 18 Mar 2020 18:07[/url]":3uqud71k]Sram da bude dr Nestorovica i Vucica, umesto da se ugledaju na 2009. kad je umrlo 137 ljudi od svinjskog gripa oni pricaju o Milanu i sale se sa virusom od kojeg je do sad u Srbiji umrlo 0 ljudi. Neka se ugleda Vucic malo na Borisa kako je on to leposmirio u fazonu "pijem civas na dedinju, karantin"
Predizborna kampanja u ponom jeku. Nažalost na pogrešnoj adresi.

Da se ne zaboravi.
23. april 2020. - zvanično 139 umrlih.
 
Nebitan je taj kratki rok kad su Kitajci ćutali i lažuckali malo sutra, ako su u Italiji prva obolevanja bila 7. januara.

A nemojte, molim vas, da mi objašnjavate da Italijom vladaju primati - ja to znam. To su odvojene stvari. Nema veze šta ja mislim o pokretu 5 zvezdica i o Ligi za sever sa time što su Kinezi tajili šta se dešava. Jer, jesu, žao mi je.

Inače, ja sam popriličan sinofil i to nije ništa ružno - bio je, recimo, i Tolstoj, a to je za mene najveći čovek - obišao sam dobar deo Kine, ali to takođe nema nikakve veze sa činjenicama.

Ili ćemo da menjamo činjenice? I tu smo dobri, i to ima u dobrim domaćim filmovima: Virus je došao iz Kinšase. Eto.
 
Nedopustivo je da ljudi satima cekaju ispred korona ambulanti i da ih na kraju vracaju da dodju za par dana jer nemaju testove.
 
Ajmo o Koroni.
Šta vredi da smo uradili kao Belgija sa hiljadama mrtvih, kad ekonomija celog Sveta pati od zaraze.
 
Ništa, dragane, sad čekamo da virus, kako kaže Kon, prođe kroz nas, pa ćemo da vidimo kako ćemo proći. Ne znam kako ćemo izbeći hiljade mrtvih - možda nas, kako reče jedan, čuva genetika?

Elem, i guverner Njujorka menja ploču:

Prema prvim rezultatima testiranja na antitela, oko 2,7 miliona ljudi u Njujorku je verovatno bilo inficirano koronavirusom, upozorio je guverner Endru Kuomo.
Itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730743#p730743:1sju1deo je napisao(la):
MC_ » 23 Apr 2020 05:43 pm[/url]":1sju1deo]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730692#p730692:1sju1deo je napisao(la):
vucko » Čet Apr 23, 2020 2:49 pm[/url]":1sju1deo]Pantografe nemoj tako o našim strateškim saveznicima, oni su nepogrešivi kao i naša uprava.

Zar ti ne mozes da shvatis d acovek moze d abude kritican prema Vucicu, ali da moze da vidi da su kinezi u necemu u pravu.
Prijatelj tvog neprijatelja nije uvek tvoj neprijatelj.
Nemam problem sa kinezima, neko blizak mi je dr kineskog a moj otac je pomogao pri otvaranju katedre kineskog jezika na Filološkom fakultetu u Beogradu krajem 80tih. Ali narod i država nisu isto kao što reče Pantograf. Imam i svoje slike kao bebe sa kineskinjom koja me je čuvala dok je njen suprug predavao na fakultetu. Dakle, kinezi su mi simpatični, ali ta nehumana vlast koja svesno žrtvuje svoje stanovništvo je staljinizam za 21. vek.
 
Svaka vlast zrtvuje svoje stanovništvo radi nekog zajednickog visesg cilja manje ili vise opravdano neke stvari se samo krvlju placaju ....
Nekad su Englezi drzali pola planete da bi bili srećni....
Ameri izvoze mir i demokratija u avganistanu Irak Libiju prave od njih rusevine papet stejts ....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730761#p730761:e7kf147x je napisao(la):
Bender Rodriguez » 23 Apr 2020 07:36 pm[/url]":e7kf147x]Ma koliko Srbi voleli tako da gledaju na međunarodnu scenu i politiku. :wink:
Ne možeš ti da govoriš u ime Srba i to što si napisao u tom postu je ustvari samo tvoje vidjenje stvarnosti iz jednog suženog ugla.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730635#p730635:j2axnk2m je napisao(la):
Bender Rodriguez » 23 Apr 2020 01:09 pm[/url]":j2axnk2m]
Dakle gospodo, kao što sam više puta napominjao i na ovoj i na drugim temama, nisu sve teorije zavere iste. Teorija zavere je, kao što joj ime kaže, teorija, implikacija, sumnja... da neka osoba ili grupa ima/je imala zaveru da učini jedan akt a javnosti predstavi drugačiju sliku. Teorija zavere može biti bilo šta oko čega postoji (relativno) dovoljno suprotstavljenih ili neusaglašenih mišljenja. S jedne strane od toga da nije Li Harvi Osvald jedini koji je pucao u Kenedija, preko toga da su Ana Brnabić i Marko Pantelić ista osoba, pa sve do druge strane koja tvrdi da unutar planete Zemlje žive reptili koji bi da pokore čovečanstvo. Slika govori hiljadu reči, pa evo, da ne dužim više...

file.php
Ovo je veoma dobar prikaz. Jedino je možda preširoko postavljeno budući da ovo važi za svako naše znanje (sve su to uvek samo verovatnoće), a pod teorijama zavere se obično podrazumeva nešto uže.

Teorije zavera imaju tendenciju da su u veoma malo verovatnom delu ove skale, i da zato svoj nedostatak ubedljivosti nadoknađuju pričom da to samo IZGLEDA neverovatno zato što su se svi autoriteti dogovorili da lažu. Tj da su svi oni koji su protiv neke priče deo organizovane zavere.

Naprimer, vi nekome možete reći:

Zar ta tvoja priča ne izgleda malo previše neverovatna jer i "autoritet 1" i "autoritet 2" i "autoritet 3" kažu da to nije tačno? Kad tri nezavisna izvora kažu isto, nije li to dovoljno ubedljiv dokaz?

Onda on neizostavno odgovara da nije, zato što oni nisu međusobno nezavisni. "Oni su se dogovorili da zajednički i sinhronizovano lažu zato što su deo JEDNE globalne organizovane grupe."

I tu je kraj razgovora jer je to deo niza formalno logički zatvorenih sistema u kojima je i teorijski nemoguće dokazati da nešto nije tačno (religije, verovanja, itd). Koliko god da vi još stručnjaka nađete, koji svi kažu da nešto nije tačno, za njega je to samo još toliko otkrivenih članova zaverereničke grupe.

To su teorije zavera. Deo grupe iracionalnih sistema mišljenja koje su po definiciji samo verovanja, jer su formalno neoborivi i već samim tim nisu nikakav doprinos znanju. Upravo zbog toga naučni metod ZAHTEVA da svaka predložena i formalno validna naučna teorija MORA imati način na koji može biti dokazano da nije tačna (falsifiability). Ako nije takva, to onda nije nauka i uopšte se ne razmatra.
 
Ne znam da li je preneto ovde, ali čisto da se jasno zna. Komisija EU će odobriti pozajmicu državama partnerima zapadnog Balkana, pri čemu je Srbija zahtevala da ne bude uključena u pomoć. Čisto da se zna, da ne bude da jednog dana Veliki Respirator ne priča kako EU nije nijednom htela da pomogne, nego samo Kinezi.

https://twitter.com/CalaveraRuiz/status ... 13472?s=19
 
Bez obzira, samo ćemo čuti tu priču kako je brat Si jedini pružio pomoć. Zato je važno znati da to nije istina.
 
Kinezi nisu ni dali pomoć u novcu ili kreditu, već u medicinskoj opremi.
Kredit smo uzeli od MMFa od 200mil $ ili evra sa kamatom od 0,5%.
 
Zuma,
ne mogu da se složim sa celim postom, jer kažem, teorije zavere su sve špekulacije o nekim događajima gde javnost ima podeljena mišljenja o istinitosti a da pritom postoji sumnja da se nešto namerno skriva ili dezinformiše.

I teorija da je Amerika napala Irak zbog nafte je bila teorija zavere u proleće 2003. Ali već 2005 je prestala da bude ''još jedna u nizu'' teorija zavere i postala je vrlo razumna pretpostavka. A još koju godinu kasnije, pokazala se kao istinita.


Ja na primer ne mislim da je Korona puštena kao biološko oružje. Ali ne odbacujem mogućnost da je nekom greškom izašla iz laboratorije.
A u međuvremenu, dok ja sve to čitam i iz dana u dan korigujem stavove i razmišljanja, sa raznih strana čujem razne informacije koje su nekad i konfliktne. Na primer, ako par stručnjaka kaže da nema šanse da je potekao iz laboratorije (da je sam mutirao u laboratoriji, a onda greškom procureo), onda uzimam u obzir to. Ali isto tako, i kad ona naša doktorka virusolog što je identifikovala Hanta-Dubravu i što je 1972. bila deo ekipe za Variolu Veru, kaže da ne isključuje mogućnost da je Korona možda ipak procurela iz laboratorije... onda i to ima težinu za mene i utiče mi na stav i sud.

To je sve vrlo dinamično i zato se mora tako i tretirati. Ako nema dokaza ''za'', a nema dokaza ni ''protiv'', onda običnom čoveku ostaje samo da ''štimuje'' svoj stav i izjave duž skale, negde između definitivnog ''jeste'' i definitivnog ''nije''.

E sad, to što neki poistovećuju teorije o Iraku, teorije o Kenedijevom ubistvu, teorije o Koroni... sa teorijama o 5G, reptilima, Vatikanu... to je već druga tema. Samo ću reći da to nastaje uglavnom u dva scenarija: 1) zbog psihološke tendencije nekih ljudi da idu u ekstreme i 2) zbog karijerista koji na tome pišu knjige, emisije, članke... Ali zato je dužnost čoveka da se sam obrazuje i informiše, a ne da mu bilo koji Kurta i Murta pune glavu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730801#p730801:pnwonhy9 je napisao(la):
dragan » 23 Apr 2020 08:48 pm[/url]":pnwonhy9]Kinezi nisu ni dali pomoć u novcu ili kreditu, već u medicinskoj opremi.
Kredit smo uzeli od MMFa od 200mil $ ili evra sa kamatom od 0,5%.
I dalje ne razumeš, ali dobro.
 
Na forumu - niko nije rekao to.
U javnosti, medijima i izjavama političara - paaaa... de facto, upravo su to rekli.

Pogotovu s onim ''od Evropske solidarnosti nema ništa''. A onda dođu partibrejkeri iz N1 i urade prostu računicu i pokažu da je sa zapada stiglo oko 110 miliona evra razne pomoći. Kao i to da deo opreme koji je stigao iz Kine, jeste plaćen upravo parama koje nam je poslala EU.
 
Koliko znam EU je plaćala letove za Kinu, a bilo je tu i poklona i kupljene robe.
Da pomenemo i Rusiju sa nekoliko letova i opreme za dezinfekciju.
EU ima načina da pokaže koliko je pomogla, bez obzira što su ipak kasnili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730814#p730814:3p7dl3uz je napisao(la):
Bender Rodriguez » 23 Apr 2020 09:16 pm[/url]":3p7dl3uz]Na forumu - niko nije rekao to.
U javnosti, medijima i izjavama političara - paaaa... de facto, upravo su to rekli.

Pogotovu s onim ''od Evropske solidarnosti nema ništa''. A onda dođu partibrejkeri iz N1 i urade prostu računicu i pokažu da je sa zapada stiglo oko 110 miliona evra razne pomoći. Kao i to da deo opreme koji je stigao iz Kine, jeste plaćen upravo parama koje nam je poslala EU.
Hvala Bender što si mu ti objasnio. Prilično sam jasno rekao da će Veliki Respirator davati takve izjave, dakle za njim Informer, Kurir, Alo itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=730803#p730803:1tz4xe1q je napisao(la):
Bender Rodriguez » 23 Apr 2020 07:52 pm[/url]":1tz4xe1q]Zuma,
ne mogu da se složim sa celim postom, jer kažem, teorije zavere su sve špekulacije o nekim događajima gde javnost ima podeljena mišljenja o istinitosti a da pritom postoji sumnja da se nešto namerno skriva ili dezinformiše.

I teorija da je Amerika napala Irak zbog nafte je bila teorija zavere u proleće 2003. Ali već 2005 je prestala da bude ''još jedna u nizu'' teorija zavere i postala je vrlo razumna pretpostavka. A još koju godinu kasnije, pokazala se kao istinita.
Dobro, to je sad već pitanje definicije, pa nije previše značajno. Ali po meni tvoja definicija teorija zavera je i dalje previše uopštena. Ona bi obuhvatila bilo kakvu kontraverzu gde neko nešto skriva, a to je slučaj maltene svuda i maltene uvek. Mislim da bi neophodni deo definicije moralo biti pogrešno procenjivanje realno veoma male verovatnoće za neku teoriju što se onda opravdava nekakvom opštom zaverom svih koji iznose suprotne dokaze, čisto da bi se ti dokazi mogli odmah odbaciti bez ulaženja u njih, prosto zato što ih nude "zavernenici koji lažu". Tako je čitavu teoriju zavere jednostavno nemoguće na racionalan način napasti jer se i ne zasniva na dokazima, nego na nečijoj ličnoj VERI u opštu zaveri i laž, što onda unapred obesmišljava svaki mogući dokaz protiv nje.
 
Vrh